Quad do FREESTYLEu podejście drugie

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
czak45
Posty: 818
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Quad do FREESTYLEu podejście drugie

Post autor: czak45 »

Cześć
Od czego zacząć.
Latam różnymi copterami już od kilku lat.
Już raz składałem wyścigówkę na ramie ZMR 250, ale poległem przy pidowaniu.
Wkładałem różne kontrolery od CCD poprzez KFC i nawet DJI Naze, ale lipnie to latało.
Do tego wgrywanie CLEANFLIGHTa i same przy tej okazji problemy, wirtualne porty, brak możliwości połączenia z płytka itd, itp.
Chciałbym polatać wyścigówką tylko dla przyjemności.
Kupiłem już ramę, kontroler i regulatory (na podstawie tego artykułu https://4smigla.pl/skladamy-225-tke-do-freestyle/)
Czyli Kiss plus regulatory tego samego producenta i rama jak w artykule.
Silniki będą Emaxy. PDB z OSD też jak w cytowanym blogu.
Nie wiem jaki kupić nadajnik FPV i kamerę.
Miałem RUNCAM OWL ale padła przy ostatniej kolizji z drzewem.
OWL tak średnio dostępny może coś innego z RUNCAMa możecie polecić?
I ten nadajnik FPV jaki? Dodam,że mam gogle FATSHARK Predatory jednoantenkowe ;)
W załączniku film z ostatniego polatania F450. Mam nadzieje, że ostatniego w takim stylu.
Czyli trochę przyjemności, a potem sporo naprawiania.
Poniżej też różne inne moje filmy z 2014 roku z latania 450 tką
A ostatni to 250 - fajnie ale masakra z pidami.

Edit:
Jak patrze na te moje filmy to w porównaniu jak teraz się lata wyścigówkami to moje loty jak w zwolnionym tempie ;)
Na ale w 2014 to chyba jeszcze klasy 250 na forum nie było ;)

https://www.youtube.com/watch?v=8LlraYcm1JI

https://www.youtube.com/watch?v=2AA_inJRSrs

https://www.youtube.com/watch?v=W8ZRNRFPe9c

https://www.youtube.com/watch?v=T8pbcK0Xi2M

https://www.youtube.com/watch?v=oWyymoD2mP4

https://www.youtube.com/watch?v=xCcAv6e8Iwc
Ostatnio zmieniony piątek 31 maja 2019, 17:49 przez czak45, łącznie zmieniany 1 raz.
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: mcrakus »

Hmm, to żeś sobie artykuł do porady wybrał :). Generalnie teraz mamy połowę 2019, na tym forum oraz w różnych grupach na facebooku jest pełno trochę "nowszych" setupów. Jeżeli chodzi o "racing" ja preferuję Predatora v3 (chociaż już 4-kę widać na horyzoncie), jakiś markowy nadajnik, który by umożliwił latanie na zawodach lub też w większej grupie - w moim przypadku jest tbs unify pro hv.
przykładowy obraz z tej kamerki i nadajnika (tutaj ustawiona na 25 mW)


a tu poniżej masz z późnego pochmurnego wieczora, koniec jest już po zmroku - jest duużo ciemniej niż na filmiku - aczkolwiek nie jest to kamera przeznaczona do takich zadań.

Ostatnio zmieniony wtorek 14 maja 2019, 16:31 przez mcrakus, łącznie zmieniany 1 raz.
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: Adriee »

Oj... 450 to zupełnie inny sposób latania - bardziej zwiedzanie okolicy.
W 2014 roku były inne standardy - klockowate ESC, silniki bez gołych spodów...
czak45 pisze:W załączniku film z ostatniego polatania F450. Mam nadzieje, że ostatniego w takim stylu.
Czyli trochę przyjemności, a potem sporo naprawiania.
Poniżej też różne inne moje filmy z 2014 roku z latania 450 tką
A ostatni to 250 - fajnie ale masakra z pidami.
Wiesz, że to hobby już takie jest ;) Jakiego sprzętu byś nie miał - zawsze po większej kraksie coś trzeba będzie poprawić.

