Mój pierwszy samolot fpv

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Super pilot
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 02 gru 2014, 20:05
Lokalizacja: Sejny

Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Super pilot »

Witam wszystkich serdecznie. Może zacznę od tego, że w modelarstwie doświadczenie mam zerowe :-D Jednak od zawsze chciałem mieć samolot zdalnie sterowany. Zaczęły w głowie rodzić się myśli, a co jeśli 300m zasięgu nie będzie wystarczało? Wtedy natknąłem się na Wasze forum i postanowiłem sobie, że prędzej czy później zbuduję własną platformę fpv. Po przeczytaniu kilku wątków nabrałem wstępnego rozeznania. Największym problemem dla mnie jest jednak dobór aparatury i uzyskanie zasięgu powiedzmy parunastu km. Wyszedłem z założenia, że mimo nie miałem samolotu, to i tak warto zainwestować w lepszy sprzęt(aparatura rc) bo zostanie na dłuższy czas. I tu mam kilka pytań:

-Jaką aparaturę byście polecili? Myślałem nad minimum 9 kanałów. Chodzi konkretnie o firmy np spektrum, futaba, frsky czy chociażby turnigy. Turnigy podobno ma dobry stosunek ceny do możliwości jednak celował bym w coś lepiej wykonanego.

-Jeśli już zaopatrzę się w aparaturę, to jaki moduł nadajnika zakupić? Paręnaście km wystarczało by mi na długi czas. Myślałem nad 2.4 GHz ale podobno sporo ludzi preferuje 433 MHz bo zostaje lepsze pasmo do wykorzystania na wideo.

-Jakie osd?

-No i oczywiście jakie anteny do całego zestawu?

Budżet jaki mogę na to przeznaczyć to powiedzmy 2500zł z niedużymi widełkami. Byłbym wdzięczny za wszelaką pomoc przy doborze sprzętu, włącznie z linkami.

Pozdrawiam i miłego wieczoru życzę :-)
Tomasz
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Adrián »

Super pilot pisze:i uzyskanie zasięgu powiedzmy parunastu km
Hehe typowe teksty początkujących..

Najpierw naucz się latać, aparatura + symulator da Ci jakieś pojęcie.
Lataj w zasięgu wzroku, jak się nauczysz, to dopiero fpv.

Na dłuższy czas, a nie zrujnuje budżetu to frsky qx7 + darmowy symulator na pc, a jak masz więcej $, to od razu taranis x9
Ma wbudowany dobry link rc 2.4 z odpowiednim odbiornikiem da 1,5km-2km i więcej ale to jest bezpieczna odległość

Naucz się latać w zasięgu wzroku, jak nie rozwalisz, to dokup fpv i lataj do 500-1000m w tym sezonie, później możesz myśleć co zrobić dalej, jak Ci rura nie zmięknie.

433 dokupisz, jak Ci się link skończy i będziesz chciał jescze dalej.

Do samolotu przy fpv na dalsze loty obowiązkowo AP, do poczytania na forum jak i na całą resztę pytań, są odpowiedzi.
Platformy fpv i nie tylko masz w dziale http://rc-fpv.pl/viewforum.php?f=26

Jak ma być samolot, to rozglądaj się za platformami od 1200-1600mm, do nauki jest w sam raz.

Dodam jeszcze, że nie przyzwyczajaj się do pierwszego modelu, dlatego kup jak najtaniej i przeznacz do nauki, jak nie rozwalisz, to nauczysz się jeszcze na nim latać fpv.
Zainwestuj w aparaturę i gogle do fpv, jak już się nauczysz latać bez fpv. To Ci zostanie najdłużej.

Od tego zacznij swoją przygodę http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&t=39540 żeby czasem się szybciej nie skończyła niż myślisz.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: sajgon »

Jeśli masz budżet powiedzmy 6-8tyś i czas znaczy nie pracujesz, łykniesz temat w 3 miesiące jeśli nie, zajmie Ci to koło roku na dzień dobry jeśli chodzi o platforme polecam kupić bixler3 odrazu zamówić dwie pianki w wersji kit-jedną potraktuj jako testową, a drugą docelową ;) unikaj polskich sklepów modelarskich jeśli chcesz zaoszczędzić, tam średnio ceny 2-4 razy wyższe.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Adrián »

Jeśli zdecydujesz się na Bix 3, to nie zakładaj podwozia. Tym bardziej dla początkującego, to więcej problemów niż pożytku.
Pomyśl prędzej nad Bix 2 jest tańszy.
Jest kilka podobnych konstrukcji. Każda z nich, bez podwozia będzie dobra na początek,do nauki.

