Papilio nowa platforma Ben'a.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Jakiś czas temu wyobraziłem sobie przyszły model FPV „szyty na miarę”. Pomysł ciągle ewoluował a konstrukcja ciągle się zmieniała w mojej wyobraźni, choć założenia wciąż były takie same. Model powinien być łatwy w transporcie i przechowywaniu. Jak model FPV, to tylko wysoki górno płat z napędem pchającym, wiadomo nikt nie lubi widoku śmigła w kadrze. Powinien być zaprojektowany tak ażeby, wszystkie „bebechy” były logicznie i poprawnie poukładane z łatwym dostępem do nich. I tak zaprojektowałem swojego Papilio. Teraz troszkę faktów:

Skrzydła i stateczniki zaadoptowane z modelu „Pixel 2M” ze stajni Modelot
Kadłub będzie własnej konstrukcji, a uściślając to:
kadłub + belka ogonowa – konstrukcja ze sklejki lotniczej, wręgi + podłużnice oklejone cienką balsą i na to warstwa laminatu. Oczywiście jakieś natryskowe szpachlowanie i malowanie. Belka ogonowa to pozostałość po wędzisku teleskopowym – lekko skośna rurka węglowa. Usterzenie tak jak w oryginale czyli usterzenie Rudlickiego, potocznie V-ka lub motylek.

Powierzchnia 39 dcm2
Rozpiętość 2000mm
Długość 1150
Waga gotowego do lotu 1800-1900g (teoretyczna po wstępnym podsumowaniu materiałów i części)

Wyposażenie RC:

Auto Pilot niezawodny i sprawdzony Z&P
Napęd – zasłużona para AXI2814/16 + regulator JETI ADVANCE 40 Pro SB
Śmigło 3 łopatkowe składane, łopatki Graupner Cam FOLDING PROP 10x6” (25X15)
Pakiet samoróbka 3S3P z ogniw Sanyo NCR 18650GA.
Serwa 6 x EMAX ES3352, lotki, klapy i ogonek + 2 x ES09MDII PanTilt.

Link RC:

Nadajnik – standardowa płytka eLeReS'a pracująca jako nadajnik z mocą 100mW + odbiornik aparatury Grauner. Całość zamknięta w metalowej obudowie i umieszczona na maszcie (rurka węglowa) ~1m. Maszt jest osadzany na podstawie magnetycznej od anteny CB. Całość stawiana na dachu samochodu – lubię wygodę podczas latania. Nazwałem to stacją przemiennikową … bo przemienia mi częstotliwość z 2,4G na 433M.

Odbiornik RC: to eLeReS mini

Tor video:

Kamera RumCam Swift2 – osadzona na PanTilt'cie
Osd – oczywiści Z&P
Nadajnik video „kultowy” FOX 800

Odbiornik LawMate + rozgałęźnik, na monitor 14” i nagrywarkę

Wszystkie anteny (z wyjątkiem aparatury) HomeMade.

Od jakiegoś czasu gromadzę poszczególne części, reszta pochowana czeka na swój czas



Kadłub jest już praktycznie zaprojektowany, przechodzi okres weryfikacji i e/w kosmetyki. Dzięki Koledze z forum, formatki będą wyfrezowanie CNC.
Załączniki
SAM_1414.JPG
SAM_1414.JPG (75.69 KiB) Przejrzano 6630 razy
Ostatnio zmieniony czwartek 13 gru 2018, 17:51 przez Ben, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: zeman0 »

Zapowiada się ciekawie.
Trzymam kciuki i czekamy na jeszcze...
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Piotrowy »

No Ben wreszcie coś się zaczęło dziać w temacie nowej platformy. Od pierwszych Konarzyn trzeba było czekać :-D .
Wersja zmniejszona do 2 m. rozpiętości da ten kilogram do startu mniej, jak moje 2,5 m.

Konstrukcję kadłuba proponował bym wypełnić styropianem ekstrudowanym, a po zalaminowaniu rozpuścić zawartość nitro. Klejenie pokrycia balsą będzie pracochłonne i zwiększy masę całości.

Z usterzeniem typu V - słuszna koncepcja. Przy tradycyjnym co chwila zrywam śruby mocujące poziomy statecznik :evil:

Powodzenia i czekam na relację z budowy
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Piotrowy pisze:No Ben wreszcie coś się zaczęło dziać w temacie nowej platformy. Od pierwszych Konarzyn trzeba było czekać :-D .
Wersja zmniejszona do 2 m. rozpiętości da ten kilogram do startu mniej, jak moje 2,5 m.

Konstrukcję kadłuba proponował bym wypełnić styropianem ekstrudowanym, a po zalaminowaniu rozpuścić zawartość nitro. Klejenie pokrycia balsą będzie pracochłonne i zwiększy masę całości.

