GPS Neo-M8N teraz z Galileo

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: Szper »

Mnie pokusiło wczoraj ponownie z update BN-880 do 3.01 no i wtopa. Wszystko poszło na zielono i po restarcie brick.

Pawelsky czy dobrze zrozumiałem z całego wątku:
Kość W25Q16DVNIG by zmieścić 3.01 - ma ktoś może nadwyżkowe leżaki?
Pamięć trzeba wylutować bo spinanie SCK do GND nie pomagało - by ominąć flash.

Ma ktoś może starszą binarkę na której chodził BN-880?
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

Szper pisze:Pawelsky czy dobrze zrozumiałem z całego wątku:
Kość W25Q16DVNIG by zmieścić 3.01
Tak na tej kosci sprawdzone i dziala.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: Szper »

Dzięki - problem zamknięty.
Zwarłem nogę CLK pamięci do masy i GPS wystartował na podstawowym oprogramowaniu. Po zdjęciu zwory podczas boota można normalnie na nowo zaprogramować Flash przez U-Center.
https://optivstorage.blob.core.windows. ... gII-20.png

Tymczasowo do póki nie dorwę większej kości zostanie drut na pamięci.

Uzupełnienie.

Un-brick M8N BN-880
Operacja wymaga obycia z lutownicą gdyż możemy wysłać GPS już nie odwracalnie do krainy spalonego krzemu.

Permanentnie zwarty CLK do GND uniemożliwia zapis konfiguracji. Zmiana podczas pracy zachodzi ale do EEPROM nie ma zapisu.

Downgrade działa.

FW pobrałem ten:
https://www.u-blox.com/sites/default/fi ... 7c1622.bin

1. Zwieramy wcześniej opisaną nogę pamięci do GND.
2. Start GPS
3. Zdejmujemy zworę
4. Robimy upgrade (downgrade) - standardowo jak było opisane przez pawelsky
5. Restart GPS
6. Zmieniamy np baudrate dla testu i zapisujemy w pamięci flash
7. Restart GPS
8. Sprawdzamy czy zapisał

Po restarcie M8N wstał u mnie na zapisanych ustawieniach.

Jednak S800 Reptile będzie z GPS ;)
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: brodziek »

No i niestety mnie też podkusiło - mimo zielonego koloru, po update - brick.
Metoda Szper nie pomaga. Niby się wgrywa, niby kolor zielony, ale dalej po restarcie Brick - GPs'a można uruchomić tylko ze zwartą do masy nogą SCK pamieci.
Nie mogę nigdzie namierzyć polecanej W25Q16DVNIG, chyba już nie produkują.
Ma ktoś może jakiś zapas???
Jedyne kości jakie udalo mi się namierzyć to 25q16DVSiG, czy ktoś się orientuje czy taka podejdzie?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

brodziek pisze:Nie mogę nigdzie namierzyć polecanej W25Q16DVNIG, chyba już nie produkują.
U Chinczykow tego na peczki.

W Polsce zreszta tez dostepne: https://www.piekarz.pl/pl/?item=49252
brodziek pisze:Jedyne kości jakie udalo mi się namierzyć to 25q16DVSiG, czy ktoś się orientuje czy taka podejdzie?
A datasheetem to sie kolega brzydzi? ;-)

Inny rozmiar obudowy, na upartego na pajaka przylutujesz.
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: brodziek »

pawelsky pisze:A datasheetem to sie kolega brzydzi?
No, nie...
Ale pierwsze szybkie spojrzenie nie przyniosło odpowiedzi,
dopiero za drugim razem załapałem że 25Q16DVNIG, w datasheet ma pełną nazwę 25Q16DVSNIG.
Po kilku bezowocnych próbach, wgrania starego softu i po kilku restartach że zwartą do masy nogą CLK pamięci,
zauważyłem że mój Beltain 880 pamięta konfigurację którą mu wpisuję.
Postanowiłem wylutować felerną kość i... GPS żyje i pamięta ustawienia jakie mu zadaję.
Działa teraz pod kontrolą fabrycznej wersji 2.1
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

brodziek pisze:pamięta ustawienia jakie mu zadaję.
Tylko tak dlugo jak wytrzyma bateria/supercap...
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: brodziek »

