Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kiu86 »

Po moich problemach przy konfiguracji ESC poprzez BLHeli Suite 32 podłączone do pixhawka postanowiłem opisać jak to wykonać, aby inni się nie męczyli.

Najpierw trochę informacji co nam będzie potrzebne. Zgodnie z informacjami zawartymi na tej stronie:
- Pixhawk obsługuje tylko BLHeli32,
- Pixhawk musi mieć oprogramowanie układowe ChibiOS,
- Funkcje DShot i BLHeli_32 w pixhawku obsługiwane są tylko na 4 wyjściach „FMU” (aux out 1-4), więc niemożliwa jest budowa hexy przy wykorzystaniu Funkcji DShot (sprawdziłem to i faktycznie tylko 4 wyjścia są obsługiwane), Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć 4 ESC zaprogramować to co chcemy następnie podłączyć kolejne 4 ESC zaprogramować, a później podłączyć wszystko w trybie PWM do wyjść main out w Pixhawku i zbudować nawet octacopter.


Teraz opiszę jak ja poradziłem sobie z moją hexą i ESC HAKRC BLHeli_32 Bit 35A 2-5S ESC.
Podłączamy ESC pod wyjścia 1-4 w aux out. Następnie podtaczamy pixhawka do Mission Planner. Przechodzimy do zakładki CONFIG/TUNING i wybieramy Full Parameter List
Obrazek

w Polu Search wpisujemy:
MOT_PWM_TYPE zmieniamy wartość na 4 czyli DShot150
Obrazek
SERVO_BLH_OTYPE zmieniamy wartość na 4 czyli DShot150
SERVO_BLH_AUTO zmieniamy wartość na 1
Obrazek
SERVO9_FUNCTION zmieniamy wartość na 33 (czyli silnik 1)
Obrazek

Następnie analogicznie dla:
SERVO10_FUNCTION zmieniamy wartość na 34 (czyli silnik 2)
SERVO11_FUNCTION zmieniamy wartość na 35 (czyli silnik 3)
SERVO12_FUNCTION zmieniamy wartość na 36 (czyli silnik 4)
zapisujemy wszystkie zmiany do pixhawka poprzez przycisk Write Params

UWAGA!!!
Nie ma sensu zmieniać SERVO13_FUNCTION na 37 i SERVO14_FUNCTION na 38 bo ESC i silnik 5 i 6 i tak nie będą działać i nie zostaną rozpoznane.


Rozłączamy pixhawka i włączamy program BLHeliSuite32.
Wybieramy zakładkę Select BLHeli-32 Interface, a następnie wybieramy BLHeli32 Bootloader (Betaflight/Cleanflight).
Obrazek
Wybieramy właściwy port COM klikamy Connect następnie Read Setup
Obrazek
jak wszystko zrobiliśmy dobrze powinno wyskoczyć okienko z informacją jakie i ile ESC jest podłączonych i można dokonać zmian w poszczególnych ESC.
Po zmianie parametrów dla każdego ESC przed przystąpieniem do konfiguracji kolejnego należy zapisać dokonane zmiany poprzez przyciśnięcie przycisku Write Setup.
Obrazek

Po skonfigurowaniu 4 ESC można powtórzyć to na kolejnych ESC.


Ja ustawiłem reversy na dwóch silnikach i zmieniłem kolory podświetlenia led we wszystkich 6 ESC. Podświetlenie wygląda u mnie tak (oczywiście zielony to przód).
Obrazek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kuczy »

kiu86, WOOOW - dziękuję Ci bardzo serdecznie !!! - przyda się na 100% !!!!
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: pawelsky »

kiu86 pisze:zmieniłem kolory podświetlenia led we wszystkich 6 ESC. Podświetlenie wygląda u mnie tak (oczywiście zielony to przód)
Skoro zmieniasz kolor oswietlenia to moze warto go zmienic tak zeby troche bardziej przypominal lotnicze (zielone z prawej, czerwone z lewej, biale z tylu)?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:
kiu86 pisze:zmieniłem kolory podświetlenia led we wszystkich 6 ESC. Podświetlenie wygląda u mnie tak (oczywiście zielony to przód)
Skoro zmieniasz kolor oswietlenia to moze warto go zmienic tak zeby troche bardziej przypominal lotnicze (zielone z prawej, czerwone z lewej, biale z tylu)?

