eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Pewnie że się da. Bo to mądre ustroistwo jest i wie że jak wpiszesz poniżej 4.2V to oznacza że to jest napięcie na cele a nie całego pakietu :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
KM
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 20:06
Lokalizacja: Katowice

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: KM »

No, a chciałem to sprawdzić zanim napisałem :D
Michal1998
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 24 wrz 2017, 11:36

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Michal1998 »

Witam, mam problem tego typu. Kupiłem zestaw eleres tzn nadajnik odbiornik jeszcze V1 i niestety się uszkodził. Kupiłem 2 nowe(jeden zwykły drugi mini) i problem polega na tym że po zbindowaniu eleres cyklicznie może co pół sekundy gubi połączenie tzn naprzemiennie mrugają diody czerwona i zielona odbiornik odbiera sygnał dron reaguje na polecenia niestety czasem utrata sygnału jest zbyt długa i dron leci w siną dał. Pomoże ktoś bo nie mam pomysłów.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Uaktualnij oprogramowanie - szczególnie w nadajniku, jak masz stary. Soft w nowszych RX może nie być w 100% kompatybilny ze starym softem w TX. Po aktualizacji softu w TX zalecane jest zrobienie powrotu do ustawień fabrycznych w TX i ponowne zbindowanie odbiorników.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: arek2081 »

Czy gdy połączymy Moda pod zasilanie i nie podamy sygnału PPM lub SBUS to czy końcówka mocy pracuje czy jest wyłączona ?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

wyłączona
Pzdr. -----MIŚ-----
Artja
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 wrz 2012, 06:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Artja »

Witam, nawiązując do starego postu, który jakoś nie doczekał się klarownego rozwiązania: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=507885#p507885; mam podobny problem z podsłuchaniem GPS'a w copterze na pixhawku. Soft eleres'a Rx i Tx w wersji 1.26c; GPS to Ublox LEA 6H; Tx z GPS podłączony do Rx eleresa. Po stronie nadajnika Eldisp podaje RSSI, temperaturę i napięcie odbiornika więc telemetria jako taka działa, UART ustawiony na 38400 bo tylko na tym ustawieniu GPS wykazuje oznaki życia. Efekt jest taki, że Eldisp przez kilka sekund wyświetla ilość satelit w miarę ich wykrywania, po czym odczyty GPS znikają z wyświetlacza, nie ma ich również w logach Eldispa. W tym samym czasie pracująca równolegle telemetria na radiolinku oraz OSD bez zakłóceń podają dane GPS. Na wszelki wypadek sprawdziłem pozostałe ustawienia prędkości UART, bezskutecznie. GPS podłączony samodzielnie do eleresa działa znakomicie i Eldisp wyświetla wszystko poprawnie. Nie jestem w stanie "podsłuchać" GPS, a chciałbym uniknąć wożenia dwóch. Być może ktoś wie, gdzie szukać rozwiązania?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki że po tych kilku sekundach Pixhawk przeprogramowuje GPS'a na swoją mańkę i dla tego odczyt na eleresie ginie. Tak więc trzeba by się przyjrzeć softowi pichawka, co on robi z GPS'em. Może się zdarzyć ze przeprogramowuje GPS'a na 115200baud no i wtedy dupa, bo eleres tego nie ogarnie (no chyba że da się to zmienić w Pixhawku i ustawi 57600 albo mniej).
Może też być jeszcze jedna sytuacja że Pixhawk przeprogramowuje GPS na inny protokół, i eleres wcześniej wykrywa pierwotny protokół, po czym nie potrafi się przestawić na nowy (lub nie rozumie nowego).
Zapewne problem da się rozwiązać, ale trzeba by podejrzeć co wysyła GPS (terminalem na PC) przed i po zaniku komunikacji, i po zaniku popatrzeć na jakiej prędkości uarta będzie widać jakieś sensowne dane.

BTW, A może zamiast bawić się w podsłuch GPS to podepniesz eleresa tak aby gadał z pixhawkiem przez uart telemetrii ? Nie dość że dostaniesz więcej danych to problem z dyńki. eLeReS czyta mavlinka i LTM. Więc wystarczy skonfigurować Pix'a aby taką telemetrią gadał na jakimś tam porcie i eleres to łyknie. Dla LTM wystarczy TX Pix'a do RX eleresa i ustawienie parsera telemetrii na MultiWii. Dla mavlink trzeba podpiąć RX i TX, czyli komunikacja dwukierunkowa, i ustawić parser na MavLink.

