Budowa mojego pierwszego drona

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Witam wszytkich.
W końcu uporałem się z budową mojego pierwszego drona fpv. Części jakich użyłem do budowy to:
Rama ZMR 250
Fc matek F722 STD
Fc hub Vtx Mateksys
Odbiornik plus Nadajnik FlySky I6x + X6b
Esc BlheliS DShot600 Hobbywing
Silniki Emax Eco 2400Kv
Kamera Foxxer Falkor Mini 1200
GPS Bn880
Gogle fpv FastShark Predator V2
Smigła 5045

I teraz mam problem bo nie mogę uzbroić silników. W betaflight wszytko poustawiałem. Aparatura jest widoczna w zakładce Receiver (wychylenia drążków)
Ustawiłem nawet jeden z przełączników (w zakładce Modes) na uzbrajanie silników ale i tak nie działaObrazekObrazek. W żaden sposób nie mogę uzbroić silników. Odbiornik jest podłączony po przez IBUS. Silniki startują tylko po przez wejscie w zakładke Motors. Mogę je uruchomić tylko i wyłącznie suwakami. Za pomocą aparatury nie mogę ich uzbroić. Więc proszę o pomoc w tej sprawie.
IMG_20200105_133330.jpg
IMG_20200105_133330.jpg (57.72 KiB) Przejrzano 2775 razy
ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Majk99 »

Na 1 stronie konfiguratora masz arming disable flags czyli co blokuje uzbrojenie (jeśli jest podłączony to się nie uzbroi, no chyba, ze jesteś w zakładce motors i zaznaczysz, że wiesz co robisz). Jeśli jest odłączony i się nie uzbraja to możliwe, że fc jest źle włożone (do góry nogami, sprawdź czy kopter na 1 stronie się dobrze rusza) albo gaz nie jest na minimum.

btw nie marnuj czasu na angle bo później się będziesz musiał przestawiać na acro długo i boleśnie, jeśli boisz się rozwalenia koptera to kup symulator (np velocidrone) i polataj w nim przez jakiś czas.

I na marginesie, antenę zgubisz po pierwszej lepszej glebie/spotkaniu z drzewem. Jeśli lipo masz 3s (a tak wygląda) to możesz już zamawiać 4S. Ta rama też może nie wytrzymać za wiele. A no i po co ci gps?
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Dzieki za odp.
FC jest raczej dobrze włożony bo ruchy koptera odpowiadaja tym na monitorze.

Co do anteny to mam jeszcze taką standardową (z kawałka drucika) tylko nie wiem czy będzie miala dobry zasieg jak ta co mam teraz założoną.

Symulator lotu (Velocidrone) to juz zakupilem trenuje na nim jak tylko mam czas . Rama narazie musi zostac. A Gps sluzy mi do funkcji Rescue Mode (RTH).

A wracając do tematu to gdzie dokladnie jest napisane co blokuje mi uzbrajanie silników.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Avatar »

Nie wiem jak w BetaFlight, ale w iNAV jak nie ma złapanego GPS fix(min 5 czy 6 satelit) kopter również się nie uruchomi. Dodatkowo jak nie ma kalibracji magnetometru i żyroskopu również się nie uzbroi.
Tak jak pisze Majk99, wymień antenę. Jak sam piszesz masz ten kawałek "kabelka". Parę gram w dół z wagą, i bezpieczniej dla koptera/ramy. Również mam ten kawałek anteny i odlatuje na ok 500m bez utraty wizji - będąc na polu. W bardziej obrośniętym terenie zasięg będzie mniejszy. Sprawdź czy coś jest napisane na czerwono lub ma krzyżyk.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Witam.
Wczoraj późnym wieczorem udało mi sie zbroić kopter. Coś poprzestawialem w aparaturze (nadajniku). Ale pojawił sie inny problem. W momencie kiedy daje throttle na maks silniki rozpedzaja sie do maksymalnych obrotów kiedy zmniejszam gaz to silniki nie zwalniaja pozostają cały czas na wysokich obrotach. Throttle zmniejszone do 0 a silniki rozpedzone do maksymalnych obrotow i nie ma mozliwosci ich zmniejszenia jedynie tylko po przez wylaczenie aparatury zatrzymuja sie. Co jest przyczyna takiego zachowania. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Majk99 »

