Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Arthor »

Postanowiłem sprawić synowi rzutkę styropianową za 30zł, ot tak dla zabawy. Ale coś mnie tknęło i zamówiłem dwie. Sky Surfer 550, o takie:
https://abc-rc.pl/rzutek-sky-surfer-560mm
Zamiast deklarowanej masy 80 gramów, w rzeczywistości jest około 55-60g. Dodatkowo pod kabiną pilota znalazłem zatopiony prezent - dwie stalowe kulki o łącznej masie 14g.
Zanim rzutka do mnie dotarła, zamówiłem już resztę gratów do przeróbki:
silnik DYS 1104 6500KV
śmigła 3025
ESC DYS 20A Mini
sprawdzony BEC
"jakieś" serwa 4.4g
i baterię Dualsky 800mAh 2S (w rzeczywistości około 690mAh).
Do tego eLeReS Rx (AP) z dipolem od Kkacpra i moduł gyro acc.
Masa do startu poniżej 165g
i lata... :-)
IMG_8608.jpg
IMG_8608.jpg (366.79 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8611.jpg
IMG_8611.jpg (259.83 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8612.jpg
IMG_8612.jpg (243.9 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8613.jpg
IMG_8613.jpg (388.4 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8666.jpg
IMG_8666.jpg (240.57 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8667.jpg
IMG_8667.jpg (405.42 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8700.jpg
IMG_8700.jpg (343.76 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8701.jpg
IMG_8701.jpg (467.45 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8702.jpg
IMG_8702.jpg (532.06 KiB) Przejrzano 6769 razy
IMG_8705.jpg
IMG_8705.jpg (538.17 KiB) Przejrzano 6769 razy


Teraz jeszcze w planach dodanie FPV i może małego GPS'a, żeby RTH było.
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Plotek »

Tak oglądam ten filmik i mam wrażenie, że chyba zrobiłeś ją jednak sobie :mrgreen: Mały czymś innym bardziej zainteresowany :mrgreen: Ja będę taką rzutkę popełniać za jakieś 1.5 roku :-)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Chestnut »

a jak się znudzi spokojne latanie to mocniejszy silnik na dziób, i...
...mini pylon racer ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: NeXuS »

Też takiego sobie zrobiłem, trochę tylko zwiększyłem mu rozpiętość. Miał być do zabawy dla dzieci, a jest ulubionym trenerkiem i lata na rozgrzewkę zawsze jako pierwszy :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: kamilborkowski »

Z kolei ja oblatałem wczoraj mini Skywalkera. Wprawdzie to nie rzutka, ale też mały samolocik. Lata super! Muszę tylko fpv założyć i w bezwietrzną pogodę można pośmigać :-)
W domu czekają jeszcze dwie rzutki, nawet syn o jedną pytał czy zrobię zdalnie sterowaną więc może da się wkręcić chłopak :-)
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: df2 »

Miniskywalker latał u mnie w każdych warunkach - też w silnym wietrze i deszczu - na silniku 1806 emax i bateriach 800 2s (bezwietrzna pogoda) do 1000 3s (ostry wiatr). Założenie stabilizacji pomaga ale nie jest konieczne.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Arthor »

Plotek pisze:Tak oglądam ten filmik i mam wrażenie, że chyba zrobiłeś ją jednak sobie :mrgreen:
Ciii... tylko nie wygadaj się mojej kobiecie. Ona nadal myśli, że to dla synka ;-)
Chestnut pisze:a jak się znudzi spokojne latanie to mocniejszy silnik na dziób, i...
...mini pylon racer ;-)
A właściwie czemu na dziób? Właśnie pod koniec prac zacząłem się zastanawiać, czy nie zdał by egzaminu silnik pchający zamocowany całkiem od tyłu, jak w latającym skrzydle. Pewnie sterowanie by było ciut cięższe, ryzyko poszatkowania ręki przy starcie, ale za to jaki wygląd... No i pozbyłbym się kolumny na silnik.
df2 pisze:Miniskywalker latał u mnie w każdych warunkach - też w silnym wietrze i deszczu
Mam nadzieję, że mój po dociążeniu (GPS, FPV), zacznie trochę lepiej znosić wiatr.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: NeXuS »

Żeby Ci tylko nie przestał latać po dociążeniu. Mój fox też latał z fpv, ale dość ostro trzeba go było popędzać, bo z tym obciążeniem już cegłowaty był.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Arthor »

