Jaki akumulator kupić 3S/4S? Budowa pierwszego koptera.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Jaki akumulator kupić 3S/4S? Budowa pierwszego koptera.

Post autor: labo »

Cześć
Niestety ostatnimi latami trochę wybiegłem z obiegu i mam pytanie.
Zbudowaliśmy sobie z młodzieżą hexę na silnikach https://abc-rc.pl/product-pol-9694-Siln ... li-RC.html ze śmigłami 10x4,5, którą zasililiśmy dzisiaj z dwóch równolegle połączonych akumulatorów 3S Zippy 2200mAh 25C. W sumie powinno być 4400mAh 25C, ale starczyło na niecałe 3 minuty zawisu. :) Czas więc kupić nowy akumulator. Aby trochę polatać, to pewnie w zakresie 8000-10000mAh.
Czy iść w 4S? Obawiam się o silniki, więc pewnie 3S...
Jakie akumulatory warto kupować? Na jakie się nie uskarżacie? Cena niestety też gra rolę...

Będę szukać takich, które są dostępne w miarę szybko, aby nie czekać miesiąc na przesyłkę, bo wszystko gotowe. ;)

EDIT: Tytuł
EDIT2: Korekta pomyłki
Ostatnio zmieniony czwartek 06 cze 2019, 08:09 przez labo, łącznie zmieniany 4 razy.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: Tanner »

Ile ważyła cała maszyna gotowa do lotu?
W sumie jest 4400mah 25C :-)
Po takim 3 minutowym locie ile weszło do pakietów mAh z ładowarki?
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: labo »

Cała maszyna do lotu waga 2,3kg
Do pakietów weszło po 830mAh do każdego.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: Tanner »

No to faktycznie - pakiety nie wyrabiają. Może turingy graphene? miałem kilka ich pakietów i dawały radę. Ew może jakieś gensace/tattu?

Ale oprócz tego - kopter jest troche przyduży do tych silników, wg. producenta mają max ciąg ok 660g czyli cała hexa ma 4kg, jesteś już za połową. Już do mułowatego latania nie powinno się przekraczać połowy max ciągu, a dla optymalnej wydajności silników lepiej trzymać się okolic 1/3 ciągu maksymalnego.

Co masz na pokładzie, co to za rama? Miałem F550 z gimbalem z gopro oraz pakietem 4s5200 i ważyła 2,05kg :)
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: Arthor »

Szukaj w hobbyking, dostępne z "warehouse EU". Dobre, tanie i lekkie to polecam Zippy Compact albo Turnigy Nano-Tech. Na nich jeszcze się nie zawiodłem.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: labo »

Tanner pisze:Co masz na pokładzie, co to za rama? Miałem F550 z gimbalem z gopro oraz pakietem 4s5200 i ważyła 2,05kg :)
Kurka, zazdroszczę... U nas to klon hexa F550 z gimbalem z Git2P, z Pixhawkiem, osd, telemetrią itp., dwa UBECe, tyle, że młodzież uparła się na składane podwozie (nie udało mi się go od tego odwieźć):
Obrazek
A że był problem z jego zamocowaniem, to od spodu mamy dwa profile węglowe kwadratowe 8x8mm z otworem 6mm długości 40cm, które wystają poza płytę centralną i do nich na krańcach jest dokręcone podwozie. Z tego względu, że podwozie takie, a nie inne i nie ma w nim rurek do mocowania gimbala, daliśmy od góry taką szynę:
Obrazek
Tanner pisze:Ale oprócz tego - kopter jest troche przyduży do tych silników, wg. producenta mają max ciąg ok 660g czyli cała hexa ma 4kg, jesteś już za połową. Już do mułowatego latania nie powinno się przekraczać połowy max ciągu, a dla optymalnej wydajności silników lepiej trzymać się okolic 1/3 ciągu maksymalnego.
To mnie teraz zmartwiłeś, bo jak kupię większy akumulator, to dojdzie jeszcze 250-300g. :-(
A skąd wziąłeś 660g? Na stronie producenta znalazłem, że przy 3S i śmigle 10x4,7 (co prawda mamy na teraz do nauki i połamania ;) 10x4,5, jak już opanujemy, to kupię jakieś porządniejsze 10x4,7 - a właśnie, jakie polecacie?), że ciąg max jest 885g. https://www.racerstar.com/Racerstar-BR2 ... -p-53.html

Wybaczcie jeszcze jedno lamerskie pytanie, ale to nasz pierwszy kopter w żuciu. :-D
Czy można jakoś oszacować ile czasu powinien latać taki kopter licząc już masę 2,6kg :-( z akumulatorami 5000, 8000, 10000mAh? Latanie raczej "kamerunowate" niż acro. :-D
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: Tanner »

labo, moja wina, popatrzyłem na wersję 900kv, Twoja 1000kv faktycznie ma 885g więc mieścisz się z masą w połowie ciągu.

