Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Ok, zamontowane! Poszło nawet dobrze, choć mam uwagi. Nie pomyślałem, że bardzo ciężko będzie kontrować nakrętki przy "zamykaniu" całości - zewnętrzne bez problemu ale do wewnętrznych jest bardzo słabe dojście. Na razie przykleiłem je kropelką do detalu, jest ok. Może kiedyś dodrukuję połowę uchwytów z wpuszczanymi (na wcisk) nakrętkami.
Obrazek Obrazek Obrazek

Wagowo - zdjąłem niecałe 300g, dołożyłem 400g - więc nie ma źle!
Obrazek Obrazek

Jako, że dalej latam z ręcznym gimbalem, nogi zamontowałem na 8cm dystansach, aby nie startować z opony. Mechanizmy mają dwa z czterech otworów gwintowane, więc z pomocą przyszły takie robaczki :-) rozwiązanie tymczasowe, aż uporam się z dedykowanym gimbalem.
Obrazek Obrazek

Co ciekawe, mocowanie gimbala jest na tym samym poziomie co przed modyfikacją - pakiet ma taką samą wysokość jak stalowe linki zamontowane wcześniej pod podwoziem. Finalnie cały kopter jest teraz niższy o 6cm - po usunięciu pakietu z góry.
Obrazek Obrazek

Organoleptycznie - jest inaczej niż na stalowych linkach, jakby progresywnie - w pierwszej fazie ruchu jest bardzo miękko, jednym palcem można ruszyć układ na parę mm, ale im dalej tym twardziej. Na o-ringach leży w sumie 2600g - praktycznie połowa całego koptera więc mam nadzieję, że bezwładność zrobi swoje. Latanie w weekend, wrzucę efekty :-)
michal319
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 08:27
Lokalizacja: Wielkopolska.

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: michal319 »

Jednym słowem WOW :-P
Tępo i efekty powalają na kolana.
Zżera mnie ciekawość jak to będzie się sprawowało.
Widziałem, latałem na dużej ilości sprzętu DIY , kupnego, tutaj jak czytam i oglądam to jak prezent pod choinką :-D
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: kuczy »

Tanner, Świetna robota - jak zawsze zresztą.
Chyba nie będzie przesady w tym, że masz najbardziej zaawansowany system wibroizolacji na tym forum.
Nie mogę się doczekać efektow!
- Ja tymczasem odpoczywam na wakacjach (z dronem), po powrocie będzie kilka zdjęć z Polski ;)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Dzięki za miłe słowa! kuczy, wolałbym mieć najprostszy a najlepiej działający :-D
Zrobiłem testowy lot, jednak aparat się przegrzewał i nagrało tylko chwilę. Generalnie jest identycznie jak na starym mocowaniu - zero yello ale widać po prostu ruchy gimbala - zakładam, że to przez wahadło + brak osiowości obiektywu. Podleciałem sobie nawet nad głowę i dotykałem aparatu - zero wibracji, więc super. Znalazłem i zamówiłem w końcu idealny moim zadaniem gimbal - "niestety" z aliexpress więc pewnie za dopiero miesiąc będzie u mnie. Zero wahadła, silnik yaw będzie zamontowany może 1-2cm poniżej pakietu, nie 25 jak obecnie :-D Wrzucę na pewno update jak przyjdzie, a jak uda mi się polatać znowu i nagrać to wrzucę materiał dla porównania.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Mały update, zamontowałem podwozie tak jak powinno być zamontowane. O 2 cm dłuższe słupki, wcześniej było na styk i nie dało się zapiąć rzepów pakietu.
Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszedł gimbal :mrgreen: BeStableCam SteadyGim6 Plus. Szukałem dłuugo, chciałem jeden uniwersalny gimbal który będę mógł sciągnąć z koptera i używać ręcznie czy montować jeszcze gdzieś indziej. Przesiadam się na większą kamerę i szukałem czegoś ze zmienną szerokością - tak jak tutaj, na rurkach. Plus alexmos, enkodery itd. Jestem zadowolony, choć wagowo jest dużo gorzej niż myślałem - 2000g pękło, już nie licząc ręcznego uchwytu. Ale po rozebraniu wszystkiego na części widzę, że będzie ok, pół kilo do ugrania. Mocowanie aparatu, aluminiowe rurki, tacka na pakiet, wszystko można podmienić. Finalnie, z kamerą zamknie się w 2.4-2.5kg.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

A więc przesiadka na 6s przesądzona :-) nie ma odwrotu, przetestuję silnik SunnySky v5208, parametry wyglądają bardzo obiecująco, jeśli się potwierdzi, to to będzie następny napęd. W następnym updacie nowe linki - RC 868MHz oraz 2.4GHz video z telemetrią - w końcu cyfrowy link! Znalazłem projekt ez-wifibroadcast i czekam na ostatnie elementy, jestem mega ciekawy jego działania.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: kuczy »

