Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Takpoprostu »

Witam serdecznie, pomijając dział dla powitań - to mój 1 post ;)

Wstępnie planowałem zbudować zwykłą paralotnie RC - jednak strasznie nakręciło mnie FPV. Na początku chciałbym zamontować ten sprzęt do budowanej paralotni ale w bardzo bliskiej przyszłości elektronikę przełożyć do jakiegoś samolotu. I teraz chce Wam wymienić co już posiadam i czy w ogóle nada się to do FPV.

Czego oczekuję:
-Przede wszystkim nie dron :) Chciałbym poskładać samolot.
-Zasięg jaki by mnie interesował to ok 4km i było by dla mnie aż nad satysfakcjonujące.
-Chciałbym latać wysoko.
-Oczywiście FPV
-Telemetria wystarczy mi bym widział z jaką prędkością lecę i jak daleko od nadajnika jest model.
-Miło by było by zostało prądu na dolecenie do granicy zasięgu i powrót :)

Teraz napiszę co już posiadam i co musiałbym dokupić lub co wymienić.
- Silnik EMAX GT2815/07
- Śmigło APC 11x5,5 E - Thin Electric
- REDOX - Regulator obrotów 40A v2
- REDOX - Serwo Micro S90 MG (metalowe tryby) x4
- Akumulator LiPo BASHING 11,1V 5200mAh 40C 3S XT90
- Aparatura FlySky FS-i6x
- Odbiornik iA6B
- Czujnik napięcia FS-CVT01
Da się z tego poskładać jakiś model z zasięgiem jaki wymieniłem ?

FPV: i teraz kompletnie nie wiem nic.
Posiadam:
GoPro Hero 3 Black i to właśnie ta kamerka miała by mi służyć jako źródło obrazu. Czy zestaw "odbiornik FPV Boscam RC305 5,8GHz - 8CH cyfrowy
nadajnik FPV Boscam TS351 5,8GHz TX 200mW - 8CH"
sprawdzi się z gopro ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Verid »

Takpoprostu pisze:-Przede wszystkim nie dron :) Chciałbym poskładać samolot.
Samolot to też dron. Przynajmniej wedle poprawnej nomenklatury.
Takpoprostu pisze:-Zasięg jaki by mnie interesował to ok 4km i było by dla mnie aż nad satysfakcjonujące.
Nie spodziewałbym się cudów po posiadanym przez ciebie linku RC.
Takpoprostu pisze:-Chciałbym latać wysoko.
-Oczywiście FPV
Wszyscy by chcieli. Doczytaj http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&t=39540 żebyś wiedział co robisz i gdzie.
Takpoprostu pisze:-Telemetria wystarczy mi bym widział z jaką prędkością lecę i jak daleko od nadajnika jest model.
Jeżeli chcesz latać FPV to bardziej użyteczna będzie telemetria w postaci OSD na ekranie. W przypadku zakupu nagrywarki działa także jak czarna skrzynka w razie W.
Takpoprostu pisze:Da się z tego poskładać jakiś model z zasięgiem jaki wymieniłem ?
Da się z tego poskładać jakiś model na którym zdobędziesz pierwsze szlify w FPV i który w przyszłości (o ile cię to wciągnie) pozwoli na dalsze loty z niewielkim dodatkowym nakładem finansowym - o ile go nie rozpirzysz w trakcie nauki.
Takpoprostu pisze:GoPro Hero 3 Black i to właśnie ta kamerka miała by mi służyć jako źródło obrazu. Czy zestaw "odbiornik FPV Boscam RC305 5,8GHz - 8CH cyfrowy
nadajnik FPV Boscam TS351 5,8GHz TX 200mW - 8CH" sprawdzi się z gopro ?
Dwie rzeczy - na dalsze FPV polecane są zestawy pracujące na 1,2GHz. Nie pakuj się w 5,8 jak chcesz być maratończykiem bo szybko zmienisz. GoPro3 jako podgląd - da się ale nie poleca się. Bezpieczniejsze jest rozdzielenie kamery nagrywającej i podglądowej ale na początek do nauki ci wystarczy.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Adrián »

Dać się da, kwestia ile masz pieniędzy i czy zrobisz sam, czy kupisz gotowca /kit

Jeszcze z linkiem fpv i zasięgiem jest to do zrobienia z dobrymi antenami kierunkowymi / trakerem, to z rc raczej zapomnij.
Chyba, że traker, ale to już inna bajka.

