Pytanie poSylwestrowe

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Pytanie poSylwestrowe

Post autor: pjk11 »

Gadalem wczoraj/dzisiaj z bratem na rózne tematy. Zeszło na FPV. I zadał mi pytanie: czy cegła/pustak z kamerą i nadajnikiem video i podgladem przez VTX leżąca/y na glebie to FPV? Bo wg mie tak. Wg niego nie. A co wy o tym myślicie? (Bo ja ide sie zdrzemnąć).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pytanie poSylwestrowe

Post autor: Verid »

pjk11 pisze:A co wy o tym myślicie?
Żebyś zmienił dostawcę trunków bo ten ewidentnie uslachetnia je czymś czym nie powinien.
A co do pytania to konieczne jest pytanie pomocnicze - czy cegła jest zdalnie sterowana/mobilna? Jak tak to jest to FPV. Jak nie to jest to monitoring.
Ten wredny...
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Pytanie poSylwestrowe

Post autor: pjk11 »

Dzieki za radę, ale co do pytania, FPV znaczy First Person Viev, a więc jeżeli leże nawalony jak trup i nie moge sie ruszyć (lub jestem zwiazany sznurami), ale widze co się dookoła mnie dzieje, to chyba jest FPV? Mobilność chyba nie jest wyznacznikiem FPV?

Pozdrawiam
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pytanie poSylwestrowe

Post autor: kuczy »

Wg mnie to jest subtelna różnica pomiędzy monitoringiem a FPV.

W obu przypadkach możemy powiedziec, ze "niby" widzimy z pozycji "osoby będącej na miejscu zdarzeń", ale dla mnie osobiscie FPV czyli ta PIERWSZA OSOBA to kamera biorąca bezpośrednio udział w akcji, a nie widok osoby stojącej obok i obserwujacej akcję.

To tak jak w grach: jeśli widzę sylwetkę bohatera akcji - to nie FPV.
Jesli natomast obraz odzwierciedla to co bohater widział by swoimi oczami - to jest FPV
- teraz zamiast "bohater" wstaw "dron" i dla mnie wszystko jest jasne.

Ps apropo czy fpv wymusza.ruch: nie. Nasz bohater moze siedziec w okopie i patrzyc na puste pole - ale jakaś akcja a raczej interakcja powinna byc - naciskajac klawisze mozemy bohaterem sterowac w przestrzeni, a sterujac aparaturą "przenosic drona" - sam obrot kamery monitoringu to za malo na fpv. Ale możliwość takze jej przemieszczania na gasienicach to juz wg mnie jest fpv
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 sty 2018, 17:22 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pytanie poSylwestrowe

Post autor: Verid »

Definicją FPV nie jest to co znaczy rozwinięcie tego skrótu a do czego to się odnosi bo samo First Person View można tak samo przypiąć do pewnego gatunku gier, endoskopii i jeszcze kilku innych rzeczy które z naszym hobby wiele wspólnego nie mają. FPV w modelarskim rozumieniu to sterowanie dowolnym pojazdem (niezależnie od środowiska - woda, ląd czy powietrze) na podstawie obrazu przesyłanego z tegoż pojazdu w odróżnieniu od sterowania klasycznego czyli gapiąc na rzeczony pojazd. Czyli - cegła z kamerą to nie FPV. Cegła z kamerą i lotkami umożliwiającymi zmianę trajektorii jej lotu, ciśnięta z katapulty to jest FPV. Ty związany czy inaczej unieruchomiony na glebie to nie FPV ale ty z przyklajstrowaną kamerą do czoła i pałką elektryczną w tyłku od której pilot ma twoja żona/dziewczyna/konkubina/kochanka (niepotrzebne skreślić), obserwująca obraz z kamery czołowej już pod FPV podchodzi (pod znęcanie się nad zwierzętami z resztą też).
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pytanie poSylwestrowe

Post autor: kuczy »

Verid byl szybszy - dopisalem pozniej o mozaliwosci przemieszczania się, nie musimy z niej korzystac ale mozliwosc interakcji wiekszej niz obrot kamery (starowanie PTZ) byc powinno
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: Pytanie poSylwestrowe

Post autor: pjk11 »

Verid pisze: (pod znęcanie się nad zwierzętami z resztą też).
Wszystko jasne :-).

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