Wybór kontrolera

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
osa05
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 lut 2018, 23:39
Lokalizacja: Gliwice

Wybór kontrolera

Post autor: osa05 »

Witajcie.
To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.
Na co dzień latam śmigłowcami ale wpadł mi do głowy super pomysł zbudowania drona i tak się stało.
O wyposażeniu nie będę pisał bo to zbędne ale na sterowniku CC3D Evo.
Niestety jak dron uciekł to zgłębiłem tajniki i zacząłem czytać.
Dokupiłem do tego kontrolera OP GPS oraz wgrałem INAV niestety le GPS nie działa bo nie odnajduje żadnej satelity a dane idą.
Zatem zastanawiam się nad zakupem innego kontrolera.
do wyboru mam.
CC3D wersja Revolution z modułem 433MHz + GPS lub DJI Naza M Lite + GPS.
Czy może jest inna platforma którą polecicie niskobudżetową.
Chciałbym uzyskać trzymanie pozycji w miejscu po GPS oraz powrót do pozycji domowej po ewentualnym braku sygnału.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wybór kontrolera

Post autor: pawelsky »

osa05 pisze:O wyposażeniu nie będę pisał bo to zbędne ale na sterowniku CC3D Evo.
A powinienes bo inny kontroler bedzie dobry do malego raceropodobnego latadla a inny do latajacego zyrandola.
osa05 pisze:Dokupiłem do tego kontrolera OP GPS oraz wgrałem INAV niestety le GPS nie działa bo nie odnajduje żadnej satelity a dane idą.
Zatem zastanawiam się nad zakupem innego kontrolera.
Chcesz kupowac nowy kontroler zamiast najpierw ogarnac konfiguracje tego co masz?
Awatar użytkownika
osa05
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 lut 2018, 23:39
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wybór kontrolera

Post autor: osa05 »

No to konfiguracja wygląda następująco

Rama F450
Silniki: PropDrive 28-26 1100KV
Regulatory: Emax Lightning 20A ustawiona na Oneshot125 w kontrolerze.

Dziś udało mi się uruchomić ten nieszczęsny GPS fixa na 3D łapał dość długo potem już za każdym razem za 5 sekund
Obrazek

Dziwi mnie fakt że pokazuje jak by dron się przemieszczał a stał w miejscu chyba jednak tanie = mała dokładność
Może jednak da się tu uruchomić interesujące mnie opcje tylko nie wiem jak.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Wybór kontrolera

Post autor: kuczy »

osa05, Jeśli sprawdzasz kopter w mieszkaniu / domu to GPS ma bardzo slabe warunki pracy i nie dziwne, ze plywa.

Jeśli chodzi tobie o fajne bajery typu powrot do domu latanie po zaprogramowanej misji itp to pixhawk na ten przyklad.
Ale jak juz uruchomiles to, co masz to pobaw sie tym. Za jakis czas sam bedziesz wiedział czy interesuje ciebie szybka maszyna dajaca adrenaline, czy cos, co wisi i robi fotki.

Wtedy dobierzesz na spokojnie odpowiedni fc
Awatar użytkownika
osa05
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 lut 2018, 23:39
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wybór kontrolera

Post autor: osa05 »

Szybko to wolę śmiglakiem porzucać po niebie hehe dronik ma służyć do wolnych lotów i ewentualnego robienia paru fotek na razie bez FPV dlatego zależmy mi na trzymaniu pozycji po puszczeniu drążków i ewentualny RTH w razie problemów z zasięgiem.
P.S. Koptera sprawdzałem na otwartej przestrzeni i ciągle pozycja speed latała pokazując przemieszczanie się mimo że stał na podłożu.
widocznie trzeba będzie zmienić moduł GPS na inny który da się programować i szybciej łapie sygnał.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wybór kontrolera