Bezpieczniej link eleres, ale tym sobie nie zaprzątaj teraz głowy.
Na sezon spokojnie powinno Ci wystarczyć.
Naucz się latać z fpv, później myśl o biciu rekordów.

1km to już Dużo i wiele się może zdarzyć, więc zacznij od tego.
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Takpoprostu »

Ok rozumiem więc to co posiadam jedynie taki jak by zestaw treningowy. A więc jeżeli dobrze rozumiem:
Kupuję ten model:
http://allegro.pl/motoszybowiec-multipl ... 70231.html

Do tego dokupuję:
odbiornik FPV Boscam RC305 5,8GHz - 8CH cyfrowy
nadajnik FPV Boscam TS351 5,8GHz TX 200mW - 8CH
+ kabel który pozwoli połączyć gopro z nadajnikiem i baterią.

i teraz tak:

pomiędzy kamerę a nadajnik fpv podłaczam to:
https://abc-rc.pl/mini-osd-mavlink-v20-minimosd-pixhawk

i mam na ekranie informacje dot. lotu tak ?
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: darek_op »

Kup ten http://allegro.pl/motoszybowiec-sky-sur ... 88061.html i zostanie Ci stówka w kieszeni na inne wydatki :-D
Video na 1.2 GHz i OSD z GPS które będzie Ci pokazywało wszystkie niezdbędne parametry lotu. Odległośc od bazy to zdecydowanie za mało, jeżeli chcesz się wybrać gdzieś dalej. Bardzo łatwo w powietrzu stracić orientację i nie wiedzieć którędy do domu :shock: OSD musi Ci pokazywać w w którą strone musisz lecieć , aby trafić do domu :mrgreen: i jaki masz poziom naładowania baterii. Bez tego minimum nie radziłbym się wybierać gdziekolwiek dalej
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Takpoprostu »

darek_op pisze:Kup ten http://allegro.pl/motoszybowiec-sky-sur ... 88061.html i zostanie Ci stówka w kieszeni na inne wydatki
Video na 1.2 GHz i OSD z GPS które będzie Ci pokazywało wszystkie niezdbędne parametry lotu. Odległośc od bazy to zdecydowanie za mało, jeżeli chcesz się wybrać gdzieś dalej. Bardzo łatwo w powietrzu stracić orientację i nie wiedzieć którędy do domu OSD musi Ci pokazywać w w którą strone musisz lecieć , aby trafić do domu i jaki masz poziom naładowania baterii. Bez tego minimum nie radziłbym się wybierać gdziekolwie
O dzięki za link.
Mam czujnik FS-CVT01 który pokazuje mi stan baterii na aparaturze. Czyli zbędny ? Z tego co doczytałem aparatura FlySky FS-i6x to pozwoli mi dolecieć przy dobrym wietrze do max 1200m :D średnie zasięgi to ok 800m więc wybiłem sobie z głowy 4km.

Czy aby napewno muszę inwestować w 1,2GHZ ? A jeżeli tak który zestaw mnie nie zrujnuje łącznie z OSD? Mógłbyś coś polecić ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Verid »

