DIY Headtracker

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

morel
Posty: 44
Rejestracja: sobota 09 sty 2016, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY Headtracker

Post autor: morel »

A to mój HT zbudowany wg tego projektu. Arduino to klon nano, IMU gy-85. Bedzie mial dwa przyciski resetujące - jeden przy HT, drugi w apce - stąd cztery przewody.
Podpięty do komputera śmiga pięknie. Teraz muszę polutować gniazdo w tgy9x i zobaczymy jak to współpracuje z radiem.
Macie może jakaś fotkę na której będzie rozrysowana płyta główna tgy9x z zaznaczeniem miejsc skąd mogę wziąć napięcia (różne)? Bo tam w apce musi być i przecież i 12V z pakietu i 5V z zasilania procka. Może są też punkty z jakimś innym, stabilnym napięciem? To arduino (nano v3 od robotdyn.com) powinno być zasilane VIN 6-12V, a pełny pakiet będzie miał nieco ponad 12 V. Czy się nie przejmować i brać napięcie z pakietu?

Obrazek

Obrazek
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: DIY Headtracker

Post autor: yoseph »

No przecież w tym temacie w pierwszym poście i potem zostały przeklejone parę razy zdjęcia z miejscami skąd wziąć napięcie, co i gdzie przylutować:) Moje pierwsze arduino wlutowałem do 12v i.... HT działał przez krótką chwilę, drugie zasiliłem z 5v z procesora i śmiga ;)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

koza_yo pisze:Ok, sytuacja wyglada nastepujaco: w apce pin 6 miałem ślepy, polutowalem do ppm in ale i tak nie dziala, udalo mi sie podlaczyc do DSX9 i widze ze HT dziala bo pod trenerkiem odbieram kanaly, nie mam pojecia czemu nie dziala z 9XR
madejson pisze:Cześć, gotowej recepty nie ma dalej na podłączenie wiszącego w "powietrzu" pinu 6 (PPM IN) w złączu Futaby 9XR? Patrzyłem na ten przewód połączeniowy (konfiguracja która powoduje upalenie powinna być wyraźnie zaznaczona/przekreślona jak ktoś już to sugerował!) i nie wiem co to da, skoro pin nie jest połączony z płytką w żaden sposób. Raczej połączenie powinno być już od samego 6-tego pinu gniazda Futaby do PPM IN gniazda JR (na płytce lub nie...). Czemu w momencie jak wkładam MONO jack do JR to mam zwarcie pomiędzy masą a PPM ?

EDIT - scalenie

Ok przeanalizowałem troche temat.
Ze wzgledu na to, że u mnie pin 6 wisi całkowicie w powietrzu połączenie go z ppmOUT(pin3) nie da żadnych rezultatów. Podpięcie pod mostek (pin3-6) sygnału z headtrackera powoduje niepoprawną prace nadajnika (dioda na range linku przerywa). Pin 6 zatem podpiąłem na sztywno z pinem ppm portu JR i teraz wszystko gra. Podłączenie PPM do gniazda futaby nie powoduje włączenia aparatury. Może jakbym miał oryginalną wtyczkę to wtedy któreś z pinów są mostkowane i apka się włącza.
Wszystko widoczne na fotkach, płytka od złączy trenera JR oraz Futaby
Obrazek

Obrazek
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY Headtracker

Post autor: wiesiek_kr »

Witajcie, Panowie pomocy potrzebuję, otórz od jakiegoś czasu za diabła nie mogę się połączyć z HT. Próbowałem już miliona kabli, różnych windowsów, zmieniałem porty i za każdym razem ten sam komunikat. Może ktoś miał podobny problem.
Diody świecą i na Ardu i na czujniku na zielono.
Obrazek
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: DIY Headtracker

Post autor: Plotek »

Panowie mam pytanie. Jak rozgryźć sprawę mikserów w 9xr by móc sterować pan tiltem potencjometrami, a po przełączeniu danego switcha aktywował się pan tilt? Gdzieś kiedyś widziałem, że ktoś taki miał to ogarnięte..
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Re: DIY Headtracker

Post autor: Prezes »

Plotek pisze:Panowie mam pytanie. Jak rozgryźć sprawę mikserów w 9xr by móc sterować pan tiltem potencjometrami, a po przełączeniu danego switcha aktywował się pan tilt? Gdzieś kiedyś widziałem, że ktoś taki miał to ogarnięte..
Aby po przełączeniu aktywował się Headtracker można zrobić np. tak:
DSCF3585.JPG
DSCF3585.JPG (198.35 KiB) Przejrzano 11745 razy
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: DIY Headtracker

Post autor: Plotek »

Rewelka, dzięki Panie Prezesie ;-)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: DIY Headtracker

Post autor: saticzek »

Mam problem z osią pan, która samoczynnie się centruje.
soft 1,04, GUI 1,04
Osie tilt i rol (jeśli przechylę moduł trackera) zmieniają swoje wartości i pozostają zmienione do czasu ustawienia modułu w pozycji poziomej jednak jeśli przekręcę moduł w osi pan ( poziomo) o 90 stopni i zatrzymam ,to wartość pan zmieni się w trakcie przekręcania, a po zatrzymaniu sama wróci do neutrum. Wielokrotne kalibracje w różnych pomieszczeniach i odległościach od komputera nic nie zmieniają.