Aaa...
Ale kości już i tak zamówione :)
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: Szper »

Odkopuję trupa tytułem zbliżającego się rollover.
Jeśli dobrze zrozumiałem dokumentację UBLOX8 to od wersji 18 protokołu jesteśmy wyleczeni z tej przypadłości.
Przeglądałem screeny z wątku i wychodzi, że BN-880 bez update softu ma PROTOVER 15 czyli jest obarczony problemem (7 kwietnia 2019). Dopiero update który różnie przebiega (problem rozmiaru pamięci zazwyczaj) daje PROTOVER 18.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

Szper pisze:Odkopuję trupa tytułem zbliżającego się rollover.
Niepotrzebnie
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=2&t=45871
Szper pisze:Jeśli dobrze zrozumiałem dokumentację UBLOX8 to od wersji 18 protokołu jesteśmy wyleczeni z tej przypadłości.
Tylko jesli masz dostep do satelitow BeiDou, GLONASS lub Galileo
Szper pisze:Przeglądałem screeny z wątku i wychodzi, że BN-880 bez update softu ma PROTOVER 15 czyli jest obarczony problemem (7 kwietnia 2019).
Nie jest, patrz podlinkowany watek.
Awatar użytkownika
smootny
Posty: 203
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 13:59
Lokalizacja: Stolno

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: smootny »

CZY GPS'a SE100 ( firmy RADIOLINK) też można próbować upgrade'owac tym softem ?
Znalazłem w necie info, że to niby to samo co M8N..
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

smootny pisze:CZY GPS'a SE100 ( firmy RADIOLINK) też można próbować upgrade'owac tym softem ?
Sprawdz, masz na poczatku watku informacje jak to zrobic.
ewaxx
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2020, 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: ewaxx »

Witam,

Zauważyłem, że kolega Pawelsky dodał do tego wątku również wersje GPS M8N dla NAZY, choć reszta pisze o BN-880.
Moje zapytanie tyczy się aktualizacji właśnie tej płytki dla nazy, ponieważ M8N jest podłączone jak i magnetometr do ATMEGI328p - więc jak
można zaktualizować sam układ gpsa? Da się tak poprzez ATMEGE bezpośrednio?

Mam również prośbę do tego zasłużonego forumowicza o wskazanie, gdzie mógłbym znaleźć schemat tej płytki - moja wersja to 1.5 i pewno ma wymaganą ilość pamięci. Chciałem ją użyć do innego celu - kupiłem kilka takich gpsów, bo okazało się szybko, że chińczycy wgrali taki wsad do ATMEGI, że teoretycznie tego GPSu można użyć tylko do jednego modelu - jak się przemieści go do innego, z inna nazą to miałem blokadę kalibracji dla kompasu, nawet myśląc, że się spalił kompas przelutowałem go/wymieniłem na nowy - jednak nic się nie zmieniło. Po takich zabiegach przemieszczenia w jedną i w drugą stronę - nie wiem dlaczego, ale nie dało się w żaden sposób już użyć tego gpsu - bo non stop wyrzucało błąd przy kalibracji kompasu (żadne sztuczki z magnesem nie pomagały) - takim sposobem stałem się posiadaczem dwóch takich modułów się nie kalibrujacych.
Dopiero wsadzenie nowego modułu gps dla nazy dawało to, że mogłem skalibrować magnetometr poprawnie w modelu.

