Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

Adrián pisze:Pytasz o regle?
Jeśli nie ma przewidzianego miejsca na pojedyncze masy do fc, to złącz wszystkie i przylutuj razem.
Nauczyłem się, że lepiej lutować masę i sygnał.
Tak chodzi mi o regle, na FC są wydzielone miejsca, ale jak widzę ten ścisk to się włos jeży. Ręka zadrży i po ptakach ;D
Na PDB które jest scalone taśmą transmisyjną z FC - GND są przypisane gniaza wraz z zasilaniem na 5V, 10V, Vcc, Curr. Tam nie przylutuje.
Zostaje zlutować S1,S2,S3,S4 na PDB, a GND na FC.
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: Adrián »

Przed uruchomieniem sprawdź multimetrem czy nie zrobiłeś zwarcia jak masz obawy.
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

Adrián pisze:Przed uruchomieniem sprawdź multimetrem czy nie zrobiłeś zwarcia jak masz obawy.
Bez miernika to ja nawet nie przystępuje do pracy ;]

I znowu kolejny problem mam. Po podłaczeniu do FC Matek F405 kamerki Foxer (wejście CAM) i nadajnika (wejście VTX) czarny obraz.
Sprawdzałem kolejno formaty wyjść w betaflight - od auto, pal i ntsc. Nie przyniosło rezultatów.

Odlutowałem więc CAM i VTX, podłaczyłem kabelki razem - jest obraz.
Ale po to mam te FC i PDB żeby mieć jeszcze inne parametry na podglądzie przez OSD.
I w związku z tym moje pytanie, czy ten czarny obraz kamerki to przyczyna tego że gryzą się OSD na kamerce i na FC?
Czy trzeba coś na FC w beta flight konfigurować jeszcze.
Bo chciałbym mieć stan napięcia z foxera i komunikaty z FC równocześnie.
Ktoś miał taki problem, jak to rozwiązać? Czy trzeba odłaczyć funkcję OSD w kamerce i odpowiednio połaczyć OSD foxera do FC? Jak?


I druga ważne rzecz, jak przyjdą mi silniczki to wpierw regle podłączyć pod S i -, sprawdzić w jakim trybie pracują (oneshot42 czy oneshot 125). Jeżeli chciałbym 42 pobrać oprogramowanie i flashować. Później w beta wybrać ten standart a następnie dopiero podłaczyć (+ -) wraz z silniczkami i wykonać wszystkie kalibracje?
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
tomaszallprint
Posty: 53
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 18:33
Lokalizacja: Paris

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: tomaszallprint »

Wylacz OSD kamery, obraz w BF ustaw taki jaki jest w kamerze. Wszystkie dane o ktorych piszesz bedziesz mial z OSD z FC. Regle mozesz sobie flashowac z blhelisuite, a to czy bedzie to oneshot42 czy 125 czy multishot to tylko zaznaczasz to w BF.
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

tomaszallprint pisze:Wylacz OSD kamery, obraz w BF ustaw taki jaki jest w kamerze.
Grzebałem w Foxeer Monster V2, opcji takiej nie znalazlem. Może w BF trzeba to skonfigurować. Tylko jak?
Ktoś ma ten model kamerki i używa pod płytkę z wejsciem CAM i wyjściem VTX?

Ktoś ma dobry patent na lutowanie płytek które nie posiadają otworów przelotowych?
Lutowałem regle RaceStar MS 35A - kalafonii musiałem walić niesamowicie, kilkakrotnie nakładać warstwy lutu, gdyż wierzchnia część płytki na dwóch egzemplarzach (jeden z nadruków) po prostu nie trzymał. Co przylutowałem - lut pięknie się świeci, rozlany na całym obszarze płytki po prostu przy teście na trzymanie puszczał;/
Przecież nie może tak być że w wyniku uderzenia wibracji lut się oderwie od płytki;/ Nawet oklejenie taśmą izolacyjną nic nie da;/
Sygnałowe plus G nawet nie próbuję lutować na PDB, zapewnie jakość wierzchnia płytki też taka sama;/ Tylko otwory przelotowe na FC.