...
Na takie opóźnianie wpłynęło kilka zdarzeń/czynników/wydarzeń nie zależnych ode mnie. Może na kolejnym zlocie opowiem Ci o tym przy "bezalkocholowym" :mrgreen:

Co do koncepcji / techniki wykonania kadłuba, też początkowo brałem pod uwagę technologię o której wspomniałeś. Jednak Kolega trochę bardziej ode mnie doświadczony zasugerował że balsa zagruntowana rozrzedzonym Caponem + dwie warstwy cienkiej tkaniny na żywicę z porządnym osuszeniem papierowymi ręcznikami da taką samą wytrzymałość co trzy warstwy trochę grubszej tkaniny a wagę znacznie mniejszą. Wspomniał też że samego laminowania na styropianie trzeba by dać grubszą tkaninę na balsę może być cieńsza. Materiały już kupione więc zmiany raczej nie będzie. Wykonałem też drobną próbę - nasączyłem Caponem deseczkę balsową i faktycznie po wyschnięciu jest ze trzy / cztery razy twardsza i sztywniejsza a na wadze przybyła niewiele ;-) Co do pracochłonności ... czasu mam sporo bo do maja 2019 więc LUZIK :-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Prace powoli postępują:

Cały czas coś się dzieje, prace powoli postępują, dzięki pomocy Kolegi "marekj" niedługo "puzzle" będą u mnie :-)

Ja też się nie lenię i "kombinuję" jakiś prosty i w miarę dokładny przyrząd do wywiercenia otworów z rozstawem 120st. i z przesunięciem dla usterzenia Rudlickiego. Usterzenie będzie demontowalne oparte na wsuwanych rurkach (coś ala skuwka wędkarska) z zabezpieczeniem przed samo wysunięcie
Załączniki
Podstawa modelu_serwa.jpg
Podstawa modelu_serwa.jpg (45.41 KiB) Przejrzano 6636 razy
Zbiorczy_2,5mm.jpg
Zbiorczy_2,5mm.jpg (77.19 KiB) Przejrzano 6637 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek 18 mar 2019, 07:20 przez Ben, łącznie zmieniany 7 razy.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Puzzle już jakiś czas są u mnie, powycinane z formatki i oszlifowane z wypustek podtrzymujących. Powoli składam wszystko do kupy a oto dotychczasowy efekt dłubaninki:
Załączniki
SAM_1417.JPG
SAM_1417.JPG (74.71 KiB) Przejrzano 6635 razy
Ostatnio zmieniony czwartek 13 gru 2018, 17:55 przez Ben, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: marekj »

Czekam na ciąg dalszy....

Ben, wrzucaj zdjęcia na forum, przynajmniej będą tak długo jak to forum.
Pozdrawiam
Marek
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: piotr »

Witaj .
podaj proszę długość cięciwy płata przy kadłubie.
pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

piotr pisze: podaj proszę długość cięciwy płata przy kadłubie.
Dokładnie 220mm.
pozdrawiam
Ben
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: piotr »

ok dzięki.
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Prace cały czas postępują, tak na chwilę obecną wygląda model. Miałem zaczekać z fotką aż dojdzie szablon do wywiercenia otworów pod stateczniki i sfotografować całość, a że słoneczko ładnie zaświeciło ... nie wytrzymałem :-D Nie obyło się bez drobnych wpadek (praktycznie jest to wersja prototypowa) a z praktyki wiem że najtrudniej znaleźć własne błędy, udało się poprawić to i owo podczas montażu szkieletu i jest OK. CDN...
Załączniki
Wstępna przymiarka
Wstępna przymiarka
Wsępna przymiarka.JPG (95.22 KiB) Przejrzano 6204 razy
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Prace cały czas postępują, jestem uzależniony od pogody ponieważ wszystkie szlifowania robię na balkonie. Na dzień dzisiejszy model wygląda tak jak na fotkach. Szkielet oklejony balsą, balsa zagruntowana rozrzedzonym caponem. Nadszedł czas na laminowanie ;-)
Załączniki
Papilio_1.JPG
Papilio_1.JPG (104.37 KiB) Przejrzano 5952 razy
Papilio_2.JPG
Papilio_2.JPG (113.36 KiB) Przejrzano 5952 razy
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Pengo »

Piękna robota, nawet podstawkę wykonałeś :)
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Ben »

Pengo pisze:Piękna robota, nawet podstawkę wykonałeś :)
Dzięki za miłe słowa :-) A podstawa jest zrobiona z odpadów sklejki 6mm :lol:
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papilio nowa platforma Ben'a.

Post autor: Piotrowy »

Ben :-) . W Konarzynach sprawdzimy się na setkę :-P
ODPOWIEDZ