Kopter by Saures - Relacja

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

maxiiii pisze:A to w stabilize silniki nie palą się?
Napisałem ogólnie bo myślałem, że większość się z tym spotkała.

Jak kopter się przewróci na bok w trybie "stabilize" i gaz dasz na dół to silniki nie pracują.
W trybie "loiter" jak się przewróci to ciśnie na silniki, ponieważ mimo wszystko chce doprowadzić koptera do poziomu.

Tak jak to rozumuję, ponieważ na "stabilize" zawsze zdążyłem uratować sprzęt dając gaz w dół. Wszystkie spalenia były na trybie "loiter".
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: maxiiii »

Na zdjeciach widać, żę używasz tych moich ulubionych regulatorów których mam całe wiaderko :-P

Zostało ci jeszcze 3 do spalenia :evil:

A tak na serio to najpierw zmień regulatory bo takie niespodzianki będą spotykać cię częściej. (jeszcze 3 razy)

Saures pisze:Wszystkie spalenia były na trybie "loiter".
Faktycznie u mnie jest to samo. Silniki palą się tylko w loiter a nigdy w stabilize.

Zapomniałem napisać, nie latam w ogóle w stabilize. :evil:
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: kuczy »

Saures, Właśnie znalazłem twój temat - miło widzieć podobną ramę.....

Z uwag mam takie same jak koledzy - bezpośrednie lutowanie wszystkiego co możliwe jest lepsze 100x niż najlepsza wtyczka :)...
Pierwszy start ok - ale chyba PID się kłania - dość mocno ci o buja czasami (albo sam go bujałeś - nie wiem)

Natomiast przeraził mnie ten dym !!! - silniki i regle nie powinny się palić, niezależnie od trybu lotu :( coś musisz mieć źle dobrane...
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

maxiiii, jakie regulatory byś polecił?
Ja też mało latam na stabilize :P

kuczy, Zainspirowała mnie Twoja relacja ;)
Wywalę te złączki i przylutuję na stałe.
PIDami się jeszcze nigdy nie bawiłem. Pierwszy raz o nich przeczytałem w Twojej relacji.

Jak pisałem w którymś poście, budowałem koptera wzorując się na blogu "zrobsobiedrona".
Wg. tej budowy mam dobrane elementy. Zaufałem i taki zbudowałem.

Myślę, że takie palenie to normalne jest jak prąd idzie na regle i silniki, a śmigło jest zablokowane i nie ma gdzie prąd "iść".

Zastanawiam się nad elementami, żeby większy ciąg miał.

Może wystarczy większe śmigła dać?
Może przejść na 4S?
Mocniejsze silniki?

Zastanawiam się nawet nad zmianą ramy na hexe...
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: kuczy »

Saures pisze:PIDami się jeszcze nigdy nie bawiłem. Pierwszy raz o nich przeczytałem w Twojej relacji.
Jak coś to mogę tak po kolei napisać jak to ustawiam - co prawda w APM masz autotune, ale boje się tego używać :D - wolę każdy parametr ustawiać potencjometrem bo wtedy jak maszyna np zaczyna niebezpiecznie się bujać, to można szybko wrócić do wartości jakie były po prostu przekręcając gałką.... - minus jest taki, że trwa to kilka dni biorąc pod uwagę np mało czasu po pracy i tylko jeden pakiet akumulatora... :) - ale mi się nie spieszy :D

musze zobaczyc tego bloga co tam masz wstawione... - zmiana baterii śmigieł i silników - tak ale najlepiej to jakoś chociaż wstępnie wyliczyć, bo np większe śmiga mogą spowodować grzanie się silników...
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

kuczy, Śmiało napisz poradnik jak ustawiasz PIDy. Chętnie się dowiem, a i wielu innym to pomoże przeglądającym ten temat.
Sam mam czas więc tym bardziej zrobiłbym to Twoją metodą.

Blog nie jest mój. Wzorowałem się tylko na kopterze którzy oni zbudowali.

Śmigła teraz mam takie jakie dodali w zestawie z silnikiem Emax, czyli 1045.
Tabela producenta:
Obrazek

Wychodzi na to że na śmigłach 11 mogę osiągnąć lepszy ciąg tak?

Zaczynam poważnie zastanawiać się nad hexą. Naczytałem się o zaletach tego rozwiązania.

Co powiecie na taki projekt hexy? :D

Szkic:
Obrazek

Szybka koślawa wizualizacja:
Obrazek

EDIT - scalenie

Po dłuższych i głębszych przemyśleniach stwierdziłem, że taka konstrukcja będzie problematyczna dla dwóch przednich silników. Chyba, że zamocowane by były bezpośrednio do central plate.
Druga sprawa to chyba szkoda nerwów i czasu na to co?

Ciekaw jestem waszych sugestii.

