Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznych)

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Verid »

Agatom pisze:Tylko nie wiem czy ciągły prąd 10A przez ok. 1h nie uszkodzi regulatora napięcia w samochodzie? Ktoś testował? :-P
Może zamiast testowania trochę myślenia? Przeciętna żarówka H4 to circa 60W przy 12V czyli żre 5A. W aucie masz dwie, po jednej na reflektor czyli już te twoje upragnione 10A. Do tego dochodzą dwie małe z przodu i z tyłu (pozycja). W trakcie jazdy z reguły chodzi też wentylator nagrzewnicy, czasem ogrzewanie tylnej szyby, wycieraczki i cała tona innego cholerstwa. Dalej masz wątpliwości czy auto dźwignie te 10A? :mrgreen:

BTW - pyrkoczący samochód też wkuropatwia. I śmierdzi co przyciąga straż wiejską chętną wlepić mandat za samochód na postoju z silnikiem pracującym dłużej niż minutę (dotyczy terenu zabudowanego).
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Adrián »

Dokładnie, dzisiaj to chyba jedno z lepszych rozwiązań.

Nie wyobrażam sobie, jak taki agregat miałby pracować dłużej, a na pewno nie tyle ile potrzebujesz by naładować lipo.. Przecież sam bym to wyłączył po kilku minutach, już nie wspominając o innych w pobliżu.

Przykład ww

Obrazek

w zależności od tego, jak i ile chcesz tych pakietów naładować, to takie lipo dobierasz.

Do tego np taki adapter i masz super mobilny i stosunkowo lekki zestaw

Obrazek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Rurek »

a ja pozostaję przy moim legendarnym patencie czyli akku żelowy + panel solar :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Tanner »

Ja ładuję prosto z aku odpalonego auta i jest ok - wiadomo, na polanie wiec bez straży miejskiej. Miałem problem z przewodami, bo mimo ze nie były cienkie, to zrobiłem sobie zapas - 3m od klem do XT60 i były duże spadki napięcia, Skróciłem o połowę, są 2x grubsze i jest ok.

Pytanie ile Wh potrzebujesz naładować w plenerze. Jako że do ładowania nie potrzebujesz aż tak dużego prądu, to można zrobić pakiet 6S z 18650, np z 12 sztuk, powinienieś mieć wtedy jakieś 6S 6Ah wiec 9000mAh (minus strat) przy 4S dla racerka - więc jakieś 5 pakietów naładujesz. Chyba że mówimy o dużych maszynach i masz kilka pakietów 300Wh - to już chyba tylko samochód/generator albo osobny samochodowy akumulator.
Agatom
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 18:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Agatom »

To rozwinę trochę temat. Latam SW1900 i głównie pakuję do niego 2x 5000mAh Lipo. Ładuję je też parami (równolegle) prądem 10A. Zresztą moja ładowarka daje max te właśnie 10A. Jak pisałem wcześniej mój aku w samochodzie po 1 takim ładowaniu na polu umarł. Na szczęście po podłączeniu do niego rozładowanych już po locie ww. pakietów fura odpaliła. Chm... coś z tym aku nie tak? Moje pole to totalne zadupie, więc Straż Miejska, jak sama nazwa wskazuje jest miejska i na wieś się nie wypuszcza. O Straży Wiejskiej w tej okolicy na razie nie słyszałem. Wracając do rzeczy, mam 3 pary tych lipoli, co wystarcza na jakieś 3h latania, ale czasem są tak super warunki pogodowe, że chciałoby się jeszcze polatać. I stąd te moje dylematy, czy tym razem nie zaszkodzę regulatorowi w czasie ponad godzinnego ładowania takiej pary lipoli. Ale Verid mnie przekonał, że nie. I super - Dzięki. Muszę jeszcze zobaczyć jak to jest na dłuższych i grubszych kablach, ponieważ trzeba jednak oddalić się od samochodu z tymi lipolami podczas ładowania. Tu nie ma żartów. Widziałem już na tym forum linki do spalonych samochodów, które zapaliły się w czasie ładowania lipoli, jak ktoś je zostawił w środku bez nadzoru i poszedł latać.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Verid »

Agatom pisze:Chm... coś z tym aku nie tak?
Nom...wygląda że trochę dojechany...
Agatom pisze: Straży Wiejskiej w tej okolicy na razie nie słyszałem.
Fachowo to się straż gminna nazywa ale, jak już wspomniałem, dopadną cię na terenie zabudowanym - poza mogą ci nagwizdać.
Agatom pisze:Muszę jeszcze zobaczyć jak to jest na dłuższych i grubszych kablach, ponieważ trzeba jednak oddalić się od samochodu z tymi lipolami podczas ładowania. Tu nie ma żartów. Widziałem już na tym forum linki do spalonych samochodów, które zapaliły się w czasie ładowania lipoli, jak ktoś je zostawił w środku bez nadzoru i poszedł latać.
Wsadź lipole w ogniotrwały pojemnik i po sprawie. Był na forum temat jak dostosować do tego celu kasetki na pieniądze i stare skrzynki amunicyjne.
Ten wredny...
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: jarek556 »

