Budowa pierwszego racera X210

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

30Dave
Posty: 8
Rejestracja: środa 30 sty 2019, 13:25
Lokalizacja: mazowieckie

Budowa pierwszego racera X210

Post autor: 30Dave »

Cześć,

Wystartowałem z budową swojego pierwszego racera. Wcześniej trochę polatałem malutkim dronem Cheerson. Doświadczenia w budowie jak i w lataniu racerem nie mam żadnych. Dla początkującego pewnie lepiej byłoby kupić gotowca, ale stwierdziłem, że fajnie byłoby zrobić coś samemu. Będzie o wiele większa satysfakcja i frajda z latania czymś co się od podstaw budowało.
Do budowy przygotowywałem się teoretycznie głownie z oglądania youtube kanały np.
joshua bardwell, travisgrindal, albert kim, dronemesh, andy rc, rc school models i wiele innych, z polskich kanałów m.in. Paulus fpv, 4smigla,
Filmy to nie wszystko, skarbnicą wiedzy okazały się lektury na stronach rc-fpv.pl, oscarliang.com, rcgrups.com.
Jeszcze 1,5 m-ca temu nie wiedziałem co to osd, albo pdb.
Lektura teoretyczna uzupełniona, także pora zabrać się za budowę.
Części jakie zamówiłem.
1. Rama: Realacc X210 214mm
2. Silniki: Racerstar Racing Edition 2205 BR2205 2300KV 2-4S Brushless Motor 2 CW & 2 CCW
3. ESC: Racerstar RS30A Lite 30A Blheli_S BB1 2-4S Brushless ESC Support Oneshot42 Dshot150 Dshot300
4. Flight controller + PDB: Matek F405-STD BetaFlight STM32F405 Flight Controller+Matek FCHUB-6S Hub Power Distribution Board
5. Śmigła Kingkong: 7 Pairs Kingkong / LDARC 5X4X3 5040 5 Inch 3-Blade Rainbow Colorful Propeller CW CCW
6. Smigła DAL: 4 Pairs DALPROP T5045C Cyclone 5 Inch 3 Blade Propeller
7. Kabel XT60 do lipo: XT60 Male Plug 12AWG 10cm With Wire
8. Dodatkowe opaski do Lipo: 5PCS Banggood 220mm Battery Tie Down Strap
9. LED+Buzzer: RC Tail LED Light WS2812B with 5V Super Lound Buzzer Dual Mode
10. GPS: Dual BN-220 GPS GLONASS Antenna Module TTL Level RC
11. Odbiornik: Turnigy iA6C PPM/SBUS 8CH 2.4G AFHDS 2A Telemetry Receiver
12. Aparatura: Turnigy Evolution Digital AFHDS 2A Radio Control System White Mode 2
13. Lipo: Turnigy nano-tech 1800mah 3S 65~130C Lipo Pack (2 szt.)
14. Ładowarka: Turnigy Accucell S60 AC Charger (EU Plug)

Nie zamówione: VTX, kamera fpv, antena, gogle fpv.
Na tą chwilę planuje uczyć się latać bez fpv, w międzyczasie będę myślał nad dalszym rozwojem platformy.
Proszę o ocenę zestawu ewentualne uwagi, które elementy zmienić lub co jeszcze warto kupić (fpv).
Pozycje 3, 4, 6-14 mam domu. Na ramę, silniki, kingkongi jeszcze czekam. Dostawy spodziewam się w następnym tygodniu.
W kwestii silników, na początku myślałem że będą dla mnie (początkującego) dobre. Są przede wszystkim tanie i mają dość dobre oceny, jak na klasę budżetową. Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad zmianą na Emax rs2205s. Pytanie czy warto wymienić? Emax jest 2x droższy, przy kolizji naprawa będzie droga, a te są nieuniknione.
Ostatnio zmieniony środa 20 lut 2019, 21:18 przez 30Dave, łącznie zmieniany 2 razy.
domind
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 lis 2018, 15:28
Lokalizacja: Episkopi

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: domind »

Lataj na tym co już kupiłeś. Polatasz to będziesz wiedział czy coś potrzebujesz zmienić.
Polecam też symulatory.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: Majk99 »

No ten setup nienajlepszy ale jak już idzie to trudno. Latanie bez fpv nie ma trochę sensu bo lata się kompletnie inaczej niż z. Tutaj polecam tbs unify nano, runcam micro swift 2, pagoda od actuna albo prodrone (w sumie to unify nano ma antenę w zestawie więc nie trzeba dodatkowej), no i gogle, tu może być trudno bo też nie określiłeś budżetu. Więc lecąc od dołu: eachine ev800 albo 800d (różnica to diversity czyli 2 odbiorniki dające możliwość podłączenia dwóch anten), aomway commander, fatshark dominator od v3, hd1, hd2, hd3, hdo i przy fatsharkach musisz kupić odbiornik np eachine pro58 (można wgrać lepszy firmware - pirx i będzie super, przy okazji pirx jest polski) i do tego anteny, pagoda od actuna albo pro drone i coś kierunkowego (żeby wykorzystać to diversity) albo zestaw pimp i boss od demonrc (wszystkie 3 firmy w Polsce jakby co).

