Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: labo »

Cześć, jest tu trochę ludzisk z tych grup i mam pytanie: jaka jest minimalna wysokość lotu dla motolotni i paralotni?
Przykładowo ATZ6KM, która jest od poziomu ziemi mogą latać na dowolnej wysokości, czyli nad samymi dachami domów/bloków czy wręcz na wysokości drzew w parkach?
W G rozumiem mogą latać jak chcą (koszenie zboża)?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Przykładowo ATZ6KM, która jest od poziomu ziemi mogą latać na dowolnej wysokości, czyli nad samymi dachami domów/bloków czy wręcz na wysokości drzew w parkach?
W G rozumiem mogą latać jak chcą (koszenie zboża)?
Nie moga
https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.201 ... okres.html (Zalacznk 2 i 3)
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: labo »

Panowie, gdzie zgłaszać notoryczne łamanie przepisów przez paralotniarzy? Dzwoniłem do ULC, przełączają od jednego do drugiego, wszyscy umywają ręce. Kasta jest bezkarna?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:gdzie zgłaszać notoryczne łamanie przepisów przez paralotniarzy?
Na policje
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:Na policje
Tylko wydrukuj wcześniej wydrukuj te załączniki które podał Pawelsky, ponieważ policja pewnie zielonego pojęcia nie ma - a tak będą mieli podstawę aby się tym zająć
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: pawelsky »

Przydalby sie tez jakis material dowodowy (film, zdjecia), ale przede wszystkim pewnosc ze rzeczywiscie wiesz na jakiej wysokosci i z jakiego powodu lataja. Przecietny czlowiek nie potrafi poprawnie okreslic odleglosci/wysokosci 'na oko'. Moga tez miec powod do bycia na takiej a nie innej wysokosci (np. start/ladowanie).
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: labo »

Co do oceniania odległości się zgadzam, natomiast wysokości już nie. Mi (a raczej nam) nie chodzi o to, czy to jest 50m czy 40m. Oni nadlatują "z daleka", robią przeloty nad polami na wysokości 3-5m, trochę polatają, nabierają wysokości i odlatują. To jest nagminne, oni nie startują ani nie lądują. Domyślam się, że nie mają też powodu aby być na tej wysokości poza "widzimisię".
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: kuczy »

labo pisze:robią przeloty nad polami na wysokości 3-5m, trochę polatają, nabierają wysokości i odlatują. To jest nagminne
No to mamy wg mnie działanie celowe i niezgodne z przepisami - tym bardziej nagranie będzie pomocne.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: labo »

To jest miejsce poza strefami lotniskowymi. Chodzi o to, że jak komuś z modelarzy wyskoczy taki zza drzewa, to nie będzie szans na zejście modelem z wysokości czy innego ustąpienia takiemu pierwszeństwa, a jak się coś stanie to będzie oczywiście wina modelarza, że nie ustąpił.

Poniżej widok z pracy. Przelecieli nad samym biurowcem, dlatego usłyszałem. Zdjęcie niestety z komórki i z daleka, za późno pomyślałem o zdjęciu/filmie.

Quiz: znajdź drugiego paralotniarza. Nie, to nie było lądowanie.
Załączniki
fot.jpg
fot.jpg (30.39 KiB) Przejrzano 4046 razy
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: kuczy »

labo pisze:Quiz: znajdź drugiego paralotniarza.
fot.jpg
Co wygrałem ???
no rzeczywiście - ten pierwszy (wyżej) jeszcze pewnie by się wybronił że był "sporo wyżej" niż się Tobie wydaje (tak na prawdę on sam pewnie nie wie na jakiej wysokości jest - ale ten na dole to jakaś masakra
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: sajgon »

Żyj i daj żyć innym ;)
Niech pierwszy rzuci kamień itd :))
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: labo »

Sajgon, gdyby to nie było nagminne... A jak się wpierniczy w drona/samolot, bo modelarz nie zdąży sprowadzić, to czyja wina będzie? Jego czy modelarza?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: kuczy »

sajgon, powiem tak... spoko trzeba czasami odpuścić jak właśnie np ok zdarzyło się, moze facet mial po prostu jakos problem, nie wiem, problemy z trawieniem, musial awaryjnie skorzystac z krzaków :D :D :D.

Ale nie zapominajmy, że to nie jest łąka, czy chodnik, gdzie mozesz iść sobie jego prawą stroną, lewą, najwyżej ktoś sie przesunie z naprzeciwka.
Spotkanie chociażby dłoni paralotniarza ze smiglem phantoma to ryzyko wypadku, a nie wiem czy chciałbyś rozmawiać z PKBWL jakby facet się rozbił

Zachowanie labo jest wzorcowe, ma.wyobraźnię i chce latać bezpiecznie - ktos inny narusza to bezpieczenstwo. Na dodatek zanim zgłosi upewnia się na forum czy faktycznie są jakieś wytyczne co do wysokości. Niestety "szmaty" latają często z naruszeniem wszelakich przepisów, ale nie pozostaje nic innego jak tylko reagować jak kolega.
A to, że zostaniesz nazwany konfiturą, konfidentem, strażnikiem teksasu.... cóż - jak ktoś nie zdaje sobie sprawy z ew. Skutków to nie zrozumie, ze chodzi o WSPÓLNE bezpieczeństwo
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: IvanM »

Tak chłopaki ... ale kogo zgłosicie? Pomijając, że policja nie ma tutaj uprawnień i musi do tematu przywołać lotnictwo ... to kogo mają szukać organy odpowiedzialne za ściganie podniebnych bandytów? Na miejscu policjant nie ma możliwości chłopa ściągnąć za nogę i wylegitymować. Nie wolno mu go nawet zestrzelić.
Jedyna szansa - to wyśledzenie skąd chłopy startują i spróbować normalnie z nimi porozmawiać. To z reguły rozwiązuje problem.
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Minimalna wysokość dla paralotniarzy i motolotni?

Post autor: kaczmarsky »

A może poruszyć ten problem na grupie paralotniowej. Może sprawa zostanie nagłośniona i będzie jakaś reakcja ze strony środowiska paralotniowego i chłopcy się opamiętają?
ODPOWIEDZ