Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Post autor: bpetera »

Posiadam moduł nadajnika RC FlySky FRM302 (20mw-2W) ze złączem SMA. Chciałbym wyglądnąć z niego maksymalny zasięg bez konieczności instalacji anteny kierunkowej. W sklepach widzę anteny 2.4Ghz o zysku od 2 do 14dBi - mam rozumieć, że wybierając antenę o największym zysku (do nadajnika) powinienem osiągnąć najlepszy zasięg w otwartej przestrzeni? Czy w zależności od zastosowanej mocy również powinienem dobrać antenę?

Pytam bo.. mam wrażenie, że może mieć to za sobą także inne konsekwencje (skoro producenci aparatur wciąż dodają baciki 2dBi).

Pozdrawiam,
bpetera
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Post autor: pma_ »

kup antenę w prodrone
viewtopic.php?f=4&t=47686
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Post autor: pawelsky »

bpetera pisze:Pytam bo.. mam wrażenie, że może mieć to za sobą także inne konsekwencje (skoro producenci aparatur wciąż dodają baciki 2dBi).
Konsekwencje wynikaja z fizyki, zasadniczo antena sama z siebie nie generuje "mocy", moze ja jedynie ukierunkowac, wiec zwiekszajac gain anteny, tak naprawde czynisz ja bardziej kierunkowa...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Post autor: pma_ »

Zostaje jeszcze kwestia strojenia anteny i te od Bartka są na pewno lepiej zestrojone niż fabryczne.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Post autor: misiekkk »

Potwierdzam. Antenki dobrej jakości.
Wyeliminuj jeszcze zakłócacze typu switch-BEC (daj liniowy) i będziesz zaskoczony zasięgiem.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Re: Duża antena RC 2.4Ghz - warto?

Post autor: bpetera »

OK, czyli im dłuższa antena typu bacik tym bardziej kierunkowa to znaczy mniejszy promień w pionie. Czyli z krótką anteną mogę odlecieć daleko i wysoko (powinienem), ale gdy jestem blisko bazy to już raczej nisko. Podsumowując - kupię od Bartka z ProDrone i po problemie ;).
ODPOWIEDZ