Bałtyk

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Bałtyk

Post autor: Verid »

IvanM pisze: lecz często spotykana u amatorów.
Na przykład u mnie. To najprostsza metoda na sklecenie czegoś co da się jeszcze obejrzeć a nie wymaga zbyt wiele czasu, namysłu, umiejętności czy zaplecza muzycznego.
Ten wredny...
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Bałtyk

Post autor: IvanM »

Wania pisze:zastanow sie jaka powinien dostac pomoc jako nawet nie amator a osoba zupelnie nie zaznajomiona ze sztuka montazu
Na pewno o znajomości ze sztuką montażową nie świadczy zalecanie nabierania zwyczajów sprzecznych ze sztuką montażową.
Rafspark owszem - przesadził z 18 sekundowym statycznym zachodem słońca itd., ale wbrew temu zmontował filmik znacznie lepiej jak niejeden fachowiec weselny.
Jako obeznany ze sztuką montażu powinien jesteś mu zalecać staranniejsze patrzenie a nie słuchanie. Przemyśleć skąd zabrać początek ujęcia, dobrać jego długość i koniec na podstawie jego treści wizualnej. Jedno zdjęcie można oglądać dłużej i nie mieć dosyt, inne ogarnia się w sekundę i wystarczy. Przykładowo wzlot wzlot na 14 sekundzie. Gdyby przyciąć go na początku o sekundę - to nie ma w ujęciu szarpnięcia w lewo i prostowania. Gdyby przyciąć go na końcu przed zatrzymaniem, to przy sklejce z kolejnym ujęciem została by zachowana płynność ruchu. To są przykłady rzeczy dla odbioru znacznie ważniejszych jak to, czy sklejka jest w takt muzyki. Ale to 11latach w zawodzie na pewno sam wiesz.
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bałtyk

Post autor: Wania »

Wiem i wiem ile trzeba poswiecic nauki zeby moc nazywac sie montazysta a nie monterem (to jak operator i kamerzysta), a forum rc nie jest miejscem do takiej nauki. Zwrocenie mu uwagi na tak prosta rzecz i pokazanie ze wlasnie nawet to trafianie w takt daje bardzo duzy efekt, moze zacheci go do zglebiania sztuki montazu. To jak bys amatorowi dwuboju kazal wyrwac 200kg bo przeciez chce byc zawodowcem gdzie on nawet sztangi nie potrafi poprawnie trzymac, jaki tego sens?

O jakich Ty sprzecznych zasadach mowisz? :lol: montowanie pod muzyke jest sprzeczne? :lol: to jak mowic ze montaz slowa z obrazem w newsie jest sprzeczne ze soba... powtorze sie, sekwencja z 7 ujec w ruchu w takt muzyki to amatorka i blad wg Ciebie?
rafspark
Posty: 12
Rejestracja: środa 15 sie 2018, 16:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Bałtyk

Post autor: rafspark »

Niby to forum RC,ale można tu spotkać różnych ludzi i fajnie jak się podzielą swoją wiedzą.Dla mnie osobiście Wasze uwagi są bardzo cenne.Wiedzę na temat montażu staram się czerpać z internetu.Wydaje mi się,że w przypadku montażu i edycji,to praktyka jest najważniejsza.Dlatego staram się co jakiś czas skleić jakiś film .Na własnych błędach też się czasem dobrze uczyć.W końcu to nie są żadne zlecenia komercyjne;)
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Bałtyk

Post autor: IvanM »

Wania pisze: montowanie pod muzyke jest sprzeczne?....
Powtórzę, że jeżeli jako montażysta nie możesz podejmować własną decyzję, bo masz z góry miejsca sklejki wymuszone - to nie robisz montaż filmu, tylko robisz zlepkę zdjęć do ramki. To jest proces techniczny a nie ma nic wspólnego ze sztuką montażu - tak jak wymalowywanie kolorowanek nie ma nic wspólnego z malarstwem. Obojętnie czy zrobi to Verid bez oferowania zbyt wiele czasu, namysłu i umiejętności - czy ktoś z 11latami w zawodzie. O ile nie jest któryś z nich daltonistą - to jednemu i drugiemu wyjdzie to samo.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Bałtyk

