Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: maxiiii »

Zawsze byłem ciekawy czy częstotliwości i moce uzyskiwane w naszych modułach nadawczych są legalne czy nie. Pomimo, że byłem zawsze przekonany o "nielegalności" linków takich jak 433, 868 czy też 2400MHz, potrzebowałem na to jakiegokolwiek potwierdzenia.
Najlepiej dowiedzieć się w instytucji najbardziej kompetentnej czyli UKE.
Aby być pewnym odpowiedzi wysłałem pytanie w formie zapytania obywatelskiego na które instytucja państwowa ma obowiązek odpowiedzieć. Odpowiedź nadeszła bardzo szybko i jak się domyślałem nasze linki nie są legalne. Dlaczego zatem takie linki są sprzedawane na rynku? Sprzedawać można a używać już nie.:(


Poniżej zapytanie i otrzymana odpowiedź z UKE.
EPSON007.JPG
EPSON007.JPG (66.62 KiB) Przejrzano 9967 razy
EPSON006.JPG
EPSON006.JPG (135.18 KiB) Przejrzano 9967 razy
Czyli wszystko już jasne. :(
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: draki »

Jeśli podałeś zakres 868-915MHz, to nie wiem jakiej odpowiedzi się spodziewałeś. Zakres 890-915 MHz to telefonia komórkowa. Dostałeś też w odpowiedzi informację, że część tych zakresów jest legalna, jeśli nie przekracza się dopuszczalnych mocy.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: maxiiii »

Do jakiej podklasy zaliczysz najczęściej używane linki?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 22:37
Lokalizacja: Wieś pod Krakowem

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: Deem »

No nie jasne. Nie kumam tego, wybaczcie ale trzeba mi to wyłożyć łopatą. Tu cyt. ”Urządzenia klasy 1 to telekomunikacyjne urządzenia końcowe i urządzenia radiowe, wobec których państwa członkowskie UE nie stosują ograniczeń w zakresie wprowadzania ich do obrotu lub oddawania do użytku". Są jakieś ograniczenia w obrocie aparaturami RC? Nie słyszałem więc do urządzeń klasy 1 można by chyba je zaliczyć, czy nie?
Jak rozumieć „Urządzenia bliskiego zasięgu ogólnego stosowania”? Wiem „Urządzenia do zdalnego sterowania modeli” są wyszczególnione ale czy to oznacza że jak zastosuję swój nadajnik do sterowania bramą to jest OK.?
I jeszcze, na jakiej zasadzie wydaje się zezwolenia na... powiedzmy filmowanie wielowirnikowcami sterowanymi nielegalnym linkiem?
pozdr. Daniel
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: maxiiii »

Deem pisze:zastosuję swój nadajnik do sterowania bramą to jest OK.?
Tak. Pod warunkiem, że nadajnik będzie miał 1, 10 lub 25 mW w zależności jaki masz nadajnik. :)
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: Adriee »

Jeżeli dobrze pamiętam to:
- sterowanie modelami RC z pasma 2.4 GHZ jest w pełni legalne, ale pod warunkiem, że nasz nadajnik nie przekracza 10mW mocy??
Niby dla WiFI dopuszczalne jest max 100mW, ale RC to przecież nie jest WIFI - tak wychodzi prawnie... :/
- dla pasma 433MHZ także jest legalne - maksymalna dopuszczalna moc = 10mW EIRP...

EDIT:
Dla częstotliwości 868 MHZ dopuszczalna moc DLA URZĄDZEŃ BLISKIEGO ZASIĘGU wynosi 25mW:
https://www.polskaszerokopasmowa.pl/g2/ ... 2609bb.pdf
Jednak modele RC i częstotliwość 868MHZ - to wg prawa nie są urządzenia bliskiego zasięgu??
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: maxiiii »

Nie bez powodu pisałem o 900MHz.
Na polskim rynku są też sprzedawane aparatury na 900MHz i to jeszcze jak dużo należy za nie zapłacić:)
http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/A ... uplex.html

Adriee, chyba nie chciało ci się zajrzeć do linka więc podaję je tutaj.
Link prowadzi do dwóch dokumentów na podstawie których można można cokolwiek wywnioskować.
Piszesz o legalności nadawania aparaturą o mocy 100mW. Do której podklasy zaliczysz taką aparaturę?

link do danych ogólnych
https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... 018-01.pdf
i do danych szczegółowych
https://ec.europa.eu/docsroom/documents ... ons/native
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: Adriee »

maxiiii, prócz zamieszczonych przez Ciebie dwóch dokumentów nie widziałem więcej linków... Ale jeżeli coś przeoczyłem, to przepraszam. Chyba, że masz na myśli ten link, który ja podałem ;) Dokonałem korekty posta, bo moc max 100mW jest dla sieci WiFI 2.4GHz. Dla sterowania RC legalne jest tylko 10mW, jak dobrze rozumiem. Jeżeli jest inaczej, poprawcie mnie ;)

No tak - aparatura w super cenie... Jedyne 7.2 tys. zł za link, który prawnie jest ,,niewiadomą" ;)

Co do klasy urządzenia, jakim jest taka aparatura:
Najbardziej odpowiednim z tych tabel jest:

Kod: Zaznacz cały

Urządzenia bliskiego zasięgu ogólnego stosowania
Co kłóci się w sumie z przeznaczeniem linku RC na 868 MHZ...

