Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Jako że już blisko do pierszego lotu, publikuję projekt małego quadro którego ostatnio budowałem. Założenie - kompaktowy kopter na kamerkę typu gopro którym będę mógł odważniej polecieć. Naczytałem się o iNav, postanowiłem spróbować.

Silniki - zostało mi po hexie osiem sztuk (miałem zapas) - Racerstar BR2216 810kv + śmigła 1038.
ESC - zostały mi z X8 - Racerstar RS30A
Rama - szukałem najmniejszej pod mój napęd, kupiłem pod nazwą Tarot LJI 380, ale widziałem ją w różnych wersjach i nazwach:
https://pl.aliexpress.com/item/LJI-380- ... 94167.html
FC - Matek F722-STD
PDB - Matek FCHUB-6S Hub
VTX - Eachine TX801
RX - FrSky X8R
Gimbal - Tarot TL3T05
Kamera - Xiaomi Action na testy, docelowo Xiaomi 4K+
Pakiety - ZOP Power 4500mAh 45C 4S

Ale od początku, najpierw przyszła rama, zamontowałem silniki. Kopter mniejszy niż śmigło w X8 :mrgreen: Fajnie jakby ramę dało się składać przez prostowanie ramion, w sumie dałoby się to ogarnąć. Może kiedyś :-)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Potem reszta przesyłek:
Obrazek Obrazek Obrazek

Od początku chciałem przerobić dolny CP na custom wycięty z carbonu - aby zastąpić ciężki oryginał z laminatem oraz zintegrować uchwyt gimbala. Obie płytki + mocowanie gimbala ważyło 74g. Nowe dwie płytki carbonowe ważą 64g, mają grubość 2mm (oryginał 1.5mm) i spokojnie można było je więcej "wybrać" schodząc do ok 40g.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

W międzyczasie rozbroiłem X8 więc ESC przyszły do quadro. Wszytko lutowane na sztywno, tzn. bez wtyczek. ECS złapane przezroczystym termokurczem do ramienia.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Finalnie, zaprojektowałem zarówno dolne jak i górne CP. Kanapka PDB+FC nie mieściła się między pokładami więc wyciąłem również górę z większym otworem centralnym. W oczekiwaniu na wycięty carbon, wydrukowałem na drukarce 3d płytki - aby móc wszystko sprawdzić i polutować.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Rozstaw silników musiałem zwiększyć aby zmieścić pakiet i gimbal między śmigłami - niewiele, o 1 cm, ale zawsze. Przekątna to teraz 39cm. Pakiet zamontowany jest do CP dolnego na gumkach, na zdjęciach zwykłe recepturki, do lotu będą porządne gumy. Odbiornik z antenkami PCB zamontowany na wydrukowanym stojaczku - patent z X8. Kamera docelowo będzie Xiaomi 4k+ która wyjście AV ma na stykach USB-C - stąd wtyczki z wyprowadzonymi padami aby dało się to jakoś zlutować.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

GPS najpierw miał być na maszcie, ale wymyśliłem drukowaną kopułę na cały kopter z mocowaniem GPS w środku. Scianki mają 2mm grubości, a "dach" 1mm. W międzyczasie doszedł carbon, otworów na kopółkę w nim brak, wierciłem przez wydrukowany wzornik:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Tak maszynka wygląda na gotowo. Odbiornik zamontowany od dołu, VTX podobnie, nie wiem dlaczego w X8 montowałem wszystko na górze.
Obrazek Obrazek Obrazek

Z tego jestem najbardziej zadowolony, wyszło lepiej niż zakładałem - 1,3kg:
Obrazek


Czas lotu - hexa na tym napędzie i pakiecie 4s5200 latała 19min przy wadze 2050g. Stąd domyślam się, że quadro 1366g z pakietem 3466mAh powinno latać tyle samo. Wagi jest trochę mniej, pakietu więcej, z proporcji wychodzi 25 minut. Nawet 20 min będzie zadawalające, ale ciekawy jestem wyniku.