Co do kamery FPV - ja jeszcze do zaproponowanej przez mcrakus, dorzucę Caddx ratel i Foxeer Cat.
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: noman1 »

Nie lepiej kupić gotowca, niż później się męczyć "bo PIDy za trudne"??
Jak chcesz latać racerem czy freestylem to musisz uczyć się acro, a nauka tego na 250 będzie bolała finansowo i moze się okazać że więcej naprawiasz niż latasz :)
Wg mnie lepiej kupić jakiegos maluszka 65-85 mm bo o wiele ciężej go rozbić i części znacznie tańsze i wszysko masz już ustawione, czyli PnP. Mam Mobula7 i to świetny sprzęt do nauki i spokojnie outdoor też można polatac, szczególnie na 2s.
Awatar użytkownika
czak45
Posty: 818
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: czak45 »

noman1
Latałem już w trybie manual NAZĄ i KFC 32. Może jakiś tam flipów nie robiłem ale w trybie FPV acro myślę do ogarnięcia.
Powoli będę sobie trenował coś więcej. Gotowca też można robić i też trzeba naprawiać. No i taki maluszek GOPRO nie podniesie.
PIDy faktycznie to moja zmora. Mam nadzieję, że z KISS będzie łatwiej, ale zakładam też, że mogę się mocno rozczarować.
Adriee
Wiem, że trzeba naprawiać, ale w 250 chyba mniej.
W 450tce to po każdym crashu na pewno śmigła i ramiona ALu do wymiany.
W 250 śmigła raczej sporo dłużej żyją.
mcrakus
Nie będę latał na zawodach ani w większych grupach.
Potrzebny zwykły nadajnik. Stosunkowo niewielki i .... właśnie nie wiem jaki???
Na jakiej mocy najlepiej latać? Z tego co widzę to są różne do wyboru?
Fajnie latasz tylko ja takiego latania nie mogę oglądać bo mi się w głowie kręci ;)
Bardziej preferuje nisko, szybko i w miarę płynie. No ale co kto lubi.

Generalnie dzięki za pomoc.
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: mcrakus »

czak45 pisze:Nie będę latał na zawodach ani w większych grupach.
Potrzebny zwykły nadajnik. Stosunkowo niewielki i .... właśnie nie wiem jaki???
Jak zależy ci na miniaturyzacji spróbuj z Tbs unify pro(32) nano. moc tego maleństwa 400W.
Nigdy nie mów nigdy, większa grupa >1 niż jeden, słaby nadajnik potrafi uprzykrzyć życie.

Ciężko coś doradzić, zwłaszcza jeśli się nie sprecyzujesz- jak zamierzasz robić to celuj w coś o większej mocy, też mają w swojej ofercie.

Generalnie na tych filmach obraz był bez żadnych filtrów, moc nadajnika 25mW, odległość do 100m. Miały za zadanie pokazać jakiego w rzeczywistości obrazu powinieneś się spodziewać (0 filtrów i obróbki) , a nie promować moje latanie :)
Pomiędzy drzewami i roślinności do 200 m. co najmniej 200 mW - (roślinność tłumi niestety). Dużo freestyle'lowców wali mocami 400-800mW, ale to już zależy jak, kto, gdzie i w jakiej odległości lata.
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: Adriee »

mcrakus pisze:Dużo freestyle'lowców wali mocami 400-800mW, ale to już zależy jak, kto, gdzie i w jakiej odległości lata.
Zgadza się... Sam ostatnio przestawiam w terenie moc swojego VTX na najwyższą możliwą - 600mW. Niestety, choćbym chciał niższą - nie da się komfortowo wtedy lecieć freestylem - ledwo za drzewa polecę, jakieś opuszczone budynki-pustkowia i już straszny śnieg ;/ Gdy latam w bardziej zurbanizowanym terenie - zniżam do 200mW, by komuś w pobliżu nie siać na np. wifi.
Możliwość wyboru różnych mocy w VTX to naprawdę dobrodziejstwo. Nie zawsze musisz latać na max mW mocy, ale nie zawsze też się da komfortowo polatać na minimum...
czak45 pisze:Wiem, że trzeba naprawiać, ale w 250 chyba mniej.
W 450tce to po każdym crashu na pewno śmigła i ramiona ALu do wymiany.
W 250 śmigła raczej sporo dłużej żyją.
Dużo zależy od ramy, jaką kupisz i tworzywa śmigieł. Dobra rama karbonowa zniesie naprawdę dużo upadków. Gorsza - nawet jeden dzwon w drzewo może ją całą połamać. Ale w stosunku do ramy 450, jaką posiadasz/posiadałeś - tak, większość dostępnych ram pokroju 250 (oczywiście z karbonu) będzie zazwyczaj znacznie wytrzymalsza.
Awatar użytkownika
czak45
Posty: 818
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: czak45 »

