Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Duro_Jetem
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 09 cze 2019, 17:29

Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Duro_Jetem »

Witam wszystkich

Jestem nowy w tym i pragnę zbudować swojego pierwszego drona, zamówiłem już coś takiego:
Rama: https://hobbyking.com/en_us/hobbykingtm ... green.html
Silnik: https://hobbyking.com/en_us/m2205l-brus ... t-ccw.html oczywiscie 2 CW i 2 CCW
ESC: https://hobbyking.com/en_us/turnigy-mul ... -opto.html
FC: https://hobbyking.com/en_us/mateksys-be ... ensor.html
Aparatura: https://abc-rc.pl/pl/products/aparatura ... -9047.html
Baterie zamówiłem Akumulator Tattu 1550mAh 4S 45C - Li-pol Gens Ace 14,8V oraz Akumulator Tattu 2300mAh 3S 45C - Li-pol Gens Ace 11,1V

Czy to będzie miało jakiś sens?
No i czy mógłby mi ktoś doradzić w kwestii doboru śmigieł?

Z góry dziekuje
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Baqsthc »

Z tego zbudujesz drona. Dobrego na lata 2016-2017. Ale pakiet 1300 szybko szlag trafi. Śmigła 5" 3 łopatki a skok w granicach 4-6. Z całego zestawu FC jest spoko. A esc mogą mieć ciężki żywot. Albo krótki.
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: noman1 »

Skoro już zamówiłeś to po co pytasz o sens
Lepiej wpierw pytać a później kupować, nie odwrotnie.
Najbardziej czepiałbym się ramy, 190g ale kloc.
Duro_Jetem
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 09 cze 2019, 17:29

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Duro_Jetem »

Może i faktycznie kolejność niepoprawna, ale warto wiedzieć co nieco nawet i po fakcie.
Przynajmniej zostałem uświadomiony czego się spodziewać

Jest to moja pierwsza konstrukcja, muszę się nauczyć latać, a nie lubię kupować nic co jest gotowe, wole troszkę zabawy przy składaniu
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: noman1 »

Duro_Jetem
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 09 cze 2019, 17:29

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Duro_Jetem »

Dzięki za info co do smigieł
A wyżej Baqsthc napisał ze ESC będą mieć ciężko lub padną. Czytałem gdzieś ze ESC nie musi mieć pełnej wydajności prądowej jaką pobiera silnik, bo silnik nie pracuje cały czas z pełna mocą. Czy chodziło mu po prostu o to, ze te ESC są kiepskie? No i czy aparatura jest też taka zła? Za tą kasę myślę że jeszcze nie ma co narzekać, bo jak już wspominałem to moje początki
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Verid »

Duro_Jetem pisze:Czytałem gdzieś ze ESC nie musi mieć pełnej wydajności prądowej jaką pobiera silnik, bo silnik nie pracuje cały czas z pełna mocą.
Idiotę który to napisał należałoby wykastrować z palców. ESC powinien mieć wydajność wyższą niż maksymalny apetyt silnika z kilku względów. Po pierwsze, nie wszyscy producenci są uczciwi. Po drugie sprzęt nie powinien pracować na krawędzi - wytrzyma albo i nie a to twoja ciężko zarobiona kasa na nim wisi. Po trzecie - żerność silnika zmienia się wraz z rozmiarem i skokiem śmigła. Weźmie cię na eksperymenty i co? Z miejsca komplet nowych regielków czy będziesz ryzykował że ci się ręka nie omsknie na przepustnicy?
Tak, to prawda. Silniki nie pracują cały czas z pełną mocą. Ale wystarczy że dasz w palnik bo będziesz chciał wyhamować przed glebą po wpadnięciu w VRS albo dołożysz ciut cięższą kamerkę której poderwanie będzie kosztowało nieco więcej mocy niż przewidziałeś i twoja zabawka idzie w drzazgi. Czy oszczędność jaką uzyskałeś na tańszych reglach pokryje ewentualne straty?
Ten wredny...
Duro_Jetem
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 09 cze 2019, 17:29

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Duro_Jetem »

Czyli najlepiej było by kupić mocniejsze, a te zostawić, jeśli chciałbym jakiegoś malucha zrobić do zabawy w domu.
Czy mógłbyś polecić jakieś, no i jakiej wydajności prądowej wziąć żeby było przyszłościowo do tych rozmiarów drona.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Verid »

Staraj się dobierać regiel tak żeby mieć te 5 do 10A zapasu w stosunku do maksymalnego poboru prądu danego silnika. Przesadzać też nie ma co (na zasadzie 60A regiel do 30A silnika) bo i masa i cena niepotrzebnie rośnie. Co do tego które to niestety - racerki i okolice to nie moja działka ale mamy dedykowany dział 250-class. Odwiedź, popatrz na tegoroczne buildy czego ludzie używają.
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: kuczy »