Post autor: Jagoda »

A ja się zgadzam z tym:
Wania pisze: dajesz ujecie np na ten zachod slonca gdzie przebijasz to jednym ujeciem i odrazu po nim dajesz dalej ten zachod, tak sie nie robi
I z tym:
IvanM pisze: Montaż to praca z obrazem. Szanujący się montażysta ustawia początek, koniec czy długość ujęcia na podstawie jego wizualnych walorów i kompozycji z innymi ujęciami - kreując tak zamierzoną przez siebie atmosferę. Obraz tylko dobarwia muzyką, ale film musi się bronić i bez dźwięku.
Ps.
Teledyski rządzą się innymi regułami, czy jak kto woli zasadami :-D
Pozdrawiam. :), :)
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Bałtyk

Post autor: IvanM »

Jagoda pisze:Teledyski rządzą się innymi regułami, czy jak kto woli zasadami :-D
Wbrew temu i tak klipy muzyczne (choć podkreślające muzykę i świetnie z nią zgrane) niewiele mają sklejek " w takt" muzyki - o czym łatwo się przy uważniejszym patrzeniu przekonać.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Bałtyk

Post autor: Jagoda »

IvanM pisze: Wbrew temu i tak klipy muzyczne (choć podkreślające muzykę i świetnie z nią zgrane) niewiele mają sklejek " w takt" muzyki - o czym łatwo się przy uważniejszym patrzeniu przekonać.
Miałem na myśli kolejność.
Zazwyczaj jest tak:
Utwór - do którego tworzony jest obraz aby właśnie podkreślić muzykę
Filmik krajobrazowy - do którego dobierana/komponowana jest muzyka aby podkreślić atmosferę obrazu.

Zdarzyło mi się widzieć (rzadko) teledyski, gdzie w tak muzyki zdarzały się cięcia albo "zoomowanie" - nie pytaj jakie, bo dokładnie nie wspomnę :oops:
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bałtyk

Post autor: Wania »

IvanM, pisalem juz wczesniej, ze inaczej montujesz fabule, inaczej teledysk czy newsa... pisanie ze montaz pod muze jest amatorszczyzna jest po prostu smieszny, bo jak inaczej chcial bys zmontowac 20sek intro czy czolowke programu, dajac dwa ujecia po 10sek bo sa takie sliczne? :lol:
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Bałtyk

Post autor: IvanM »

Jagoda pisze:Zdarzyło mi się widzieć (rzadko) teledyski, gdzie w tak muzyki zdarzały się cięcia albo "zoomowanie"
Jasne - zrozumiałem cie. Chciałem jednak podkreślić, że wbrew pozorom w wypadku teledysków "synchronizacja z muzyką" bazuje głównie na otwieraniu ust, tańczeniu czy graniu na instrument zgodnie z muzyką a cięcia pod takt zdarzają się raczej rzadko. Nie znaczy to, że nie mogą wystąpić jeżeli pasuje - lecz raczej nigdy nie bywają długości ujęć "wymuszone" muzyką.
O to przykłady kilku klipów ocenionych Grammy:
www.youtube.com/watch?v=ZbZSe6N_BXs
www.youtube.com/watch?v=QcIy9NiNbmo
www.youtube.com/watch?v=tvTRZJ-4EyI
Wania pisze:pisanie ze montaz pod muze jest amatorszczyzna jest po prostu smieszny
To się śmiej. Nikt ci nie broni.
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Bałtyk

Post autor: s050197 »

Panowie, odlecieliście od tematu. A materiał bardzo ładny i zaskakująco dobra jakoś jak na sparka. Gratuluję.
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bałtyk

Post autor: darekrc »

Hej, bardzo ładny film, piękne zdjęcia.
Jeśli mogę podczepić się pod temat to chciałem zaprezentować tu swój filmik z tegorocznego pobytu nad morzem.
Quad to typ 220, kamera gopro hero black 5. To moje początki z lataniem, zacząłem na wiosnę :)
rafspark
Posty: 12
Rejestracja: środa 15 sie 2018, 16:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Bałtyk

Post autor: rafspark »

Dzięki bardzo:)Bałtyk ma potencjał.
ODPOWIEDZ