Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Misiu Maniak »

Owszem, użyłem funkcji szukaj ale otrzymałem tzw. szum. Tak więc bardzo proszę o krótkie info, co mi poprawi obraz w Ph.4 a co nie? Co mam sens zanabyć?
W tej chwili jestem podczas skanowania Amazona, dużo tam filtrów przeróżnych.
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Verid »

Misiu Maniak pisze: co mi poprawi obraz w Ph.4
Nic. Wszystko. Może niektóre...

A rozszerzając nieco:
Nic - na forumie jest pewna grupa osób które twierdzą że obrazek z Ph4 tak ocieka zajebistością że nic absolutnie nie da się w nim poprawić. Co najwyżej schrzanić.
Wszystko - kilku zapalonych filmowców/fotografów będzie hołdować zasadzie że do każdych warunków należy zastosować jakiś filtr
Może niektóre - tu będzie pasować twoja osobista preferencja. Musisz się zastanowić co chcesz w obrazie osiągnąć, po co i w jakich warunkach będziesz to robił i dopiero po takiej analizie powinieneś się brać do wyboru filtrów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w stylu: bierz to, to i tamto i będzie extra.
Ten wredny...
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Misiu Maniak »

To może ten 1 filtr który ma jakiś sens? Obraz nie jest przesadnie zaj...
A w ogóle to jak ktoś wyskoczy z kamerą bardziej czułą w nocy (jak ludzkie oko), mój aparacik kompaktowy ma taką, to szybko zostanie milionerem.
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Verid »

Misiu Maniak pisze:To może ten 1 filtr który ma jakiś sens?
Toć ci tłumaczę że sensownych filtrów to może być całkiem sporo pod warunkiem że wiesz co chcesz poprawić i w jakich warunkach.
Przykładowo ja na przykład lubię efekt jaki daje CPL (wysycenie kolorów roślinności i nieba) ale ja mam taką sobie kamerę (GoPro3) i CPL'kę trzeba dobrze ustawić przed startem inaczej więcej diabła narobi niż pożytku. Pomijając fakt że ten sam efekt mógłbym osiągnąć ustawiając kamerę w ProTune i potem majstrując przy postprodukcji.
Jak nie chce mi się kombinować z CPL to zakładam ND8 ale to dlatego że mam stary kopter a GoPro jest czuła na wibracje. ND spowalnia migawkę redukując potencjalne jello. No ale ciebie to raczej nie dotyczy bo masz nowy sprzęt i ze 3 klasy wyższy od mojego.
Także sam widzisz - po prostu MUSISZ określić co ci nie leży w obrazku z twojej maszyny jeżeli chcesz dobrać środek zaradczy bo samo stwierdzenie "Obraz nie jest przesadnie zaj..." to ciut mało.
Poza tym zawsze możesz próbować nagrywać w RAW i załatwić sprawę postprodukcją.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: pma_ »

Verid pisze: CPL'kę trzeba dobrze ustawić przed startem inaczej więcej diabła narobi niż pożytku. Pomijając fakt że ten sam efekt mógłbym osiągnąć ustawiając kamerę w ProTune i potem majstrując przy postprodukcji.
Przesadziłeś trochę, to jedyny filtr foto, którego nei da się symulować w PS
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Verid »

pma_ pisze:Przesadziłeś trochę
Nie, nie przesadziłem. Nie przeczytałeś ze zrozumieniem. Używam go przede wszystkim dla podniesienia nasycenia kolorów (i po trosze do spowolnienia migawki jak ND) które równie dobrze mogę sobie podbić w PS. To o czym mówisz czyli redukcja odbłysków - faktycznie nie do zasymulowania w PS - to w moim przypadku efekt o drugorzędnym znaczeniu.
Ten wredny...
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Misiu Maniak »

To spytam konkretnie, filtr polaryzacyjny jaka będzie różnica?
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Verid »

Dobrze ustawiony wytnie ci odbicia na liściach, wodzie i innych gładkich powierzchniach przez co zyskasz na szczegółach i nasyceniu obrazu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: volender »

Oraz dodatkowo poprawi kolorystykę nieba.

- ALE - Stopień polaryzacji światła nieba zmienia się wraz z odległością kątową od słońca i jest największa pod kątem prostym. Więc w kamerze z obiektywem szerokokątnym różne części nieba mogą różnie wyglądać po użyciu filtra CPL.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_polaryzacyjny
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: pma_ »

A w niektórych przypadkach ograniczy jello zwiększając czas naświetlania klatki
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jakie filtry do kamerki są sensowne?

Post autor: Misiu Maniak »

Dzisiaj testowałem na Mavicu Polarpro ND32-PL (polaryzacyjny przyciemniający), pogoda słoneczna. Najciekawsze że w ulotce nie ma ani słowa o kierunku polaryzacji jaki ma być, więc ustawienie było przypadkowe. Pod słońce jest niestety tak samo biało jak bez filtra, ukośnie do słońca występują od filtra refleksy oraz zmienia się temperatura barwowa od lewej do prawej. Podczas obracania drona obraz stawał się nieostry (dłuższa migawka). In plus że obraz był nieco mniej białawy więc bardziej wyrazisty niż bez filtra oraz nie zaobserwowałem jello. Wykonam jeszcze testy w polaryzacją ustawioną pionowo i poziomo.
Generalnie nie jestem przekonany że te filtry mają jakiś sens dla kogoś kto nie robi filmów o wysokim poziomie artystycznym, a tylko chce sobie polatać.
Ph.4adv, MavicPt
ODPOWIEDZ