Verid pisze:Staraj się dobierać regiel tak żeby mieć te 5 do 10A zapasu w stosunku do maksymalnego poboru prądu danego silnika. Przesadzać też nie ma co (na zasadzie 60A regiel do 30A silnika) bo i masa i cena niepotrzebnie rośnie. Co do tego które to niestety - racerki i okolice to nie moja działka ale mamy dedykowany dział 250-class. Odwiedź, popatrz na tegoroczne buildy czego ludzie używają.
Ja bym jeszcze poczytał o tym jak chcesz sterować tym reglem. są przeróżne protokoły sterowania reglami racingowymi, kiedyś było PWM, potem OneShot125, następnie wszelakie D-Shoty z różnymi prędkościami - więc to co napisał Verid jest świętą prawdą, ale też poczytaj jaki najnowszy protokół używa FC i szukaj takich ESC, które go wspierają. Pewnie dla pierwszego drona (tak zgaduję, że twój pierwszy) nie ma to aż takiego mega znaczenia, bo wiadomo że na początku nie poczujesz różnicy, ale przynajmniej przy okazji zdobędziesz wiedzę a i lepiej kupować coś najbardziej aktualnego w granicach możliwości (sprzętowych i finansowych)
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: draki »

Obecnie jest jeszcze sens pchać 4 oddzielne esc, jeśli można kupić stack f4 z esc 4x40A za 165zł?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Duro_Jetem
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 09 cze 2019, 17:29

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Duro_Jetem »

Poczytałem co nieco, z uwagi ze Matek F405-CTR jest kompatybilny z DSHOT 1200 to moje wybory padły na:
https://www.amazon.de/KINGDUO-Blheli_32 ... ay&sr=8-80
https://www.amazon.de/WOSOSYEYO-Hobbywi ... ay&sr=8-53
https://www.amazon.de/Comomingo-Holybro ... ay&sr=8-17

Czy kieruję się już w dobrą stronę? Może powinienem wybrać jakąś konkretna firmę?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 10 cze 2019, 14:11 przez Duro_Jetem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Verid »

draki pisze:Obecnie jest jeszcze sens pchać 4 oddzielne esc, jeśli można kupić stack f4 z esc 4x40A za 165zł?
I tak i nie. Stack daje piękną oszczędność miejsca i pewną oszczędność masy (mniej kabli). Ale jak ci jeden z regli na stacku padnie to wymieniasz wszystkie 4 a nie tylko jeden. Poza tym umieszczenie ESC na ramionach zapewnia im lepsze chłodzenie ale z drugiej strony taki montaż naraza je na urazy od śmigieł w razie szaleństw.
Jak widać to jest kwestia nie tyle opłacalności tylko co komu do danego buildu potrzeba.
Ten wredny...
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: draki »

No i przy zintegrowanym esc można założyć na ramionka te bajeranckie diody, z esc na ramionach już nie ma na nie miejsca ;-) To było pytanie, bo sam mam niewielkie pojęcie, dopiero zaczynam się bawić. Też buduję właśnie 250 i oparłem się o śmiesznie tanią MAMBA F405 i zdobyczne części z drugiej ręki. Cena jest rewelacyjna i wszędzie raczej ją chwalą, mam nadzieję, że nie będzie to wtopa.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Czy z tego zbuduje dobrego drona?

Post autor: Majk99 »

Szkoda, że pytasz po fakcie no ale cóż. Mam nadzieję, że przynajmniej moja seria pomoże, tu masz pierwszy odcinek (polecam obejrzeć przed oblotem swojego koptera), a z całej serii *powinieneś* dowiedzieć się jakie części wybrać do spoko koptera na początek 2019 roku, nie przełom 2015/16 ;-) https://www.youtube.com/watch?v=ZWBpW_XIobQ&t=1s
Co do tej wydajności ESC. W kopterach wyścigowych ten zapas coraz bardziej zanika, szczególnie jeśli używa się dobrej jakości esc. Sam mam kilka regli aikon32, w teorii 30 albo 35A continuous i chyba 40A peak, a bez problemu latałem (ja i wiele osób z internetów) z silnikami o max poborze ponad 50A (z tabelki, w prawdziwym życiu 70% tego), 2307 2722kv na 4S ze śmigłem 5x5x3. Popsuł się tylko jeden po strzale w metalowy słup na zawodach, ale niedługo będzie naprawiony. I żeby było jasne, mówię to z doświadczenia z dobrej jakości reglami do kopterów wyścigowych, inne dziedziny i marki mogą mieć inne osiągi.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
ODPOWIEDZ