Czy ktoś może polecić jakąś ładowarkę która podnosi napięcie ? Tak żeby z 12V w samochodzie ładować 4S ?
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: skazi »

jarek556 pisze:Czy ktoś może polecić jakąś ładowarkę która podnosi napięcie ? Tak żeby z 12V w samochodzie ładować 4S ?
Czytałeś w ogóle ten temat? Przecież każda ładowarka do lipo działa na 12V.
czars
Posty: 23
Rejestracja: piątek 20 paź 2017, 06:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: czars »

IMHO rozwiązanie rurka jest zajebiste i sensowne. Masz panel 100W on daje max jakies 5,5 do 6A 12V czyli mozna przyjac ze spokojnie te 4A jedzie ciągle podpinasz pod Aku dajmy na to 60Ah czyli 12 razy razy pojemność lipo 5.0 Ah. Myślę że takich Lipo z pełnego aku mozesz spokojnie 6 naładować bez uszczerbku dla niego. Te 6 lipo wylatasz w jakims czasie ile to zalezy.. ale w tym czasie panel podbije aku conajmniej o kolejne pare ładowań. Mając np imax ustawisz minimalne napiecie zeby nie wyzerowac za bardzo aku i masz duuuuzo latania ale to tak sobie teoretyzuje pomysł moim zdaniem wart uwagi
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: df2 »

Rurek - czy masz gdzieś opis swojej instalacji?
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: jarek556 »

skazi pisze:
jarek556 pisze:Czy ktoś może polecić jakąś ładowarkę która podnosi napięcie ? Tak żeby z 12V w samochodzie ładować 4S ?
Czytałeś w ogóle ten temat? Przecież każda ładowarka do lipo działa na 12V.
Tak mi się też wydawało, ale mam ładowarkę Redox Beta i z samochodu nie chce mi ładować 4S. Może jest zepsuta ?
Agatom
Posty: 154
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 18:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Agatom »

Patent Rurka jest genialny!! Ponieważ link, który podał wcześniej troszkę się zdezaktualizował (cenowo) złożyłem na szybko coś takiego:
http://allegro.pl/panel-solarny-bateria ... 56374.html
http://allegro.pl/solarny-regulator-lad ... 30912.html
+ jakiś akumulator np. 60Ah.

Jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Japim »

100W to on ma jak słońce patrzy na niego w zenicie... Takich lotnych dni z taka idealna pogoda w roku jest 10? Jak latasz wieczorem lub w dzień z inna pogoda to może 20W z niego wyciągniesz... IMHO szkoda kasy na panel - żeby to miało ręce i nogi to musiałbyś mieć z 4-5 takich paneli aby wykorzystać ich niepełną moc, a to już się robi porządna kasa. Już lepiej kupić jakieś 2 kozackie 120Ah akumulatory w to miejsce w tej cenie. Starczy na bezpieczne naładowanie 60 pakietów 4S 1550 (zakładając tylko 30 pakietów z jednego 120Ah aby nie doprowadzić do zasiarczenia ogniw przy zbyt głębokim rozładowaniu)... Wada - > czas ładowania takiego zestawu w domu i konieczność wożenia dodatkowego balastu o masie kilkuset kg :( i dostęp do gniazdka w miejscu postoju auta bo raczej nikt o zdrowych zmysłach nie będzie targał takiego bydlaka to domu w bloku...
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: Verid »

Japim - idąc tym tokiem rozumowania dużo tańszą i wygodniejszą metodą będzie po prostu dokupienie jeszcze ze dwóch a moze nawet trzech kompletów pakietów napędowych używanych przez kolegę. Jak już wozić baterie to po piorun przelewać z jednej do drugiej, za każdym razem ze stratą. Lepiej zainwestować w "docelowe buteleczki"...
Agatom - tu masz gotowca :mrgreen:
http://allegro.pl/ladowarka-solarna-12v ... 28017.html
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Ładowanie lipo w drodze (z dala od gniazdek elektrycznyc

Post autor: hornet2 »

Kto jest jest z okolic Jawora , Legnicy bądź Strzegomia to będzie wiedział o czym piszę . Górka pod Rogoźnicą jest dość znanym miejscem wśród okolicznych modelarzy . W długie weekendy jeździło się tam nawet na 5 dni . Taki mały piknik modelarski . Nie wiem w czym problem ? Panele słoneczne ? :-D To może elektrownia wiatrowa ? :mrgreen: Po co kombinować i z igły robić widły ? Wystarczy dobry akumulator samochodowy 45 - 65Ah . Przed wyjazdem dobrze go naładować . Chłopaki mają aku o jeszcze większych pojemnościach . Mnie się nie chce tachać dodatkowego aku i podłączam ładowarkę do aku w samochodzie . Nawet przez te kilka dni nikt nie miał problemu z ładowaniem aku . Zresztą , jakim max. prądem ładuje ta twoją ładowarka ? 5A ? 6A ? Większym ?


Zdjęcie z jednego z takich pikników . Głównie na górkę przyjeżdżają modelarze szybowcowi . Samolociarze również . "Droniarze" bardzo rzadko . Tutaj na zdjęciu motolotnia przysłania część modeli . Przyleciał nią wtedy kolega Lech . Bardzo znany modelarz w okolicy . Swego czasu prowadził klub modelarski w Legnicy na osiedlu Piekary .
Obrazek
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