Zauważyłem również ciekawy efekt w trakcie kalibracji : gdy umieszczę moduł trackera w poziomie i nieruchomo, to wartości akceleratora dla wszystkich 3 osi zmieniają się o kilka jednostek, natomiast dla magnetometru skaczą o kilka tysięcy jednostek. (np. wartość pierwsza to np. 13830 , a za moment ma 536)
czy to jest normalne?


problem rozwiązany : uszkodzony magnetometr.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: DIY Headtracker

Post autor: saticzek »

Uwaga .
Informacja dla budujących jeszcze to urządzenie:
na rynku są klony GY-85 które nie do końca są kompatybilne, występują w dwóch wersjach
1. Na płytce chip magnetometru, który ma oznaczenie L883 jest układem HMC5883L
2. Na płytce chip magnetometru, który ma oznaczenie 5883 jest układem QMC5883L
każdy z nich ma inną budowę rejestru i wymagają innych komend sterujących
Modelarz...."Wymierający gatunek"
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY Headtracker

Post autor: wiesiek_kr »

A możesz opisać jakie są objawy braku kompatybilnosci?
Mam zbudowany taki HT, ale nie do końca jestem zadowolony z jego dzialania :))
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: DIY Headtracker

Post autor: saticzek »

Objawy są następujące: jeśli użyjemy nowego programu do kalibracji headtrackera to w czasie kalibracji liczniki magnetometru wariują skacząc między 65536 a -65536 ( oryginalny GY-85 magnetycznie obsługuje zakres 4096 do -4096) i program sterujący w kalibracji ustawia głupoty. Fizycznie w czasie pracy urządzenia objawia się to tym że korekta magnetyczna głupieje i powoduje samoczynny powrót osi pan do neutrum. Jeśli w GUI opcję " gyro weight to pan" ustawimy na 100 ,to powodujemy wyłączenie magnetometru i wtedy samoczynnie nie wraca do neutrum ,ale pojawia się dryft.
Gwoli ścisłości mam oryginał i 2 klony z banggod . Oryginał po kalibracji ruszył od kopa klony uruchamiam już 2vtygodnie i ciągle mam problemy z samo centrowaniem .( zacząłem grzebać w kodzie)



EDIT.
napisałem modyfikację kodu, która zadziałała mi w całości, bez dryftu, na klonie GY-85 opartym o magnetometr QMC5885L.
Tylko nie wiem jak zamieścić dla chętnych.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: DIY Headtracker

Post autor: PiotrSz »

Mam na stole DIY Headtracker w wykonaniu Profesora, używał go wcześniej kolega z aparaturą Turnigy 9XR. Próbuję ten Headtracker zmusić do rozmowy przez port trenera z Taranisem X9D. Mój Taranis jest skonfigurowany i działa bez problemu na kanale 5 i 6 z goglami FatShark Dominator z modułem Trinity.
Próbowałem zmieniać w headtrackerze przez GUI kanały PPM na które ma być wypluwany sygnał na aparaturę ale nadal aparatura nie reaguje na ruchy headtrackera. Aparatura po podłączeniu trackera otrzymuje informację że zostało coś podłączone do portu trenera ale nic więcej się nie dzieje... z goglami FS nie ma problemu, działa od strzała.

Czy ktoś pogodził DIY Headtracker w wykonaniu Profesora z aparaturą Taranis X9D ?
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY Headtracker

Post autor: NeXuS »

U mnie Taranis działa i z Fatsharkami i z tym DIY. Tak na szybko, to mi przychodzi do głowy czy odpowiednia polaryzacja sygnału w kablu???
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

Swego czasu, u mnie też nie było problemu w zestawie 9xd plus fatshark.
Później wymieniłem na trinity.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: DIY Headtracker

Post autor: PiotrSz »

NeXuS pisze:Tak na szybko, to mi przychodzi do głowy czy odpowiednia polaryzacja sygnału w kablu???
Polaryzacja jest ok bo po zamianie przewodów aparatura nie melduje obecności kabla trenera.
Adrián pisze:Swego czasu, u mnie też nie było problemu w zestawie 9xd plus fatshark.
Do fatsharków pakuje sie płytkę HT Trinity, nie chodziło Ci o DIY HT ?
Adrián pisze:Później wymieniłem na trinity.
Masz na myśli zewnętrzny moduł Trinity ?
ODPOWIEDZ