TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Dariusz61
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 07 maja 2013, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Dariusz61 »

Witam, czy może ktoś wyjaśnić różnice pomiędzy modelami PIXHAWK 2.4.6 a 2.4.8 ?
podobno 2.4.8 ma mniej pamięci i słabszy procek.
Wcześniej kupiłem 2.4.6 i działa dobrze nie ma problemów z aktualizacją i programowaniem.
Czy 2.4.8. będzie gorszy ?

Z opisu na ABC : "PIXAWK 2.4.8 jest DIY jest uproszczoną wersją,
Pixhawk 2.4.8 różni się procesorem i pamięcią do 1mb. Może to skutkować brakiem możliwości przyszłych aktualizacji z racji niewystarczającego miejsca na dysku"

2.4.6 i 2.4.7 nie są już dostępne np. w ABC_rc

Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Darek
Mavic 2 zoom
X4 Tarot 650 z Pixhawk.
T-REX 250, 450,
Styropiany: Cessna, Pioneer, Bixler
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: mocart »

Mam obydwa i jak do tej pory nie zauwazylem wiekszej rożnicy przynajmiej na ramie quad. Na hexie moze byc innaczej bo chyba wersja 2.4.8 ma cos pozmieniane dotycace zasilania. Chyba to mieli na mysli piszac wersja uproszczona. W obydwu soft dziala tak samo, pamiec jest takze taka sama. Moze inne osoby maja inne opinie ale dla mnie to uproszczenie ma jedynie na celu niewielka redukcje kosztow produkcji i ma to maly wplyw na realna uzytecznosc.
Awatar użytkownika
Dariusz61
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 07 maja 2013, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Dariusz61 »

Dziękuje za info.
Zastanawiam się tylko dlaczego jest taki opis na ABC_RC (i nie tylko) - sugerujący, że to uboga i słabsza wersja...

Pozdrawiam
Darek
Darek
Mavic 2 zoom
X4 Tarot 650 z Pixhawk.
T-REX 250, 450,
Styropiany: Cessna, Pioneer, Bixler
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: mocart »

Dariusz61 pisze:Dziękuje za info.
Zastanawiam się tylko dlaczego jest taki opis na ABC_RC (i nie tylko) - sugerujący, że to uboga i słabsza wersja...

Pozdrawiam
Darek
Moze autorzy mieli to na mysli ze tzw ogrinalny ( czyt. nie chiński ) Pixhawk 1 byl wyprodukowny w wersji 2.4.6, a pozniejsze jego modyfikacje dokonane przez wschodnie firmy oznaczja je jako 2.4.8 mimo ze zredukowali troszke ten hardware dążac jak napidalem wczesniej do redukcji kosztow produkcji. Tansze komponenty, gorsza jakosc w stosunku do modelu firmy 3dr to w sumie mozna traktowac jako krok wstecz. I moze to tyle, zwykly skrot myslowy sprzedawcy :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Dziwna sytuacja. Kupiłem pakiet LiPo Gens Ace 25C 4s 4000mAh i jako, że przyszła mi ładowarka imax b6, chciałem skontrolować poziom naładowania baterii. Ustawiłem tryb storage i pojawił się komunikat o zbyt niskim poziomie naładowania baterii. Wyczytałem na szybko w necie, żeby odpalić na 1min tryb NiMH, z prądem 1A i pomogło. Niestety gdy odpaliłem tryb Storage, okazało się, że jedna cela ma napięcie sporo niższe od pozostałych - miała około 3,5V, podczas gdy reszta miała 3,84V. Teraz ciągle ładuje ją w tym trybie (już ze 2h) i dobiła do 3,77V - czyli wciąż o 0,07V mniej. To chyba nie jest okej? Co myślicie?
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Recon pisze:Co myślicie?
Żebyś kupił sobie multimetr, to "raz". Zdarzają się przypadki gdy ładowarka ma słabo skalibrowany woltomierz wiec warto zweryfikować innym miernikiem czy bateria rzeczywiście ma duży rozjazd bo odchyłka na nowiutkiej baterii rzędu 0,3V to sporo i jeżeli to się powtarza (tj ta cela szybciej się rozładowuje od pozostałych) to ja bym się pokusił o reklamację.
Tyle że tu dochodzimy do "dwa" - był tutaj już taki jeden aptekarz co mu nie pasowały setne wartości na wyświetlaczu ładowarki i tak długo kalibrował i gmerał aż spalił ładowarkę także miej to na uwadze podczas weryfikacji że to tylko chińska konstrukcja i zawartość drugiego miejsca po przecinku należy traktować z pewnym przymrużeniem oka.
Ten wredny...
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Lech55 »