Edit: pewnie chodziło o link w dokumencie z odpowiedzią. Chyba pora mi się wybrać do okulisty... :oops:
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: IvanM »

Adriee pisze:No tak - aparatura w super cenie... Jedyne 7.2 tys. zł za link, który prawnie jest ,,niewiadomą" ;)
Włosy mi się jeżą jak coś takiego czytam.
Współczesne systemy RC podpadają pod kategorię ISM i jako takie mogą pracować na częstotliwościach ISM.
To, że rozporządzenie określa częstotliwości oraz maksymalne mocy nadawania nie wymagające zezwolenia (10 mW na 2,4GHz, 25 mW na 5,8 GHz i 500 mW w869,4 MHz - 869,65 MHz) nie oznacza, że możemy spełniając te kryteria nadawać. Możemy nadawać tylko urządzeniem posiadającym homologacje.
Aparatura Jeti posiada znaczek CE. Jest to świadectwo zgodności. A to znaczy, że przeszła homologacją, która potwierdziła, że nadaje zgodnie z wymogami prawnymi w europie - w tym także w Polsce.
To nie jest aparatura dla droniarza, ale dla bardzo zaawansowanego i wymagającego modelarza. 24 kanałów, mocno rozbudowane miksery, obudowa wyrzeźbiona CNC z jednego kawałka aluminim, joysticki na czujnikach Halla zamiast potencjometrów i kompletny backup na 900Mhz. Ogólnie to cena w tej kategorii raczej umiarkowana. Konkurencja może być tylko Futaba, gdzie top modele kosztują dwa razy tyle.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: maxiiii »

Chyba to naciągane CE?
Norma jaka ma być zastosowana przy częstotliwości podanej przez ciebie.
https://www.etsi.org/deliver/etsi_en/30 ... 30101v.pdf
Tabelka na stronie 22.
Cykl pracy 10%nadawanie, 90% odbiór?.

A jak jest moc nadawania przy częstotliwości 2,4GB?
Też mieści się w normie 25mW?
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: Adriee »

IvanM pisze:To nie jest aparatura dla droniarza, ale dla bardzo zaawansowanego i wymagającego modelarza. 24 kanałów, mocno rozbudowane miksery, obudowa wyrzeźbiona CNC z jednego kawałka aluminim, joysticki na czujnikach Halla zamiast potencjometrów i kompletny backup na 900Mhz. Ogólnie to cena w tej kategorii raczej umiarkowana. Konkurencja może być tylko Futaba, gdzie top modele kosztują dwa razy tyle.
IvanM, nie neguję, że jakość wykonania tej aparatury jest bardzo dobra i posiada szereg rozbudowanych funkcji. W tym temacie skupiamy się na mocach nadawczych aparatur RC.
Na dobrą sprawę - moduł FRSKY R9M też ma znaczek CE. Czy to jednak oznacza, że możemy legalnie promieniować mocą 1W, bo ma CE?
Dlatego maxiiii poruszył bardzo ciekawy i w sumie ciężki temat do rozstrzygnięcia. Do tego stopnia, że UKE nie podał jednoznacznej odpowiedzi na zapytanie kolegi maxiiii.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: analogowy »

CE nie oznacza, że urządzenie posiada homologację. Znak CE oznacza, że producent urządzenia gwarantuje, że urządzenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami / dyrektywami.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE
Druga wersja znaku CE to China export ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: pawelsky »

Adriee pisze:FRSKY R9M też ma znaczek CE. Czy to jednak oznacza, że możemy legalnie promieniować mocą 1W, bo ma CE?
To akurat zly przyklad. Na firmware europejskim nie masz opcji 1W, maksymalna dostepna moca jest 500mW.
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: draki »

I telemetra jest ograniczona do 25mW.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czy używanie naszych nadajników jest legalna?

Post autor: IvanM »

Adriee pisze:Dlatego maxiiii poruszył bardzo ciekawy i w sumie ciężki temat do rozstrzygnięcia. Do tego stopnia, że UKE nie podał jednoznacznej odpowiedzi na zapytanie kolegi maxiiii.
W odpowiedzi UKE nie jest nic niejednoznacznego. Wspomniane częstotliwości nie są dedykowane dla sterowania RC - tzn. nie są przeznaczone wyłącznie dla sterowania RC. Sterowanie RC w nich jednak może pracować spełniając warunki wymagane dla urządzeń klasy1 zasięgu ogólnego stosowania, które nie wymagają posiadania pozwolenia radiowego.
Adriee pisze:IvanM, nie neguję, że jakość wykonania tej aparatury jest bardzo dobra i posiada szereg rozbudowanych funkcji. W tym temacie skupiamy się na mocach nadawczych aparatur RC.
Sugerowałeś, że czeski producent nie działa zgodnie z prawem a cena aparatury jest nieadekwatna. Dokładnie na to zareagowałem.
ODPOWIEDZ