No i na początek ściągnij velocidrone, nawet demo i ucz się w symulatorze. Oszczędzi to duuużo gleb (mój kolega zaczynał od symulatora właśnie i po kilku godzinach na kompie w pierwszym locie w realu już flipy robił)

Co do emaxów. Tak są droższe ale są dużo mocniejsze, i osiągi i wytrzymałość. Te racerstary są wykonane z gównolitu więc jeśli po pierwszej glebie będzie skrzywione coś no to się nie dziw. I powiedzenie, że tylko bogaty kupuje tanio też nie wzięło się znikąd ;-)

Jakby co też mam kanał na yt i ostatnio zacząłem serię dla początkujących, w najbliższą środę będzie właśnie wybór części (ale pewnie będą 2 odcinki - części do koptera i sprzęt na ziemi). https://www.youtube.com/c/FranczeskoFPV
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
30Dave
Posty: 8
Rejestracja: środa 30 sty 2019, 13:25
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: 30Dave »

Dzięki za odpowiedzi.
Obecnie lista części wyglądałaby inaczej. Zamówienia jednak poszły miesiąc temu.
Generalnie mam niewielkie możliwości manewru. Jednak obecnie poza silnikami, lipo i ewentualnie esc nie zmieniłbym nic.

Jeżeli setup będzie latał, to mażą mi się fatsharki. Jak to Majk mówiłeś bo są dobre, a nie dlatego że tata dał piniędze.
Muszę poczekać na promocję. Bardzo dużo ludzi na tym lata, wiec nie mogą być złe.

PS. na hobbyking Fatshark Dominator v3 były po 261 euro, chyba dobra cena.
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: Docent »

Tylko pamiętaj, że do gogli typu FatShark musisz kupić moduł odbiorczy gdzie obecnie wybór takich modułów jest duży oraz dobre anteny.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: Adrián »

Nie zawsze trzeba odbiornik, bo jest w zestawie w kilku modelach. Ale wybierając dominatory, zwykle nie ma.
30Dave
Posty: 8
Rejestracja: środa 30 sty 2019, 13:25
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: 30Dave »

Otrzymałem wczoraj paczkę z emax 2205s

Generalnie dziwna sprawa z tymi emaxami. Kable sa sztywne i mocno odstają. Silników nie można przykręcić do ramy. Umieściłem foty.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Można bezpiecznie potraktować kable zapalniczką i wyprostować? Miał ktoś podobne doświadczenia.
grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: grryf »

Ładne, moje t-motory po 25 dolcow tez takie przyszly. Stwierdzilem ze tak ma być i przykrecilem po trochu ściągając śrubami. Działaj.
PUDA D240 4S + OmniNXT F7 + Tekko32 35A + F40 III 2400KV
30Dave
Posty: 8
Rejestracja: środa 30 sty 2019, 13:25
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: 30Dave »

Silniki - a właściwie kable z nich wychodzące wystarczyło lekko podgrzać i się poddały. Kabel z silnika jest w koszulce z klejem, dlatego kable są bardzo sztywne.

W niedzielę miałem chwilę czasu na poskładanie części.

Pod tym samym linkiem, który podałem wyżej nowe foty tym razem z budowy.
Jak widać silniki na ramie, wszystko polutowane do PDB.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Dalej w planach jak czas pozwoli, ledy, montaż fc, nadajnik turnigy (flysky).

Matek FC bardzo ładnie łączy się z PCB, tasiemką - zero lutowania pomiędzy FC a PDB.

Minusem lub plusem - to zależy od preferencji odbiorcy FC Matek 405-STD są pady lutownicze.
W tym FC z każdą rzeczą należy się wlutować. Absolutnie brak gniazd jak w innych FC.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: Tanner »

Mam podobny zestaw fc+pdb w swojej 210tce, ta tasiemka to cudowna sprawa. W sumie to co tam do lutowania do FC jest, vtx chyba jednynie? Ta pdb jest tez w wersji z vtx, wtedy i to lutowanie odpada. Zdecydowałeś się w końcu tez na gps? Kabelki masy sygnałowej do esc mogleś pominąć, pad masy pwm w esc jest zmostkowany z jego masa zasilania.
30Dave
Posty: 8
Rejestracja: środa 30 sty 2019, 13:25
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: 30Dave »

Hej. Po tygodniowej przerwie budowa skończona. Sprzęt nie oderwał się jeszcze od ziemi, ale i się nie spalił:)

Nowe zdjęcia pod tym samym linkiem - google drive.

