Bindowanie QX7 z XM+

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pixel70
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 18 gru 2018, 23:10

Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: pixel70 »

Witam wszystkich,

Jakiś czas temu kupiłem sobie używanego koptera Diatone R239. Mam aparaturę Taranis QX7.
No i problem jest tego rodzaju, że nie mogę ich ze sobą zbindować.
Odbiornik w kopterze to Frsky XM+, tak mi się wydaje, dołączam zdjęcia:
Obrazek Obrazek

Wiem, że prawdopodobny problem to niekompatybilność firmware. W QX7 mam NON-EU, w Diatone nie wiem.
Czy problem z niekompatybilnością to tylko tyle, że w jednym jest EU a w drugim NON-EU czy wersja firmware też ma znaczenie?
Bo jeśli tak to chyba będzie prościej przeflashować QX7 na EU, niż Diatone na NON-EU... Flashowanie XM+ jest chyba dość skomplikowane... technicznie, bo trzeba rozebrać kopter, dolutować wtyczkę do odbiornika i dopiero wtedy flashować?

Co radzicie? Dzięki.

Michał
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: draki »

Jeśli masz aparaturę NON-EU, a odbiornik jest w wersji EU, powinien zbindować się bez problemu w trybie EU-LBT.
Tak wersja firmware też ma znaczenie, jeśli odbiornik jest bardzo stary, może wymagać upgrade. Jest to dość proste, wymaga tylko przerobionego kabelka od serwa.
pixel70
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 18 gru 2018, 23:10

Re: Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: pixel70 »

draki pisze:Jeśli masz aparaturę NON-EU, a odbiornik jest w wersji EU, powinien zbindować się bez problemu w trybie EU-LBT.
Tak wersja firmware też ma znaczenie, jeśli odbiornik jest bardzo stary, może wymagać upgrade. Jest to dość proste, wymaga tylko przerobionego kabelka od serwa.
Kabelek w razie czego już mam :) Ale wymaga wybebeszenia koptera? A gdzie się ustawia tryb bindowania EU-LBT? Na QX7 jak mniemam? :)
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: draki »

Sorry chyba wprowadziłem Ciebie w błąd. Z rozpędu podałem to na podstawie mojego T12 (technicznie to to samo co X7) ale ja mam multiprotocol. Wbudowany moduł FCC może nie mieć opcji EU-LBT. Musisz sprawdzić czy masz taki wybór na liście pośród D16 D8 LR12. Jeśli nie masz go w wyborze to pozostaje tylko zmiana firmware w nadajniku lub odbiorniku.
Tak wymaga wybebeszenia :
https://www.youtube.com/watch?v=eYVk2lWPJxU
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: df2 »

draki pisze:Sorry chyba wprowadziłem Ciebie w błąd. Z rozpędu podałem to na podstawie mojego T12 (technicznie to to samo co X7) ale ja mam multiprotocol.
Oj chyba technicznie zdecydowanie nie jest t12 tym samym co x7.
draki pisze:Wbudowany moduł FCC może nie mieć opcji EU-LBT. Musisz sprawdzić czy masz taki wybór na liście pośród D16 D8 LR12. Jeśli nie masz go w wyborze to pozostaje tylko zmiana firmware w nadajniku lub odbiorniku.
Tak trochę zmyślasz, prawda? :-)

Różnice między firmware radia frsky Eu, eulbt i International były już wałkowane na polskich forach wielokrotnie.
Rozróżnienia firmware wewnętrznego modułu taranis ów i oprogramowania systemowego aparatury także.

Dość dobry poradnik jest np na stronach 77hobby.pl i temat nie wymaga dalszego wymyslania teorii.
draki
Posty: 74
Rejestracja: piątek 24 maja 2019, 14:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: draki »

T12 jest oparty o kosmetyczną modyfikację OpenTX z x7. Przeglądając menu widzę to samo co właściciel X7. Mam wersję FCC.
Tyle, że mam moduł zewnętrzny multiprotocol i w nim mogę sobie wybrać EU-LBT. Natomiast w module wewnętrznym (którego w tej apce nie ma ale oprogramowanie jest na tyle mało zmodyfikowane, że opentx zachowuje się jak by ten moduł był) do wyboru mam tylko D8, D16 i LR12.
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Bindowanie QX7 z XM+

Post autor: df2 »

draki pisze:T12 jest oparty o kosmetyczną modyfikację OpenTX z x7. Przeglądając menu widzę to samo co właściciel X7. Mam wersję FCC.
Tyle, że mam moduł zewnętrzny multiprotocol i w nim mogę sobie wybrać EU-LBT. Natomiast w module wewnętrznym (którego w tej apce nie ma ale oprogramowanie jest na tyle mało zmodyfikowane, że opentx zachowuje się jak by ten moduł był) do wyboru mam tylko D8, D16 i LR12.
Widzisz, wcześniej pisałeś, że TECHNICZNIE to samo, a teraz, że sprzęt jest oparty o soft.

Skoro widzisz to samo, to już na etapie Twojego widzenia, powinieneś zauważyć, że dla wewnętrznego modułu nie ma wyboru w sofcie Eu, eulbt i International.

Ogólnie ta dyskusja nie ma sensu, bo kierujesz na ustawienia konkretnego zewnętrznego modułu (nie występującego u autora pytania) , w forkowanym opentx, na innym sprzęcie.

Fajnie, że się interesujesz problemem kolegi, nawet krążysz wokół rozwiązania, ale niepotrzebnie podpierasz się swoim modulem, którego kolega nie ma.
ODPOWIEDZ