Bez śmigieł to normalne zachowanie, załóż śmigła, wyjdź na dwór i sprawdź (ale nadal ostrożnie bo jeden na dużo przypadków może być odstępstwem od reguły). Co do anteny to nie musisz jej wymieniać, wystarczy, że przyczepisz trytytką żeby była poziomo (pod top plate) i ewentualnie to co będzie wystawać (wystarczy jakieś 2cm przewodu za top plate) zagiąć do góry.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

mcmajcher79 pisze:Co jest przyczyna takiego zachowania.
Sprawdz czy nie masz wlaczonego airmode
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Ok dzieki za odpowiedzi silniki pracuja normalnie reaguja na ruchy drążka. Wystarczo w betaflight wylaczyc airmode. Z gory dziekuje za wszytkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Majk99 »

Ale airmode to sobie ustaw na przełącznik przynajmniej bo on ma dość spory wpływ na lot
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

Majk99 pisze:Ale airmode to sobie ustaw na przełącznik przynajmniej bo on ma dość spory wpływ na lot
Moze zanim to zrobi niech najpierw zapozna sie czym airmode jest i jakie sa konsekwencje jego uzywania...
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Witam wszytkich.
Dzisiaj odbyłem próbny lot moim dronikiem Obrazek. Lata bez zarzutów. Bardzo fajnie sie go pilotuje. Ale jest jedno ale. Otóż czas lotu jest krótki. Na obecnej baterii (Lipo 3s1300 mAh 80c) którą posiadam polatałem zaledwie około 10 min. I związku z tym chciałbym dokupić jeszcze jedną baterię, tylko większą co by dłużej polatać. Dron moj waży 423g bez baterii. Więc jaką najwększą baterię mogę wsadzić do tego mojego sprzętu, żeby normalnie polatać? Pozdrawiam i czekam na odp.

Ps. Zmieniłem polożenie anteny (zgodnie z zaleceniami) mam nadzieje że teraz jest ok. Obrazek

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Adrián »

Więcej jak 1500mAh nie ma większego sensu. Przy cięższej może się okazać, że lot się skróci. 10 min to wcale nie tak mało (musisz bardzo wolno latać :-D ) Więcej jak 6-7min na 1300 nie uzyskałem przy tej wadze.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: pawelsky »

mcmajcher79 pisze:Dzisiaj odbyłem próbny lot moim dronikiem
Czy ja dobrze widze ze masz ESC bez koszulek na karbonowej (a wiec przewodzacej jak przebijesz sie przez warstwe zywicy) ramie?

Anteny od radia dalbym tez dalej od smigiel bo kret zakonczy sie ich pocieciem.
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Adrián pisze:Więcej jak 1500mAh nie ma większego sensu. Przy cięższej może się okazać, że lot się skróci. 10 min to wcale nie tak mało (musisz bardzo wolno latać :-D ) Więcej jak 6-7min na 1300 nie uzyskałem przy tej wadze.
Ok to zakupie 1500mAh. Narazie to ja demonem prędkości nie jestem. Uczę się latać w trybie FPV.

A ESC są w koszulkach tylko że przeźroczystych. Pozdrawiam. Obrazek

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Majk99 »

XDDD! 10 minut to mało? Ja często do 2 nie dolatuję, taki już urok tych kopterów. A no i lepiej kup pakiet 4S. Btw w trybie fpv czyli latasz w goglach czy bez stabilizacji i ci się tylko skróty pomyliły? (nie śmieję się, serio pytam)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
ODPOWIEDZ