Turnigy iA6C tu zrobiłem mały mod. Wylutowałem piny z nadajnika i bezpośrednio przylutowałem kable, które zostały mi z esc. Kable dodane do najnika były zwykłe (nie silikonowe).
Na końcu wylutowałem również gniazdo do telemetrii zatępując bezpośrednio silikonowymi kablami. Całość zabezpieczona przez koszulkę termokurczliwą. Zaoszczędziłem tym samym sporo miejsca w obudowie.
Do mocowania anten nadajnika wykorzystałem dość grube opaski zaciskowe.
Kondensator 470uF przylutowany chodź miejsca bardzo mało.
Ledy z buzzerem, również przylutowane - tu również wykorzystałem odcięte kable z esc. Nie testowane jeszcze.
GPS dostał dla ochrony koszulkę termokurczliwą. Trafił na obudowę górną. Udało się uruchomić gps w betaflight.

Kawałek karbonu do mocowania antenty vtx przykęciłem w miejsce kamery fpv, dla lepszej ochrony z przodu. Tak to nie błąd.
Rozwiązanie tymczasowe do chwili zakupu kamery.

Udało się zaktualizować betafligt do wersji 3.5.6 z 3.5.1.

Dalej jak czas pozwoli bindowanie aparatury. Konfiguracja betaflight. Ustawienie właściwe kierunku obrotu silników.


w betaflight pojawiła mi się w dolnym pasku i2c error:2 błędy konfiguracji.
Gdzie znaleźć w logach błedy?

Edycja
Błąd i2c dotyczy barometru.
Testowałem ledy, barometr, gps.
Ledy i barometr korzystają z tej samej szyny i2c.
Ledy (din) zostały zgodnie z instrukcją matek f405-std wlutowane w pole S7 i na te pole lutownicze przestawione w betaflight.
Działają jednocześnie baro (baro na zielono w betaflight) i ledy po prostu się świecą :)
Wg instrukcji jest wszystko zrobione prawidłowo.

Po odłączeniu barometru w betaflight błędy znikają. Po włączeniu w betaflight błędy wracają.
Pytanie do ludzi zorientowanych w temacie - czy jest to powód do reklamacji kontrolera, czy dać sobie spokój i latać.
30Dave
Posty: 8
Rejestracja: środa 30 sty 2019, 13:25
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: 30Dave »

Dziś zrobiłem pierwszy rozruch. Umieściłem krótki filmik.
Z lotu niestety nie nagrałem - brak trzeciej ręki.



Poziom samozadowolenia po wzbiciu w powietrze - bezcenne.

Bardzo jestem zadowolony z ledów. Skonfigurowane tak by boczne świeciły się zawsze, górne
pokazywały stany arm, ostrzeżenia, stan baterii i fix gps.

GPS łapie satelity bardzo szybko.

Po pierwszych lotach dwa śmigła do wymiany. Lekkie przytarcia po lądowaniach na kamiennej kostce.
Pierwsze kroki trzeba stawiać na trawniku :)

Smigła Kingkong nie wchodzą na oś silników emax. Wymagają rozwiercenia, ale minimalnie. Na silniki Racerstar 2205 wchodzą z oporem.
Na pierwszy ogień poszły więc DAL Cyclone.

Aparatura minimalistyczna, ale działa. Używam 7 z 8 kanałów.
Pokazuje stan baterii. Nie aktualizowałem firmware. Z nowszą wersja pokazuje na ekranie głównym tryby lotu.
Czasy na aparaturze nie ustawione.

Muszę poćwiczyć loty i zbierać na kamerę, nadajnik i gogle.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: Majk99 »

Jeśli po lekkich przytarciach wymieniasz to szykuj wór kasy na śmigła :-P ja wymieniam jak już są porządnie wyginane i prostowane. Co do trudności zakładania to kingkong najlepsze nie są ale zazwyczaj wystarczy trochę przycisnąć i kręcić śmigłem i powinno wejść, gorzej ze zdejmowaniem :-P Teraz jak najszybciej ogarnij sobie fpv i lataj w acro ;-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Budowa pierwszego racera X210

Post autor: Pengo »

Zgadzam się z kolegą, jak najszybciej gogle, latanie tym bez fpv nie ma najmniejszego sensu, niczego się nie nauczysz a znam takich co w ten sposób stracili swoje racery
ODPOWIEDZ