Co by nie było, to zdecydowałem zbudować hexe :)
Za 3 tygodnie rama hexa z Tarota będzie u mnie :D

EDIT - scalenie

Ostatnio testowałem koptera, żeby sprawdzić ile dokładnie czasu utrzyma się w zwisie na baterii 5000mAh ze śmigłami 1145.
Kopter gruchnął o ziemię i połamał podwozie, ponieważ z jednego śmigła urwał się płat. Nie pomyślałbym, że w trakcie lotu coś takiego może się stać, ale mam nauczkę, by nie kupować najtańszych śmigieł.

Jako, że zajmuję się importem towaru z Chin to pozwoliłem zakupić sobie ramę Tarota do hexy :)
Obrazek

Szczerze, to mam dylemat czy inwestować w to wszystko. Chyba mam kryzys :D
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Mitar »

Saures pisze:Szczerze, to mam dylemat czy inwestować w to wszystko. Chyba mam kryzys :D
Już za późno ;-)
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Roger »

Suares, czy te wtyki które użyłeś to MT60?, masz może jakieś zdjęcie, porównanie czy te wtyki mieszczą się do rurki 16mm?
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

Dziękuję za odpowiedzi, bo dawno nikt nic nie odpisywał :D

Mitar, no właśnie nie, bo jak chce go budować to chcę nowe silniki kupić i pakiety lipo.
Czy Wy mając drony równocześnie na tym jakoś zarabiacie, żeby mieć na części zamienne itp. itd?
Czy po prostu wielu z Was ładuje kilka tysięcy złotych w drona bo uwielbia latać?

Roger, Tak to wtyki MT60. Wtyki te zmieszczą się w średnicę wewnętrzną 13mm, a więc do rury 16mm wejdzie bez problemu.

EDIT - scalenie

Czy pomożecie mi przy doborze części do mojej hexy?

Posiadam gimbal 3-osiowy Tarota i kamerkę SJCAM 4000.
Chciałbym, żeby kopter latał minimum 15min z zamocowanym gimbalem i kamerką.
Czyli, żeby ogólnie miał zapas mocy, żeby się nie męczył lataniem z powyższym sprzętem.

Jakieś propozycje i rady?
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: kuczy »

Saures pisze:Czy Wy mając drony równocześnie na tym jakoś zarabiacie, żeby mieć na części zamienne itp. itd?
Czy po prostu wielu z Was ładuje kilka tysięcy złotych w drona bo uwielbia latać?
Ja buduje wlasnie wiekszy kopter z nadzieją, ze w koncu udzwignie cos sensownego i byc moze inwestycja zacznie sie zwracac..... a sama budowa to odkladanie co miesiac jakiejs sumy dlatego tak wolno to idzie...
Saures pisze:Czy pomożecie mi przy doborze części do mojej hexy?
Sprobuj w ecalcu policzyc twoja rame, zasilanie 6S i silniki tarota 4008 - nie wiem czy w hexe wejda smigla 13x5,5 - ale jak ja wyliczalem swoj setup dla quadro, to wyszlo calkiem calkiem.
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

Witam po dłuższej nieobecności.
W skrócie opiszę co się działo.

Lipiec 2017
Zbudowałem hexe na ramie Tarota 680.
Obrazek

- Silniki: EMAX MT2216
- ESC: nie pamiętam jakie, ale 30A
- Zasilanie: 3S
- Kontroler lotu: DJI Naza lite
Dron odbył kilka lotów i widziałem, że się męczył na tych silnikach.

Sierpień 2017
Obrazek
Zmieniłem silniki i przeszedłem na 4S.
Dokupiłem gimbal Tarota i kamerę SJCAM SJ6 Legend.
Rozplanowałem miejsce na elektronikę, zmieniłem końcówki ramion (ESC pod silnikiem).
Zmiany:
- Silniki EMAX MT3510
- ESC EMAX 30A
- Pokrywka Tarot
- LED RGB na 4 ramionach
- Śmigła 12 cali
- 2x Tattu 4S 6750mAh

Na takim zestawie z gimbalem zawis trwał 21min (waga 3450g).
Później zmieniłem śmigła na węglowe Tarota 13 cali i wyniki były podobne.

Wrzesień 2017
W tym miesiącu rozpocząłem szkolenie świadectwa kwalifikacji.

Październik 2017
Kupiłem gimbal Walkera G3-S i kompakt Sony RX-100 mk4.
Pierwszy lot z tym gimbalem zakończył się kraksą:
Obrazek

Gimbal był zamocowany z przodu drona. Z tyłu dla przeciwwagi były dwa pakiety.
W locie do przodu gimbal z kamerą zsunął się z rurek węglowych i spadł z 20m. Dron w efekcie stracił równowagę i zaczał się mocno kołysać i awaryjnie wylądaowałem w małym lasku na podmokłej nawierzchni która wyamortyzowała upadek.

Stwierdziłem, że nie mogę latać w ten sposób i czas na nowe życie hexy.
Zamówiłem nowe części ze strony Tarota które przujechały do mnie w listopadzie.

