przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Jerzyk
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 21:28
Lokalizacja: Tarnów małopolska

przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Jerzyk »

FPV.png
FPV.png (101.9 KiB) Przejrzano 4810 razy
witam
jestem nowym użytkownikiem na forum zacząłem się interesować dronami i funkcja FPV myślałem o wykorzystaniu tej transmisji w następującym celu
Mam małą firme blisko mojego domu gdzie mieszkam w linii prostej około 3 km po drodze trochę niskiej zabudowy tam by stała kamera z nadajnikiem a w domu albo gdzies po drodze żeby mógł podglądnąc co się dzieje w firmie np. na smarfonie ( WiFi ) lub laptopie ( WiFi )
na Aliexpress można kupic pare fajnych rzeczy nie wiem tylko dokładnie jak to złózyć proszę o porade doświadczonych kolegów
Jest kamera o rozdzielczości 5 M z nadajnikiem --FPV TS5828L 5.8g 48CH 600 mw Mini Audio Video TX Nadajnik + 1000TVL CMOS Kamera aparat 2.8mm

https://pl.aliexpress.com/item/FPV-TS58 ... 57227.html
FPV-1.png
FPV-1.png (28.56 KiB) Przejrzano 4810 razy
czy tak wysłany sygnał można już odbierać na smartfonie/laptopie przez WiFi ? czy coś jeszcze trzeba dołożyć bo np. funkcja FPV z drona tak właśnie działa

Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 18:47 przez Jerzyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Verid »

Analogowe FPV i monitoring? Kiepski pomysł. Poczytaj o kamerach IP. Dużo lepiej się do tego nadają.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Jerzyk
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 21:28
Lokalizacja: Tarnów małopolska

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Jerzyk »

dzięki za szybka reakcję, ale czy to może zadziałać w taki sposób nie potrzebuje ekstra jakości
Do kamery IP z tego co wiem potrzeba stałego IP a ja takiego tam nie posiadam
dlaczego kiepski pomysł mógłbyś krótko rozwinąć
dzięki
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Wania »

Sa takie kamerki ktore nie potrzebuja... np
https://s.click.aliexpress.com/e/x4GAqMp lub inne tej firmy
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Verid »

1)5,8GHz ma niską przenikalność. Zasięgi rzędu kilometrów są do osiągnięcia w powietrzu, gdy anteny się widzą. Na ziemi konieczne będą anteny kierunkowe na masztach żeby nic nie właziło w strefę Fresnela. Co za tym idzie siedząc w domu może coś zobaczysz jak wywalisz anteny na dach. Wychodząc na ulicę przed dom masz po zasięgu. Tak samo stojąc pod firmą bo stojąca na dachu antena kierunkowa będzie przesłonięta przez sufit i podłogi pięter.
2)Nie ważne jaką kamerę podłączysz pod nadajnik, nawet jak by to była 4K to na drugim końcu otrzymasz zawsze tylko PAL.
3)Każdy dysponujący odbiornikiem 5,8GHz będzie mógł sobie popodglądać co się dzieje u ciebie w firmie, nie tylko ty.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Jerzyk
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 21:28
Lokalizacja: Tarnów małopolska

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Jerzyk »

a rozważając dalej teoretycznie czy to tak zadziała czy odbiore taki sygnał na laptopie po WiFi ? czy jeszcze by trzeba było cos dołożyć np. jaki9ś odbiornik czy co ..?

Edytuj posty!

a czy ktoś wie czy tak właśnie działa FPV z drona bo on wysyła obraz z kamery myslę że właśnie przez jakiś nadajnik z antena i ten obraz można odebrać na zywo mając aplikację na smartfona łącząc się z niej z tworzona przez drona mini siecia WiFi ?/
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: df2 »

Kolego Jerzyk, z zawodu elektronik - a przynajmniej tak wpisałes w swój profil - Twojego ostatniego postu nie jestem w stanie przeczytać.