Post autor: pawelsky »

osa05 pisze:widocznie trzeba będzie zmienić moduł GPS na inny który da się programować i szybciej łapie sygnał.
To nie kwestia tego czy mozna programowac czy nie (bo praktycznie kazdy mozna), tylko jaki to chip i jakie systemy obsluguje. Szukaj Ublox M8N (oblsuga GPS i Glonass) ma najlepszy stosunek jakosci do ceny, popularny i obslugiwany przez wiekszosc firmware do kontrolerow.
osa05 pisze:Dziwi mnie fakt że pokazuje jak by dron się przemieszczał
Masz fixa na jedynie 6 satelitow (i spory HDOP) wiec nic dziwnego ze plywa. Nieodpowiednia konfiguracja, mala antenka plus mozliwe ze umieszczony w poblizu zrodel zaklocen pewnie sa temu winne.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Wybór kontrolera

Post autor: kuczy »

osa05 pisze:ewentualnego robienia paru fotek na razie bez FPV
Większość kamer ma wyjście Video, żeby mieć FPV starczy nadajnik (z jako taką anteną w zestawie) za 50zł - największy koszt to monitorek / google. - ale chodzi mi o to, że robienie zdjęć bez podglądu raczej jest loterią (sam to przerabiałem na aparaciku który nie miał wyjścia Video)
Awatar użytkownika
osa05
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 lut 2018, 23:39
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wybór kontrolera

Post autor: osa05 »

O widzisz człowiek uczy się całe życie. Dzięki za pierwsze wskazówki faktycznie GPS na próbę był przyczepiony do pakietu Li-po na wierzchu drona czyli muszę zakupić ten pionowy składany patyk co go trzyma w górze od źródeł zakłóceń :).
Kolejnym krokiem będzie zmiana kontrolera bo z tym jednak trzymania po GPS nie będzie.
Czy taki GPS będzie dobrym rozwiązaniem ?? RadioLink M8N GPS SE100
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór kontrolera

Post autor: Adrián »

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wybór kontrolera

Post autor: pawelsky »

osa05 pisze:Kolejnym krokiem będzie zmiana kontrolera bo z tym jednak trzymania po GPS nie będzie.
A tam zaraz nie bedzie, jak dobrze skonfigurujesz i sie troche pobawisz to bedzie.

Ale jak nie chcesz sie bawic to kup Naze Lite (ale nie z oryginalnym GPSem tylko z alternatywnym M8N), zrob upgrade firmware do v2 i bedzie trzymal jak wmurowany.

Pamietaj tez ze to jak ladnie latadlo wisi nie zalezy tylko od GPSu ale i od calej reszty (skalibrowania IMU, kompasu, wyeliminowania wibracji itp.)
Awatar użytkownika
osa05
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 lut 2018, 23:39
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wybór kontrolera

Post autor: osa05 »

pawelsky pisze: A tam zaraz nie będzie, jak dobrze skonfigurujesz i się trochę pobawisz to będzie.
Niestety tu nie masz racji kontroler CC3D EVO nie ma obsługi dla niżej podanych trybów związanych z GPS jedynie CC3D Revolution lub Mini Revolution ma te tryby.

(NAV POSHOLD) Used to hold position in 2d space with GPS. Combine with ALTHOLD to get 3d position lock
(NAV RTH) Used for Return-to-home. Does not need any other mode selected.
(NAV WP) Used to fly WAYPOINT mission. Does not need any other mode selected.
(NAV ALTHOLD) Used to hold altitude. recommend to use in combination with angle mode or nav poshold

Po tym co się naczytałem to zdecydowałem się na zakup CC3D Revolution + moduł GPS jak podał kolega wyżej.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wybór kontrolera

Post autor: pawelsky »

osa05 pisze:Niestety tu nie masz racji kontroler CC3D EVO nie ma obsługi dla niżej podanych trybów związanych z GPS
Eeee tam...


osa05 pisze:Po tym co się naczytałem to zdecydowałem się na zakup CC3D Revolution + moduł GPS jak podał kolega wyżej.
To raczej nie jest dobry kierunek, to chyba jeden z mniej popularnych kontrolerow.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Wybór kontrolera

Post autor: Adrián »

Jak po taniosci, to lepiej było iść w omnibusa lub mateka minimum f3. Jak przyszłościowo, to f7 też już nie są strasznie drogie
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Wybór kontrolera

Post autor: kuczy »

Tylko potwierdzę - od czasu zakupu zero problemów, działał od strzała z APM, teraz z Pixhawkiem - polecam
ODPOWIEDZ