Dron+gogle=zasięg. Jak to działa ?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

handrew
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2019, 21:53

Dron+gogle=zasięg. Jak to działa ?

Post autor: handrew »

Witam.To mój 1 post na forum i pytanie dokładnie jak w tytule. Może ktoś wytłumaczy mi to łopatologicznie. Od niedawna mam xiaomi fimi a3. Teraz czekam na gogle od chińczyka. Na youtubie goły dronik bez gogli lata na ok 600 m. Z dobrymi goglami robi dobrze ponad 1km nie wiem czy dobrze kombinuje ale... jesli wszystkie 3 zabawki - czyt. dron, sterownik i gogle pracują na tym samym kanale przy czym sterownik steruje ale ma słaba antenę za to gogle mocna to co... gogle robią za coś w rodzaju hotspota ? I 2 pytanie.Jeśli w pilocie mam wyjście tv aut a w goglach tv aut/in typu jack to jak a bardziej czym- jakim kablem to połączyć żeby w goglach mieć podgląd ekranu sterownika- tam mam więcej danych lotu niż w goglach i zależy mi na tym bardziej niz na zasięgu (obawiam sie ze z daleka ptaszek mógłby kiedyś nie wrócić). Z góry dzieki za odpowiedzi . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dron+gogle=zasięg. Jak to działa ?

Post autor: cobra »

Od niedawna mam xiaomi fimi a3

Też od niedawna go mam :mrgreen:
bez gogli lata na ok 600 m

Latałem też dalej, ale nie mam presji na rekordy (do dalekiego latania mam samoloty).
Gogle nie mają nic wspólnego z zasięgiem. Wideo masz na 5,8 GHz, a RC na 2,4 GHz. Te dwa systemy są zupełnie rozdzielone.

Oczywiście mamy "dwa zasięgi": sterowania i wideo.
Co do zasięgu RC nie mam raczej zastrzeżeń. Nie byłem dalej niż kilometr, ale pasek zasięgu RC był ciągle powyżej połowy.

Natomiast jeśli chodzi o wideo, to na początku byłem bardzo rozczarowany - obraz rwało przy mniej niż 100 metrach. Użyłem jednak miernika mocy i porównałem moc promieniowaną przez nadajnik wideo (antena w lewej tylnej nóżce drona) na poszczególnych kanałach. I byłem w szoku: domyślnie ustawiony kanał był najsłabszy! Różnica pomiędzy najsłabszym i najmocniejszym kanałem to ok 14dB. U mnie najmocniejszy kanał to 5705 MHz. Na nim mam stabilny obraz na ponad 500 metrach, dalej nie latam.
Ludzie jeszcze kombinują z parabolicznymi ekranami "range booster" nakładanymi na anteny, ale ja na razie nie widzę sensu. Nawet wydrukowałem takie, ale nie sprawdzałem skuteczności.

Czasem latam na ekranie LCD podłączonym do diversity 5,8 GHz - dwie anteny baciki (polaryzacja pionowa) i sygnał wideo jest jeszcze stabilniejszy. Stosując anteny o większym zysku, można by tu iść w kilometry. Oczywiście jest to gołe wideo bez OSD.

Jeśli chodzi o wyjście wideo z nadajnika RC, to jest to zwykły jack 3,5 mm czteropolowy. Tu oczywiście sygnał do gogli / ekranu jest z nałożonym OSD.
________________
Cobra
handrew
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2019, 21:53

Re: Dron+gogle=zasięg. Jak to działa ?

Post autor: handrew »

Oki. Dzieki Cobra za wyczerpująca odpowiedź. Ja tez nie zamierzam bardzo daleko latć bo jak pisałem- może zabraknąć "paliwa" na powót, ale to jak z autem - fajnie mieć nadmiar mocy co nie znaczy ze jeżdżę 200km/h. Poza tym zo za frajda z dalekiego lotu jak rwie ciągle podgląd. Ale jeśli trafiłem juz na właściciela fimi to może podpowiesz bo nie mogę sczaić jak ustawić i o co chodzi w tym trybie orbitowania. Mojego jak ustawie na obiekt to on i tak kreci kółka gdzie indziej i domyślnie o bardzo małym promieniu- ok, zwiększę promień ale on i tak lata gdzie indziej i nie trzyma sie środka okręgu. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dron+gogle=zasięg. Jak to działa ?

Post autor: cobra »

Orbitowanie działa.
1. Wisząc nad środkiem obrotu włączasz tryb orbitowania.
2. Cofasz się o promień obrotu (czyli odlatujesz do tyłu od obiektu).
3. Inicjujesz prawym drążkiem (mode2) krążenie w prawo lub lewo

I on sobie tak lata w kółko, dopóki tego nie przerwiesz. W takcie krążenia możesz zmieniać promień, wysokość i prędkość krążenia.
________________
Cobra
ODPOWIEDZ