No i żeby nie wyleciało... TODO: czyli w konfiguratorze trzeba zmienić nazwę parsera z "MultiWii" na "MSP/LTM" bo jakoś mało kto kojarzy MultiWii z LTM :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: lgojniczek »

miś pisze:Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki że po tych kilku sekundach Pixhawk przeprogramowuje GPS'a na swoją mańkę i dla tego odczyt na eleresie ginie. Tak więc trzeba by się przyjrzeć softowi pichawka, co on robi z GPS'em. Może się zdarzyć ze przeprogramowuje GPS'a na 115200baud no i wtedy dupa, bo eleres tego nie ogarnie (no chyba że da się to zmienić w Pixhawku i ustawi 57600 albo mniej).
Może też być jeszcze jedna sytuacja że Pixhawk przeprogramowuje GPS na inny protokół, i eleres wcześniej wykrywa pierwotny protokół, po czym nie potrafi się przestawić na nowy (lub nie rozumie nowego).
Zapewne problem da się rozwiązać, ale trzeba by podejrzeć co wysyła GPS (terminalem na PC) przed i po zaniku komunikacji, i po zaniku popatrzeć na jakiej prędkości uarta będzie widać jakieś sensowne dane.

BTW, A może zamiast bawić się w podsłuch GPS to podepniesz eleresa tak aby gadał z pixhawkiem przez uart telemetrii ? Nie dość że dostaniesz więcej danych to problem z dyńki. eLeReS czyta mavlinka i LTM. Więc wystarczy skonfigurować Pix'a aby taką telemetrią gadał na jakimś tam porcie i eleres to łyknie. Dla LTM wystarczy TX Pix'a do RX eleresa i ustawienie parsera telemetrii na MultiWii. Dla mavlink trzeba podpiąć RX i TX, czyli komunikacja dwukierunkowa, i ustawić parser na MavLink.

No i żeby nie wyleciało... TODO: czyli w konfiguratorze trzeba zmienić nazwę parsera z "MultiWii" na "MSP/LTM" bo jakoś mało kto kojarzy MultiWii z LTM :-)
Jest dokładnie tak jak pisze Miś, pixhawk przeprogramowuje GPS na swoje 115200 u siebie miałem dokładnie te same problemy bo sprawdzałem wszystko łącznie z podkradanie sygnału z GPS ponieważ początkowo nie działała mi telemetria wprost z UART'a o czym dalej napiszę.

Polecam zrobić tak jak podpowiada Miś czyli zabrać telemetrię wprost z któregoś UART'a Pixhawka, eleres parsuje Mavlinka bezproblemowo. Jest tutaj jednak jedna pułapka, pixhawk o ile moduł GPS jest w stanie obsłużyć tryb SBAS to go włączy co skutkuje że w Mavlinku poleci rodziaj fixa jako wartość 4 a ostatnia dostępna wersja oprogramowania eleres RX nie uwzględni tej "czwórki" jako poprawny rodzaj fixa i wstawi tam brak fixa. Rozwiązanie to albo w ustawieniach Mission Plannera wyłączyć całkowicie tryb SBAS albo prosić Misia żeby opublikował tą zmianę w najnowszym wydaniu eleres RX ;-) bo jest ona gotowa i działa :-)
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: arek2081 »

lgojniczek pisze:miś pisze:
Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki że po tych kilku sekundach Pixhawk przeprogramowuje GPS'a na swoją mańkę i dla tego odczyt na eleresie ginie. Tak więc trzeba by się przyjrzeć softowi pichawka, co on robi z GPS'em. Może się zdarzyć ze przeprogramowuje GPS'a na 115200baud no i wtedy dupa, bo eleres tego nie ogarnie (no chyba że da się to zmienić w Pixhawku i ustawi 57600 albo mniej).
Może też być jeszcze jedna sytuacja że Pixhawk przeprogramowuje GPS na inny protokół, i eleres wcześniej wykrywa pierwotny protokół, po czym nie potrafi się przestawić na nowy (lub nie rozumie nowego).
Zapewne problem da się rozwiązać, ale trzeba by podejrzeć co wysyła GPS (terminalem na PC) przed i po zaniku komunikacji, i po zaniku popatrzeć na jakiej prędkości uarta będzie widać jakieś sensowne dane.

BTW, A może zamiast bawić się w podsłuch GPS to podepniesz eleresa tak aby gadał z pixhawkiem przez uart telemetrii ? Nie dość że dostaniesz więcej danych to problem z dyńki. eLeReS czyta mavlinka i LTM. Więc wystarczy skonfigurować Pix'a aby taką telemetrią gadał na jakimś tam porcie i eleres to łyknie. Dla LTM wystarczy TX Pix'a do RX eleresa i ustawienie parsera telemetrii na MultiWii. Dla mavlink trzeba podpiąć RX i TX, czyli komunikacja dwukierunkowa, i ustawić parser na MavLink.

