Fat Shark Dominator

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Fat Shark Dominator

Post autor: breweryhills »

Zapożyczyłem się na poczet przyszłej wypłaty :-) i zamówiłem Fat Sharki Dominator - czyli nowy wariant znanych wideogogli. Znanych raczej Wam, ponieważ ja wcześniej nie miałem styczności z żadnymi wideogoglami. Zamówienie nowych gogli było więc związane z ryzykiem że nie będą mi odpowiadać, z drugiej strony brak przyzwyczajeń pozwala dopasować się do każdych gogli.

Szukając dostawcy gogli zdecydowałem się na zakup w niemieckim Globe Flight (http://www.immersionsflug.de). Cena wyjściowa to 299EUR, kupując na firmę można jednak zakupić bez VAT-u. Koszty wysyłki to 15EUR (DHL Paket Premium, ubezpieczona i dostarczona do mnie przez kuriera DHL). Dostawa miała miejsce w czwartym dniu od zamówienia.

Nie kupowałem w Stanach - po pierwsze w HK gogle te są jeszcze niedostępne. Po drugie zakup w cenie 299$, przy założeniu kosztów wysyłki 100$, wyszedłby następująco - 299$ + 100$ = 399$. Do tego 5% cła, to daje 419$. Zostaje doliczyć VAT, wychodzi 515$ czyli ponad 1600 złotych. O czasie dostawy nie wspomnę. Ja zapłaciłem 267EUR, co daje 1170 złotych. Taniej w Europie jest tylko w rcelectronica.com, ale ten sklep wydał mi się podejrzany, w necie też nie ma najlepszych opinii.

CO W KOMPLECIE ?

Do rzeczy. Zakupiona przeze mnie wersja to podstawa, bez headtrackera i odbiornika. W komplecie znajdują się

* gogle
* fajny, twadry futerał
* zintegrowany kabel zasilająco-sygnałowy (zasilanie, composite video oraz stereo audio)
* kabel zasilająco-sterujący do nadajników Futaba (pozwala zasilać gogle z nadajnika oraz wprowadza do nadajnika sterowanie z headtrackera)
* wtyczka zasilająca do samodzielnego zalutowania (na przykład do zrobienia zasilania z pakietu)
* instrukcja w języku angielskim

PIERWSZE WRAŻENIE

Gogle sprawiają bardzo fajne wrażenie. Są lekkie (same gogle ważą 160g, z kablem sygnałowym 280g), wykonane z matowo wykończonego, czarnego tworzywa. Na frontowej części gogli wykonany jest czarną, błyszczącą farbą napis FAT SHARK. Rozsądny kompromis pomiędzy potrzebą oznaczenia marki produktu a psuciem spójnego, eleganckiego wyglądu gogli. Pod tym względem wyglądają one znacznie lepiej niż starsze Fat Sharki. Na górnej części dwa przyciski do regulacji głośności w podłączonych słuchawkach oraz kolejne dwa do zmiany kanału w opcjonalnym odbiorniku. Zostaje jeszcze jeden, domyślam się że to włącznik/wyłącznik headtrackera.

Pora założyć na oczy. Tutaj pozbyłem się pierwszego lęku - czy spasują się z moją facjatą ? Otóż gogle opierają się lekko na nosie, co nie jest nieprzyjemne a stabilizuje je na miejscu. W dużej mierze ich pozycję stabilizują jednak gumowe osłony uszczelniające optycznie każde oko. Są przyjemne, dość miękkie ale sprężyste na tyle by gogle przyciągane do oczu paskiem nie dotykały skóry. Gumy dają całkowite zaciemnienie a spora powierzchnia przylegania nie sprawia wrażenia ucisku.

Pora podłączyć zasilanie. Zgodnie z instrukcją napięcie zasilania może wahać się od 7 do 13V, co odpowiada zasilaniu z pakietu 2S lub 3S. Deklarowany pobór prądu bez dodatkowego wyposażenia 200mA. Po włączeniu zasilania i założeniu gogli na oczy, mogę wreszcie przekonać się co widzę. A widzę wyraźny, prawidłowy pod każdym względem obraz. Nie ma żadnych zniekształceń ostrości, rozbarwień czy beczki. Poczułem się jak widz w kinie. Na tym etapie tylko jeden problem dał się zauważyć, mianowicie gogle spoczywają na moim nosie tak, że oś środka ekranu jest powyżej mojego osi wzroku. W związku z tym górna krawędź ekranu jest lekko zniekształcona. Podniesienie gogli odrobinę wyżej rozwiązuje ten problem, ale chyba będę musiał przykleić podkładkę gąbkową aby gogle leżały na moim nosie nieco wyżej. Może to tylko mój nos jest tak nisko :)