Mam wrażenie, że jest jeszcze zapas. Obecnie leci poziomo już od 40% mocy, a na 100% to i beczki można kręcić. Nie przekonam się jak nie spróbuję :)
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Chestnut »

dlaczego, głównie ze względu na wyważenie- silnik z z tyłu przesunie mocno SC, - dociążanie takiego malucha nie wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem, a wyważenie samym "sprzętem na pokładzie" może być trudne do osiągnięcia ze względu na brak miejsca.
Ale też stabilniej zachowywałby się przy różnych obrotach silnika, praktyka pokazała mi, że zakładając pchające śmigło do modelu który nie był projektowany pod takie rozwiązania bardzo trudno uzyskać równy lot w całym zakresie prędkości. Z AP to co innego ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Arthor »

Po obejrzeniu filmu z tego wątku http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=41245, spojrzałem na moje latadło, obejrzałem film jeszcze raz i stwierdziłem: a czemu nie...
I tak po ostatniej kraksie trochę go przerabiałem, wzmocniłem ogon, dołożyłem antenę GPS (niestety miałem tylko antenę z 4drones. jest rewelacyjna, ale duża i ciężka. stanowi blisko 10% masy całego samolotu).
Tak więc wystrugałem ze styropianu dwa pływaki pod skrzydła, uszczelniłem dolne wyjście anteny od eLeReSa klejem PU, z dna butelki po fancie 2l wyrzeźbiłem osłonkę na tylne serwo.
IMG_8995.jpg
IMG_8995.jpg (273.85 KiB) Przejrzano 6357 razy
IMG_8997.jpg
IMG_8997.jpg (263.01 KiB) Przejrzano 6357 razy
IMG_8998.jpg
IMG_8998.jpg (394.06 KiB) Przejrzano 6357 razy
Oblotu jeszcze nie było, bo od kilku dni wieje tak, że głowę urywa. W dodatku jutro lecę do Polski ( :-D ) więc pierwsze próby będą dopiero około połowy września.
Jak myślicie? ma szansę oderwać się od wody? Przy lądowaniu na wodzie nie zrobi mi fikołka? Po włożeniu do wanny, cały płat ogonowy jest w wodzie.
Poza tym przesiądę się z 2S na 3S. Nowa bateria już jedzie. Tym razem nano-tech. Nie żadne noname Dualsky z bg z mocno zakłamaną pojemnością. Po zmianie zasilania dojdzie mi parę watów i gramów ciągu. Może wystarczy :)
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Arthor »

Hydromotoszybowiec oblatany z płozami. Pogorszenia aerodynamiki - brak. Ląduje na wodzie - ślicznie. Start z wody przypomina próby morskie łodzi podwodnych... ;-)
Ciężko powiedzieć czy osłonka serwa zdała egzamin. W sumie tylko dodatkowa robota - wylewanie z niej wody po każdym lądowaniu ;-) A znaczy to tylko tyle, że serwa są fabrycznie dostatecznie szczelne...



Natomiast dziś był pierwszy oblot z FPV. Na baterii 2S wyraźnie stał się ociężały. Komfortowe latanie było dopiero w okolicy 70-80% gazu (inna sprawa, że konkretnie wiało).
Na baterii 3S silnik się spalił po 9 sekundach lotu z pełną mocą. Już wcześniej przy próbach na ziemi grzał się niemiłosiernie na 3S, więc taki scenariusz był do przewidzenia. Ale przed spaleniem silnika, samolocik latał jak marzenie. Udało się go rozbujać do blisko 90km/h!



Jak sądzicie? BG uzna reklamację z tytułu upalonego silnika? Na stronie podają, że może pracować na 3S, śmigło było takie jak zalecane...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Adrián »

Jak było pod 3s i takie śmigło to walcz o zwrot. Lub przez PayPal, jak Cię zbyją.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Arthor »

Adrián pisze: ...jak Cię zbyją.
Prorok jaki, czy co? ;-) na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Okazało się, że bardzo im przykro, ale na te silniki okres gwarancji wynosi... uwaga... 3 DNI!
"Dear Michal,
Thank you for your order ******** and sorry for any inconvenience caused.
I am so sorry that the order has exceeded the warranty period,we can not deal with this case.
Here is the policy. https://www.banggood.com/Banggood-Warranty_hl103_at591
Sorry for the inconvenience .
Best regard,
John Wong
"
Wysłałem zapytanie do firmy DYS o okres gwarancji, bo na ich stronie nic o tym nie ma. Zobaczymy.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Rzutka styropianowa przerobiona na motoszybowiec

Post autor: Adrián »

Wiem, to samo miałem z odbiornikiem frsky.
U mnie chyba pierwszy raz zakończy się to klęską z paypal, ale jutro będę wiedział.

Strasznie się z tym wykpili.. Jest na to sposób, ale nie będę o tym pisał na forum.
ODPOWIEDZ