Czy warto budować budżetowego koptera?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sknera771
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 17:26
Lokalizacja: Gdynia

Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: sknera771 »

Chciałbym zadać kilka pytań i poradzić się od bardziej doświadczonych kolegów.
O co chodzi? Chciałbym zbudować swojego pierwszego multikoptera. Jak dotąd zajmowałem się modelarstwem bardziej samolotowym więc nie miałem do czynienia ani z kopterami, ani z FPV. No ale do czego zmierzam, docelowo chciałbym by był to freestylowiec ale bez żadnego parcia na wyczyn - po prostu do rekreacyjnego powygłupiania się.

Zanim jednak to się stanie muszę się nauczyć latać więc ustaliłem (ze względów racjonalnych jak i budżetowych), że najpierw zbuduje koptera bez FPV tak by ogarnąc temat i jego latanie a z czasem wyposażę go w kamerkę i google aby zagłębić się w temat. Czy uważacie że dobrze kombinuje?

Pytanie kolejne czy jest sens budować koptera tak po budżetowemu? Trochę poczytałem różnych poradników i tego co polecacie, niestety wiele z nich było dość starych więc nieaktualnych za bardzo. Proszę powiedzcie mi dlaczego ta rama jest zła? (Albo nie jest?)
https://abc-rc.pl/pl/products/rama-carb ... -5882.html

Albo to FC, w jakimś poradniku z tego forum (takim w pdfie) był wykorzystywany ten
https://abc-rc.pl/pl/products/kontroler ... -8728.html

No i mam mętlik, może doradzicie jaką ścieżke powinienem wybrać? Bo wybór jest przeogromny, z grubsza wiem co z czym lecz nie mam pojęcia jak wybrać to lepsze od tego gorszego.. :-|

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

P.S. Jest sens kupować zabawkowego 'drona' za 100zł by tylko sie nauczyć latać?
do-man
Posty: 30
Rejestracja: sobota 20 lip 2019, 09:46

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: do-man »

Symulator? Moim zdaniem lepszy pomysl niz zabawka za 100zl.
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: noman1 »

FC to kup minimum F4, lepsza funkcjonalność niz staroci, np obsługa Dshot gdzie nie trzeba kalibrowac ESC.
Też jestem swiezakiem ale postawiłem na stack Mamba F405.
Symulator to podstawa chociaż ciągle nie mogę się do niego przyzwyczaić, wolę live
Wg mnie dobrym pomysłem jest kupienie taniego gotowca, np Tyro79 lub Tyro99
Ostatnio zmieniony piątek 26 lip 2019, 19:19 przez noman1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: Verid »

sknera771 pisze:Czy uważacie że dobrze kombinuje?
Źle. Freestyle to ACRO. Latanie klasyczne (bez FPV) w ACRO to pomyłka. Nawet latanie w stabilizowanym (albo samolotem) klasycznie a FPV to dwie inne bajki.
sknera771 pisze:może doradzicie jaką ścieżke powinienem wybrać?
Takich pytań jak twoje jest średnio kilka w miesiącu i zawsze kończą się tak samo. Zamiast zadawać to samo pytanie po raz n-ty po porostu przejrzyj tegoroczne buildy i tematy w dziale dla początkujących.
sknera771 pisze:est sens kupować zabawkowego 'drona' za 100zł by tylko sie nauczyć latać?
Nie jeżeli twoim celem jest freestyle. Zabawki latają w stabilizowanym a ty chcesz się uczyć ACRO. Oczywiście można znaleźć tycie kopterki treningowe latające w ACRO ale one nie kosztują stówy.
Ten wredny...
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: skazi »

Jak serio gdzieś tu jest poradnik w pdf, w którym polecane jest cc3d, to może pora go usunąć, bo za 5 lat ludzie nadal będą chcieli kupować to FC :lol:
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: noman1 »

Ale umiejętność LOS może się przydać.
Ostatnio urwał się kabelek od kamery i nagle straciłem FPV dobrze ze moglem przestawić na horizon i mimo że był dosyć daleko udało mi się go sprowadzić pod nogi. Także polecam mieć ustawione także horizon lub stabile.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: Verid »

Posiadając umiejętności w ACRO, stable jest bajecznie proste. Niestety w drugą stronę to nie działa. O LOS bym się nie martwił jako że kolega ponoć doświadczony w samolotach.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: Adrián »

Jak chcesz latać acro i fpv to zacznij od kupienia aparatury na początek starczy frsky x7 i polataj na symulatorze i jak już będziesz dobrze latał, to składaj w między czasie racera. Nie Lataj ze wspomaganiem, tylko acro i od razu z fpv.

Nie kupuj byle czego na początek, szkoda pieniędzy. Lepiej dołożyć do lepszej aparatury, bo ja wykorzystasz.

Editt
Jak masz dobrą aparaturę by latać kopterami, to zainstaluj / kup symulator typowo racer fpv jest kilka na rynku i lataj.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: Majk99 »

To ja znowu podlinkuję moją serię dla początkujących. Masz tu od samego początku jak w ogóle zacząć z całym tym shitem, przez budowę do oblotu, a i o prawie jest jeden odcinek. Żeby nie dawać tylko linków to tak, na początek kup FrSky Taranis QX7 i symulator velocidrone albo liftoff. Aparatura taka bo jest popularna więc ewentualne problemy można szybko rozwiązać, a jak się koptery nie spodobają to sprzedasz z małą stratą (chyba, że z samolotów coś fajnego ci zostało to tylko symulator ci potrzebny, ale lepiej napisz co tam masz bo nie każda "fajna" apka jest dobra do kopterów :-P ).
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
sknera771
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 17:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy warto budować budżetowego koptera?

Post autor: sknera771 »

Kurczę. Budowanie i latanie samolotami/szybowcami było łatwiejsze - a przynajmniej takie się wydaje z mojej perspektywy :D
Przepraszam jeśli zadaje powtarzające się pytania, chyba muszę bardziej się przyłożyć do czytania forum.
Co do aparatury to mam Turnigy 9X AFHDS 2 z wgranym softem ER9X - jak dotąd wystarczała mi. A jeśli chodzi o poradnik z CC3D to jest tu http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&t=33138 lecz tak jak wspomniałem, post z 2015r :(

Zabieram się za czytanie i spróbuje zmontować coś podobnego.

Majk99, Zdecydowanie wolę czytać od oglądania filmików no ale.. też się skuszę.
ODPOWIEDZ