Wiesz... w swoim S500 tak ustawiłem.... i szczerze mówiąc oprócz poczucia, że jestem minimalnie bardziej "zgodny" ze standardami - nie uzyskałem niczego. w samolotach jednak ma to większy sens, ponieważ światła świecą "dookólnie" i pozwalają innym pilotom odpowiednio poznac kierunek lotu (kolizyjny czy też nie). w przypadku kopterów - oświetlenie ma za zadanie pomagać operatorowi, a kierunek lotu może być każdy (nie zawsze dron leci przodem, może bokiem tyłem skosem).
Ostatecznie NIESTETY swoje 10 groszy jak nie 100zł dodaje do tematu DJI.... :( - więc pytanie czy być zgodnym ze standardem "lotniczym" czy brakiem standardu, ale "typowym" DJI-like..... - chyba pozostaje otwarte (w moim obecnym zielone mam z przodu czerwone z tyłu).
Ale nie krytykuję - po prostu takie mam przemyślenia.
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kiu86 »

Szczerze powiem, że ustawiłem tak dlatego, że mój poprzedni dron Quanum Nova pro domyślnie miał takie oświetlenie zielony przód czerwony tył i odpowiadało mi to się przyzwyczaiłem i dlatego tak ustawiłem.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Wiesz... w swoim S500 tak ustawiłem.... i szczerze mówiąc oprócz poczucia, że jestem minimalnie bardziej "zgodny" ze standardami - nie uzyskałem niczego.
No ale co spodziewales sie uzyskac? Lepsze osiagi?
kuczy pisze:w samolotach jednak ma to większy sens, ponieważ światła świecą "dookólnie" i pozwalają innym pilotom odpowiednio poznac kierunek lotu (kolizyjny czy też nie).
Smiglowce rowniez moga latac w dowolna strone a oswietlenie nawigacyjne posiadaja wiec to kiepska wymowka
kuczy pisze: w przypadku kopterów - oświetlenie ma za zadanie pomagać operatorowi
I bedzie, niezaleznie od tego w jakiej kolejnosci zostanie umieszczone.
kuczy pisze:Ostatecznie NIESTETY swoje 10 groszy jak nie 100zł dodaje do tematu DJI.... :( - więc pytanie czy być zgodnym ze standardem "lotniczym" czy brakiem standardu, ale "typowym" DJI-like..... - chyba pozostaje otwarte (w moim obecnym zielone mam z przodu czerwone z tyłu).
W Mavicach z przodu masz akurat czerwone, wiec nie jestes nawet zgodny z DJI-like...

Kto jak kto ale modelarze powinni promowac dobre standardy. Bo jesli nie modelarze to kto?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kuczy »

Jako, że odbiegamy od tematu posta, to napiszę, że tak, jest bałagan w oświetleniu - ale nawet UE się nie pokwapiła uregulować tego przy okazji gniota pod tytułem "EASA"... - a niestety ale nie zasługuję na miano modelarza (którą to grupę mega szanuję) - bardziej "składacza" z prefabrykowanych podzespołów ;). Pozdro.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:jest bałagan w oświetleniu - ale nawet UE się nie pokwapiła uregulować
I kolenja wymowka zeby nie wziac sprawy we wlasne rece...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:I kolenja wymowka zeby nie wziac sprawy we wlasne rece...
Nie widzę żadnej korzyści. Tak miałem kiedyś:
Obrazek

Tam mam teraz:
Obrazek

Podaj mi dokument regulujący oświetlenie dronów. Póki go nie ma to jest i będzie bałagan. Możesz sobie ustawić oświetlenie jak uważasz - może mrugać kolorami w zależności od trybu lotu, albo w ten sposób nawet informować o błędach, możesz sobie je wyłączać aby podczas ujęć w nocy nie było poświaty na materiale, w końcu możesz latac nawet bez oświetlenia. Żyj i daj zyć innym.

