Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
tomaszallprint
Posty: 53
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 18:33
Lokalizacja: Paris

Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: tomaszallprint »

Witam wszystkich, od jakiegos czasu czytam forum lecz sie nie udzielalem zbytnio wiec postanowilem cos wrzucic od siebie.
Przedstawiam swoj nowy nabytek ktory udalo mi sie dzisiaj zakonczyc :) calosc zrobiona przeze mnie, poczawszy od konstruowania ramy, projektowania oraz wycinania wszelkich niezbednych czesci, po montaz :) Chcialem stworzyc cos wiekszego od posiadanego Tarota 280,( jezeli znajde zdjecia to rowniez wstawie post chociaz byl juz modyfikowany tyle razy ze nie wiedzialbym od czego zaczac ) Blade chroma ktorego rowniez mam na stanie jakos mnie nie zadowalal i za namowa uzytkownika Glus postanowilem stworzyc wlasna rame od podstaw. Pochlonelo to za pewne o wiele wiecej czasu, energi i myslenia niz skrecenie gotowej ramy ale tez i satysfakcja o wiele wieksza.

Spis czesci :

RAMA :
- rurki carbonowe na ramiona, nogi, podstawa nog. 16mm zakupione na hobbyking oraz 10mm na banggood,
- CP gorne oraz dolne zakupione na hobbyking, ( jest to CP z ramy tarot ) jako ze wyszlo taniej zakupic gotowe CP niz wycinac samemu z plyty, zmodyfikowalem tylko otwory pod mocowanie ramion, mocowanie nog i reszte gratow.
- mocowanie bateri : mozna zakupic gotowca od tarota, ja zlozyem dwa do kupy, zrobilem projekt i wycialem z plyty weglowej 2mm. zas otwory z gumami wykorzystane sa do mocowania rurek na kamere i zakrycie esc. plytki do montazu bateri wykorzystane sa na nogach do zamontowania nadajnika video z jednej storny a z drugiej na telemetrie.
- dystanse miedzy dolnym CP a rurkami do mocowania bateri i kamery wyciete sa z PMMA 10mm, dzieki dystansom uzyskalem dodatkowa przestrzen na ESC pod dolnym CP oraz ukrycie przewodow
- skladane mocowanie ramion zakupione od uzytkownika Glus
- pianki na nogi zakupione na banggood
- boomblocki, mocowanie kamery, srubki, mocowanie nog itp drobnica

OSPRZET :
- FC pixhack 2.8.4
- GPS beitian BS-880
- ESC hobbywing Xrotor micro 35A (przewody do zasilania wymienione na grubsze )
- minim OSD
- nadajnik video immersionrc 600mw 5.8ghz ( na razie zostawiona standardowa antena )
- odbiornik frsky L9R
- silniki emax mt3506 650KV
- Power module 200A drotek
- kamera foxeer legend 2
- bateria multistar 4S 5200mah 10C
- filtr przed zasilaniem nadajniaka video, jakies rzepy do bateri, przewody, zlaczki itp drobnica ktora byla potrzebna zeby to wszystko zmontowac

Wielkie podziekowania dla uzytkownika Glus za wszelkie porady :) oraz sorry za brak polskich znakow.

Jako ze znalazlem prawie 80 zdjec to spakowalem wszystko i wrzucilem na rapidu :

https://rapidu.net/3022902931/KOPTER.rar
Załączniki
10343764_IMG_8522.JPG
10343764_IMG_8522.JPG (40.74 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343763_IMG_8517.JPG
10343763_IMG_8517.JPG (56.62 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343762_IMG_8518.JPG
10343762_IMG_8518.JPG (81.56 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343761_IMG_8521.JPG
10343761_IMG_8521.JPG (51.77 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343760_IMG_8520.JPG
10343760_IMG_8520.JPG (52.32 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343759_IMG_8519.JPG
10343759_IMG_8519.JPG (71.9 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343758_IMG_8516.JPG
10343758_IMG_8516.JPG (86.57 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343757_IMG_8514.JPG
10343757_IMG_8514.JPG (79.91 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343756_IMG_8515.JPG
10343756_IMG_8515.JPG (64.42 KiB) Przejrzano 4447 razy
10343755_IMG_8510.JPG
10343755_IMG_8510.JPG (47.17 KiB) Przejrzano 4447 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 19 gru 2017, 15:15 przez tomaszallprint, łącznie zmieniany 1 raz.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: kuczy »

tomaszallprint, no i nie obejrzę zdjec... a chcialem poznać fajną konstrukcję.
Mam ściągać rar na komórkę (nawet nie wiem jak duzy), próbować to rozpakowac i potem wyświetlić, nastepnie skasowac (bo miejsce zajmuje), wrocic na forum, odszukac temat i dopiero podzielić się wrazeniami?