Silniki z tymi śmigłam mierzyłem kiedyś na hamowni, nie pamiętam dokładnie ile mocy pobierały przy jakim ciągu, ale ciąg maksymalny był 1050g przy 15A@4S. 1300g wagi przy 4200g ciągu max to 31%, powinno latać zwinnie :-D

Z niedoróbek :roll:
- gps jest przekręcony o kilka st, ale to raczej da się skorygować w konfiguracji iNava
- sterowanie gimbalem - przyjmuje SBUS tak jak FC więc będą na tym samym przewodzie, natomiast jedyny laptop jaki mam nie wykrywał gimbala, nie mogłem ustawić kanałów do sterowania
- w drugiej wersji carbonu będzie dużo mniej, niepotrzebnie płytki są takie duże. Gimbal raczej zamontuję inaczej, niżej - miejsca pod nogami jest sporo, jak będzie niżej, to będzie można "patrzeć" wyżej bez śmigieł w kadrze

Pierwszy lot pewnie w nadchodzący weekend, na pewno zdam relacje. Stay tuned :mrgreen:
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

OK, był lot :!: Próbowałem też tydzień temu, ale niechcący wystartowałem w acro, zorientowałem się szybko, wylądowałem prawie bezboleśnie, śmigła lekko przydarły o żwyrek, a FC przestał się bootować - jak się okazało w domu, naderwał się kabelek od SBUS i robił zwarcie linii 5V. Po naprawieniu wszytko wróciło do normy. Nauczony doświadczeniem ustawiłem sobie nazwy trybów w Taranisie, wyświetlają się wg. ustawienia switcha.

Dzisiaj tez nie było idealnie, cały lot w ANGLE bo źle skonfigurowałem alt-hold i pos-hold - ustawiałem te tryby zamiast angle, a powinienem je dokładać równolegle, więc nadal nie wiem jak idzie trzymanie wysokości i pozycji. Nie wiem też, jakim cudem OSD pokazywało 20 satelitów, nawet na Droteku XL tyle nie miałem :-) Pół czasu powisiałem w jednym miejscu, połowę latałem tam i spowrotem, wyszło prawie 1 km lotu.

Do pakietu weszło trochę więcej niż kopter zjadł (wg FC) - głównie przez to, że gimbal jest podłączony przed miernikiem, muszę go przelutować do PDB. Od czasu 27:50 trzeba odjąć z 15-20 sekund, między uzbrojeniem a startem. Zostaje cudownie 27:30 min, jestem baardzo zadowolony :-D 4,14Ah z 4,50Ah.

Nie ma filmiku z xiaomi bo jest zbrickowane, niestety kamerka martwa. Wymienię śmigła na niepodrapane żwirem i zapiszę loga na karcie SD do analizy. Kopter gdy wisi w miejscu giba się delikatnie na boki, ewidentnie jakby PIDy były złe, ale - nie pogłębia się to ani nie zanika. Giba się po przekątnej, tzn. dwa silnik są nieruchomo w powietrzu a dwa przeciwne gibają się góra/dół.

Obrazek Obrazek Obrazek

Zostało:
- uporać się z konfiguracją gimbala na komputerze
- przetestować tryby alt/pos hold
- zamontować działającą kamerkę i coś nagrać :mrgreen:
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: kuczy »

Wow ;) nie sądziłem, że oprócz swojej mega wypaśnej maszyny robisz jeszcze małego latacza :D
- czas lotu zacny
- czemu nie przełączyłeś trybu lotu bez lądowania - jak miałeś acro ?
- z tym gimbalem powinny wyjśc nawet spoko filmiki ;)

Będę obserwował :D - super, że tyle budujesz!
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Zachciało mi się małego latacza, szybciej widać efekty pracy i łatwiej wziąć pod pachę na szybkie latanie. Z dużym kopterem to bez szans... Coś za coś :-)

To był pierwszy lot tym kopterem i nie wiedziałem czy leci na bok, bo coś jest nie tak, czy przeze mnie :-D A było niziutko, może pół metra oraz na zero gazu silniki mi się nie kręcą, więc wybrałem natychmiastowe lądowanie :mrgreen:

Dzisiaj był drugi lot, w całości w alt-hold. Pos-hold nadal źle ustawiony. Polatałem już na 5-10m, wiało bardziej, latałem dalej i szybciej (trasa 3km i max 41 km/h), czas lotu taki sam, pakiet rozładowany minimalnie mniej niż ostatnio - ekstra. Ciekawe czy w bezwietrzny dzień będzie można nakręcić pół-godzinnego timelapsa wisząc w miejscu :-D

Obrazek Obrazek

Logowanie na kartę SD właśnie naprawiłem - nie czytało mi żadnych kart, ale to był znany bug iNava dla tej płytki, naprawili w iNav v2.1, nie ma jeszcze oficjalnego wydania, dopiero RC3 ale sflashowałem już - blackbox działa. Musiałem przelutować zasilanie GPS do pdb, aby dało się gołą płytkę zbootować z samego USB - z zasilaniem GPS wlutowanym do FC, USB dawało za mało prądu. Zasilając z pakietu za nic nie mogłem płytki sflashować. Przy okazji gimbal zasilany jest już z PDB więc nic nie będzie omijało licznika.