Ok. Dzięki za pomoc.
Chciałbym tak się kręcić 500 m. max. może do 1 km.
Czyli ma być coś mocnego.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: Majk99 »

Jakby co na początku roku zacząłem serię głównie dla początkujących ale też żeby odpowiedzieć na takie pytania bo początkujący raczej nie jesteś :-P tutaj masz film z wyborem części, które wg mnie będą spoko do pierwszego koptera tego typu (czy to racer czy free) https://www.youtube.com/watch?v=pZE6QfGGH3k&t=1s
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: Adriee »

czak45, zerknij na wpis u mnie: https://hellodronerc.pl/budowa-drona-fpv/ tutaj zawarłem m.in. krótką listę niezbyt drogich nadajników VTX, a całkiem dobrych. Jeżeli do max do 1 km chcesz polatać -teoretycznie 200mW mocy nadajnika powinno wystarczyć. Jednak moja praktyka pokazuje, że freestyle na takie odległości to bardziej przydatna byłaby moc VTX 600mW...
Awatar użytkownika
czak45
Posty: 818
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: czak45 »

Majk99
Oglądałem już wcześniej bardzo fajna seria. Sporo słów, zwrotów nie rozumiem no ale to już nie moje pokolenie ;)
Mówiłeś, że kamery mają OSD. Własnie zamontowałem do odbudowanego coptera kamerę RUNCAM Swift i na ekranie pokazuje się coś około 4,7 V.
Kamera podłączona pod 5 V nadajnika FPV. Zgaduje, że jakbym podłączył kamerę bezpośrednio pod pakiet to miałbym napięcie baterii na tym OSD kamery?
Adriee
Zerknę już trochę mi się sytuacja klaruje. W sumie to myślałem wcześniej że w racerach nie ma podziału, a tu się okazuje, że jest.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: Majk99 »

Słowa i niezrozumiałe zwroty wytłumaczone w 2 odcinku :-P co do napięcia, jeśli jest wejście opisane Vsense (albo coś podobnego) to tam podłącz napięcie z pakietu i będzie git, ewentualnie po prostu zasilanie z pakietu prosto ;-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
czak45
Posty: 818
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: czak45 »

Cześć
Kopter złożony i działa, ale jeszcze bez oblotu. Ajj świetnie brzmią silniki, czuć, że to to o co chodziło :)
Ale jak zwykle coś tam nie poszło.
Silniki kupiłem tanio ale nie te co były polecane i to CW które mają lewy gwint.
Myślałem, że CCW mają lewy??? i to jeszcze 2600 KV.
Śmigła 5x4x4 HQ dostałem 2 kpl. za free do Kiss FC.
Mogą być? Nie spalą silników przy 4 S? W specyfikacji silnika polecają 4 cale.
Problem pojawił się też z jednym z regulatorów. Dioda po przylutowaniu świeciła znacznie słabiej.
Wymieniłem na zapasowy.
Kolejny regulator w ogóle nie świecił. Pomogło przelutowanie, ale później znów zgasł, a teraz znów świeci.
Poruszałem kablami i nic nie przerywa niby. Żeby tylko w locie nie padł.
Kupiłem też konfigurator płytkowy. Dla mnie super sprawa pod PIDy.
Bez laptopa, telefonu, wifi haseł, internetu itp można konfigurować model.
Model wygląda jak poniżej.
Jedyny problem jaki mam to za długie anteny od nadajnika RC.
Można je przyciąć lub np. przykleić taśma do ramion?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Penie najszybszy w kolekcji ;)

Obrazek

Obrazek
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Quad wyścigowy podejście drugie

Post autor: skazi »

czak45 pisze: Kupiłem też konfigurator płytkowy. Dla mnie super sprawa pod PIDy.
A wystarczyło kupić jakieś FC do którego można wgrać Betaflight i pidy byś sobie zmieniał aparaturą, zamiast kupować coś co kosztuje 33 € ;-)
Awatar użytkownika
czak45
Posty: 818
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quad do FREESTYLEu podejście drugie

Post autor: czak45 »

Próbowałem z Betaflight u mnie z marnym skutkiem.
Dlatego kupiłem Kiss. Jak coś jest mam nadziej dobre i proste to nie szkoda kasy.
ODPOWIEDZ