Heeeeeelp!!! - pomysl o ludziach, ktorzy jadąc pociagiem do pracy wpadają na jakieś 10min na forum uzywajac urzadzen mobilnych. A konstrukcję z chęcią ocenie, zelaszcza, ze "szkola Glusia" wiec ciekawym co wykombinowaliscie.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: Tanner »

No niestety długo się ściąga... ;)

Jak Ci się sprawują te mocowania ramion, dobrze mechanizmy działają? zastanawiałem się nad nimi swojego czasu. Jakie to śmigła, tzn. jaki rozmiar? Jakąś kamerkę na gimbalu planujesz podwieszać?
Awatar użytkownika
Dzakub63
Posty: 36
Rejestracja: piątek 08 gru 2017, 23:11

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: Dzakub63 »

Też bym chętnie obejrzał, a nie chce mi się paczki ściągać. Wrzuć pare konkretnych fot na forum, albo wrzuć te 80 zdjęć chociażby na chmure Google. ;)
Awatar użytkownika
tomaszallprint
Posty: 53
Rejestracja: środa 03 sie 2016, 18:33
Lokalizacja: Paris

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: tomaszallprint »

Kuczy faktycznie nie pomyslalem o tym, dodalem juz 10 zdjec jak wyglada calosc mniej wiecej.

Tanner mocowania zajebiste, jest srubka z boku mocowania ktora mozesz regulowac ciasnosc skladania, nie ma zadnych plastikowych elementow, calosc solidnie wykonana. Co do smigiel to sa HQprop 11 cali, wejda tez 12 cali. Kamera na ten moment pozostaje, od samego poczatku zamysl byl ze nie bedzie zadnego gimbala, kamere moze kiedys inna zaloze.

Wieczorem postaram sie przeslac cala paczke na inny serwer co by prosciej i szybciej bylo sciagac. Spisze tez problemy ktore napotkalem po drodze i jak udalo mi sie je rozwiazac moze sie komus przyda na przyszlosc.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: Głuś »

kuczy pisze:(..)zelaszcza, ze "szkola Glusia" wiec ciekawym co wykombinowaliscie.
A tam od razu Głusia szkoła :-D To był po prostu mój niezrealizowany pomysł, który Tomek delikatnie pozmieniał według swego uznania, a przede wszystkim sam wykonał :-) Moim celem było stworzenie czegoś co będzie latało "średnio" długo i względnie tanio (dlatego 4S) i żeby można było zawsze mieć w bagażniku - dlatego takie, a nie inne mocowania, troszkę wagi za to wygoda. Przeznaczeniem u mnie miało być głównie latanie rekreacyjne po tzw. "krzokach" - po prostu żeby nie zużywać drogiego sprzętu do latania nad kartoflami :-P ale porzuciłem pomysł z uwagi na finanse, to że mam podobnej wielkości sprzęt na 6S i pewnie też trochę to że ostatnio bardziej spodobało mi się latanie nad kartoflami skrzydłem ;-)

W moich planach był ESC Skywalker 4In1 z wgranym BlHeli, tutaj Tomek poszedł w micro 35A bo takie miał, aczkolwiek nie ukrywam że firmę Hobbywing, sam mu poleciłem. Być może na wiosnę pochwalę się X8 na takich samych ESC, tylko na razie chcę przetestować jednego jak to będzie pracować z 6S pod obciążeniem co najmniej takim jakie będzie w locie.
Kolega kuczy pokazał na swoim przykładzie że da się i można latać dużym wieszakiem na reglach od racera więc ja jestem dobrej myśli, aczkolwiek mocno zastanawiam się czy nie dołożyć im jakichś przyzwoitych kondziorów?

