Edycja STL?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Edycja STL?

Post autor: Zgr »

Jestem kompletnie zielony w temacie druku 3d, potrzebuję zmienić parę detali w pliku pobranym z Thingiverse. Czy da się jakoś przerobić stl na edytowalny plik i jakim darmowym edytorem można w bardzo prosty sposób pozmieniać model?
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Edycja STL?

Post autor: Verid »

STL jest edytowalny. Np Meshmixer go łyka tyle że jest dość upierdliwy w obsłudze. Jeżeli element jest prosty i nie ma za bardzo dziur to możesz spróbować funkcji Mesh to Solid występującej np. w 123Design a i w innych softach pewnie też.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Edycja STL?

Post autor: pawelsky »

Mozna tez uzyc Google SketchUp z pluginem SketchUp STL
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Edycja STL?

Post autor: Zgr »

Verid pisze:STL jest edytowalny. Np Meshmixer go łyka tyle że jest dość upierdliwy w obsłudze. Jeżeli element jest prosty i nie ma za bardzo dziur to możesz spróbować funkcji Mesh to Solid występującej np. w 123Design a i w innych softach pewnie też.
Model to uchwyt do GoPro Session na quada, więc nie wiem czy to prosty model czy pełen dziur z perspektywy modelowania. Potrzebuję coś tam poszerzyć, coś wykroić, coś przenieść na inną ściankę itp. W drukarni powiedzieli, że stl nie jest prosto edytowalny, zaproponowali zrobienie nowego modelu za 200zł :shock:
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Edycja STL?

Post autor: Verid »

Za dwie stówy to sobie ściągnij 123D czy inną darmówkę do rysowania 3D i sam sobie narysuj od zera. Satysfakcja bezcenna a i umiejętność sama w sobie przyda się nie raz.
Ten wredny...
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Edycja STL?

Post autor: Bouli_wro »

Wyślij mi na PW link do tego pliku i opis co chcesz tam pozmieniać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Edycja STL?

Post autor: Kowal »

Ja importuję do DSM, zmieniam na bryłę, i bez problemu zmieniam co chcę :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Edycja STL?

Post autor: Baqsthc »

Oj nie gadaj, dsm przy niektórych krzywiznach ten pie***ca dostaje :D
Awatar użytkownika
Marcin_XYZ
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 07:47
Lokalizacja: Goleszów

Re: Edycja STL?

Post autor: Marcin_XYZ »

Dosyć szybko można również edytować we FreeCAD, a tutaj znajdziesz jak to zrobić.
Jak pisał kolega Verid spróbuj, a nie pożałujesz ;-) Co do softu musisz wybrać sam.
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Edycja STL?

Post autor: Japim »

pawelsky pisze:Mozna tez uzyc Google SketchUp z pluginem SketchUp STL
Często stosuję tą kombinację (Sketchup + STL) do czyszczenia projektów lub czynienia ich bardziej drukowalnymi.
Opcja 2 to oczywiście reverse-engineering i rysowanie projektu bazując na oryginalnym stl, ale do tego trzeba mieć program oraz umiejętności.
200zł za nowy projekt to "standardowa" opłata za godziny inżynierskie. Po znajomości kolega zrobi za 10 - 25zł na piwo :P
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Edycja STL?

Post autor: marimach77 »

A ja ostatnio zainstalowałem DesignSpark Mechanical 4.0 i jak na totalnie zielonego w rysowaniu 3D, program jest dość intuicyjny i po kilku godzinach nauki daję już radę :mrgreen: .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: Edycja STL?

Post autor: Gmeracz »

Marcin_XYZ pisze:Dosyć szybko można również edytować we FreeCAD, a tutaj znajdziesz jak to zrobić.
Ten przykład z YT to akurat porażka.
A wracając do tematu - uchwyt na GoPro to w sumie łatwizna. Szybciej już to samemu narysować bazując na wymiarach.
Osobiście używam Fusion 360. Darmowy do celów edukacyjnych na 3 lata.

Ale każdy wymieniony przez kolegów program wymaga niestety posiedzenia i skumania. Nie ma najlepszego programu, bo każdemu z nas pasuje co innego.
Od śmigła...
bpetera
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 20:16
Lokalizacja: Łódź

Re: Edycja STL?

Post autor: bpetera »

Autodesk (producent AutoCad'a) wypuścił darmowe narzędzie TinkerCad. Można w nim edytować STL - nie jest to szczególnie wydajne, ale dla prostych przeróbek dość wygodne narzędzie. Można doklejać kształty do obecnego oraz edytować przez nałożenie brył podstawowych na obiekt i odjęcie ich od siebie. Zrobić da się dużo, ale czasem na około np. korzystając z kształtów podstawowych jako narzędzia do "mierzenia". W Inventorze/Autocad jest wygodniej (jeżeli pracowałeś z CAD), ale nie jest on darmowy i webowy.

https://www.tinkercad.com/

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Edycja STL?

Post autor: Japim »

Przyłączając się do odgrzewania tego starego wątku - podobno MS 3d builder ma całkiem nieźle opanowane modyfikowanie STL - w tym np wycinanie otworów...

Nie używałem - tylko przeczytałem na forum modelarkim RCGroups. Może się komuś przyda. Podobno dużo łatwiejszy niż Meshmixer.
Pozdrawiam,
Przemek
ODPOWIEDZ