BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

skow29
Posty: 66
Rejestracja: sobota 01 paź 2016, 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: skow29 »

Na razie to jest zhackowany a nie otwarty ;)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: pawelsky »

Opis wiekszosci komunikatow protokolu
https://github.com/betaflight/betafligh ... -343196748

Dla ciekawskich dodalem rowniez zdjecia wnetrznosci do wczesniejszego postu
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: Głuś »

Japim pisze:(...) sa na to stare sposoby jak znakowanie cykli markerem na wklejce, albo skrupulatne notowanie kazdego cyklu w notesie..., ale jest to troche niewygodne i malo kto jest tak skrupulatny zeby notowac dane np z 20 - 30 pakietow.
A nie prościej zmierzyć po prostu rezystancje pakietu? :roll:

Ja się obawiam że jeśli ten system faktycznie zagościł by na dobre w naszych modelarniach to producenci wykorzystają go przeciwko nam dla "naszego dobra", podobnie jak baterie w laptopach - ogniwa zdrowe, ale chip twierdzi inaczej i do widzenia. Ile to ogniw 18650 po wypruciu z "baterii" laptopowej dostało drugie życie i okazywało się że mogą jeszcze z powodzeniem służyć rok czy dwa :)
Skończy się przeprogramowywaniem czipów, abo wypruwaniem elektroniki :lol:
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: pawelsky »

Głuś pisze:Ja się obawiam że jeśli ten system faktycznie zagościł by na dobre w naszych modelarniach to producenci wykorzystają go przeciwko nam dla "naszego dobra", podobnie jak baterie w laptopach - ogniwa zdrowe, ale chip twierdzi inaczej i do widzenia.
Nie siejmy teorii spiskowych - nikt Ci nie kaze z "inteligencji" korzystac. Masz dostep do zlacza balansera, mozesz sobie te baterie ladowac jak chcesz i kiedy chcesz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: pawelsky »

Wyglada na to ze jest juz mozliwosc zakupu modulow BattGo (nie probowalem, mozliwe ze potrzeba najpierw zalozyc konto developerskie)
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 33978.html

Cena bardzo przyzwoita

Do tego oficjalna lista parametrow ktore mozna ustawic 'fabrycznie'
https://www.battgo.org/down/Intelligent ... ameter.zip
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: nowy »

pawelsky pisze:
Głuś pisze:Ja się obawiam że jeśli ten system faktycznie zagościł by na dobre w naszych modelarniach to producenci wykorzystają go przeciwko nam dla "naszego dobra", podobnie jak baterie w laptopach - ogniwa zdrowe, ale chip twierdzi inaczej i do widzenia.
Nie siejmy teorii spiskowych - nikt Ci nie kaze z "inteligencji" korzystac. Masz dostep do zlacza balansera, mozesz sobie te baterie ladowac jak chcesz i kiedy chcesz.
A ja jednak mimo wszystko zgadzam się z Głusiem. Dla producentów czegokolaiek nie liczy się końcowy użytkownik, ile żeby interes się kręcił (tzn sprzedać jak najwięcej towaru bez znaczenia, czy w momencie zużycia poszła np jedna zębatka czy cały silnik). Wygoda - i owszem, pomysł zacny i ciekawy, jednak argument z akusiami w laptopach brzmi podobnie do czipa w tonerach dla drukarek laserowych, albo w zasadzie z identyczną ideą w nowych akusiach f-my Makita (tam też jest układ zapisujący KAŻDE ładowanie i warunki pracy). Efekt - użytkownik jest skazany na to co wg producenta jest najlepsze, a to nie zawsze jest najlepsze dla niego. Gdyby kod był otwarty można by sprawdzić co tak naprawdę "planuje" elektronika, skoro jednak jest zamknięty - kto wie czy po iluś ładowaniach nie zaczną się przekłamania, co w ostatecznym rozrachunku ma spowodować zakup nowego akusia.. Brzmi jak teoria spiskowa, jednak jak napisałem wcześniej - prawda jest taka że by interes się kręcił, czyli towar MUSI schodzić z półek.. Kilka lat temu chińczycy wprowadzili wymóg, by każdy telefon sprzedawany na ich terenie miał ujednolicony wtyk ładowarki (coś podobnego wprowadziła nasza Unia, ale dopiero za kilka lat) - bo właśnie sama wtyczka była powodem niekompatybilności różnych modeli, i na wysypiskach zalegały tysiące ton sprawnych ładowarek ale z nieużytkowalnymi wtyczkami. A wtyczki były różne właśnie po to by "interes się kręcił" - i nikogo nie obchodziło że ludzie muszą wywalić sprawne urządzenia.
Co innego gdyby taki ajzol zrobić w postaci przejściówki (po stronie akusia podłączam pod złącze balansera, na wyjściu - pod USB lapika) - czyli to samo co ma np ładowarka Turnigy, ale wymaga jeszcze dodatkowej przejściówki. Sam akuś byłby wtedy tak samo prosty w budowie jak obecny, zaś ajzol służył by tylko kontroli jego stanu - jednak wbudowanie go na stałe (i zamknięty kod) daje pole do domysłów, które mogą prowadzić do dość niemiłych wniosków.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: pawelsky »

Ponizszy wywod wskazuje ze kompletnie nie rozumiesz czym BattGo jest. To nie jest zadna blokada, tylko elektronika ktora przekazuje kilka dodatkowych informacji o baterii z ktorych MOZESZ ale wcale nie MUSISZ korzystac. Poza tym w samej baterii nic sie kompletnie nie zmienia, nadal mozesz ja sobie ladowac czym chcesz i jak chcesz. Co wiecej nie wprowadza zadnych nowych dziwnych zlaczy ktore ograniczaly by cie do korzystania z jednego slusznego standardu tylko jest w pelni kompatybilna z jednym z najbardziej popularnych zlaczy. Co wiecej cena tej elektroniki jest bardzo niska (nizsza niz gdybys chcial to sobie zrobic samodzielnie).
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: nowy »

Zanim coś skrobnąłem trochę poczytałem, i wierz mi - coś jednak zrozumiałem:D
Widziałem fotki płytki z wychodzącymi przewodami balansera, i jak doczytałem zarówno tu i w kilku innych miejscach - wszędzie mowa o elektronice jako dodatku nie przeszkadzającemu w klasycznym używaniu. Jednak jeśli owa elektronika ma tylko wspomagać użytkownika wiedzą - to czemu nie jest osobnym modułem możliwym do zastosowania w każdym innym akusiu? Wydaje mi się że takie podejście było by lepsze i marketingowo, i dla użytkownika - ale właśnie wbudowywanie go na stałe w akusia budzi moje obawy..

PS
No chyba że faktycznie - jak to gdzieś wspomniano - będzie można go użyć jako zamiennika czujników natężenia (i innych danych o akusiu) do odczytu przez FC, wtedy ma to jakiś sens:)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BattGO - czyli baterie mądre ale nie przemądrzałe

Post autor: pawelsky »

nowy pisze:wbudowywanie go na stałe w akusia budzi moje obawy..
Bo?
ODPOWIEDZ