No i żeby nie wyleciało... TODO: czyli w konfiguratorze trzeba zmienić nazwę parsera z "MultiWii" na "MSP/LTM" bo jakoś mało kto kojarzy MultiWii z LTM


Jest dokładnie tak jak pisze Miś, pixhawk przeprogramowuje GPS na swoje 115200 u siebie miałem dokładnie te same problemy bo sprawdzałem wszystko łącznie z podkradanie sygnału z GPS ponieważ początkowo nie działała mi telemetria wprost z UART'a o czym dalej napiszę.

Polecam zrobić tak jak podpowiada Miś czyli zabrać telemetrię wprost z któregoś UART'a Pixhawka, eleres parsuje Mavlinka bezproblemowo. Jest tutaj jednak jedna pułapka, pixhawk o ile moduł GPS jest w stanie obsłużyć tryb SBAS to go włączy co skutkuje że w Mavlinku poleci rodziaj fixa jako wartość 4 a ostatnia dostępna wersja oprogramowania eleres RX nie uwzględni tej "czwórki" jako poprawny rodzaj fixa i wstawi tam brak fixa. Rozwiązanie to albo w ustawieniach Mission Plannera wyłączyć całkowicie tryb SBAS albo prosić Misia żeby opublikował tą zmianę w najnowszym wydaniu eleres RX bo jest ona gotowa i działa
Dokładnie wszystko się zgadza, pix po pewnym czasie przestawia gps na 115200, widać to na osd jak załączymy zasilanie to jest info o zmianie prędkości.

Również mam podłączone tak że tx z gpsa idzie do pixa i jednocześnie do eleresa i o dziwo działa poprawnie, traker i cała reszta pracuje poprawnie, lepszym rozwiązaniem jest faktycznie podpięcie eleresa do UART'a pixa, ja z tego jednak zrezygnowałem bo w logach w taranisie co pewien czas mam szpiki i wysokość przyjmuje wartość ujemna, przy pobieraniu wysokości z gpsa nie ma tego problemu.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Artja
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 wrz 2012, 06:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Artja »

Dzięki za wskazówki, wnioski częściowo pokrywają się z własnymi przemyśleniami. Podłączę eleresa pod telemetrię pixa, OSD będzie wtedy na y-kablu tak jak to było pierwotnie w APM.
lgojniczek pisze:Polecam zrobić tak jak podpowiada Miś czyli zabrać telemetrię wprost z któregoś UART'a Pixhawka, eleres parsuje Mavlinka bezproblemowo. Jest tutaj jednak jedna pułapka, pixhawk o ile moduł GPS jest w stanie obsłużyć tryb SBAS to go włączy co skutkuje że w Mavlinku poleci rodziaj fixa jako wartość 4 a ostatnia dostępna wersja oprogramowania eleres RX nie uwzględni tej "czwórki" jako poprawny rodzaj fixa i wstawi tam brak fixa. Rozwiązanie to albo w ustawieniach Mission Plannera wyłączyć całkowicie tryb SBAS albo prosić Misia żeby opublikował tą zmianę w najnowszym wydaniu eleres RX ;-) bo jest ona gotowa i działa :-)
Przyłączam się do listy proszalnej w stronę Misia, zwykły śmiertelnik nie ma szans wpaść na ten ficzer z fixem GPS... ;-)
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: arek2081 »

Artja pisze:Podłączę eleresa pod telemetrię pixa, OSD będzie wtedy na y-kablu tak jak to było pierwotnie w APM.
jak bym podłączył pod osobny port, tym bardziej że jest ich kilka.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: lgojniczek »

arek2081 pisze:
Artja pisze:Podłączę eleresa pod telemetrię pixa, OSD będzie wtedy na y-kablu tak jak to było pierwotnie w APM.
jak bym podłączył pod osobny port, tym bardziej że jest ich kilka.
Dokładnie miałem to napisać, pixhawk ma ich kilka po co ten "y-kabel"??
Artja
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 wrz 2012, 06:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Artja »

Bo chcę już latać i kabel już mam, a rozkminka jak przekierować telemetrię np na uart4,5 przyprawi mnie znowu o ból głowy jeśli to wymaga czegoś więcej niż wepchnięcia wtyczki ;) Macie rację oczywiście, użycie oddzielnego portu jest bardziej eleganckie, uwalnia z okowów minimalizmu oraz tendencji do podkradania sygnałów i takich tam naleciałości
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Ale nie możesz tego spiąć zwykłym Y-kablem, bo TX z eleresa i TX z OSD się pogryzą i przestanie to działać. Ale jest szansa że jak podepniesz samo TX mavlinka (czyli to co idzie do RX z OSD) do RX od eleresa, i włączysz parser mavlinka (czyli defacto będziesz podsłuchiwał mavlinka z OSD) to wszystko będzie działać, bo OSD będzie dbało o odpytywanie Pix'a, a eleres nie będzie musiał już tego robić.
Soft poszedł na maila.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