- sprawę w swoje ręce możesz wziąć - napisz do DJI, że się nie zgadzasz aby miliony dronów miały "niezgodne" oświetlenie. Jakoś nie czuję tego, aby montaż prawilnego oświetlenia w jednym jedynym dronie na jaki mam wpływ - było "braniem sprawy w swoje ręce". - to trochę tak, jak z wyłączaniem światła na 2 min z powodu akcji "Ratujmy Ziemię" - może masz poczucie, że coś zrobiłeś - ale tak na prawdę sieć energetyczna przez te 2 min i tak pracowała z tą samą mocą, zużywając tyle samo zasobów.

Dronów już się nie buduje - drony się kupuje. (nie mówię o racerach) Tego niestety nie zmienisz ani nie będziesz nigdy miał żadnego wpływu na wielkich producentów, bo "uważasz inaczej". spoko.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Nie widzę żadnej korzyści.
A widzisz jakis problem?
kuczy pisze:Podaj mi dokument regulujący oświetlenie dronów.
Prawo lotnicze. Poniewaz rozporzadzenie wylaczajace nie zawiera wylaczen w tym temacie (dla lotow rekreacyjnych badz sportowych) stosujesz przepisy nadrzedne prawa lotniczego.
kuczy pisze:- sprawę w swoje ręce możesz wziąć
Wzialem. Latadla ktore skladalem mialy oswietlenie zblizone do lotniczego. Twoj ruch.
kuczy pisze:Dronów już się nie buduje - drony się kupuje.
Oj, to Grzechotek chyba z innej planety, bo wlasnie zbudowal. Ty tez chyba jakis kosmita, bo latasz samorobka...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: kuczy »

pawelsky, - to pytanie, czemu wszystkie DJI i nie-DJI latają, i można je rejestrować już na stronie PAŻPu - skoro nie spełniają wymogów dot oświetlenia... ?
pawelsky pisze:Oj, to Grzechotek chyba z innej planety, bo wlasnie zbudowal. Ty tez chyba jakis kosmita, bo latasz samorobka...
Tak - patrząc na całość światowego biznesu (bo tym niestety stały się drony dla ludu) - jesteśmy kosmitami, pasjonatami, buc może ty jesteś pionierem, ponieważ siedzisz w temacie o wiele dłużej i głębiej odemnie (mówię także o doświadczeniu w modelarstwie). Reszta - kupuje nie zastanawiając się nawet jak to działa, a największy problem to "czy mogę latać na telefonie Samsung S10".... Nie uwierzę, że tego nie widzisz - dlatgo napisałem, że drony się kupuje...

To troszkę jak z samochodami i samolotami. Na początku ktoś zbudował to w jakimś warsztacie, potem była manufaktura, aż w końcu powstały fabryki... - i nieliczni umieli i mieli zapał aby zbudować własne auto lub samolot.... Tak widać jest i z dronami, bo czemu miało by byc inaczej?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja ESC podłączonego do pixhawka przez BLHeli32

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:patrząc na całość światowego biznesu (bo tym niestety stały się drony dla ludu) - jesteśmy kosmitami, pasjonatami
No wiec wykorzystajmy te pasje zeby robic rzeczy lepiej niz calosc swiatowego biznesu. Tym bardziej ze nic to nie kosztuje, a jak ktos chce pojsc o krok dalej mamy na naszym forum fajne projekty sterownikow oswietlenia ktore mozna wykorzystac.

EDIT: Nie zauwazylem pierwszego pytania
kuczy pisze:pytanie, czemu wszystkie DJI i nie-DJI latają, i można je rejestrować już na stronie PAŻPu - skoro nie spełniają wymogów dot oświetlenia... ?
Bo mozna nimi latac nie tylko w nocy?
ODPOWIEDZ