Racer 140 na 3 calach - problem przy pierwszym starcie

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
as1200
Posty: 230
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 23:27

Racer 140 na 3 calach - problem przy pierwszym starcie

Post autor: as1200 »

Witam,

Mam problem z poderwaniem do lotu kopterka.
Gdy próbuję go powoli podnieść do lotu to spokojnie się rozkręca do momentu kiedy ma oderwać się od ziemi.
W tym momencie następuje jakby nagły wzrost lotności i startuje jak sztatan.
O jakimś zawieszeniu w powietrzu po starcie nie ma mowy.
Słyszę też w silnikach wówczas strzelanie i jest niesterowny (ucieka w przypadkowym kierunku).

Poniżej przedstawię setup owej 140-tki, którą próbuję ulotnić:

- Rama Realacc Crow 140mm
- Silniki EMAX RS1606 3300kV/4000kV 3-4S
- ESC Hobbywing Xrotor 40A 4in1
- Kontoler OMNIBUS F4 PRO V2 F405 OSD BEC PDB
- Śmigła GEMFAN FLASH 3052 BLADE

Oraz PID'y na których to robię:

ROLL --> 46, 45, 25, 60 ...
PITCH --> 50, 50, 27, 60 ...
YAW --> 65, 45, 0, 60 ...

Taki rozmiar koptera buduje pierwszy raz i nie kumam czemu mam taki objaw...
Drony w moim hangarze: IFlight DC5 DJI, IFlight DC3 DJI, IFlight DC3, Purple 215, CineWhoop, Snapper 7
Filmoteka: http://www.youtube.com/user/as120000/videos
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Racer 140 na 3 calach - problem przy pierwszym starcie

Post autor: Adriee »

Cześć,
na początek spróbuj obniżyć wartości P o np. 10pkt dla osi PITCH/ROLL - wg mnie są za wysokie, jak na 3-calowca.
Ucieka w trybie stabilizacji? Kalibrowałeś akcelerometr?
W nocie Betaflight 4.0.0 twórcy zwracali uwagę, że mniejsze quady mogą wymagać ustawienia innych wartości dla dynamicznych filtrów.

Kod: Zaznacz cały

Dynamic lowpass filter settings

dyn_lpf_gyro_min_hz sets the lowest frequency below which the dynamic lowpass filter cannot pass. It doesn't shift the throttle to cutoff curve upwards, rather it puts a 'floor' below which the cutoff cannot go as rpm falls.

dyn_lpf_gyro_max_hz, sets the highest frequency the lowpass can rise to, following a smooth curve from zero throttle. Ideally dyn_lpf_gyro_max_hz should be set close to the quad's actual max rpm in hz. For a typical 5" this is about 450-500hz, equivalent to 27,000 to 30,000 rpm. Smaller props typically rev faster, eg 600-650hz for 3"-4", and larger quads rev slower, eg 300-350hz. Max frequency can be determined by displaying an rpm debug in the OSD as you fly, or making a log and performing blackbox or plasmatree analysis. Displaying the max value in the stats screen after disarming can be enabled via set osd_stat_max_fft = ON, make sure to set dyn_lpf_gyro_max_hz to at least 610 however as otherwise the dynamic notch will not be able to go high enough and the max FFT reading will be bogus.
Awatar użytkownika
as1200
Posty: 230
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 23:27

Re: Racer 140 na 3 calach - problem przy pierwszym starcie

Post autor: as1200 »

Dzięki za szybką informację w temacie :)

Kalibrowałem akecelerometr i ESC.

Gdzie ten filtr na min. 610 Hz ustawić w Beta Flight?

---------------------------------------------------------------------------------

Minęło kilka dni i w końcu problem udało mi się rozwiązać.

Najpierw jednak chcę się podzielić z Wami uwagą dotyczącą bezpieczeństwa przy dronach.

W amoku działań, prób i kombinacji postanowiłem mimo złego zachowywania się drona podczas startu poderwać go wyżej od ziemi.
Dron wystrzelił w pewnym momencie tak szybko w górę, że nawet nie wiem do teraz czy najpierw trafił we mnie a potem walnął w ścianę czy było odwrotnie.
Oczywiście oberwałem śmigłem. Całe szczęście, że w rękę a nie na przykład w twarz...
Krew się polała i została pamiątka w postaci głebokiego nacięcia.
To jest przestroga dla mnie i innych aby tego nie robili gdy coś jest nie tak z dronem.

Obrazek

Oczywiście dron w "nagrodę" od razu pozbył się śmigieł :)

Obrazek

Wracając do tematu opiszę co było nie tak z nim, że strzelało w silnikach i nieprzewidywalnie podrywał się do lotu.
Nie wiem jak to się stało ale nie zauważyłem, że w płytce ESC wygięły się dwa piny w złączu od kanału 3 i 4.
Obydwa podłączyły się do kanału 3 w kontrolerze lotu, gdzie 4 kanał FC nie był nigdzie przez to podłączony.
Czyli krótko pisząc silnik 3 i 4 pracowały na 3 kanale FC.

Obrazek

Trafiłem na trop przeglądając dokładnie wszystkie ustawienia w BetaFlight. Gdy suwakami zacząłem sprawdzać silniki to wyszło szydło z worka.
Jak miałem model jeszcze rozłożony na stole wszystko mi grało i w BF suwaki regulowały silniki prawidłowo.
Widocznie przy którymś wpinaniu i wypinaniu złącza coś poszło nie tak i piny się wygieły.
Ot, cała historia... :)
Drony w moim hangarze: IFlight DC5 DJI, IFlight DC3 DJI, IFlight DC3, Purple 215, CineWhoop, Snapper 7
Filmoteka: http://www.youtube.com/user/as120000/videos
ODPOWIEDZ