Jak się nauczysz, to pomyśl nad skrzydłem, lub mini talonem.
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: wiesiek_kr »

A tak w ogóle patrząc na położenie twojej miejscowości i strefy TRA109A, EPR21, EA01 to jednak bym sugerował modelarstwo wodne lub samochodowe :)
Super pilot
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 02 gru 2014, 20:05
Lokalizacja: Sejny

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Super pilot »

Dzięki wszystkim za zainteresowanie. Jak będę w Polsce to się dowiem dokładnie w SG jak to jest ze strefą TRA109, bo tylko tam bym latał. A co do łodzi czy samochodów to nie to samo :-)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: yoseph »

sajgon pisze:unikaj polskich sklepów modelarskich jeśli chcesz zaoszczędzić, tam średnio ceny 2-4 razy wyższe.
a potem narzekanie że w Polsce nie ma gdzie dokupić jakiejś pierdoły :D Ostatnio szukałem małego talona ze sklepu, no nie ma gdzie kupić, albo spróbuj kupić nadajnik 1.2GHz w Polsce :) przechodziłem też niedawno zakup esc 60A. Większość sklepów nie ma na stanie, na allegro parenaście aukcji z esc redoxa 60a z jednego sklepu a okazuje się że na stanie nie mają :D No jak ma być lepiej jak wszyscy z chin ściągają towar ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Verid »

yoseph pisze: albo spróbuj kupić nadajnik 1.2GHz w Polsce
To akurat z czego innego wynika :mrgreen: - co do reszty, problemem nie jest fakt kupowania w Chinach tylko fakt że jak kupujesz z zamiarem handlu (hurtowo) to na mur beton zapłacisz haracz (czyli cena końcowa w sklepie MUSI być wyższa) a jak tylko dla siebie to masz duże szanse się śliznąć jak wykazują forumowe wątki. Zatem jednym nie opłaca się w Polsce kupować a drugim do Polski sprowadzać bo ci pierwsi i tak u nich nie kupią.
Ten wredny...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: yoseph »

Verid pisze:zatem jednym nie opłaca się w Polsce kupować a drugim do Polski sprowadzać bo ci pierwsi i tak u nich nie kupią.
Masz rację, właśnie na tą sytuację narzekam, że przy obecnym stanie rzeczy nic się nie zmieni. To trochę tak jak nie iść na wybory a potem narzekać na władzę :p
Verid pisze:To akurat z czego innego wynika
a z czego to wynika ? chyba nie są bardziej nielegalne niż nadajniki 5.8 o mocy 600mW albo systemy long range ?:) Przynajmniej tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Verid »

yoseph pisze: Przynajmniej tak mi się wydaje.
...i na tym proponuję zostawić ten temat :mrgreen:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: sajgon »

yoseph pisze: albo spróbuj kupić nadajnik 1.2GHz w Polsce :)
Jak nie kupisz o proszę u naszych januszy biznesu :
Tu sam nadajnik http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Nadaj ... ntena-/168
a tutaj sam odbiornik http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Odbio ... bel-AV/488
A tu u chińczyka zestaw i odejmij sobie od ceny 15% jako nowy klijent i przesyłka w cenie;)
https://m.banggood.com/fr/FPV-1_2G-8CH- ... s=myorders
Ktoś policzy ile przebidki?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: Adrián »

Heh to jest odpowiedź, dlaczego kupuje w Chinach 99% rzeczy.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: yoseph »

Verid pisze:
yoseph pisze: Przynajmniej tak mi się wydaje.
...i na tym proponuję zostawić ten temat :mrgreen:
No jak już zacząłeś to wypadałoby skończyć...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój pierwszy samolot fpv

Post autor: NeXuS »

yoseph, daj spokój, pewnych tematów nie ma co ciągnąć na forum, nie trudno zrozumieć dlaczego.
ODPOWIEDZ