Takpoprostu pisze:A więc jeżeli dobrze rozumiem:
Kupuję ten model:
Nie, i darek_op nie wprowadzaj kolegi w błąd. Ten samolot bardzo dobrze nadaje się jako treningowy ale NIE z tym silnikiem który kolega ma. Śmigło 10-11" cali tam nie wejdzie więc albo coś większego, albo coś z napędem ciągnącym albo zmiana napędu.
Takpoprostu pisze:Czy aby napewno muszę inwestować w 1,2GHZ ?
Tak, aby na pewno musisz jak chcesz się szlajać dalej. Polecane zestawy masz w odpowiednim dziale, nie - w tym temacie od lat nic się nie zmieniło więc możesz spokojnie brać.
Takpoprostu pisze:Mam czujnik FS-CVT01 który pokazuje mi stan baterii na aparaturze. Czyli zbędny ?
I tak i nie. Jak chcesz latać w goglach to zbędny bo nie patrzysz w tedy na aparaturę. Chyba że masz możliwość ustawienia aparatury tak żeby się darła jak napięcie zacznie niebezpiecznie spadać ale to i tak średni pomysł bo lepiej monitorować na bieżąco. Jak latasz "monitorem" to może być choć i tak jestem zdania że to akurat info, jako krytyczne, lepiej mieć przed gałami czyli OSD.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Takpoprostu »

Mogę zmienić model na napęd ciągnący żaden problem jak by co. Ale silnik wolałbym zostawić. Bez problemu mogę mieć aparaturę 2,4Ghz a nadajnik video 1,2 GHz ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Verid »

Zdarzają się przypadki zakłócania RC na 2,4GHz przez wideo na 1,2GHz. Rozwiązuje się to dając filtr dolnoprzepustowy na nadajnik wideo i eksperymentując z różnymi kanałami.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Takpoprostu »

Verid pisze:Zdarzają się przypadki zakłócania RC na 2,4GHz przez wideo na 1,2GHz. Rozwiązuje się to dając filtr dolnoprzepustowy na nadajnik wideo i eksperymentując z różnymi kanałami.
Oki rozumiem. A dlaczego najpopularniejsze modele do FPV mają napęd z tyłu ? Mój silnik nie nada się do żadnego z nich ?
Awatar użytkownika
Mobrus
Posty: 55
Rejestracja: sobota 23 gru 2017, 16:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Mobrus »

Napęd z tyłu umożliwia śmigłu przetrwanie przy krecie. Dlatego modele ze śmigłem pchającym są polecane dla świeżaków.
----------------------------------------------------
http://www.siepomaga.pl/tomek-obrusiewicz/
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Verid »

Takpoprostu pisze:A dlaczego najpopularniejsze modele do FPV mają napęd z tyłu ?
Tak jak Mobrus napisał - śmigło - plus (i co moim zdaniem ważniejsze) nie cierpi również silnik któremu przy centralnym krecie zdarza się wypluć łożyska i zgiąć oś.
Takpoprostu pisze:Mój silnik nie nada się do żadnego z nich ?
Nada się ale nie będzie to mały (i tani) model. Taki napęd to do Skywalkera podchodzi a to już duży zwierzaczek i swoje kosztuje. W ogólnym rozrachunku może być ci taniej kupić mniejszy model (np. proponowany przez Darka) i liczyć się z zakupem napędu niż iść w dużą maszynę licząc że przyoszczędzisz na zakupie silnika.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Takpoprostu »

No w sumie racja... A mniejsze silniki zdecydowanie tańsze.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Adrián »

Kolejny minus w napędzie ciągnącym przy fpv jest widok śmigła. Co nie każdemu się podoba. Fajne w makietach, gdzie ważny jest realizm, w piankach do treningu to średni pomysł.

Na Twoim miejscu, polatał bym na tym linku i tx co masz i wycisnął z niego jak najwięcej w piance ok 1300-1500 mm. Jak się nauczysz i zacznie Cię ograniczać, to np eleres i 1.2 ewentualnie 5.8 i traker.
Chyba, że masz na tyle kasy, że możesz kupić eleresa, to bierz i jak chcesz zaoszczędzić na początek, to zostaw tx, z dobrymi antenami do 1.5km na spokojnie.
Osd bardzo się przydaje. Nawet strzałka potrafi uratować model z opresji, jak się pogubisz w powietrzu.
Ostatnio zmieniony niedziela 14 sty 2018, 21:19 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy uda się coś poskładać z elektroniki którą posiadam.

Post autor: Verid »

Adrián pisze:Kolejny minus w napędzie pchającym przy fpv jest widok śmigła.
Ciągnącym.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