Formowanie aku NiMH

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Formowanie aku NiMH

Post autor: hornet2 »

Form(at)ować czy nie formować ? Dzisiaj kupiłem 4szt. aku GP NiMH 2700mAh ( zielone ) . Mają być do aparatu fotograficznego . Próbowałem znaleźć odpowiedź w internecie ale nie jest ona jednoznaczna . Jedni piszą że nie trzeba bo teraźniejsze NiMH nie mają efektu pamięci jak poprzednie . Drudzy piszą że w mniejszym stopniu ale mają . Więc trzeba formować nowe aku NiMH czy nie ma potrzeby ? Jeżeli trzeba to jakim prądem można je rozładowywać i ładować ? Przykładowo 1A i 1C ( 2,7A ) ? Czy lepiej mniejsze prądy ? Np. 0,2A rozładowanie i 0,5A ładowanie .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: Z.W15 »

hornet2 pisze:Form(at)ować czy nie formować ? Dzisiaj kupiłem 4szt. aku GP NiMH 2700mAh ( zielone ) . Mają być do aparatu fotograficznego . Próbowałem znaleźć odpowiedź w internecie ale nie jest ona jednoznaczna . Jedni piszą że nie trzeba bo teraźniejsze NiMH nie mają efektu pamięci jak poprzednie . Drudzy piszą że w mniejszym stopniu ale mają . Więc trzeba formować nowe aku NiMH czy nie ma potrzeby ? Jeżeli trzeba to jakim prądem można je rozładowywać i ładować ? Przykładowo 1A i 1C ( 2,7A ) ? Czy lepiej mniejsze prądy ? Np. 0,2A rozładowanie i 0,5A ładowanie .

A mialy kiedys NIMH efekt pamieci :?: :lol:
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: piwko »

Formatować i formować zawsze i wszystkie aku. NiMH mają efekt pamięci.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: hornet2 »

Dlatego pytam czy rzeczywiście mają ? W internecie piszą że mają . Co prawda mniejszy niż aku NiCd ale mają . Powinno się takie aku NiMH przed naładowaniem rozładować najpierw do 0,9V ? Czy nie jest to konieczne ?

Edytuj posty!
piwko pisze:Formatować i formować zawsze i wszystkie aku. NiMH mają efekt pamięci.
Ustawiłem prąd rozładowania na 0,2A i ładowania na 0,5A . Chcę przepuścić cykl D/C trzy razy . Trochę to potrwa bo aku ma pojemność 2700mAh .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: Z.W15 »

hornet2 pisze:
piwko pisze:Formatować i formować zawsze i wszystkie aku. NiMH mają efekt pamięci.
Ustawiłem prąd rozładowania na 0,2A i ładowania na 0,5A . Chcę przepuścić cykl D/C trzy razy . Trochę to potrwa bo aku ma pojemność 2700mAh .

NiMH typu paluszki w zastosowaniu np .aparat foto gdzie sa male pobory pradu ,nie wymagaja zadnych ceregieli ,ladujesz i rozladowywujesz w aparacie w czasie normalnego uzytkowania.
Pewne traktowanie mozna zaaplikowac do ogniw typu NiMH stosowanych w np.modelach RC o duzym poborze pradu w krotkim czasie.
W przypadku ogniw paluszkowych zabawy z tzw.formowaniem czyli tez glebokim rozladowaniem ,moga sie zakonczyc zamiana polaryzacji i uszkodzeniem ogniw.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: hornet2 »

A w późniejszym czasie jak postępować podczas ładowania aku by zachować jak najdłuższą żywotność ? Doładowywać na maxa przy dowolnym stopniu rozładowania ? Czy jednak rozładować na maxa, tzn. do 0,9V ? Jakim prądem ładować ? 1C ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: cobra »

Używam już tylko ogniwa eneloop, zarówno baiałe, kolorowe, jak i czarne. Rozładowuję do 0,9V co kilka cykli, doładowuję często. Trzymają się dobrze, mają po kilka lat.
________________
Cobra
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: Z.W15 »

hornet2 pisze:A w późniejszym czasie jak postępować podczas ładowania aku by zachować jak najdłuższą żywotność ? Doładowywać na maxa przy dowolnym stopniu rozładowania ? Czy jednak rozładować na maxa, tzn. do 0,9V ? Jakim prądem ładować ? 1C ?

1C to je usmazysz :lol:
Kiedys ladowalismy 0.05C
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: Verid »

Kiedyś były trochę inne te nimhy :mrgreen:
Ładowanie ich 1C faktycznie było ryzykowne. Ale z drugiej strony mam nimh'owe pakiety do auta które ładuję 1C i jakoś nic im nie jest także myślę że najrozsądniej będzie trzymać się zaleceń producenta.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: hornet2 »

Wczoraj podłączyłem do ładowania 2szt. aku NiMH Kodak . Na obudowie pisze że mają pojemność 2100mAh , min. 2000mAh . Ładowałem je prądem 0,3A . Po przeszło 10h przerwałem ładowanie gdyż ładowarka wpompowała w nie ponad 3100mAh i nie wyłączyła się . W dotyku nie były gorące, ledwo letnie .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: cobra »

To normalne. Większość ładowarek tak ma, że dla małych prądów ładowania, nie jest w stanie wykryć spadku napięcia, które ma kończyć cykl ładowania według algorytmu -dV.
Ten spadek napięcia (ok -50 mV na ogniwo) jest wyraźny i łatwy do wykrycia dla większych prądów ładowania.
________________
Cobra
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: hornet2 »

Czyli jak robić żeby dobrze robić ? Ładowanie dużym prądem niszczy aku z kolei małym ładowarka nie wykrywa spadku napięcia . Może ładować 0,5C ? W tym przypadku byłby to 1A . Czy zostawić niech ładuje do oporu jeśli nic niepokojącego nie dzieje się z aku ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: madej »

Z tego co pamiętam to tak ładują "głupie" ładowarki - mały prąd przez 10h - po naładowaniu nadmiar energii NiMH wypromieniowują w postaci ciepła. Dlatego musi być mały prąd.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: cobra »

Albo słuszny prąd i prawidłowo ustawiona detekcja -dV.
Dobre akumulatory mają w kartach katalogowych podane prądy ładowania 0,5 - 1 C.
Bliżej tego 0,5C na pewno na dłuższą metę im nie zaszkodzi.
________________
Cobra
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Formowanie aku NiMH

Post autor: hornet2 »

cobra pisze:Albo słuszny prąd i prawidłowo ustawiona detekcja -dV.
Dobre akumulatory mają w kartach katalogowych podane prądy ładowania 0,5 - 1 C.
Bliżej tego 0,5C na pewno na dłuższą metę im nie zaszkodzi.
Czyli jeżeli ma pojemność 2000mAh to tym 1A można ? 0,3 A było za małe i nie mogła zakończyć procesu ładowania . Nie mówię tutaj o formowaniu tylko normalne już ładowanie . Czy w przypadku ładowania NiMH prąd ładowania nie jest zależny od pojemności aku ? Ładować przykładowo prądem 0,3A aku 1000mAh a 2700mAh .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