Tanner, Wiesz, że będę Ciebie nosił na rękach ???? :D - ale to dlaczego, to napiszę Ci w PW ;)

ps.... zamówiłeś już silniki SunnySky v5208 ????
namawiam serio na Gartt, zwłaszcza, że np taki 5008 ma kilka opcji KV do wybory i niczym nie ustępuje zachodnim markom - ja latam na nich całyu czas i jestem mega zadowolony, cena SunnySky: 65$, cena Gartt: 26-30$ - więc....

https://www.aliexpress.com/store/group/ ... 4792o8N4U1
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

kuczy, domyślałem się :-D

Tak, sunnysky zamówiłem - ale jedną sztukę, na testy. Kurcze nie sprawdziłem wcześniej wszystkich Garttów, zrobiłem teraz szybkie porównanie i wezmę jedną sztukę 5010 300kv - https://pl.aliexpress.com/store/product ... 72556.html

Smigła mam 2060, a z tabelek wynika że tylko 5010 oraz 5210 do nich pasują. Tabelka poniżej - pobór mocy przy 1000g ciągu, przy 2000g (przy różnych napięciach bo każdy silnik pomierzony inaczej).

Druga sprawa to waga, te sunnysky są bardzo lekkie na to co oferują. Ciąg maksymalny też większy, ale tak jak mówisz - są połowę tańsze.
5010 300kv wydaje się najlepszym wyborem z tej czwórki Grattów, waga tylko o 18g większa niż sunny a podobna wydajność. Ciąg maksymalny mniejszy, ale na tym mi nie zależy - AUW szacuję na okolice 8kg (z gimbalem, kamerą i ok 20Ah 6S), nawet licząc straty wynikające z układu, to nadal daleko do tych 3500-4500g które oferują silniki, więc zapas i tak będzie. Przy okazji, jak rozbiorę kopter, to będzie idealna okazja do zmierzenia różnicy ciągu ramienia przy 1 i przy 2 silnikach :mrgreen: okaże się, czy tracę na tym 5 czy 30% :)
Załączniki
Zrzut ekranu 2018-09-13 o 12.34.28.png
Zrzut ekranu 2018-09-13 o 12.34.28.png (59.41 KiB) Przejrzano 4470 razy
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Mały update, doszły części, trochę pomontowałem, ale testów w powietrzu jeszcze nie było żadnych.... :-(

Quick release do gimbala - w końcu idealna sztuka, na docisk, więc zero luzu, z pinem zabezpieczającym i nie ważąca pół kilo. Ta już zostaje, gniazdo będzie w kopterze, w uchwycie ręcznym i przyssawce na samochód, a drugi element przykręcony bezpośrednio do silnika YAW na 4 śrubki M3. Środkowe śruby fotograficzne nie będą użyte.
Obrazek

Jest i sunnysky - kurde, robi super wrażenie. Bardzo gruby drut, a rotor i dolna część jest bardzo "wybrana", stąd niska waga. Zero luzów, wszystko się zgadza. Jednego nie przewidziałem - nie wejdzie na moje mocownia silników :-) Muszę dorobić dłuższe półki oraz większy otwór na oś/segera.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Jeszcze przed pomysłem na cyfrowy link wideo zacząłem szukać matrycy 16:9, znalazłem 1280x800 do której był sterownik, fajna matowa. Nie ma tylko szału z jasnością, będzie trzeba zrobić daszek. Pobiera 1A przy 12V.
Obrazek Obrazek

No i pierwsze próby z ez-wifi. Ogólnie system P&P, wypalić iso na karcie pamięci i działa. Pierwszy problem, trochę nie doczytałem - moduł wejścia HDMI - Auvidea B102 ma interfejs CSI 4-lanes - na 22 piny, w Raspbbery PI 3 jest 2-lanes 15pin, ale za to 4-lanes jest w Pi Zero. Po stronie nadawczej może być zastosowane (odbiornik wymaga min. Pi 3), nawet i lepiej, bo lżej w kopterze. Więc dopiero za tydzień przekonam się jak działa wideo, narazie tylko puste OSD, ale już bardzo mi się podoba. Trzy karty odbiorcze wykryte bez problemu.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Czekam jeszcze na Gartt 5010, spróbuję je jakoś porównać przed finalnym wyborem. Mierzyłem na szybko sunnysky - 95W/1kg, ale to tak z ciekawości, zrobię porządny wykres do porównania. Jest lepiej, bo na obecnych silnikach mam ok 105-110W przy 1kg. Dziwne uczucie przy pomiarach, 3kg na wadze a pokrętło testera serw na godzinie pierwszej :mrgreen: Zacząłem się zastanawiać czy osiągalna jest granica wytrzymałości śmigieł, one są naprawdę lekkie i nie sprawiają wrażenia jakby mogły 5kg "dmuchać". Ale mam nadzieję, że to tylko wrażenie, nie mam porównania za bardzo.