Ciężko policzyć ile będziesz latał, zależy to od masy całości i wydajności silników ze śmigłami. Każda zmiana wpływa na czas lotu.
Moja hexa na 4s5200 latała do 20 minut. Jakbyś miał sprawne, ale mniejsze pakiety, to mógłbyś dociążyć czymś kopter do docelowej wagi, polatać powiedzmy 10 minut, sprawdzić ile mAh wchodzi do pakietów po takim locie i z proporcji wyliczyć ile będzie czasu przy docelowej pojemności.

Niezłe wyposażenie :) Też miałem to podwozie, montowałem na aluminiowych profilach przykręconych do istniejących otworów w ramie. Dołożyłem do tego gimbala DYS z aparatem sony nex5, hexa ważyła wtedy 3kg i na w/w pakietach latała już tylko 7 minut :mrgreen:

Musisz wziąć pod uwagę, że dokładając pakietu, zwiększasz masę, silniki pracują wtedy na wyższych obrotach i są mniej wydajne. Czyli dołożenie powiedzmy 20% więcej pojemności nie wydłuży lotu o tyle samo. Najciężej znaleźć ten złoty środek :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: Adrián »

Wejdź na ecalc.ch i tam wszystko sobie sprawdzisz.
Jeśli nie ma takich podzespołów w wersji darmowej, to kup dostęp i powinno być wszystko.
Można za grosze zrobić różne symulacje z pakietami, śmigłami itd
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: labo »

Kupiłem dostęp, niestety silników Racestar tam nie ma. :(

Wybrać RCTimer A2826-13 (1000)?
ElectriFly RimFire 370 (1000)?
Foxy G2 C2212-1000 (1000)?

Ciężko znaleźć coś 1000kV 173W i ciężko coś wyrokować, bo wpisując te trzy na pozór podobne silniki otrzymuje się różne wyniki.

EDIT: Szukałem innych, podobnych silników w wyszukiwarce, ale wyniki są tak różne, że chyba to nie ma sensu...
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: Arthor »

labo pisze: niestety silników Racestar tam nie ma.
Wybierz w ecalc Turnigy Multistar 2213-980Kv. Powinno wyjść to samo...
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki akumulator (producent) kupić?

Post autor: labo »

Arthor pisze:
labo pisze: niestety silników Racestar tam nie ma.
Wybierz w ecalc Turnigy Multistar 2213-980Kv. Powinno wyjść to samo...
Hmmm, masz takie w eCalc? Mam "Pełna wersja dla członków", ale w Turnigy nie mam żadnych Multistarów.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Jaki akumulator kupić 3S/4S, producent?

Post autor: maxiiii »

Olej wszystkie kalkulatory. Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Zrób sobie małą hamownię z wagi i sam zmierz ciąg.
Coś podobnego jak to:
https://www.youtube.com/watch?v=HpFzchcO-Pk

Te silniki z cienką osią najprawdopodobniej po jednym lub dwóch kretach będą miały skrzywione ośki i trafią do kosza. Lepiej już zbieraj na nowe a jak ma być po taniości to takie:
https://www.aliexpress.com/item/2212-92 ... 48718.html

Jak masz już kupić jakiś nowy akumulator to powinien być tylko i wyłącznie 4S.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jaki akumulator kupić 3S/4S, producent?

Post autor: Adrián »

Kalkulator jest dobry dla zielonych, by nie popełnili prostych błędów podczas zakupów podzespołów, które często kosztują dużo.

Z silnikami jak najbardziej racja i 4s obowiązkowo.
Jak będziesz wymieniał silniki to pomysł o 2216 pod 4s
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki akumulator kupić 3S/4S, producent?

Post autor: labo »

Adrián pisze:Jak będziesz wymieniał silniki to pomysł o 2216 pod 4s
Proponujesz jakieś konkretne? Z tego co widzę to albo Racestary, albo EMax lub Multustary, ale tu kasa spora.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Jaki akumulator kupić 3S/4S, producent?

Post autor: Tanner »

Ja mam racerstary 2216 810kv i polecam, wlasnie na nich latała moja F550 a teraz quadro 390. Śmigła mam 1038, daje się też 1045.
ODPOWIEDZ