12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: mikun »

Zrobiłem robota, który posiada 12 serw wielkości standard. Problem jest taki, że gdy włączam go, serwa pobierają tyle prądu, że moduł BT HC-05 dostaje jakiś stan nieustalony i mój telefon go nie widzi. Jeśli włączę robota bez podłączonego modułu BT i podepnę go np sekundę później wszystko jest ok. Układ zasilam dwoma ogniwami 18650, dalej dałem SBEC 8A dla serw i arduino mini. Myślałem że gdy dam oddzielny BEC 2A dla układu HC-05 to się coś poprawi. Czy czeka mnie opóźnione załączanie zasilania dla modułu BT czy idzie to inaczej rozwiązać?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: maxiiii »

Spróbuj dać na wejściu jakiś spory kondensator.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: mikun »

Tzn taki, który da większe obciążenie podczas jego ładowania i jeszcze bardziej obniży napięcie? Bo rozumiem że chodzi Tobie o jakiegoś elektrolita?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: Poli25 »

Przecież kondensator ma za zadanie ustabilizować napięcie, może duże spadki napięcia powodują problemy z bluetooth.
wojtekr
Posty: 339
Rejestracja: czwartek 01 sty 2015, 18:43
Lokalizacja: W-wa

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: wojtekr »

Poli25 pisze:Przecież kondensator ma za zadanie ustabilizować napięcie, może duże spadki napięcia powodują problemy z bluetooth.
To nic nie da a jego ładowanie dodatkowo obciąży źródło.

A może zmierz te prądy i napięcia? Bo bez tego to trochę zgadywanie.

Pomierzyłem teraz i HC-05 startuje od 2.6V. Ale jak ma 2.5 to rzeczywiście jest głuchy.

Najprościej dać przełącznik dwu pozycyjny, jeden serwa, dwa serwa i BT.

albo diodę, rezystor, elektrolit i przekaźnik 5V (lub tranzystor) - wtedy masz opóźnienie.
Helikoptery
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: tombstone »

klęka ci napięcie na ogniwach 18650, dołóż jeszcze ze 2
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: Poli25 »

wojtekr pisze:To nic nie da a jego ładowanie dodatkowo obciąży źródło.
Kondensator nie obciąża źródła, chwilowy spadek może być tylko i wyłącznie podczas włączenia zasilania którego tak na prawdę nie zobaczysz. Spadek napięcia powstaje jeśli płynie za mały prąd.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: mikun »

Poli25 ja mam spadek tylko podczas włączenia robota po 0,5 sekundy jest wszystko ok, i gdy wypnę BT i podepnę ponownie, już po włączeniu całej elektroniki to problemu nie ma, wszystko działa. Kondensator o dużej pojemności przy włączeniu jest rozładowany i potrzebuje prądu do jego naładowania, wiem trwa to krótko, ale krótko trwa ten spadek przy podłączaniu serw. Co innego gdyby ten kondensator był naładowany podczas podłączania serw.
tombstone - gdybym miał na to miejsce to bym tak zrobił i pewnie 2s2p by dało radę prądowo wytrzymać włączenie 12 serw. Myślałem żeby najpierw załączały się serwa a po sekundzie atmega i HC-05.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: maxiiii »

mikun pisze: Problem jest taki, że gdy włączam go, serwa pobierają tyle prądu, że moduł BT HC-05 dostaje jakiś stan nieustalony i mój telefon go nie widzi.
No to chyba się nie rozumiemy.
Telefon widzi BT przed włączeniem robota?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: Poli25 »

mikun pisze:Poli25 ja mam spadek tylko podczas włączenia robota po 0,5 sekundy jest wszystko ok, i gdy wypnę BT i podepnę ponownie, już po włączeniu całej elektroniki to problemu nie ma, wszystko działa. Kondensator o dużej pojemności przy włączeniu jest rozładowany i potrzebuje prądu do jego naładowania, wiem trwa to krótko, ale krótko trwa ten spadek przy podłączaniu serw. Co innego gdyby ten kondensator był naładowany podczas podłączania serw.
tombstone - gdybym miał na to miejsce to bym tak zrobił i pewnie 2s2p by dało radę prądowo wytrzymać włączenie 12 serw. Myślałem żeby najpierw załączały się serwa a po sekundzie atmega i HC-05.
kondensator nigdy się nie rozładowuje do końca a jak chcesz to możesz zrobić opóźnione włączanie serw za pomocą NE 555, prosty i tani układ, czas załączenia ustalasz za pomocą rezystorów do tego tranzystor sterujący zasilaniem np NPN i masz co chcesz.
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: majek »

