Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

tadmir
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 01 sie 2019, 05:38
Lokalizacja: Katowice

Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: tadmir »

Jeszcze raz, cześć wszystkim:)

Polatałem trochę na chińskiej zabawce i już wiem, że interesuje mnie freestyle. Zaczynam od kupna aparatury. Wydawało się być łatwo - FRSKY Q X7, ale pojawiły się nowe wynalazki z protokołem ACCESS, np Q X9 Lite pro ( link Banggood ) w tej samej cenie co Q X7.

Co myślicie o tym wynalazku? Z moim poziomem wiedzy nie jestem w stanie ocenić różnic. Czy warto zostać przy sprawdzonej aparaturze (tym bardziej, że jestem świerzy i wszystko jest opisywane pod nią), czy też lepiej pójść w nowość?

Dodam, że w przyszłości będę chciał mieć możliwość dalszych lotów - jeśli to ma znaczenie przy tym wyborze.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: Adriee »

Witaj,
z tego co widziałem - nowe aparatury z FRSKY ACCESS mają inaczej zbudowane gniazdo dla modułów zewnętrznych.
Szukałem i nie mogłem znaleźć adapterów dla zwykłych modułów typu JR... Pewnie niedługo takie coś będzie dostępne, ale wg mnie nie będzie to tak praktyczne, jak chociażby w QX7 (sam moduł będzie sporo wystawał). Owszem - nowe aparatury mają kilka nowości i zupełnie nowy moduł ISRM-N... Gdyby pozostawili moduły zewnętrzne, jak było wcześniej - nie byłoby się nad czym zastanawiać. A tak... Jednak nadal jest warto kupić QX7.
tadmir
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 01 sie 2019, 05:38
Lokalizacja: Katowice

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: tadmir »

Dzięki, utwierdziles mnie w moim wyborze :) jednak jest to sprawdzony sprzęt i nie ma co wychodzić przed szereg, szczególnie na początku.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: Baqsthc »

Szczególnie z czymś co może się okazać strzałem w kolano dla FrSky
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: draki »

Frsky się leje z jumperem, a w siedzibie flysky pewnie strzelają korki szampana ;-)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: pma_ »

największy problem jest z odbiornikami, po przeflaszowaniu na access nadpisywany jest boot loader i nie się wgrać wersji poprzedniej.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: df2 »

Czyżby nie dotyczyło to odbiorników sprzedawanych już z nowym systemem? Bez problemu udało się wgrać eulbt do grx8, który przyszedł już z accessem ze sklepu.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: pma_ »

tego akurat nie wiem, może coś zmienili tak czy inaczej to dobra wiadomość
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: draki »

Gdyby nagle odcięli wszystkich posiadaczy dotychczasowych apek od odbiorników to byłoby ostre przegięcie. A coś czuję, że do tego się przymierzają. Prawdziwy powód to odciąć jumpera od możliwości używania odbiorników FRsky, po to jest ten cały access.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: Adriee »

pma_ pisze:po przeflaszowaniu na access nadpisywany jest boot loader i nie się wgrać wersji poprzedniej
Akurat niedawno otrzymałem odbiornik R9MM z ACCESS. Zmieniłem oprogramowanie najpierw na FLEX FPORT, później na sam FLEX (SBUS).
I teraz odbiornik kilka sekund po podłączeniu zasilania działa, a za chwilę wchodzi w Failsafe. Nic nie daje nowe bindowanie, wgrywanie innych wersji FW do odbiornika. Obawiam się, że to jest właśnie ten efekt, co wspomniał kolega pma_.
Wysłałem maila z reklamacją do BG - jak do tej pory - cisza...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: pawelsky »

Adriee pisze:odbiornik kilka sekund po podłączeniu zasilania działa, a za chwilę wchodzi w Failsafe
A moze po prostu masz odbiornik za blisko nadajnika?
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: df2 »

Też na to stawiam, bo objaw jest taki sam jak w moich r9mm kiedy są bliżej niż pół metra od modułu r9m.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: Adriee »

pawelsky, df2 też tak myślałem i zrobiłem nawet dalsze testy. Włączoną aparaturę zostawiłem jakieś 80m dalej i dopiero podłączyłem zasilanie do odbiornika - efekt taki sam. Jak odbiornik przejdzie w Failsafe, to już w nim pozostaje - dopóki nie odetnę zasilania od odbiornika. I też to nie zawsze pomaga. Czasami muszę kilka razy odłączyć zasilanie od R9MM, by ten posłusznie na kilka sekund podziałał - po czym znów wchodzi w Failsafe i już w nim pozostaje. Nawet restart aparatury nie pomaga. Ewidentnie jest to wina samego odbiornika. Mam też drugi R9MM i ten cały czas świetnie działa. Może trafiłem na ,,gorszą" sztukę... :/
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: pawelsky »

Adriee pisze:Może trafiłem na ,,gorszą" sztukę... :/
A przed wymiana firmware dzialal?
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Aparatura FR SKY - nowe modele z access

Post autor: Adriee »

I tu jest dobre pytanie. Wg opisu odbiornik miał być z wgranym już protokołem ACCESS, dokładnie ten: https://www.banggood.com/Frsky-R9-MM-41 ... 40129.html
Dlatego nie sprawdzając go wcześniej od razu wgrałem FW FLEX FPORT. Wydawało mi się, że jest ok. Jednak kontroler lotu nie potrafił sobie poradzić z prawidłową obsługą FPORT, dlatego wgrałem SBUS z opcją FLEX. Od pierwszego podłączenia w modelu już miałem z nim lekkie przeboje. Potrafił zgubić zasięg w losowych momentach (na szczęście model przeważnie był wtedy na postoju). Najczęściej tracił tuż po podłączeniu zasilania. Ponowne podpięcie zasilania rozwiązywało problem. Teraz już niestety nie rozwiązuje. Wcześniej, jak po podłączeniu zasilania nie złapał Failsafe, to już działał cały czas dobrze.
ODPOWIEDZ