zwara na płytce dystrybucyjnej ładowania równoległego

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

zwara na płytce dystrybucyjnej ładowania równoległego

Post autor: krzyszo »

Hej, ktoś miał może taki przypadek? ;> W pośpiechu wpinałem wtyczki jst do gniazd od lipo 2s. jedna wpiąłem prawidłowo, drugą mega pechowo (i nie wiem jak wlazła) 2s w 3s. Zeby to jeszcze trafiło tak że bieguny się zgadzaly a zrobiła się lipa tego typu;
Obrazek
https://zapodaj.net/318e5bec5f2d1.png.html
Popaliło i pospawało wtyki jst. Dodatkowo spaliło bezpiecznik 40A.
Zrobiłem lutowania na płytce i zmiana bezpieczników z 40A na 15A, 10A, 7,5A (kolejno)
Nie grzebałem w lipo, poprawiłem tylko gniazda jst.
Problem w tym że w trakcie całej akcji trwającej 5s poszedł dymek z wyjścia gdzie idą kabelki jst, dodatkowo posztywniały z jednego lipola jeden od masy, drugi z drugiego lipola od celi. wtyczka jst aż się zrobiła czerwona. Widząc co się dzieje natychmiastowo (w ciągu 5 sec) wypiąłem xt 60 z board'a i potem trzymając za kabelki od jst oderwałem wtyczkę jst od boar'a
I jaka wasza rada, bo dziwo po tej całej akcji na rozładowanych lipolach (po lotach), gdzie w trakcie zwary miały napięcia 7,5-7,6 napięcia na celach i bateriach oscylowały w okolicach 7,55 bądż 7,48. Po próbnym 15 minutowym ładowaniu - cele 3,83 i 3,83 razem 7,66 druga tak samo 3,75 i 3,75 razem 7,5.
Rozbierac i sprawdzać przewody - czy poprzestać na naprawie płytki i jst?
Bateria HRB 30C 2600mah.
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: zwara na płytce dystrybucyjnej ładowania równoległego

Post autor: NeXuS »

Kiedyś podłączyłem pakiet odwrotnie do mojego Twinstara podczas prób w domu. Prąd poszedł przez regle, po drodze były jakieś improwizowane chińskie kable, które momentalnie straciły izolację (dym) i zaświeciły się jak słoneczko. Wszystko parę sekund zanim rozłączyłem. Kable prądowe w samolocie wyglądały na nienaruszone, wszystko działało, więc z ciężkim sercem olałem i do dziś (ok. 2 lata minęły) nic się złego nie dzieje, ani ze sprzętem, ani z pakietem. Ale może u mnie te chińskie kabelki paląc się wzięły na siebie całe to obciążenie i reszta przetrwała.
skow29
Posty: 66
Rejestracja: sobota 01 paź 2016, 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: zwara na płytce dystrybucyjnej ładowania równoległego

Post autor: skow29 »

To lipo, gdzie zwarcie grozi pożarem -nie masz pewności czy się nic w środku przytopiło - dla własnego spokoju bym posprawdzał wszystko dwa razy.
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: zwara na płytce dystrybucyjnej ładowania równoległego

Post autor: krzyszo »

skow29 pisze:To lipo, gdzie zwarcie grozi pożarem -nie masz pewności czy się nic w środku przytopiło - dla własnego spokoju bym posprawdzał wszystko dwa razy.
Sprawdziłem dziś jedno lipo, jeden z przewodów AWG 22 gdzie przebiegał prąd zwarciowy (przewód masy). W środku jest ścianka pokryta chyba żywicą i jakąś gąbka chroniąca. żadne z elementów nie uległo przepaleniu, z małym ale. Cały przewód masy AWG 22 praktycznie mocno sztywny, potrafił ułamać się dosłownie już w środku. zrobił się z AWG dosłownie łamliwy drut. Przewód silikonowy stracił swoje właściwości, zbyt łatwo schodzi jako izolacja podstawowa.
Nie mam silikonowego AWG 22, dopiero zamówię dziś. Jak przyjdą, biorę się za poważną operację - bo strach jest nie powiem, skutki uszkodzenia izolacji przewodów i zwary mogą sporo kosztować.
Jedno wiem na pewno, najbardziej po dupie dostało lipo które dostało porcję ładunku poprzez własny przewód masy. I wynika że prąd zwarciowy był spory, w dodatku uczestniczyły w tym prawie wszystkie cele - tak wynika z tego co sobie rozrysowałem.
Co dalej zobaczymy, będę latał i obserwował. W międzyczasie podzielę się relacją co się będzie działo z dwoma lipo.

[edit]

Zaczęła się wariacja łądowarki IMAX B6;/

Taka gorąca prośba - pilne czy ktoś wie jakie parametry mają te tranzystory, m.in na ścieżce 3 balancera? (M,1,**2**)
Bardzo pilne,
na schemacie nie jest nic podane - a sprawdzając każdego z osobna różnią się rezystancją zaporową. Dodatkowo masakra, piszczy mi na tranzystorze - jest przejście;/
Nic dziwnego że ładowarka przy końcówce procesu ładowania wariuje z napięciami (wahania) i tak samo
ładuje 0,2A, potem 0,0, znowu 0,2 potem 0,1 i tak w kółko.
Na dodatek zostawiłem na noc lipo 3s 10c charsona,
wstałem po 10ej, niby 12,59 V - myśle doładuje bo miałem polatać (lipo do RC), ustawiam i kurdeeee wskakuje 12,12 i majda w te i wewte napięciem i prądem łądowania.
Wpinam miernik a tam taki zonk;
4.14 ; 4,09 ; 3,74
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
krzyszo
Posty: 118
Rejestracja: piątek 17 lis 2017, 09:33
Lokalizacja: Jawor

Re: zwara na płytce dystrybucyjnej ładowania równoległego

Post autor: krzyszo »

Odczytałem 2VP albo 2VC.
wujek google na ten temat milczy;/
Pomoże ktoś?
Na youtube znajdziesz mnie pod
ChrisRC_FPV

Moje latadła; VX210, HEXA F550, 250stka HSKRC freestyle (realnie 240)
ODPOWIEDZ