Prosił bym również, jeśli to nie będzie problem o namiar na przykładowy kod/wsad dla atmegi tego modułu z poprawnie skonfigurowanymi portami - wiem, że kolega Pawelsky wiele przy tym rzeźbił - chyba nie będzie z tym większego problemu - tak abym mógł wykorzystać sobie tą atmege do interpretacji wyrzucanych komunikatów gps, ustawienia magnetometru dla moich celów. Szkoda, aby te moduły leżały w szufladzie jak mogą się przydać niekoniecznie do modeli dronów. :mrgreen:
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: pawelsky »

ewaxx pisze:jak
można zaktualizować sam układ gpsa? Da się tak poprzez ATMEGE bezpośrednio?
Albo bezposrednio do GPSa (odpinajac go wczesniej od ATmegi), albo wgrywajac na ATmege proste proxy ktore bedzie przesylac dane miedzy serialami.
ewaxx pisze:gdzie mógłbym znaleźć schemat tej płytki
Nie jestem w stanie Ci powiedziec gdzie znajdziesz schemat jakiegos modulu ktory zakupiles u Chinczyka. Najpewniej u owego Chinczyka. Moge Ci jedynie powiedziec gdzie znajdzesz schemat mojego modulu - w tym watku na RCGroups
ewaxx pisze:bo okazało się szybko, że chińczycy wgrali taki wsad do ATMEGI, że teoretycznie tego GPSu można użyć tylko do jednego modelu - jak się przemieści go do innego, z inna nazą to miałem blokadę kalibracji dla kompasu
Nie spotkalem sie z blokada kompasu, bo tez i niespecjalnie jest jak ja zrobic. Podejrzewam tzw. user-error.
ewaxx pisze:Prosił bym również, jeśli to nie będzie problem o namiar na przykładowy kod/wsad dla atmegi tego modułu z poprawnie skonfigurowanymi portami
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli piszac "poprawnie skonfigurowanymi portami". Niby jakie porty wg Ciebie sa skonfigurowane niepoprawnie?
ewaxx pisze:chyba nie będzie z tym większego problemu - tak abym mógł wykorzystać sobie tą atmege do interpretacji wyrzucanych komunikatów gps, ustawienia magnetometru dla moich celów.
Jak napiszesz sobie wlasny kod do atmegi to nie widze problemu zebys ustawial sobie GPSa czy magnetometr tak jak Ci sie podoba.
ewaxx
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2020, 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS Neo-M8N teraz z Galileo

Post autor: ewaxx »

Schemat był mi potrzebny, abym wiedział do jakich portów jest gps podpięty, magnetometr do jakich wyprowadzeń atmegi, z tego co widziałem to tylko port USART wysyłający z modułu do NAZy był łatwy do weryfikacji, bo na wierzchu. Myślałem, że jakiś chiński schemat może wpadł Ci w ręce, trudno to znaleźć, co wcale nie dziwi.

A przykładowy program po to, aby już mieć skonfigurowane te porty ATMEGI w tym module do zabawy, resztę i tak napiszę - po prostu chciałem uprościć sobie sprawę, jeśli nie znajdę schematu. Oczywiście metodą prób i błędów też można - tyle, że jest to dłużej.
Jak masz taki template to ruszasz z kopyta, o to chodziło - wiedziałem, że tym się zajmowałeś, dlatego grzecznie zapytałem o kod przykładowy. Po co otwierać drzwi już otwarte.

Pozdrawiam, :mrgreen:

A co do user-erroru to nie wiem, po prostu jak przemieszczałem ten moduł GPS z M8N dla NAZY z jednego modelu/układu do drugiego, to mój nowo stworzony układ ni w ząb nie chciał poprawnie się skalibrować. Jak włożyłem nowy, nowy dopiero co kupiony moduł tego GPS nie było z tym problemu (nieważne do którego modelu), można było 1000 razy kalibrować magnetometr. Jednak znowu, jeśli przeniosłem go do drugiego innego modelu (NAZA inna) było to samo. Tak jak pisałem, wg. mnie, najpewniej za to odpowiedzialny był wsad w module GPS. Ale zostawmy to - to są niuanse - coś tam o tym również czytałem w internecie, ludzie mieli to samo. Najprostsze rozwiązanie najprawdopodobniej było takie, aby zaprogramować ATMEGE od nowa raz jeszcze - jednak dla mnie wówczas szybciej było kupić nowy GPS na promocji. Dlatego mam ich teraz nadmiar.
ODPOWIEDZ