Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: motykami »

Witajcie.

Zalega mi w szufladzie moduł GPS - NZ GPS (podobno oparty na Ublox 7, dedykowany do Naze32), postanowiłem zapiąć go do mini APMa którego szykuję do użycia.
Niestety mam z tym spory problem, APM nijak nie chce dogadać się z tym modułem GPS. Moduł podpięty poprawnie GND, 5V Rx-Tx oraz Tx-Rx (zresztą próbowałem też zamieniać Rx z Tx bez żadnego skutku).
Zestaw na oknie, GPS po kilkunastu sek. od włączenia miga niebieskim LEDem co oznacza że złapał fixa.

W APMie wciąż komunikat "NO GPS" oraz HDOP 99,99.
Parametry:
GPS_TYPE = 1 (czyli AUTO), próbowałem też 2 czyli UBLOX - bez zmian
SERIAL3_BAUD = 115 (podobno takie jest baudrate dla NAZE32 z którego jest ten moduł) zresztą testowałem też inne (38 i 57) - bez zmian

Podpowiedzcie proszę co mogę zrobić aby zmusić ten zestaw do pracy? Chciałbym wykorzystać ten moduł bo jest na prawdę mały i zgrabny a zalega w szufladzie.
Czy ma jakoś przekonfigurować moduł GPS do pracy z APMem? Jeśli tak to jak?
Zastanawia mnie też dość spory pobór prądu przez moduł, przy zasilaniu 5V pobiera ok. 150mA - czy to nie za dużo?

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze rady i pomysły.
Pozdrawiam, Michał.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: pawelsky »

Podepnij go do uCenter na PC i sprawdz jaka ma konfiguracje.
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: motykami »

Ok, U-Center zapięty, jeśli dobrze się domyślam to interesuje mnie zakładka View -> Configuration View.

Tutaj pod pozycją PRT (Ports) mam konfigurację jak w załączonym screen shotcie.
Co ciekawe zmiana baudrate i kliknięcie przycisku Send na dole - nic nie zmienia, tzn. po ponownym załączeniu modułu i programu wciąż mam te same wartości.
Sam program u-center komunikuje się z modułem, gdy otworzę konsolę (Packet Console) widzę że z modułu przychodzą dane.

Czy macie jakąś gotową konfigurację którą mógłbym wgrać do modułu GPSa aby pracował z APMem?

Pozdrawiam, Michał.

Edit:
------------------
Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz, gdy odpalę zwykły terminal (Real Term) to widzę dane z modułu z protokołem NMEA ale przy baudrate 9600 - nijak ma się to do ustawionego 57600 w konfiguratorze.
Załączniki
domyślne.PNG
domyślne.PNG (56.55 KiB) Przejrzano 6862 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: pawelsky »

Czyli powinienes go w APMie ustawic jaki NMEA z baudrate 9600.
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: motykami »

Ok, tak też spróbuję zrobić - dam znać z jakim skutkiem.

Zastanawia mnie natomiast działanie tego u-configurator - wygląda to tak jakby nie przyjmował żadnych ustawień, cokolwiek bym zmienił w konfiguracji po kliknięciu przycisku save - moduł i tak nie zapamiętuje tych zmian.

Czym może to być spowodowane?

Pozdrawiam, Michał.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: pawelsky »

motykami pisze:Czym może to być spowodowane?
Obstawialbym problemy z komunikacja.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: maxiiii »

Daj jeszcze "save config".
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: pawelsky »

maxiiii pisze:Daj jeszcze "save config".
Pomijajac fakt ze ustawienia powinny aplikowac sie bez "save config", Ublox 7 (o ile to rzeczywiscie jest Ublox 7) nie posiada wbudowanego flasha wiec "save config" na niewiele sie zda - ustawienia mozesz sobie co najwyzej zapisac chwilowo do pamieci podtrzymywanej bateria, ktora nastepnego dnia i tak sie wyczerpie i ustawienia znikna. Ten modul trzeba po prostu konfigurowac po kazdym wlaczeniu, albo zyc z domyslna konfiguracja.
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: motykami »

Wygląda na to że mam uszkodzony moduł GPS...
Moduł pracuje wprawdzie na domyślnych ustawieniach 9600 z protokołem NMEA, udało mi się również zmusić APMa aby go widział.
APM nie wyświetla już NO GPS, widzi podłączonego GPSa - tyle że wyświetla wciąż komunikat "Bad GPS Signal Health" - co jak wyczytałem w internecie oznacza zbyt małą częstotliwość odświeżania danych z GPSa (podobno niezbędne jest minimum 5Hz - 5 ramek na sekundę). To by się zresztą zgadzało, GPS wysyła ramkę z danymi raz na sekundę.

O uszkodzeniu GPSa wnioskuję po tym że:
- w U-Center moduł nie przyjmuje żadnych zmian konfiguracji (tak jakby miał odpięty przewód od TX-RX (PC Tx -> Rx GPS) - sprawdzane na dwóch różnych przejściówkach z innym modułem GPS zmiana konfiguracji działa na obu przejściówkach.
- APM próbuje przekonfigurować sobie GPSa po włączeniu (wysyła polecenie $PSRF100,1,38400,8,1.....) lecz moduł nie przełącza się na żądane parametry - dalej śle na 9600 i tylko raz na sekundę.

Wg. mnie wszystko wskazuje na to że ubity jest port Rx w module GPS. Dziwne bo moduł podłączyłem raz pod Naze32 w którym pracował poprawnie a później leżał w szafie.
Doradźcie proszę czy moje przypuszczenia są ok.

Pozdrawiam, Michał.
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: df2 »

A w tej naze 32 jaki soft siedział?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: pawelsky »

motykami pisze:O uszkodzeniu GPSa wnioskuję po tym że:
- w U-Center moduł nie przyjmuje żadnych zmian konfiguracji (tak jakby miał odpięty przewód od TX-RX (PC Tx -> Rx GPS) - sprawdzane na dwóch różnych przejściówkach z innym modułem GPS zmiana konfiguracji działa na obu przejściówkach.
Zacznijmy od podstaw:
- co pokazuje UBX-MON-VER?
- co wyswietla sie w packet console zaraz po podlaczeniu zasilania?
- pokaz zdjecie swoich polaczen i calego ekranu w uCenter po podlaczeniu GPSa z otwarta packet console
motykami pisze:- APM próbuje przekonfigurować sobie GPSa po włączeniu (wysyła polecenie $PSRF100,1,38400,8,1.....) lecz moduł nie przełącza się na żądane parametry
$PSRF to komendy dla modulow z chipsetem SiRF wiec Ublox jej nie zrozumie, czyli zachowanie jak najbardziej oczekiwane.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: marcinoc »

pozwoliłem sobie odkopać ten temat bo po raz kolejny wykopałem ten sam moduł GPS z szuflady a dokładnie mam już 2 sztuki i mam dokładnie taki sam kłopot, czy jest tutaj ktoś kto ma taki działający czy to po prostu "taki urok tanich kostek" ?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini APM + Ublox 7 (NZ GPS) - problem

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:czy to po prostu "taki urok tanich kostek" ?
Masz w poprzednim poscie napisane co zrobic zeby to stwierdzic.
ODPOWIEDZ