Problem z GPS

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Problem z GPS

Post autor: hornet2 »

Czy mieliście jakieś problemy z GPS w swoich dronach w dniach 15-16.10.2019 ? Np. coś takiego że chociaż była znaleziona wystarczająca ilość satelit to GPS nie mógł "zaskoczyć" ? Co prawda nie latałem w tych dniach dronem ale miałem problem z nawigacją samochodową . W sumie GPS drona i GPS nawigacji samochodowej korzysta z tych samych satelit . Stąd moje pytanie . Myślałem że nawigacja do naprawy. Dzisiaj GPS działa bez zarzutu . Burza słoneczna ? Ale nic o tym w internecie nie pisali że w tych dniach takie coś miało miejsce .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z GPS

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Czy mieliście jakieś problemy z GPS w swoich dronach w dniach 15-16.10.2019 ?
Nie
hornet2 pisze:Burza słoneczna ?
Nie miała miejsca w podanym przez ciebie przedziale czasu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Problem z GPS

Post autor: maxiiii »

A deszcz czasami nie padał?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z GPS

Post autor: Verid »

Padał. Właściwie to cały czas to robi.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Problem z GPS

Post autor: hornet2 »

Przejechałem pół Polski i w żadnym miejscu nie chciał zaskoczyć GPS . Sygnał był maksymalny a nawigacja cały czas wyszukiwała sygnału GPS . Pogoda w tych dniach była bezdeszczowa . Szukałem na różnych portach i nic to nie pomagało . W środę jak wracałem do domu było to samo . W czwartek odpalam nawigację i GPS działa bez zarzutu . Nawet w bloku przez ściany żelbetowe się aktywuje . Mam tą nawigację już ładnych parę lat i przez te lata po raz pierwszy coś takiego mi się zdarzyło . Myślałem że padł GPS w nawigacji . Od razu wtedy pomyślałem o dronie . Ale w sumie dron to nie nawigacja . Można by wyłączyć GPS i latać dronem bez GPS-u .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Problem z GPS

Post autor: df2 »

hornet2 pisze:Przejechałem pół Polski i w żadnym miejscu nie chciał zaskoczyć GPS . Sygnał był maksymalny a nawigacja cały czas wyszukiwała sygnału GPS . Pogoda w tych dniach była bezdeszczowa . Szukałem na różnych portach i nic to nie pomagało . W środę jak wracałem do domu było to samo . W czwartek odpalam nawigację i GPS działa bez zarzutu . Nawet w bloku przez ściany żelbetowe się aktywuje .
1. Szukanie na różnych portach ma niby jaki efekt dać? :D
Jeśli to nie jest moduł bluetooth GPS, a zapewne nawigacja na Windows ce/wm to wbudowany GPS jest podłączony tylko do jednego portu - tego właściwego.

2. Szukanie fixa GPS w czasie jazdy może zakończyć się niepowodzeniem w większości przypadków szczególnie dla GPS na chipie sirf /atlas. Należało się zatrzymać i po takim szukaniu w jeździe - poczekać do 30min na szukaniu sygnału w bezruchu. Potem, jak już złapie, to kolejne dni tygodnie miesiące itp może łapać w 20s. Cold start vs warm /Hot start.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Problem z GPS

Post autor: hornet2 »

df2 pisze:
hornet2 pisze:Przejechałem pół Polski i w żadnym miejscu nie chciał zaskoczyć GPS . Sygnał był maksymalny a nawigacja cały czas wyszukiwała sygnału GPS . Pogoda w tych dniach była bezdeszczowa . Szukałem na różnych portach i nic to nie pomagało . W środę jak wracałem do domu było to samo . W czwartek odpalam nawigację i GPS działa bez zarzutu . Nawet w bloku przez ściany żelbetowe się aktywuje .
1. Szukanie na różnych portach ma niby jaki efekt dać? :D
Jeśli to nie jest moduł bluetooth GPS, a zapewne nawigacja na Windows ce/wm to wbudowany GPS jest podłączony tylko do jednego portu - tego właściwego.

2. Szukanie fixa GPS w czasie jazdy może zakończyć się niepowodzeniem w większości przypadków szczególnie dla GPS na chipie sirf /atlas. Należało się zatrzymać i po takim szukaniu w jeździe - poczekać do 30min na szukaniu sygnału w bezruchu. Potem, jak już złapie, to kolejne dni tygodnie miesiące itp może łapać w 20s. Cold start vs warm /Hot start.
Sprawdzałem również i na dłuższych postojach . Przed wyjazdem czekałem ponad pół godziny , podczas przerwy na odpoczynek i jak już przyjechałem na miejsce . Zaczynało mnie już wkurzać to czekanie bo więcej czasu by zajęło niż sama jazda . Nawet na miejscu wyjąłem ją z samochodu i zostawiłem przed domem w ogrodzie włączoną na dłuższy czas i też nic . W auto GPS "chodził" na porcie nr.2 . Do wyboru jest 9 portów . Nie każdy jest dostępny . Nie wiem jaki by miało dać to efekt ? Po prostu łapałem się wszystkiego bo czas mnie naglił i kobita. ;-)
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Problem z GPS

Post autor: TorFPV »

Kto w czasach google maps używa innych nawigacji ? :lol: :shock:
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Problem z GPS

Post autor: hornet2 »

Np. ja. :mrgreen: Od chwili załączenia nawigacji do jej pełnej gotowości trwało maksymalnie do 3 minut . W tych dwóch dniach było coś nie tak . Skoro nie burza słoneczna to może się popsuła a potem sama się naprawiła ? ;-)
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z GPS

Post autor: Verid »

toretto1995 pisze:Kto w czasach google maps używa innych nawigacji ?
Podobnie jak hornetowi, mnie też się zdarza używać innych nawigacji, szczególnie jak jadę w miejsca z dziadowskim pokryciem GSM.
Co do zmiany portu - działanie generalnie bez sensu. Skoro wcześniej działało na jakimś to skąd wniosek że nagle zacznie samo z siebie działać na innym?
Poza tym jest wyraźna różnica między brakiem sygnału GPS a brakiem połączenia z GPS jako takim.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Problem z GPS

Post autor: hornet2 »

Verid pisze:
toretto1995 pisze:Kto w czasach google maps używa innych nawigacji ?
Podobnie jak hornetowi, mnie też się zdarza używać innych nawigacji, szczególnie jak jadę w miejsca z dziadowskim pokryciem GSM.
Co do zmiany portu - działanie generalnie bez sensu. Skoro wcześniej działało na jakimś to skąd wniosek że nagle zacznie samo z siebie działać na innym?
Poza tym jest wyraźna różnica między brakiem sygnału GPS a brakiem połączenia z GPS jako takim.
Właśnie nie wiadomo dlaczego chociaż sygnał GPS był maksymalny to nawigacja nie mogła się połączyć ? Co dziwne to samo miejsce parking pod blokiem . Dzisiaj i wczoraj już przy czterech , pięciu kreskach sygnału GPS nawigacja od razu zaskakiwała wyświetlając komunikat czekam na ruch . A w tych dwóch dniach sygnał max i cały czas wyświetlał się komunikat szukam sygnału GPS .

Przed chwilą położyłem nawigację w mieszkaniu na parapecie okna . Łączenie trwało nieco dłużej niż 3min ale już przy 5 kreskach było słychać charakterystyczne "plumknięcie " że nawigacja już się połączyła i po chwili "wyskoczył" komunikat czekam na ruch .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