OBRAZ

Jak już wspomniałem, obraz jest niezwykle ostry, nie ma zniekształceń geometrycznych, nie ma przebarwień. Rozmiar ? Powiem że obraz jest średniego rozmiaru. Powtórzę - czuję się jak w dużym kinie, w środkowym rzędzie. Obraz nie "opływa mnie" w tym sensie, że jest wszędzie naokoło. Zdecydowanie to nie jest miejsce w pierwszym rzędzie :) Szybko jednak przestaje mieć to znaczenie, po trzech minutach obraz był po prostu akurat. Co ważne, nie wymaga zbyt dużych ruchów gałek ocznych by objąć całą powierzchnię wzrokiem. Gdy podłączyłem odbiornik LawMate i zobaczyłem obraz z kamery quada, szybko przekonałem się że rozmiar obrazu jest w sam raz. Odczyt parametrów OSD nie wymaga nadmiernego odrywania wzroku od środka kadru, nie dostaję "oczopląsu".

Obraz jest klarowny, nie widać pikseli. Teksty OSD są ostre i czytelne. Kolory są prawidłowe, chociaż nie jest to jakość telewizyjnej plazmy :) Minusem jest regulacja kontrastu i jasności - po pierwsze malutki "joystick" po lewej części gogli jest trudny w obsłudze. Nie tylko że zamontowany po skosie, to jeszcze trudno tak nim operować by zmieniać tylko ostrość albo tylko jasność. Zwykle ruch palcem powoduje zmianę jednego i drugiego... Na szczęście po ustawieniu tych parametrów nie ma już potrzeby ruszać tego joysticka.

Zaraz po założeniu gogli zaczęły parować mi "szybki". Niestety, sprzyja temu szczelne połączenie oka z goglami. Po chwili jednak zaparowanie samo ustąpiło, jak tylko wyrównała się temperatura. Nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądało w praktyce, zobaczymy czy obędzie się bez płynu przeciwko zaparowaniu szkieł. Na pewno warto pamiętać o tym, by gogle przechowywać i przewozić w ciepłym miejscu.

PODSUMOWANIE

Nie miałem jeszcze okazji latać z tymi goglami, dotarły do mnie dopiero dzisiaj a za oknem wieje jak diabli. Od piątkowego wieczoru wiatr ma usiąść, więc będzie okazja by w weekend wykonać więcej testów. Nie omieszkam się podzielić !

PLUSY I MINUSY

Na plus:
* elegancki design
* lekka, ergonomiczna konstrukcja
* 100% zaciemnienie
* wysoka jakość obrazu na całej powierzchni

Na minus:
* gumki osłaniające przed światłem są luźno zamocowane na goglach i potrafią spaść, trzeba uważać by ich nie zgubić
* bardzo niewygodna regulacja jasności i kontrastu[/b][/list]
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Fajny opis, przykleję ;) Dorzucisz jeszcze fotki?
pozdrawiam
Michał
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

diem pisze:Fajny opis, przykleję ;) Dorzucisz jeszcze fotki?
W sobotę zrobię fotki i wrzucę :)
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
alexusa
Posty: 679
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 05:15
Lokalizacja: Skąd innąd

Post autor: alexusa »

breweryhills pisze:po pierwsze malutki "joystick" po lewej części gogli jest trudny w obsłudze. Nie tylko że zamontowany po skosie, to jeszcze trudno tak nim operować by zmieniać tylko ostrość albo tylko jasność. Zwykle ruch palcem powoduje zmianę jednego i drugiego... Na szczęście po ustawieniu tych parametrów nie ma już potrzeby ruszać tego joysticka.
... joystick nie jest po skosie ale na gornej powierzchni i uwierz mi - dziala bez problemu kiedy masz je na glowie. Lewo-prawo, przod-tyl. Glosnosc sluchawek mogla byc po lewej stronie, czyli po stronie gniazdka, a pozatym lepiej miec wszystko pod lewa reka bo jak wiadomo, wiekszosc steruje samolotem prawa reka.

https://picasaweb.google.com/1101247250 ... 7347222210

Jedyna wada jaka JA wnalazlem - to wlasnie te gumowe cups na oczy - spadaja. Kiedy zakladasz gogle musisz je zalozyc dokladnie, ja zawsze przesune je we wszystkie strony tak, aby widziec wszystkie krawedzie ekranu. Wtedy wlasnie spadaja z "frezu".