mocart pisze:Pixhawk 1 byl wyprodukowny w wersji 2.4.6, a pozniejsze jego modyfikacje dokonane przez wschodnie firmy oznaczja je jako 2.4.8
2.4.6 jest produkowany również dzisiaj na wschodzie(mam świeży zakup), a wersja tańsza 2.4.8 ma uproszczoną linię zasilania, brak baterii zegara oraz układów zabezpieczających wej/wyj. Funkcjonalność się nie zmieniła, procesory te same lub nawet nowsze wersje.
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Podładowałem wczoraj baterię w normalnym trybie i pod koniec ładowania wszystkie cele miały 4.20V, prócz pierwszej - 4.10V Coś z nią jest faktycznie nie tak. Multimetr mam, tylko nie miałem czasu zrobić jakiś wyprowadzeń do wtyczki balancera, żeby to pomierzyć.
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

No to najpierw pomierz a potem stwierdzaj że coś nie tak żeby się nie okazało że bateria dobra tylko ładowarka daje zadu ze wskazaniam (albo ładowaniem).
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

No i pomierzone multimetrem, wszystkie cele po 4,19V ostatnia 4,09V. Zbyt duża różnica? Próbuję jeszcze dalej ładować, bo powoli w tempie 0,01V/30min ładuje się w górę ta 'wybrakowana' cela.
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Recon pisze:Zbyt duża różnica?
No mnie się nie podoba... :-(
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Najgorzej, że ciężko będzie reklamować bo baterię kupiłem miesiąc temu przez olx u jakiegoś typa, który podobno zamierzał z nich robić aku do e-bajka (czy coś takiego) i się rozmyślił. Jak zwykle jak człowiek skąpy to traci 2x... :roll:
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Kurde, podładowałem jeszcze 2x po 2h i powoli to trefne ogniwo osiągnęło również 4,20V. Teraz wszystkie są równe co do 0,01V. Pytanie tylko czy to rozwiązuje problem?

Dziś chyba rozładuje baterię do 50% na trybie storage i potem znowu zacznę ładować, żeby sprawdzić czy równo będzie przyrastało napięcie.
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Verid »

Recon pisze: Pytanie tylko czy to rozwiązuje problem?

Dziś chyba rozładuje baterię do 50% na trybie storage i potem znowu zacznę ładować, żeby sprawdzić czy równo będzie przyrastało napięcie.
Rozładuj pod jakimś obciążeniem z założonym lipo monitorem. Jeżeli cela jest uszkodzona to powinna wyraźnie szybciej się rozładowywać.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Recon
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 11 lut 2018, 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS Discovery Pro - kilka pytań początkującego

Post autor: Recon »

Udało mi się skalibrować, uzbroić i przetestować drona (mimo wcześniejszych problemów ze startem). Po 10min locie zakończonym połamanym śmigłem przejrzałem sobie logi wibracji, poniżej zamieszczam screen. Ostatni pik to kraksa, wyższe piki to niezdarne odbijanie się od ziemi :) Było bardzo bardzo wietrznie.

Chyba za dużo, prawda? Trzeba poprawić jakoś tłumienie?
Załączniki
vibe.jpg
vibe.jpg (135.87 KiB) Przejrzano 3718 razy
Pozdrawiam!
Paweł
ODPOWIEDZ