Jak tylko się będzie lut odrywał od tych Racestarów nawiercę tak jak na PDB Mateka wiertłem milimetrowym, a w otwór wleję lut. Gorzej że te racestary to dosłownie maleństwa ;]
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: Adrián »

Patentu nie mam żadnego, po prostu lutuje jak wszystko.
Używam od lat cyny z topnikiem. Zabielam przewód oraz pole lutownicze i łącze oba.
Jak masz takie problemy, to przed lutowaniem odtłuść pola lutownicze.
Nigdy nic nie wierciłem..I trzyma jak wściekle.
Awatar użytkownika
tomaszallprint
Posty: 53
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 18:33
Lokalizacja: Paris

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: tomaszallprint »

Ja mam Foxeer arrow, jak chcesz mogę ci jutro sprawdzić czy jak włączę OSD z kamery to będzie się gryzło z tym z FC. A co do lutowania to ja zamiast kalafoni używam topnika RF800 smarujesz pędzelkiem pady i przewód a reszta tak jak Adrián, pisze.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: df2 »

Ja trochę lutuję elektroniki i zawsze używam topnika.
Kalafonii coraz mniej, tylko czasami przy oczyszczaniu plecionką płytek z cyny.
Bardzo przydatny jest ipa do wstępnego oczyszczenia i odtłuszczenia lutowanych miejsc i przewodów.
No i grzejemy miejsca do lutowania, a nie samą cynę. Tylko szybko i precyzyjnie, żeby nie tworzyć uszkodzeń.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

tomaszallprint pisze:Ja mam Foxeer arrow, jak chcesz mogę ci jutro sprawdzić czy jak włączę OSD z kamery to będzie się gryzło z tym z FC. A co do lutowania to ja zamiast kalafoni używam topnika RF800 smarujesz pędzelkiem pady i przewód a reszta tak jak Adrián, pisze.
O dziękuję. Bo chciałbym już polutować wszystko na FC. (te CAM i VTX).
I jakbyś mógł napisz mi schematowo gdzie jest opcja wyłaczenia OSD w foxer, kolejno znakami "poziom menu>"poziom menu > "poziom menu>ustawienie"

df2 pisze:Ja trochę lutuję elektroniki i zawsze używam topnika.
Kalafonii coraz mniej, tylko czasami przy oczyszczaniu plecionką płytek z cyny.
Bardzo przydatny jest ipa do wstępnego oczyszczenia i odtłuszczenia lutowanych miejsc i przewodów.
No i grzejemy miejsca do lutowania, a nie samą cynę. Tylko szybko i precyzyjnie, żeby nie tworzyć uszkodzeń.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka
Ja cyny 40/60 plus kalafonii. wstępnie nie oczyszczam, być może to jest przyczyną. na pola dawkuje trochę rozpuszczonej kalafonii, potem na grot i przykładam do pola. nie przegrzewam, temperatura pracy to 200-250 st.
Przyczyną może być w tym przypadku brak wstępnego oczyszczenia i odtłuszczenia danego miejsca;/
Bo później po nieudanym zabiegu nakładania czyszczenie spreyem do elektryki może być już nieefektywne.
Ostatnio zmieniony czwartek 25 sty 2018, 09:30 przez krzyszo, łącznie zmieniany 1 raz.
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: lesz »

krzyszo pisze:I jakbyś mógł napisz mi schematowo gdzie jest opcja wyłaczenia OSD w foxer, kolejno znakami "poziom menu>"poziom menu > "poziom menu>ustawienie"
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

Połączenie z ESC nie powiodło się! Sprawdź port USB / port szeregowy - i połączenia zasilania z interfejsem!"

To mnie zastanawiało, ponieważ teoretycznie połączenie jest dobre, ponieważ mogę indywidualnie sterować każdym ESC / silnikiem poprzez zakładkę Silniki.

Następnie powiadomienie pojawia się w lewym dolnym rogu; "Błąd odczytu konfiguracji ESC # 1"
I stoję ;/

wyczytałem że;
OK, masz połączenie elektryczne, na którym analogowy sygnał PWM działa poprawnie. Nie oznacza to, że powinna działać również cyfrowa 1-przewodowa sygnalizacja szeregowa.