Lepiej już z tego arduino włączać moduł bt z opóźnieniem. Mniejszy prąd, natywne napięcie modułu też jest ok. 3V, więc spadek napięcia na kluczu będzie bez znaczenia. Można wręcz zaryzykować nawet zasilanie bezpośrednio z nóżki procesora.

Bo załączać układ z 12 serw, żeby to nie zabijało zasilania i tak trzeba by robić sekwencyjnie. Założę się, że jak naraz te 12 serw zacznie się energicznie ruszać, to nawet po starcie moze być problem.
wojtekr
Posty: 339
Rejestracja: czwartek 01 sty 2015, 18:43
Lokalizacja: W-wa

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: wojtekr »

Zasilanie z nogi procka???

Wystarczy jakikolwiek dwu pozycyjny włącznik lub dwa małe


Obrazek
Helikoptery
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: mikun »

maxiiii pisze:
mikun pisze: Problem jest taki, że gdy włączam go, serwa pobierają tyle prądu, że moduł BT HC-05 dostaje jakiś stan nieustalony i mój telefon go nie widzi.
No to chyba się nie rozumiemy.
Telefon widzi BT przed włączeniem robota?
Nie widzi bo robot jest wyłączony i BT nie dostaje zasilania. Włącznik mam jeden jeśli o to chodzi, taki jak pokazał wojtekr. Wszystko startuje po pstryknięciu włącznikiem. Zasilanie na dwóch ogniwach 18650 szeregowo, potem SBEC 5V 12A dla serw i atmegi i SBEC 5V 2A dla HC-05.

majek - masz rację muszę najpierw załączać serwa, udar prądowy po włączeniu wszystkich serw jest chwilowy i później już nie przeszkadza. Serwa nie chodzą wszystkie jednocześnie więc tu nie ma problemu. Zrobię jak napisał Poli25 jakąś małą płytkę z NE555 i przekaźnikiem.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
wojtekr
Posty: 339
Rejestracja: czwartek 01 sty 2015, 18:43
Lokalizacja: W-wa

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: wojtekr »

Jak masz taki włącznik to podłącz go inaczej i tyle, jak moment przełączania będzie za długi to dodaj kondensator i diodę. W pierwszym kroku ładujesz kondensator od BT a potem jak włączasz serwa to na czas udaru BT pracuje z kondensatora.

Albo inaczej, teraz przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł zobacz czy włączony BT działa podczas udaru, bo że się nie włącza to wiem ale może jak się już włączy to działa przy chwilowym spadku napięcia. Wtedy wystarczy tylko przelutować włącznik.
Helikoptery
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 12 serw standard i problem z bluetooth HC-05

Post autor: majek »

wojtekr pisze:Zasilanie z nogi procka???
W czym problem?
HC-05 pobiera max. 40mA czyli można 'legalnie' zasilić podając wysoki stan na dwa piny atmegi połączone razem (można przez diody schottkiego dla bezpieczeństwa). Jest wtedy pełna kontrola nad zasilaniem i praktycznie brak dodatkowych części. Wtedy tego beca 2A użyć do Atmegi, żeby serwa nie siały po zasilaniu procka.
mikun pisze: Zasilanie na dwóch ogniwach 18650 szeregowo, potem SBEC 5V 12A dla serw i atmegi i SBEC 5V 2A dla HC-05.
Ja bym Atmegę z HC dał na drugim SBECU :-)

Ale jak chcesz zostać przy tej konfiguracji, to ja bym rozebrał jeszcze tego SBEC-a 2A - większość chipów w przetwornicach ma nóżkę 'enable' albo 'shutdown' i jakbyś sobie ją wyprowadził, to mógłbyś dowolnie sterować zasilaniem tego HC-05 bez żadnych dodatkowych części prosto z procka.
ODPOWIEDZ