BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

vertoo
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 04 kwie 2017, 15:36
Lokalizacja: Debica

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: vertoo »

Docent pisze:Prosta sprawa. Ściągasz dokumentację do SilLabs F330 (mikrokontroler) sprawdzasz, które wyprowadzenia mikrokontrolera to C2D, C2CK oraz GND. Bierzesz miernik i sprawdzasz, gdzie wyprowadzono te sygnały (100% to te kwadratowe pola lutownicze nad mikrokontrolerem na górze regulatora). Następnie musisz do nich przylutować przewody a następnie podłączyć do Arduino pracującym w trybie C2 (4way-if).
Ok - udało się. Połączyłem się blheli suite przez arduino i sflashowałem esc do dostępnej wersji tj. Emax 20a Blheli 14.9. Wszystko pięknie ładnie, rozlutowałem, połączyłem z kontrolerem SPracing i spróbowałem podłączyć się z blheli suite przez usb wpięte w kontroler. No i nic ........ :( ESC kompletnie nie widoczne. Na pewno mam połączenie przez usb, po czym wpinam lipo i klikam read setup - zero. Nie mam pojęcia co jest nie tak. Mam drugiego drona na ESC Racestara i problemów z takim połączeniem nie ma.
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Docent »

Jeżeli używasz BlHeliSuite w wersji normalnej nie pod przeglądarką Chrome to miałem taki sam przypadek jak ty, że nie można było skomunikować się z ESC. Jest jeszcze wersja przeglądarkowa pakietu BlHeliSuite nazywa się BlHeliConfigurator. U mnie zadziałało dokładnie z tymi ESC, które opisywałem.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
vertoo
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 04 kwie 2017, 15:36
Lokalizacja: Debica

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: vertoo »

Niestety nie łączy się ani tu ani tu (w sensie przez blheli suite, oraz aplikację do przeglądarki chrome)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: PiotrSz »

vertoo pisze:Wszystko pięknie ładnie, rozlutowałem, połączyłem z kontrolerem SPracing i spróbowałem podłączyć się z blheli suite przez usb wpięte w kontroler. No i nic ........ :(
Jaki kontroler i jaki soft masz wgrany ? Pamiętaj że opcja passthru dostępna jest od którejś wersji softu BetaFlight
vertoo
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 04 kwie 2017, 15:36
Lokalizacja: Debica

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: vertoo »

PiotrSz pisze:
vertoo pisze:Wszystko pięknie ładnie, rozlutowałem, połączyłem z kontrolerem SPracing i spróbowałem podłączyć się z blheli suite przez usb wpięte w kontroler. No i nic ........ :(
Jaki kontroler i jaki soft masz wgrany ? Pamiętaj że opcja passthru dostępna jest od którejś wersji softu BetaFlight
to raczej nie to ... Sp racing f3 na BF 3.2.3
JaMiBu2003
Posty: 26
Rejestracja: sobota 20 sty 2018, 22:09
Lokalizacja: orzesze śląsk

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: JaMiBu2003 »

Witam

Widzę, że jesteś expertem w dziedzinie ESC. Chciałbym Cię o coś zapytać i prosić o poradę
Buduję drona na APM 2.6, jednym z elementów są ESC BIHeli 32.
Mam z nimi problem, albo niewłaściwie je kalibruję.
Zrobiłem kalibrację według porad, czyli :

Wykonujemy ją w następujący sposób:
Włączamy aparaturę i dźwignię gazu ustawiamy na maksimum.
Podłączamy zasilanie do coptera.
Po 5 sekundach odłączamy zasilanie od coptera.
Ponownie podłączamy zasilanie do coptera nasłuchując dźwięków wydawanych przez silniki.
O usłyszeniu pojedynczego dźwięku dźwignię gazu opuszczamy na minimum.
Po sekundzie silniki zagrają melodyjkę lub dłuższy dźwięk oznaczający zapisanie parametrów Endpointów do regulatorów i pamięci APM.
Przesuwamy drążek gazu na wartość ok. 1 wszystkie silniki powinny uruchomić się równocześnie.
Możemy sprawdzić działanie silników w całym zakresie pracy drążka gazu.

No i niby wszystko OK? nie...
Zrobiłem jak pisało. Efekt..
ESC na koniec zagrało jakąś długą melodyjkę i przesunąłem dźwignię gazu o jeden do przodu.Silniki się zaczęły kręcić.
Reagują na zwiększanie prędkości.
Ale...
Po zmniejszeniu prędkości na zero, zatrzymują się . Nie można ich rozbroić (dezaktywować, może nie trzeba?).
Po dodaniu gazu od razu zaczynają działać.
Natomiast po wyłączeniu zasilania i aparatury i następnie po pozałączaniu wszystkiego, już nie działają...:(
W czym tkwi problem ?
Pisali, że jak za pierwszym razem nie uda się skalibrować ESC, to trzeba zrobić kolejny raz.
No to robię..., ESC wydało pojedynczy dźwięk (po którym zaraz przesunąłem dźwignię w dół) ale zaraz po tym dźwięku wydało następne, mało tego za każdym razem inaczej. I znowu, silniki działają, reagują lecz po wyłączeniu już nie można ich uruchomić.
W trakcie pierwszej kalibracji, po pojedynczym dźwięku zagrało od razu jakąś dziwnie długa (albo dwie zaraz po sobie) melodyjkę. Za drugim razem po tym pojedynczym dźwięku zagrało od razu dwa następne dźwięki. Za trzecim razem zagrało po pojedynczym dźwięku sekwencję jednego krótszego dźwięku i dwóch trochę dłuższych dźwięków...
Tak to chyba nie powinno być
Czy może wiesz co robię nie tak ?
Dziękuje za poradę.
Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: PiotrSz »