Prawdopodobnie masz w swoim ESC nieco za stary bootloader, który nie obsługuje 1-przewodowych danych szeregowych. Musisz zaktualizować za pomocą programatora ASP lub Arduino podłączonego bezpośrednio do układu lub 6 padów na PCB, jeśli jest to procesor Atmel.
Jeśli jest to Silabs, musisz użyć toolstick C2-interface.
Wybrałem połączenie przez FC Matek'a. Nie da rady odczytać regli a potem sflashować.

Czy będę zmuszony to zrobić tak? ;>

https://translate.googleusercontent.com ... q5Eh6LoAsg

Wynika z tego że nie mam w esc bootloadera;/
Ostatnio zmieniony czwartek 25 sty 2018, 18:43 przez krzyszo, łącznie zmieniany 1 raz.
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
tomaszallprint
Posty: 53
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 18:33
Lokalizacja: Paris

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: tomaszallprint »

krzyszo pisze:
tomaszallprint pisze:Ja mam Foxeer arrow, jak chcesz mogę ci jutro sprawdzić czy jak włączę OSD z kamery to będzie się gryzło z tym z FC. A co do lutowania to ja zamiast kalafoni używam topnika RF800 smarujesz pędzelkiem pady i przewód a reszta tak jak Adrián, pisze.
O dziękuję. Bo chciałbym już polutować wszystko na FC. (te CAM i VTX).
I jakbyś mógł napisz mi schematowo gdzie jest opcja wyłaczenia OSD w foxer, kolejno znakami "poziom menu>"poziom menu > "poziom menu>ustawienie"

U mnie po podlaczeniu plytki do sterowania kamera, wciskasz guzik zeby uruchomic opcje i przechodzisz do SPECIAL i tam mam wszystkie opcje ktore moge wyswietlic na ekranie kamery, albo ustawiasz ON albo OFF po wyjsciu do menu glownego wciskasz EXIT i po sprawie. Ale nawet po ustawieniu wszystkiego na ON i wlaczeniu OSD w BF wszystko mi dziala.
Wez moze narysuj jakis schemat jak zes to polaczyl, gdzie masy dales.
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

Dziwne w BL_Heli konfigurator z poziomu aplikacji chroma widzi je jako A_H_20 16.3

Zaktualizowałem do 16.7.
Zostawiłem A_H_20 tak jak powinno być.
próbuję odpalaać, nie rusza nic. Arm ustawione w BF, odbiornik sparowany. FS-i6X wiidoczny

Obrazek

https://zapodaj.net/046a967281523.jpg.html

a tutaj schemat połączenia. GND transmitera jest na pinach gnd f405. to już sprawdziłem. dzwięk jest przy polaczeniu na cam i vtx ale obraz czarny.
przy polaczeniu bezpośrednim obraz jest.

https://zapodaj.net/da339251bae8d.jpg.html
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: krzyszo »

Jakaś cisza na kanale. Ktoś ma jakieś rozwiązanie dla braku obrazu na VTX i CAM który opisałem? ;>

udało sie pospinać i odpalić racera. Napotkałem problem, mimo że na suite robiłem synchronizację.
film przedstawiający problem

https://youtu.be/w8kyY8TIxFI
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
tomaszallprint
Posty: 53
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 18:33
Lokalizacja: Paris

Re: Pomoc do kolegów z doświadczeniem o złożenie drona

Post autor: tomaszallprint »

krzyszo pisze:Jakaś cisza na kanale. Ktoś ma jakieś rozwiązanie dla braku obrazu na VTX i CAM który opisałem? ;>
Jezeli masz obraz przy polaczeniu bezposrednim to moze masz uwalony pad VTX na FC ? ja kiedys na jakims PDB przegrzalem i tez sie glowkowalem chwile nad tym.
Na zdjeciu to lutowanie to tak slabo wyglada, wez to odlutuj wsadz przewod w ta dziure i zalej kropla cyny. Moze tu jest przyczyna ze mimo ze masz przylutowane nie ma przejscia ?
krzyszo pisze:udało sie pospinać i odpalić racera. Napotkałem problem, mimo że na suite robiłem synchronizację.
film przedstawiający problem

https://youtu.be/w8kyY8TIxFI
A jak sie zachowuja silniki jak wlaczasz je z poziomu BF ?
ODPOWIEDZ