Gimbal uruchomiony i wstępnie wypidowany, działa elegancko, podoba mi się ta konstrukcja. Po odelżeniu i dodaniu slipringa na YAW będzie idealna do moich zastosowań. Zamówiłem, też 2 sztuki ZOP 6s 8Ah, po cichu liczę na niecałe 20 minut spokojnego lotu z kilkuminutowym zapasem przy wadze AUW 8kg.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Moduł nadawczy i odbiorczy:
Obrazek Obrazek

Działa!
Obrazek Obrazek

Jakość jest niesamowita, no praktycznie jakby po kablu HDMI podłączyć. W weekend przejadę się sprawdzić zasięg, narazie poza kopterem, muszę zmienić link RC. Na tym setupie, tzn. Alfa nadawcza i 3xTPlink odbiorczy ludzie robią po "kilka" kilometrów, a po wymianie jednej odbiorczej anteny na bardziej kierunkową - nawet 15km. Max co mogę sprawdzić to trochę ponad 2km, nie mam większej polany, więc mam nadzieję, że da radę bez zająknięcia.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: TorFPV »

Już chyba wiem jakiego silnika użyję do mojego nowego skrzydełka 3,5m. Myślę, że ten Racerstar 4114, zasilanie 4s, śmigło 18x5, nada się idealnie.

Dzięki za podany na tacy silnik ;)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Miał być fajny update z video, no ale złośliwość rzeczy martwych, jak zawsze, no i nie polatane. Zamontowałem nowy link RC, zamontowałem nadajnik ez-wifi na dole pod pakietem, aparat foto jako źródło obrazu na górze, uzbroiłem i zakręciłem śmigłami w domu (na STAB), zapakowałem wszystko do auta, pojechałem na polanę i... ACCEL INCONSISTENT. Dziękuję, polatane. Kalibracji na miejscu nie chciałem robić, bo kabelek USB do laptopa na 30cm i samemu bym tego nie ogarnął. No ale trudno.

Co udało się zrobić:
Monitor zbudowany na sklejce - testowo ale działa i nie strach wziąć do ręki :) Cześć nadawcza również na deseczce.
Mavlink podłaczony do ez-wifi - wszystkie parametry na widoku.
Uchwyty gumek z miejscami na nakrętki - bo przy składaniu kanapki w całość nie da się ich trzymać/kontrować, nie ma miejsca na szczypce.
Nowy link - R9M do taranisa, zrobiłem update oprogramowania bo miałem starego OpenTXa, nowy FW do modułu, wszystko działa elegancko na 868Mhz, telemetrię wyłączyłem.
Odbiornik do koptera, drugi slim - do gimbala, oba zbindowane do jednej aparatury, w ten sposób będzie sterowany gimbal - bez puszczania kanałów z głównego odbiornika przez slipring. Zdecydowałem jednak, że gimbal będzie miał swój pakiet 3S - troche prądu będzie potrzebne - do gimbala, do ez-wifi i podejrzewam, że też do kamery. Kopter i gimbal będą więc w ten sposób nie połączone w żaden sposób.
Nowy BEC i czujnik prądu, teraz będzie stabilnie :) wywaliłem też oba BECe (12v i 5v) które były do toru wideo oraz do ledów - zasilę z balancera, z 3S oraz z 1S. Wiem, że niby nierówno, ale chcę się pozbyć siejących przetwornic z pokładu a pobór prądu przez FPV czy ledy w skali 20min lotu i 16-20Ah pojemności pakietu stanowi pomijalny ułamek.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek


Wyprzedaję elementy 4S, więc już nie ma odwrotu, następny lot na 6S. Wibroizolator się sprawdza, wprowadzam parę poprawek i wycinam z włókna węglowego zamiast z G10, strasznie ciężkie, ale dobrze było sprawdzić wszystko. Przy okazji będą nowe CP - trochę większe, z miejscem na FC na dolnym CP i inną dystrybucją prądu. Z racji większego gimbala, półka na pakiety wraca na górę - ale nadal będzie na tych samych wibroizolatorach co gimbal, więc koncepcja zachowana. Pakiety 6S zamówiłem 2x8Ah oraz 2x10Ah - więc tylko dwa komplety, ale wyszło na to, że więcej na raz nie potrzebowałem nigdy, więc szkoda trzymać.

Szykuje się pracowita zima, ale kolejne loty chyba dopiero po nowym roku... ;-)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Wania »

Czytajac Twoj watek zalamuje sie ile jeszcze przede mna pracy :(
Czemu zmieniles link rc?
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: analogowy »

Dlatego że link video ez-wifi działa w paśmie 2,4GHz (tak jak FrSky).
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Głuś »

Troszkę Cię nie rozumiem, rama piękna (jedna z najlepszych), link wideo pierwsza klasa, aż się sama gęba uśmiecha, ogólnie większość sprzętu pro, ale Pixhawka to najgorsze i najtańsze dziadostwo wsadziłeś :-P
PS. Podliczasz ile już w to wsadziłeś? Inspire by już było, bo P4 to już chyba przegoniłeś :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: analogowy »

Głuś ... nie dostrzegasz jednej ważnej kwestii - DOŚWIADCZENIE zdobyte podczas budowy koptera, hobby i zabawa.
ODPOWIEDZ