[DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dronfly
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 13 maja 2018, 09:46
Lokalizacja: Toruń

[DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: dronfly »

Mam DJI Mavic AIR, ale temat dotyczy również Pro. Wpadłem na pomysł, aby brać ze sobą powerbanka i tą taką mała przystawkę do baterii, która jest do tego, aby - odwrotnie niż ja chcę - ładować inne urządzenia energią z akumulatorów.

Dla mnie bezsensowny pomysł i wolę jednak móc ładować ogniwa Aira, a inne sprzęty to mogę z tego samego powerbanka podładować.

Kupiłem więc kabelek USB 2.0 męski - męski. Wpinam do tej przystawki, która jest na męskie usb, drugą końcówkę do powerbanka. Niestety, akumulator nie ładuje się.
Podłączałem powerbank również pod zasilacz do huba od dji do ładowania akumulatorów, ale również bez skutku - na hubie świeci się czerwona dioda, więc coś jest nie tak. Można to jakoś obejść? W powerbanku mam opcję 1A lub 2.1A - korzystałem z obu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Verid »

dronfly pisze:Można to jakoś obejść?
Na pewno nie w ten sposób w jaki próbujesz. Co więcej, na twoim miejscu zaprzestałbym takich eksperymentów bez choćby elementarnej wiedzy "jak to działa" bo za chwilę będzie płacz że z zabawki poszedł dym i czy mogę to dać na gwarancję.
Ten wredny...
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: mcrakus »

hehehe... jakim napięciem masz ładować akumulator mavica a jakie napiecie masz z powerbanku...... :lol: :mrgreen: :-)
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
dronfly
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 13 maja 2018, 09:46
Lokalizacja: Toruń

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: dronfly »

W powerbanku 5 V.

Na zasilaczu do huba jest 13.20 V.. ok, ale jest też obok 5V (total USB). Ok, czyli za małe napięcie aby ładować te ogniwa Lipo, a usb jest po to aby... pisałem o tym. Szkoda.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Verid »

dronfly pisze:Na zasilaczu do huba jest 13.20 V.
Do ładowania pakietu.
dronfly pisze: jest też obok 5V (total USB).
Do ładowania aparatury i ewentualnego podładowania telefonu/tabletu który z nią spinasz.
dronfly pisze:Dla mnie bezsensowny pomysł
Za to pomysł żeby przyłożyć napięcie na wyjście przetwornicy STEP DOWN i liczyć że zadziała jak STEP UP wręcz ocieka geniuszem :roll:
Peceta też tak masz nadzieję zasilać? Poprzez wetknięcie powerbanku do USB?

Jak chcesz mieć możliwość ładowania pakietów AIRa "w polu" to zainwestuj w ładowarkę samochodową i wtedy albo gniazdo zapalniczki albo przetwornica STEP UP z 5V na 12V tylko że ten manewr jest nieekonomiczny i wyssie ci powerbank bardzo szybko.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Adrián »

Może Ci to pomoże w poszukiwaniu podobnego urządzenia jak moje, tylko do mavica.
Sparka też ładuje w terenie z power banku.
Mam coś takiego:
Załączniki
6F1C032F-891B-49A5-AAB2-0235E1EEFA60.jpeg
6F1C032F-891B-49A5-AAB2-0235E1EEFA60.jpeg (13.01 KiB) Przejrzano 4688 razy
dronfly
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 13 maja 2018, 09:46
Lokalizacja: Toruń

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: dronfly »

Verid: zakładasz, że każdy rodzi się elektronikiem. To jest dział dla początkujących.

Adrian: fajna sprawa, a jak tego szukać, jakaś nazwa?
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: mcrakus »

hmm standardowe accu do sparka ma około 1400mAh, do mavica prawie 2Xwięcej (2200? nie pamiętam dokładnie) - generalnie żeby podładować step up to musiałaby power bank o dość dużej pojemności, + czas na naładowanie accu a powerbank i tak później trzeba by doładować..... Nie lepiej zainwestowac w drugie accu ? - bądż też walizkę z akumulatem 12V :-P
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Adrián »

Już nie wspominając, że do sparka jest świetne gotowe rozwiązanie, które właśnie nabyłem, bo wybieram się na wakacje i miałem dylemat jak to ładować, tutaj można wszystkie, wprawdzie po kolei, ale odchodzi już zakup ładowarki stacjonarnej, bo można od razu ładować z tego urządzenia.

Obrazek

Za normalną cenę w życiu bym tego nie kupił, bo to koszt ponad 400zł w PL, ale właśnie pojawiają się świetne promocje, zarówno na smarka jak i akcesoria i kupiłem za 240zł z wysyłką z gw PL
Czyli cena niewiele wyższa, niż zakup kolejnej baterii. Dla mnie idealne rozwiązanie, bo nie posiadałem wersji combo z hubem do ładowania.

Obecną sprzedam.