Rowniez je porownywalem do modelu base - wedlug mnie - bezkompromisowo lepsze wykonanie, szklana optyka, obraz MNIEJSZY ale za to WYRAZNIEJSZY bez widocznej poxelozy ...

Takie moje 2 centy
"Alcohol ... Because no great story starts with a salad ..."
Awatar użytkownika
Fabian
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 21 paź 2012, 10:04
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Fabian »

Mam pytanie dotyczące tych gogli. Czy po zaniku sygnału masz blue screen ? Ja w Wrap 1200 tak miałem i po 3 sekundach gogle się wyłączały (3 sekundy snieg następnie 3 sekundy blue screen i automatyczne wyłączenie się gogli).
Awatar użytkownika
dalen
Posty: 45
Rejestracja: czwartek 24 lut 2011, 19:27
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: dalen »

To może ja odpowiem.
W Dominatorach nie ma blue screena. Nie ma także żadnego wyłączania się gogli po zaniku sygnału.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Fabian
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 21 paź 2012, 10:04
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Fabian »

Dziękuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Że się przykleję - pojawiły się poprawione Dominatory - http://www.firstpersonview.co.uk/video-goggles-screens/fat-shark-attitude-sd-video-goggles
Czy ktoś miał okazję je przeteścić?
Od śmigła...
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

W necie piszą, że póki co Dominatory najlepsze. SD dają po prostu większy obraz
Quality is said to be lower than the Dominators, because the doms use glass optics, instead of plastic ones (makes it lighter by means of weight).
Jak ktoś ma dominatory to przesiadka nie ma sensu, chyba, że na HD 800x600, które pewnie za pół roku - rok będą :-)
Awatar użytkownika
vintersky
Posty: 471
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:51
Lokalizacja: Warszawa / Józefów

Post autor: vintersky »

Grzechu pisze:W necie piszą, że póki co Dominatory najlepsze. SD dają po prostu większy obraz
Quality is said to be lower than the Dominators, because the doms use glass optics, instead of plastic ones (makes it lighter by means of weight).
Jak ktoś ma dominatory to przesiadka nie ma sensu, chyba, że na HD 800x600, które pewnie za pół roku - rok będą :-)
Ja latam na Dominatorach i rozważam jednak przesiadkę na Attitude SD (tudzież HD jak wyjdzie), ponieważ niestety rozstaw moich oczu jest najwyraźniej inny niż wszystkich ludzi na ziemi (przynajmniej wg producenta). W Attitude jest opcja zmiany rozstawu ekranów.
Dominatory mają niezłą jakość, ale nie jest to obłęd i szał. Headplay'e mają lepszą jakość.
Się lata, się testuje, się mądrzy!
Awatar użytkownika
zaa
Posty: 49
Rejestracja: piątek 18 maja 2012, 11:59
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

Post autor: zaa »

Przymierzam się do zakupu gogli, czy ktoś z Warszawy lub okolic mógłby udostępnić żebym mógł założyć na głowę i zobaczyć czy mi pasują (rozstaw źrenic 70 mm).
Z góry dziękuję
Andrzej
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
vintersky
Posty: 471
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:51
Lokalizacja: Warszawa / Józefów

Post autor: vintersky »

zaa, służę Attitude SD, Dominatory ma kumpel, mogę postarać się umówić coś do testów.
Się lata, się testuje, się mądrzy!
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

vintersky pisze:Dominatory mają niezłą jakość, ale nie jest to obłęd i szał. Headplay'e mają lepszą jakość.
Nie dziwne skoro przeciwstawiasz 640x480 vs 800x600 :-)
Gorzej jakby było odwrotnie ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
vintersky
Posty: 471
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:51
Lokalizacja: Warszawa / Józefów

Post autor: vintersky »

Rurek pisze:
vintersky pisze:Dominatory mają niezłą jakość, ale nie jest to obłęd i szał. Headplay'e mają lepszą jakość.
Nie dziwne skoro przeciwstawiasz 640x480 vs 800x600 :-)
Gorzej jakby było odwrotnie ;-)
Rurek, ale stare Cinemizery jednak mają wg. mnie lepszy obrazek od Headplay'a. A Cinemizerki mają właśnie 640/480.
Się lata, się testuje, się mądrzy!
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Ale mają szklaną optykę Zeiss'a i to chyba jednak robi różnicę ;-)
ODPOWIEDZ