FuriBee F90 szczotka FPV na 2s (GearBest)

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

FuriBee F90 szczotka FPV na 2s (GearBest)

Post autor: ci3jk4 »

Od Gearbest, otrzymałem do testów kolejny szczotkowiec FPV - FuriBee F90.
Mam go dwa dni i od trzeciego lotu (trochę pidowania), stał się moim ulubionym trenerkiem FPV ;)
Quada można nabyć tutaj: http://www.gearbest.com/multi-rotor-par ... 47179.html

Recenzja video i filmik z lotów:




Quad jest zasilany z 2s, więc na szczotkę ma sporo mocy.
Po połączeniu tej mocy z propguardami lata nim się naprawdę fajnie i bezpiecznie również po domu (zazwyczaj nawet szczotkami latam, po hali, ze względu na wszechobecne firanki i kwiatki :P).
Ostatnio testowałem JJPro T2 i naprawdę, różnica w mocy, względem 1s jest ogromna, może nie tak wielka jak przesiadka z 3s na 4s w bezszczotkowcu, ale naprawdę da się to pozytywnie odczuć.
Kontroler jest przygotowany pod wgranie zarówno cleanflighta jak i betaflight, więc każdy może wybrać co mu się podoba.
A jeśli chodzi o sterowanie, to mamy do wyboru DSM i FrSky.

Wygląda trochę śmiesznie i zabawkowo, ale niech to was nie zwiedzie - w środku mamy naprawdę niegłupi zestaw sprzętu.
Wszystkie części zapasowe dostępne są również na stronie Gearbest'a : http://www.gearbest.com/furibee-f90-_gear/

Dylan prosił żeby przy recenzji zwrócić szczególną uwagę na różnice pomiędzy ich produktem, a tym który możemy zakupić na Banggood.
Wychodzi że miał w większości rację, be różnice są i to spore.
1. Nieco inaczej rozwiązano tu mocowanie propguardów/tuneli, dzięki czemu śmigło nie ociera o nie i nie traci w ten sposób ciągu, tak jak to donosili niektórzy użytkownicy konkurencyjnego produktu. Ja akurat nie miałem w rękach tego innego zestawu, ale jeśli to prawda, to bardzo duży plus dla FuriBee, że przemyśleli sprawę zanim sklonowali inny produkt.
2. Oprócz tego mamy tu nieco lepszą kamerkę 600TVL (względem 520tvl) którą dzięki nieco innej obudowie możemy pochylić do góry. - znowu spory plus na rzecz FuriBee.
3. Kolejna sprawa to inny odbiornik RC, tutaj akurat nie uważam że jest to plus ani minus - po prostu każdy wybierze to co mu bardziej odpowiada.
Natomiast pod względem przyszłego DIY myślę że kompaktowy odbiornik kusi!
4. Czwarta różnica to zmiany w budowie laminatu/ramy. U konkurencji mamy produkt nieco lżejszy, ale jednocześnie nieco bardziej delikatny, tutaj cięższy i nieco mocniejszy.
Znowu wybór zależy od tego, czego oczekujemy od quada.

Recenzja video pojawi się zapewne po świętach, a jak na razie zapraszam do małej fotorelacji:

Quad przyjeżdża do nas ładnie zapakowany w swoim kartoniku
Obrazek

W środku możemy znaleźć quada, instrukcję w języku angielskim, pakiet 400mah 7,4V, 4 zapasowe śmigła i ładowarkę usb.
Obrazek

Obudowa pełni głównie rolę dekoracyjną i usunięcie jej nie wpływa w dużym stopniu na sztywność ramy, jednak dość dobrze chroni elektronikę przed uderzeniami.
Tak jak mówiłem kamerka ma wycięcie w obudowie, umożliwiające pochylenie jej, jeśli chcemy latać nieco szybciej.
Obrazek

Z boku mamy nacięcie na port usb, jeżeli chcielibyśmy zmienić ustawienia. Jest tu dość ciasno, ale popularne kable micro usb da się wpiąć bez większego kombinowania.
Niestety nie znajdziemy nigdzie otworu dla zmiany kanałów w naszym AIO VTX'ie, za każdym razem kiedy chcemy zmienić kanał, lub band, musimy odkręcać 5 śrubek u spodu ramy i ściągać obudowę.
Proponuję od razu po odpakowaniu wziąć wiertełko 3-4mm i zabrać się za operację czaszki, w ten sposób będziemy mogli zmieniać kanały, bez zbędnych kombinacji.
Obrazek