Listopad 2017

Zbudowałem moją nową hexe na tej samej ramie, ale z kilkoma ulepszeniami.
- Dłuższe ramiona o 5cm
- Śmigła składane 15 cali
- Mocowanie pakietów zrobiłem centralnie po bokach
- Mocowanie na gimbal również centralnie
- Dłuższe podwozie
- LED RGB zamocowałem tylko dwie sztuki na podwoziu (prawa- zielona, lewa czerwona)

Oto efekt:
Obrazek

W tym miesiącu odebrałem świadectwo kwalifikacji i ubezpieczyłem drona na komercyjne loty.

Z powodu pogody, nie testowałem drona ile minut w zawisie leci.
Wiem tylko, że wcześniej na śmigłach 13 cali i wadze 3665g (2x pakiet 6750mAh) + gimbal + SJ6 pobierał w zawisie 30A.
Teraz na śmigłach 15 cali na tym samym osprzęcie (waga dokładna nieznana) w zawisie pobierał 25A

Grudzień 2017
Postanowiłem reaktywować mój gimbal Walkera (ten który spadł z 20m) na kompakt Sony RX-100 mk4.
Wywałiłem oryginalny kontroler i podłączyłem Storma.
Pierwszy raz miałem z tym do czynienia, więc poświeciłem trochę czasu na podłączenie i konfigurację.

Hexa aktualnie lata tak:


Trochę mi nim buja. Widać to na filmie.
Bawiłem się gainami i nie pomogło.
Próbowałem też Nazę odizolować od wibracji (silniki i piasty wyważone).
Z tego co czytałem na forum to może być przez różny soft w ESC.
Co myślicie? Co może być powodem?

Na przyszły rok chciałbym dopieścić gimbala, nagrać ciekawe materiały.
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

Wczoraj oblatałem hexę.
Gimbal + Sony RX100
2x 6750mAh 4S
Waga: 4060g
Pobór prądu w zawisie: 30A

Klatka z filmu:
Obrazek
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: kuczy »

Saures,
Ogromne gratulacje !
Podsumowanie prac uwidacznia ilosc pracy i postepy, najlepsze, że feniks powstaje z popiołów, i ten prchowy upadek spowodował postęp. Super. W zawisie twoja hexa 4S pobiera 10A więcej, niż mój quad na 6S. Finansowo pewnie 4S wychodzi taniej ;) czekam na czas zawisu z aparatem.
Ps. Ja ostatnio przeholowalem z PIDami i po wywrotce jeden płat smigla się wyszczerbil. Sezon zimowy będzie poprawianiem wszystkiego.

Oby tak dalej - powodzenia !
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

Dziękuję kuczy,
Miałem moment by porzucić to hobby, ale "dronoza" jest chyba nieuleczalna :P
Dokładny test zawisu sprawdzę na wiosnę. Teraz widzę, że loty są krótsze przez temperaturę.
Twój bierze może 10A mniej ale za to napięcie masz większe także ogółem pobór mocy może być podobny tak?
Zima jest dobrym czasem na dłubanie w domu i zbieranie funduszy na sezon.
Dobrze, że u Ciebie nie było dużych strat. Uważaj tam! :)

Panowie, doradzicie coś z moich chwianiem się drona?
Myślę, by zmienić ESC, ponieważ w moje EMAX BlHeli 30A nie mogę zmienić softu.
Naczytałem się dużo i bym celował w to, że ESC mają różne softy.
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Kopter by Saures - Relacja

Post autor: Saures »

Jakiś czas temu kupiłem kamerę Sony RX-100 mk4 i do niego Gimbal Walkera G3-S. Pomyślałem, że będzie to świetny sprzęt który udźwignie moja hexa. Jak sama kamera jest wyśmienita to gimbal niestety już nie.
Recenzji o tym gimbalu na necie nie za bardzo było więc zaryzykowałem. Sterownik posiada dwa analogowe potencjometry (regulowane małym płaskim śrubokrętem) do ustawiania które się wytarły i tyle z ustawiania :)
Poczytałem o sterownikach do gimbala i kupiłem Storm32. Podłączyłem, spędziłem 2 dni na podłączeniu, konfiguracji i zrozumieniu tematu.
Wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam wrażenie, że silniki do tego gimbala są za słabe, ponieważ po 20 minutach są gorące i przy większym ruchu zaczyna coś "syczeć" przez 2 sekundy i silniki się wyłączają.

Do tej kamerki zakupiłem specjalnie kontroler który pozwala sterować migawką i nagrywać film:
Obrazek

Jedyne co teraz chciałbym to:

- zbudować/kupić gimbal 3-osiowy który pozwoli nagrywać mi płynne filmy. Coś doradzicie w sprawie gimbala? Polecacie coś?
- zmienić ESC na Hobbywing X-Rotor
- muszę wymyśleć nowy sposób blokowania ramion, ponieważ ostatnio przydażyło mi się to (na szczeście przed lotem):

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 kwie 2018, 15:47 przez Saures, łącznie zmieniany 1 raz.
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
ODPOWIEDZ