A na postawione pytanie - czy ktoś wie - odpowiem twierdząco :-)

Ten elektronik to jakaś bardzo wąska dziedzina? Pytam bardzo poważnie.

Do znalezienia różnice między kamerą IP a analogową, oraz między ap WiFi a nadajnikiem audio - video.
Awatar użytkownika
Jerzyk
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 21:28
Lokalizacja: Tarnów małopolska

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Jerzyk »

OK dzięki za podpowiedz
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Verid »

Typowa transmisja FPV jest analogowa. Chcąc odbierać ją na komórce/tablecie będziesz potrzebował odbiornika takiego jak ROTG i komórki/tabletu z opcją OTG UVC. Do odbioru na laptopie będziesz potrzebował analogowego odbiornika i grabbera.

FPV przez WiFi w dronach-gotowcach jest transmisją cyfrową. Do jej odbioru jest potrzebna komórka/tablet ze stosowną aplikacją, zależną zwykle od producenta koptera. Odbiór na laptopie, o ile w ogóle możliwy, będzie wymagał emulatora androida bo znamienita większość tych aplikacji jest pisana właśnie na ten system. Dodatkowo miej na uwadze że zasięg tych rozwiązań jest z reguły ograniczony do kilkudziesięciu metrów w otwartej przestrzeni (poza zaledwie kilkoma wyjątkami) i z reguły tak mocno zintegrowany z konstrukcją koptera że pomijając sprawy zasięgu, musiałbyś powiesić w firmie cały kopter chcąc z niego korzystać.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: pawelsky »

Verid pisze:Do odbioru na laptopie będziesz potrzebował analogowego odbiornika i grabbera.
Nie ma takiej potrzeby, wystarczy ten sam odbiornik co do komorki/tabletu.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: hornet2 »

Verid pisze:1)5,8GHz ma niską przenikalność. Zasięgi rzędu kilometrów są do osiągnięcia w powietrzu, gdy anteny się widzą. Na ziemi konieczne będą anteny kierunkowe na masztach żeby nic nie właziło w strefę Fresnela. Co za tym idzie siedząc w domu może coś zobaczysz jak wywalisz anteny na dach. Wychodząc na ulicę przed dom masz po zasięgu. Tak samo stojąc pod firmą bo stojąca na dachu antena kierunkowa będzie przesłonięta przez sufit i podłogi pięter.
2)Nie ważne jaką kamerę podłączysz pod nadajnik, nawet jak by to była 4K to na drugim końcu otrzymasz zawsze tylko PAL.
3)Każdy dysponujący odbiornikiem 5,8GHz będzie mógł sobie popodglądać co się dzieje u ciebie w firmie, nie tylko ty.
Jednego razu wziąłem do pracy gogle EV800 . Miałem podgląd prawie ze wszystkich kamer jakie znajdowały się na zakładzie . Co prawda właściciel zakładu ma drogą internetową w domu i na smartfonie podgląd z tych kamer . Tak że widzi co się dzieje na zakładzie nie tylko z tych paru kilometrów . Ktoś obcy mając odpowiedni sprzęt będąc w pobliżu zakładu też może przechwycić ten podgląd .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Jerzyk
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 21:28
Lokalizacja: Tarnów małopolska

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Jerzyk »

dzięki bardzo wszystkim kolegom za te informacje tak jak pisałem jestem elektronikiem ale widocznie na innym poziomie jak koledzypozdrawiam
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: hornet2 »

Tobie byłoby potrzebne coś takiego https://ivel.pl/p8635,monitoring-bezprz ... 500gb.html Bezprzewodowe łączenie się kamer po WiFi z rejestratorem i podgląd drogą internetową na komputer, tablet , komórkę . Praktycznie w każdym miejscu gdzie jest dostęp do internetu .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Jerzyk
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 21:28
Lokalizacja: Tarnów małopolska

Re: przesył i odbiór obrazu do 2-5 km FPV

Post autor: Jerzyk »

dzięki to jest ciekawe muszę przemyśleć
ODPOWIEDZ