Nasza pszczółka (czy może osa, bo chyba producent nie może się zdecydować) ma nawet żądełko - bacik 5,8ghz od naszego VTX'a
Obrazek
Obrazek
Obrazek

RTF Quad waży 67 gram, bez baterii 44 gramy.
Obrazek
Obrazek
Jesli nie podoba nam się pszczółkowa obudowa, to możemy ją zdjąć - zaoszczędzimy 4 gramy "czasu lotu" :)
Obrazek

Jak widać ramka ma 1mm grubości i różni się nieco od wyrobu konkurencji.
Ramiona nie mają nacięć, a część ogonowa również nie została usunięta.
Ta część robi tak na prawdę za podparcie dla antenki VTX'a, czyli innymi słowy nie robi NIC i możemy ją uciąć - zawsze to kolejne pół grama czasu lotu
Kolejną sprawą są prop guardy, jeśli chcecie się ich pozbyć to niestety musicie je zniszczyć/obciąć - są zintegrowane z koszykami na silniki, a te znowu służą jako podwozie i wypadało by je zostawić.
Obrazek
Obrazek

Następnie elektronika.
Kontroler to FuriBee F3 Evo, przygotowany pod silniki szczotkowe.
Fajną sprawą są umocowane już konektory silników - w przypadku szczotek, a zwłaszcza szczotek na 2s, będziemy silniki wymieniali dość często (to normalne że się zużywają), tutaj nie musimy nawet odpalać lutownicy :)
Tak jak nazwa sugeruje mamy tu procesor generacji F3, czyli nieco szybszy nic F1 - miłe, ale nie niezbędne dla tego typu quada.
To co jest stosunkowo nowe w quadach szczotkowych to zainstalowany buzzer - świetna sprawa jak mamy poszukać tego malucha w wysokiej trawie, albo po prostu być informowani o kończącej się baterii.
Do płytki możemy się podpiąć z odbiornikiem zarówno sbus jak i ppm jeśli w przyszłości będziemy mieli taką potrzebę albo marbalon wypuści eleresa micro :).
Oprócz tego na płytce mamy wyprowadzone pady do podłączenia led stripa (albo led tripa :) jak to nazwało FuriBee).
Więc możemy uzupełnić ramkę o to co oferuje konkurencja, a czego FuriBee nie ma w zestawie - podświetlenie.
Obrazek
Obrazek

Kamerka to kombo kamera + nadajnik video. Nie znalazłem niczego skąd mógłby być on sklonowany, oprócz popularnych kiedyś zestawów do whoopów. http://www.gearbest.com/fpv-system/pp_595529.html
Odbiera całkiem nieźle, ale w specyfikacji ma tylko NTSC.
Oferuje 40 kanałów 4 bandy + raceband i 25mW mocy.
Kamerka to znowu CMOS, ale za to 600TVL
Zmiana kanałów jest prosta, dzięki umocowanemu guzikowi, krótkie kliknięcia zmieniają kanał, kliknięcia >2s zmieniają band.
Obrazek
Obrazek

I na koniec odbiornik RC http://www.gearbest.com/multi-rotor-par ... 87861.html
Jest malutki!!! 1x1cm 0,5 gram wagi
Nie wiem czy dla innych zestawów jest taki sam, ale ten jest super, patrząc pod kątem przyszłego DIY.
Moja sztuka obsługuje akurat DSM i SBUS.
Obrazek


Recenzja video, po świętach !
Ostatnio zmieniony sobota 11 lut 2017, 23:55 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: FuriBee F90 szczotka FPV na 2s (GearBest)

Post autor: ci3jk4 »

Temat pewnie już dawno zapomniany, ale w końcu udało mi się dokończyć recenzję (w pierwszym poście).
Niestety uwaliłem multiprotocol module i długo czekałem na nowy - to już 3 sztuka...
Przepraszam za opóźnienie
kapitek
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2017, 12:30
Lokalizacja: Lublin

Re: FuriBee F90 szczotka FPV na 2s (GearBest)

Post autor: kapitek »

Właśnie do mnie dotarł ten maluch w wersji z odbiornikiem DSMX. Nabyłem w promocji "11/11" na GearBest za ok. 120zł.
Jeszcze nie udało mi się go uruchomić z moim Spektrum DX7.
ODPOWIEDZ