Lipole GiFi

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

wojtekr
Posty: 339
Rejestracja: czwartek 01 sty 2015, 18:43
Lokalizacja: W-wa

Re: Lipole GiFi

Post autor: wojtekr »

Bejo, ile wyszło a nie weszło.

Poza tym charakterystyka rozładowania zależy od prądu więc i tak te 1A nie są specjalnie miarodajne. Lepiej rozładuj realnym prądem (5-10A?)

Ale rozumiem, że to i tak są dywagacje podobne do problemów z brakującymi lub nadmiarowymi pixelami w matrycy Twojej kamery? Bo czemu ma to służyć?
Helikoptery
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Lipole GiFi

Post autor: Z.W15 »

hornet2 pisze:Czyli zrobić w drugą stronę ? Najpierw rozładować na maxa do 3,0V/ ogniwo a potem naładować na full i sprawdzić ile weszło mAh ?


I musisz wiedziec ze rozladowanie tak glebokie do 3V zabralo tej bateryjce kilkanascie cykli zycia,no ale kto bogatemu ..
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Lipole GiFi

Post autor: hornet2 »

wojtekr pisze:Bejo, ile wyszło a nie weszło.

Poza tym charakterystyka rozładowania zależy od prądu więc i tak te 1A nie są specjalnie miarodajne. Lepiej rozładuj realnym prądem (5-10A?)

Ale rozumiem, że to i tak są dywagacje podobne do problemów z brakującymi lub nadmiarowymi pixelami w matrycy Twojej kamery? Bo czemu ma to służyć?

Tak jak pisałem wcześniej głównie chodziło mi o to czy te aku podczas rozładowywania nawet tak małym prądem jak 0,5A zachowają się jak poprzednie moje aku . Przy tak małym prądzie rozładowania przy napięciu poniżej 3,6V/ ogniwo następował duży rozjazd napięć na ogniwach . A co dopiero przy dużo większym obciążeniu . Chwilowo napięcie mogło spadać poniżej tych 3,6V a wtedy klapa ! Jedno ogniwo mogło mieć 3,6V a drugie poniżej 3,0V .

Druga rzecz . Na wyświetlaczu apki można na bieżąco sprawdzać napięcie aku koptera . Jeszcze nie latałem do "końca" więc nie wiem jak wygląda w tym kopterze sprawa z alarmami niskiego stanu napięcia aku ? Czy jest tak że pierwszy alarm ostrzegawczy to 3,8V/ ogniwo i drugi mówiący o natychmiastowym lądowaniu 3,3Vogniwo ? Czy może jest inaczej ?
Ostatnio zmieniony wtorek 26 lut 2019, 23:13 przez hornet2, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
wojtekr
Posty: 339
Rejestracja: czwartek 01 sty 2015, 18:43
Lokalizacja: W-wa

Re: Lipole GiFi

Post autor: wojtekr »

Krótkotrwałe rozładowanie do 3.0V małym prądem jest niegroźne i raczej bez negatywnych konsekwencji dla ogniwa.
Co innego doprowadzić takiego stanu podczas lotu, zwłaszcza w helikopterze czy innym prądożernym latadle.

U mnie w Goblinie, w którym miałem telemetrię podczas lotu napięcie pod obciążeniem spadało do poniżej 19V (6S) ale nigdy nie spowodowało to istotnego rozjazdu na celach ani zauważalnego spadku żywotności akumulatorów.
Helikoptery
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Lipole GiFi

Post autor: hornet2 »

Może i głupie pytanie ? Ale jak sprawdzić czy deklarowana pojemność aku jest faktyczną pojemnością bez rozładowywania aku do końca ? Nie zawracałbym Wam tyłków ale czuję się zdezorientowany . W internecie natknąłem się na coś takiego że oryginalne aku koptera Q500 4K 3S o poj. 5400mAh faktycznie mają 6400mAh . Zaś aku GiFi 3S 6400mAh faktyczną 5400mAh . Dlatego chciałem sprawdzić te GiFi .

Zrobiłem tak jak podpowiedzieliście mi . Naładowałem aku na maxa a potem rozładowywałem do 3,0V/ogniwo . Ładowarka sama dobrała sobie prąd rozładowania w zakresie 0,4- 0,5A . I tego nie mogłem zmienić . Tylko że za drugim razem gdy napięcie doszło do 3,2V/ogniwo zakończyła proces rozładowywania . Aku oddało tak jak widać na zdjęciu 5917mAh .

Obrazek

wojtekr pisze:
Bejo, ile wyszło a nie weszło.

Poza tym charakterystyka rozładowania zależy od prądu więc i tak te 1A nie są specjalnie miarodajne. Lepiej rozładuj realnym prądem (5-10A?)

Ale rozumiem, że to i tak są dywagacje podobne do problemów z brakującymi lub nadmiarowymi pixelami w matrycy Twojej kamery? Bo czemu ma to służyć?
Jak to zrobić w praktyce ? Ładowarką nie da się rozładowywać prądem 5-10A . Z kolei gdybym rozładowywał aku prądem 5-10A czymś innym niż ładowarka to jak sprawdzę ile aku oddało mAh ? Rozładowując ładowarką równo 15 minut prądem 0,4A aku oddało 100mAh . Ale to chyba niczego nie dowodzi ? Jedynie teoria i obliczenia . Teoretycznie aku o poj. 6,4Ah obciążone prądem 6,4A powinno oddać w przeciągu równo 1h 6,4Ah rozładowując się z maksa do zera ( z 4,2 do 3,0V/ogniwo ) . Czyli niby te 100mAh przez 15 min by się zgadzało .

W internecie natrafiłem na takie cudo https://abc-rc.pl/product-pol-9321-Mier ... i-Ion.html Dużo to nie kosztuje ale czy jest wiarygodniejsze od ładowarki ? Imax B-6 Mini lipola 3S może rozładowywać max prądem 0,5A to urządzenie 2A . I tylko tyle .
Ostatnio zmieniony piątek 01 mar 2019, 10:40 przez hornet2, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Lipole GiFi

Post autor: Z.W15 »

hornet2 pisze: W internecie natknąłem się na coś takiego że oryginalne aku koptera Q500 4K 3S o poj. 5400mAh faktycznie mają 6400mAh . Zaś aku GiFi 3S 6400mAh faktyczną 5400mAh . Dlatego chciałem sprawdzić te GiFi .
A to tobie nie wystarczy,jako wyjasnienie?,zmieni czas latania?,pozwoli na spokojny sen?
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Lipole GiFi

Post autor: hornet2 »

Z.W15 pisze:
hornet2 pisze: W internecie natknąłem się na coś takiego że oryginalne aku koptera Q500 4K 3S o poj. 5400mAh faktycznie mają 6400mAh . Zaś aku GiFi 3S 6400mAh faktyczną 5400mAh . Dlatego chciałem sprawdzić te GiFi .
A to tobie nie wystarczy,jako wyjasnienie?,zmieni czas latania?,pozwoli na spokojny sen?

Tak trzeba będzie robić . Bacznie obserwować napięcie aku koptera wyświetlane na wyświetlaczu apki . Gdy dojdzie do 11,4V to lądować .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