Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy ten opis był dla Ciebie przydatny?

TAK
52
95%
NIE
3
5%
 
Liczba głosów: 55

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: pma_ »

maxiiii pisze: Ale to dziwne, że masz zasięg 2-3 km na zwykłych bacikach, nigdy tego nie miałem i też nie do końca w to wierzę. Do 1 km na zwykłych oryginalnych antenach.
No to zobacz tutaj http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=37919
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: kolsek345 »

Oczywiscie masz racje 3DR na dwóch bacikach to max 1 Km - chodzilo mi o zasięg przy antenie krunkowej w bazie - i tu zgodnie z tym watkiem https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -Sept-2017 - wszystko zalezy jaki model , czy odbioenik 3DR w modelu daleko od regla itp itd...Nawet podlaczenie 3DR w bazie do usb telefonu z androidem powoduje ( w/g autaora wątku) zaklocenia i dlatego stosuje most bluetooth smartfon/3DR. Dlatego chce spróbować przeslac te dane linkiem ktory uzywam juz od 3 lat i w pewnym sensie dopracowalem na dużych odleglosciach ( anteny odbiorcze i kierunkowe , eliminacja zaklocen itp..).Majac taranisa Q7 nie moge raczej uzyc softu ersky9x do bezpośredniego odbioru danych mavlink? - tylko Opentx. Jest oczywiscie jeszce mozliwosc zastosowania silnych anten kerunkowych dla 3DR (433,915Mhz) ale po co jak mam juz sprawdzona antene kierunkowa na 2,4 Ghz - no chyba ze nie bedzie innej mozliwosci.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Wystarczą zwykłe anteny typu dipol pół falowy i zasięg rośnie do kilometrów.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: lotpawel »

na zwykłych dipolach robionych "na kolanie" dla RC 435Mhz - 100mW oraz Video 1200Mhz nadajnik fox, to robię spokojnie 5-6km bez zrywania obrazu czy linku rc.
Wszystko zależy jak anteny zrobić, jak "elektrownie" rozłożysz i gdzie latasz...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

pma_ pisze: No to zobacz tutaj http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=37919
Tyle, że w tamtym wątku jest mowa o o 2,4g a tutaj o modemie 3DR na 433mhz gdzie oryginalne anteny to jedna wielka porażka a bardzo często chińczyk dodaje anteny na 2,4ghz.
maxiiii pisze:na zwykłych dipolach
Dipole są OK :)
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: Lotnik »

ogromne słowa podziękowania dla użytkownika maxiiii, ogromna wiedza ogromnie sympatyczny i pomocny człowiek.

Oto efekty jego pomocy:


zephyr chociaż zdewastowany jak bunkier po 2 wojnie, mknie z prędkością 180km/h
Awatar użytkownika
dambens
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 15 cze 2017, 15:21

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: dambens »

W miarę udało mi się ogarnąć z APM, upchnąć wszystko w modelu i ustawić. Jednak w trybie stabilize gdy przechylam model działa tylko jedna lotka. Lotki są zrealizowane na dwóch osobnych kanałach, i podczas sterowania drążkami działają normalnie. Jedynie gdy przechylam model w trybie stabilize wychyla sie jedna lotka. Any ideas jak to ogarnąć?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

W RC(numer twojej drugiej lotki) ustaw zanegowane sterowanie lotki (Aileron = 4, rev 1)
Awatar użytkownika
dambens
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 15 cze 2017, 15:21

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: dambens »

Dzięki, rev miałem na jeden ale function miałem zamiast 4 również 1.

maxiiii, jeszcze jedno pytanie, w którą stronę mają wychylać się lotki i sw kiedy przechylam model? Kiedy przechylam model w prawo, lotki mają kontrować jak do lotu w lewo, gdy przechylam w lewo to jak do skrętu w prawo, natomiast gdy podnoszę nos do góry to SW idzie w dół, a gdy ogon do góry do SW idzie do góry?
Boloand
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 03 kwie 2017, 22:31
Lokalizacja: Nwogród Bobrzański

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: Boloand »

dambens pisze:Dzięki, rev miałem na jeden ale function miałem zamiast 4 również 1.

maxiiii, jeszcze jedno pytanie, w którą stronę mają wychylać się lotki i sw kiedy przechylam model? Kiedy przechylam model w prawo, lotki mają kontrować jak do lotu w lewo, gdy przechylam w lewo to jak do skrętu w prawo, natomiast gdy podnoszę nos do góry to SW idzie w dół, a gdy ogon do góry do SW idzie do góry?
Witam, może ja pomogę, Jeśli przechylasz model w prawo, lewa lotka powinna iść do góry a prawa na dół jeśli podnosisz ogon
do góry lotka na dół.
Lotki zrobiłem na kablu Y jest prościej.
Awatar użytkownika
dambens
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 15 cze 2017, 15:21

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: dambens »

Dzięki wszystkim za pomoc, w szczególności maxiiii, nielot teraz pięknie wozi się po niebie.



Pytanie dodatkowe: Jeżeli przełączę go w tryb manual i wytrymuję, to potem robię tylko ponowną kalibrację radia w MP i wszystko jest spoko tak czy siak? : )
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Po trymowaniu w manualu robisz autotrim. Nie robi się już kalibracji radia.
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: kolsek345 »

Czy orientuje sie ktos może czy do miniAPM3.1 można podlaczyc na jakiś PIN analogowy sygnał RSSI 0-3.3V z odbiornika Frsky DR4-ii ? W przypadku wiekszych braci APM znalazłem opis ale do miniAPM nic nie moge wyszperać.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Przecież to to samo tylko mniejsze. A0, A1, A2 ...... też są :)
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: kolsek345 »

Czyli ustawić w parametrach np RSSI_PIN na 5 i na wejście A5 podać 0-3,3 v i zakres RSSI_RANGE 3,3? Czy mini APM obsługuje może buzzer na ktoryms z wyjsc A0-A11?
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
ODPOWIEDZ