Xiaomi 4k+ będzie pewnie we wtorek/środę więc w przyszły weekend w końcu coś nagram. Wtedy też zgram loga i zorientuję się dlaczego kopter ma drgawki.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Kamera dotarła, zabrałem się za okablowanie i jak na złość, AV out w Xiaomi 4k+ jest na pinie A8 który wg. specyfikacji usb-c nie jest do niczego potrzebny - no i w moich wtyczkach tez nie jest wyprowadzony na pady, nie sprawdziłem tego wcześniej. Próbowałem nawet przylutować się bezpośrednio do styków, ale bez szans, pin obok to VCC wiec stwierdziłem, że szkoda ryzykować.

Pół dnia szukałem odpowiednich wtyczek i nagle eureka:
Zrzut ekranu 2019-03-3 o 22.20.52.png
Zrzut ekranu 2019-03-3 o 22.20.52.png (211.89 KiB) Przejrzano 7453 razy
więc skończyło się na zamówieniu zestawu słuchawkowego USB-C za 9,99 :mrgreen: Czekam aż przyjdzie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kamerka jest trochę cięższa, 95 vs 71 g, nagrywa super. Ustawiłem 4k/25fps i resztę ustawień domyślnie. W drodze są filtry ND z ali, migawkę mogę ustawić na 1/50s, ale oczywiście obraz jest prześwietlony, z filtrami będzie lepiej. Na YT wrzuciłem fragment z lotu, cały film zajmuje prawie 20GB :-D 25 min przy 100Mbps.



Gimbal daje radę, tym bardziej, że to jeszcze lot bez zmian pidów - nawet słychać jak pracują silniki. Po tym locie pobawiłem się blackboxem i pidami, powinno być lepiej. Nie wiem dalej co z nav poshold - udalo mi się włączyć ten tryb, jednak kopter zaczyna wtedy odlatywać zdecydowanie w jakimś kierunku - muszę nagrać loga z tym zachowaniem.

Plan do następnego lotu - podłączone AV out i sterowanie gimbalem. Diagnoza nav poshold i zabawa z headfree. Może następnym razem wrzucę jakieś ciekawsze nagranie :-)

Zamówiłem też na BG wszystkie części do telemetrii 433Mhz wg. tego projektu - https://www.youtube.com/watch?v=xWxdfP0iwYw - transmisja na HC-12 z lepszymi antenami + retransmisja na BT - zobaczymy jak się to spisze :-)
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Misiu Maniak »

Łączyłeś się może z gimbalem z peceta przez moduł USB? Mam podobny gimbal i nijak nie mogę zainstalować sterowników, żeby PC widział podłączony moduł jako COM port. Instalacja sterownika CP205x na PC przebiega niby bez problemu ale potem nie ma wirtualnego portu COM i już. Komp w ogóle nie widzi że ma coś podłączone. :roll:
Załączniki
P1010399.JPG
P1010399.JPG (158.72 KiB) Przejrzano 7230 razy
Ph.4adv, MavicPt
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Misiu Maniak, tak, próbowałem tym modułem i bez efektu - wykrywa mi w momencie podłączenia kabla nowy port COM, aplikacja tarota go widzi, ale jak klikam connect to nic się nie dzieje - ani sukces, ani błąd. Ale tylko raz do tego usiadłem, będę próbował dalej drążyć temat na innym komputerze. Software pobierałem z opisu z tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=USImHKv0N2g
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Misiu Maniak »

To i tak lepiej niż u mnie :) Może parametry COMa?
Ph.4adv, MavicPt
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Misiu Maniak »

Dobra mam to. Okazało się że nie działa ten biały kabelek od USB, z innym kablem wszystko hula :) A jak sterujesz tym gimbalem?
Ph.4adv, MavicPt
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Quadcopter 390 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Gratuluje :-) ja jeszcze powalczę... :) póki co, skoro nie wszedłem do konfiguratora, to mam podpięte dwa kanały PWM, z czego jeden to PITCH a drugi to mode - ale nie gimbala, tylko sterowania - czyli albo relative albo absolute. Ustawiłem sobie na relative + wyskalowałem pokrętło na aparaturze na -20 do +20 (zamiast -100/+100) i mogę ustawiać powolny jednolity posuw kamerki.
ODPOWIEDZ