Adres pierwszy lepszy, do mojej obecnej https://pl.aliexpress.com/item/Konwerte ... 69062.html
Ostatnio zmieniony środa 16 maja 2018, 21:13 przez Adrián, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Verid »

dronfly pisze:Verid: zakładasz, że każdy rodzi się elektronikiem. To jest dział dla początkujących.
Zakładam że osiągnąłeś już wiek w którym eksperymenty w stylu "co się stanie jak" powinny być poprzedzone choćby minimalną próbą zgłębienia zagadnienia. To się nazywa "zdrowy rozsądek". Chroni zdrowie, finanse i dotyczy nie tylko elektroniki. Warto żebyś się w to zaopatrzył.
To co Adrian podał to właśnie przetwornica STEP UP. Coś jak przetwornice samochodowe które z 12V produkują ci 230V z tą różnicą że tu masz na wejściu 5V z np. powerbanka a na wyjściu to co potrzebujesz do naładowania pakietu.
mcrakus pisze:Nie lepiej zainwestowac w drugie accu ? - bądż też walizkę z akumulatem 12V :-P
Lepiej. Wystarczy policzyć. Pakiet AIR'a nominalnie to 27,43Wh (napięcie 11,55V razy pojemność 2375mAh). Jakiej pojemności trzeba żeby naładować taki pakiet mając do dyspozycji 5V? Aby uprościć pomijamy straty na przetwornicy, kablach i samym procesie ładowania... A teraz liczymy to samo dla akku 12V.
Oczywiście pakiet AIR'a nie ładujemy do nominalnych 11,55V tylko wyżej ale chodzi tu tylko o uzmysłowienie że powerbank i jego 5V na wyjściu to dobre do ładowania komórek gdzie królują pojedyncze cele 3,7V. Jak już rozwiązanie ala powerbank to wziąć nawet stłamszone aku 4s dużej pojemności (duże C w tym przypadku nie będzie potrzebne więc dlatego piszę że może być trochę przydeptane) i do tego dwie przetwornice - jedna na 13,2V dla pakietu napędowego a druga na 5V dla wszystkiego innego co będziesz miał fantazję nakarmić.

Co do rozwiązania Adriana warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz w opisie przedmiotu: wyjście: DC 13.05 V 1A
Ładowarka sieciowa do AIRa to 13,2 V, 3,79A co w praktyce oznacza 4krotnie dłuższy czas ładowania na tym dynksie w porównaniu z sieciówką. "Piracka" ładowarka samochodowa ma 13,2V / 2,1A - też słabo ale i tak lepiej niż tamten wynalazek...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Adrián »

Verid pisze:Co do rozwiązania Adriana warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz w opisie przedmiotu: wyjście: DC 13.05 V 1A
Ładowarka sieciowa do AIR a to 13,2 V, 3,79A co w praktyce oznacza 4krotnie dłuższy czas ładowania na tym dynksie w porównaniu z sieciówką. "Piracka" ładowarka samochodowa ma 13,2V / 2,1A - też słabo ale i tak lepiej niż tamten wynalazek...
Tak, tylko jak z tematu, pozwala na ładowanie w terenie, nie w samochodzie. To jest spora różnica i dzięki temu mam szansę naładować baterię z powerbanku w dziczy.
Koszt to 5-6$ w zależności od sklepu, powerbank posiadam.

Do Air, musiała by mieć więcej A na wyjściu. To było rozwiązanie do sparka i to też awaryjne.
Ale może są podobne, dostosowane rozwiązania do air/pro. Trzeba poszukać.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Verid »

Adrián pisze:Tak, tylko jak z tematu, pozwala na ładowanie w terenie, nie w samochodzie.
No właśnie jak z tematu:
-temat dotyczy AIR'a, nie Spark'a z mniejszym akku
-nie wiem jak ty ale ja w teren do polatania z reguły udaję się właśnie samochodem a jeżeli akurat nie to na pewno nie na tak długo by czekać aż to ustrojstwo litościwie nakapie mi jednym amperem AIRowy pakiecik do pełna
-daleko efektywniejszym a niekoniecznie droższym rozwiązaniem będzie zmontowanie sobie powerbanku który firmowo daje potrzebne 13,2V a nie najpierw zbijać napięcie z ogniw powerbanku do 5V by potem je podnieść mało wydajnym dynksem do 13,2V
Ten wredny...
Awatar użytkownika
sp5l-
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 27 mar 2018, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: sp5l- »

Adrián pisze:Za normalną cenę w życiu bym tego nie kupił, bo to koszt ponad 400zł w PL, ale właśnie pojawiają się świetne promocje, zarówno na smarka jak i akcesoria i kupiłem za 240zł z wysyłką z gw PL
Czyli cena niewiele wyższa, niż zakup kolejnej baterii. Dla mnie idealne rozwiązanie, bo nie posiadałem wersji combo z hubem do ładowania.
Może i do Mawica też coś takiego wymyślą - też mam taką ładowarkę do całego kompletu Sparka - bardzo się przydaje w terenie.
Pozdrawiam Edek

DJI Spark - AEE Toruk AP10 - QZ-S8.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: Verid »

Ten cały Spark Charging Station to nic innego właśnie jak powerbank z odpowiednio dobranymi przetwornicami. Problem ze zrobieniem czegoś identycznego do AIR'a jest taki że tu nie ma odsłoniętych styków baterii. Można zrobić taki cwancyk tylko do baterii wyjętych z modelu. Kwestia zaprojektowania slotów i dorwania pasujących złącz do pakietów plus kilka godzin pracy drukarki 3D.
Ten wredny...
dronfly
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 13 maja 2018, 09:46
Lokalizacja: Toruń

Re: [DJI] Ładowanie baterii w terenie z powerbanka

Post autor: dronfly »

Mam powerbank 16500 mAh, więc nie mało. Ok, teraz rozumiem bardziej w czym rzecz po tym co napisał Verid. A w terenie jestem głównie rowerem, więc jakieś ładowarki w samochodzie odpadają.
Uzmysłowiliście mi, że albo przyzwyczaję się do swoich trzech baterii albo kupię czwartą. Z powerbanka ładować będę kontroler i telefon (jeśli będzie potrzeba).

Reasumując, jako totalny laik myślałem że baterię podładuję bez problemu powerbankiem, że będzie trochę wolniej niż z sieci ale uda się.
ODPOWIEDZ