CP miało być z włókna szklanego - z uwagi że mam takie jeszcze ze swojego pierwszego koptera na profilach alu, a żeby było śmiesznie otwory pasują. Tomek nie miał więc poszedł w węgiel bo jak już wydawać $ to głupotą było by się pchać w włókno szklane.

Tanner, poszukaj na forum, kiedyś pisałem o tych mocowaniach i wrzuciłem nawet kilka zdjęć w tym z ważenia. O ile mnie pamięć nie myli 1 sztuka waży 38gram. To trochę więcej niż 2 bombloki od pitlaba, ale coś za coś. Moim skromnym zdaniem mocowania są zaje*iste :-) Kupisz na Ali, są też modele na grubsze rury: Z22 i wyżej.
tomaszallprint pisze:Wielkie podziekowania dla uzytkownika Glus za wszelkie porady :)
Nie ma za co, ciesze się że zrealizowałeś ten projekt - jeśli można to tak nazwać :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: kuczy »

Głuś pisze:Kolega kuczy pokazał na swoim przykładzie że da się i można latać dużym wieszakiem na reglach od racera więc ja jestem dobrej myśli, aczkolwiek mocno zastanawiam się czy nie dołożyć im jakichś przyzwoitych kondziorów?
Z tego co tam kiedyś czytałem i zauwazyłem - kondensatory warto dać przy samych reglach - jak masz długie kable zasilające. chodzi o bardzo krótkotrwałe wysoko prądowe impulsy i / oraz ew wyłagodzenie zakłóceń w tych długich kablach. Jak działa poprawnie bez kondensatorów i nie na kompletnie żadnych zakłóceń w pracy to nie ma co zwiększać wagi ;)
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: Głuś »

kuczy, po nic innego, tylko jak wypadać czy nie ma szpilek napięciowych bez oscyloskopu? Nie da się, a takie naoczne sprawdzanie to wiesz :D w takich przypadkach przeważnie jest tak że działa do czasu :-P
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: Tanner »

A też u siebie w dużym mam regle od racera i jest ok, tym bardziej, że przy spokojnym lataniu przechodzi przez nie 4-5A a są na 30A. Jak będę kiedyś przechodził na 6S to też wezmę małe (obecne są do max 4S), chyba technologia poszła już tak do przodu, że rozmiar nie ma znaczenia.

Z ciekawości, kondensatory o jakiej pojemności się montuje?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: kuczy »

Głuś, masz rację, oscyloskop mam tylko w pracy wcześniej nie miałem do takich rzeczy dostępu, dlatego moze czasami upraszczam. Ale sprawdzic zawsze lepiej.
Tanner, ja mam 6S i śmiga. W zawisie tez 5A na silnik a regle 30. Kondensatory ok 220uF - 470uF - takie przynajmnirj widzialem, tu wartosc nie jest krytyczna, bardziej wazne jest małe ESR kondensatora
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Budowa quad koptera 610mm od podstaw

Post autor: Głuś »

Temat dodatkowych kondziorów to temat rzeka i chyba najwięcej można poczytać o tym tutaj: https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... orkarounds
Swego czasu udało mi się z pół tego wątku przewertować (na więcej nie starczyło mi czasu i cierpliwości) i z tego co udało mi się wywnioskować (nie jestem elektronikiem, a raczej hobbystą) to problem jest tym większy im większe prądy wchodzą w grę + długość przewodu oczywiście. W takich wieszakach jak nasze (małe prądy) i przy w miarę krótkich przewodach nie powinno być problemu, aczkolwiek trzeba pamiętać że te regle są projektowane do bardzo małych ram (więc i odległości są małe), a nawet same baterie do 250 mają krótsze przewody niż te nasze cegły - stąd wniosek że producent oblicza kondziory na krótsze przewody niż w "dużych" odpowiednikach, ale jak jest do końca nie wiem - tylko gdybam. Gdybyś kuczy miał kiedyś czas i okazję to sprawdzić na procesjonalnym sprzęcie było by super :-)

PS. Wątek chyba bardziej pasuje do działu: http://rc-fpv.pl/viewforum.php?f=27
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