JaMiBu2003, nie miałem jeszcze w ręku esc z BlHeli_32 ale chyba jest z nimi jak z dshotem, ustawiasz z konfiguratora min i max throttle i nic się nie kalibruje jak w starych esc. Ale tak jak mówię nie miałem jeszcze w rękach takich esc więc się nie zagłębiałem w temat.

Obrazek
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Docent »

W przypadku regulatorów z oprogramowaniem BlHeli32 jest tak jak pisze PiotrSz. Niczego nie kalibrujemy. W kontrolerze lotu ustawiamy protokół Dshot300,600 lub 1200 i wszystko dzieje się automatycznie. Mogą pojawić się dwa pytania czy APM ma obsługę Dshota? Jeżeli nie ma to szkoda takich regulatorów. Kup coś na BlHeli_S i ustaw Oneshot lub Multishot.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: labo »

Cześć,
Mam regulatory Racestar RS30A Blheli_S:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -Oneshot42

Są do nich USB Linkery, ale nie mam takowego:
Racestar USB Linker

Tutaj znalazłem jak gość programuje regulator z tej serii przez Arduino Pro Mini (czy podobne)
https://www.youtube.com/watch?v=LXApBrXCXz0

Za pomocą BlHeli Suite zaprogramowałem Arduino Nano jako "Atmel SK Bootloader (ArduinoUSBLinker)" i ustawiłem pin do komunikacji jako D3. Podpiąłem GND i D3 jako sygnał do wtyczki regulatora. Po wybraniu programatora: "4 Atmel SK Bootloader (ArduinoUSBLinker)", ustawieniu odpowiedniego portu COM (próbowałem na wszystkich prędkościach), podłączeniu zasilania do regulatora i próbie odczytania regulatora mam błąd:
Obrazek

Co robię źle? Próbowałem także jako Arduino 4-way interface, ale także bez rezultatu.

EDIT: Gdzie znajdę starsze wersje BlHeliSuite?
EDIT2: OK, mam. Myślałem, że zgodnie z opisem to tylko źródła: https://github.com/4712/BLHeliSuite/releases.

EDIT3: Czy BLHeli Suite pobiera firmware do wgrywania online, czy są pobierane z poszczególnymi wersjami? Czyli pobierając wersję sprzed roku nie będzie najnowszych firmware?
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Lech55 »

labo pisze: "Atmel SK Bootloader (ArduinoUSBLinker)"
Programowałeś na Atmel, a te ESC mają jak dobrze widać Silabsa BB1.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: labo »

W pierwszym podejściu na nim, bo tak podpowiedział BLHeli Suite po zaprogramowaniu Arduino. Sprawdziłem już na wszystkich, zarówno Silabs jak i Atmel. Nie poszło na żadnym. :(
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: pawelsky »

A zasilanie do ESC podlaczyles? Pokaz dokladnie co robisz (nagraj film).
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: labo »

pawelsky pisze:A zasilanie do ESC podlaczyles?
labo pisze:[...] podłączeniu zasilania do regulatora i próbie odczytania regulatora mam błąd[/url]
pawelsky pisze:Pokaz dokladnie co robisz (nagraj film).
OK, ale na to trzeba będzie trochę poczekać.

Jaki programator należy wybrać używając Arduino do programowania Silabsów, aby było poprawnie?
Jako Arduino jest jeden: [4] Atmel SK Bootloader (ArduinoUSBLinker)
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: skazi »

labo pisze:Po wybraniu programatora: "4 Atmel SK Bootloader (ArduinoUSBLinker)", ustawieniu odpowiedniego portu COM (próbowałem na wszystkich prędkościach), podłączeniu zasilania do regulatora i próbie odczytania regulatora mam błąd:
Obrazek
Ale wiesz że najpierw klikasz connect, a dopiero później podłączasz zasilanie regla?
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: labo »

skazi pisze:Ale wiesz że najpierw klikasz connect, a dopiero później podłączasz zasilanie regla?
Nie wiedziałem, sprawdziłem przed chwilą - nie robi różnicy.
Rozumiem, że jako programator wybieram: [4] Atmel SK Bootloader (ArduinoUSBLinker)?
ODPOWIEDZ