Multiwii ale co i jak?

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

a wez chlopie zamow sbie na poczatek najprostrzy uklad u Rurka
bo z tego co widze , nie chcialo Ci sie poczytac nic naforum
niedawno bylo opisane w watku Wii o barometrze i wszystkie inne odpowiedzi na Twoje pytania tez tam sa :-)
po co Ci mega ?
kto Ci pomoze z tym arduino?

sprobuj "Rurka ,Radzu ,Kukii " jak poznasz o co biega . pomyslisz nad kontrolerem z bardziej zaawansowana elektronika (sensory) i bardziej dopracowanym softem
Moze wtedy wydasz troche wiecej i pod Canona kupisz MK?
Bo chyba to nieporozumienie ze do Wii wstawisz 550D :-P
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

Z pewnością zamówię polski produkt i na początek nie będę kombinował. Ale lubię wiedzieć, co się z czym je, a nie na gotowo kupować jak to większość w dzisiejszych czasach robi i potem się dziwi ze coś jest tak albo inaczej lub mają pretensję do całego świata. W modelarstwie siedzę od podstawówki i na początku były samochody i samoloty a od kilku lat helikoptery elektro i na benzynę, jednak zawsze o ile to było możliwe kupowałem kity lub robiłem sam od podstaw- dlaczego, bo byłem pewny tego co się porusza i gdy była potrzeba byłem wstanie to naprawić lub ulepszyć. A te multicoptery są dla mnie nowe, dlatego nie zrozum mnie źle, że marudzę tak tymi moimi pytaniami. Co do mega to, dlatego pytam, bo może kiedyś, jak będzie to na tyle dopracowane, przesiądę się na ardupirat lub aeroquad. A uwierz mnie proszę ze czytam praktycznie wszystko tu na forum o multiwii jak się nie mylę 70 parę stron, ale tak jak Radzu wcześniej się wypowiedział jest straszny bałagan z wypowiedziami i dlatego ta niewiedza miedzy innymi z barometrem. A czy to pomyłka podpiąć 550d pod multiwii hmm… niewiem . Jago z filmiku na gaui, który jak się nie mylę jest bez akcelerometrów, też sobie daje radę.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

nie no spoko
Jak mowilem pytaj i czytaj
sporo jest napisane
dla mnie po prawie 30 latach modelarstwa to coptery tez sa NOWE :-)
ale powoli rozkminiam temat , juz latam , hmmm czy to latanie :-)
ale dam sobie rade z pomoca Tu obecnych ludzi :-)
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Mam pytanie odnośnie modyfikacji. Zakładając że jest to quad, czyli ma po 4 silnika na końcach ramek. Żeby dorzucić jeszcze po 1 silniku na koniec ramki, wystarczy dać po kablu Y sygnał do regulatora i w ten sposób można podwoić ilość silników bez mieszania w elektronice FC?
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

hmmm. tez nad tym myslalem , ale chyba to nie przejdzie
osie silnikow beda rozstawione i wtedy beda inne odczyty z zyra
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Kółko i krzyżyk do latania :P widać 2 duże lipole, ciekawe ile to prądu wciąga jako całość :) ale bankowo udźwig ma dobry.
Więc jednak da się po kablu Y podwoić silniki, więc pewnie i potroić i dać nawet ze 4 hehe :P
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Rurku, nie tyle się nie da ale lepsze do sterowania tym co przedstawiłeś było by sterowanie każdym silnikiem osobno, bo w tym rozwiązaniu jeśli weźmiemy np przednie 2 wirniki jako jeden przedni w quadzie + to ok przy locie do przodu będzie ok, ale przy locie w bok silniki powinny się zachowywać przeciwnie (jeden przyspieszyć a drugi zwolnić) aby ten manewr był bardziej ekonomiczny.

Jedyny układ którego nie dało by się poprawić stosując osobne sterowanie to klasyczna rama quada ale po 2 wirniki na bardzo długich ramionach (znaczy na tyle długie żeby od góry każdego ramienia zmieściły się 2 wirniki), lecz generalnie taki układ sam w sobie nie latał by za dobrze.
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

uklad na Y kabelkach sprawdzilby sie predzej w okto jako silnik dolny i gorny
tak sobie tylko dumam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

W przypadku gdyby połączyć silnik dolny z górnym całkowicie stracił byś możliwość obrotu w osi pionowej (YAW) co raczej kategorycznie odpada.
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

fakt :-D
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

Po długiej przerwie i braku czasu udało mnie się wreszcie złożyć mojego zaplanowanego low cost mega quada :) z płytką czerwoną made by Kuki83. Dzięki temu wątku oraz streszczeniu made by Kenobi (super robota bo wałkowanie prze ponad 100 stron w wątku Multiwii jest masakra) udało się w końcu:) Wczoraj były pierwsze zawisy i testy w acro mode z wersją soft 1.8 patch. Zauważyłem jednak ze na defaultowych ustawieniach quadx podnosi się poprawnie jednak trochę nie stabilnie wisi i się lekko czasem buja oraz przy użyciu roll lub pitch ma bardzo gwałtowne ruchy oraz nie powraca do pozycji „wiszący stuł” (czy to jest poprawne zachowanie bez ACC?) ?Z racji tego mam kilka pytań i jestem wdzięczny za każdą pomoc.

A mianowicie do czego służy regulacja PID do czego P , I , D ? Co to jest w sofcie Conf ALT, VEL i Level oraz Throttle PID attenuation I do czego to służy? Czy soft 1.7 jest bardziej dopracowany?
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

K@mil pisze:Po długiej przerwie i braku czasu udało mnie się wreszcie złożyć mojego zaplanowanego low cost mega quada :) z płytką czerwoną made by Kuki83. Dzięki temu wątku oraz streszczeniu made by Kenobi (super robota bo wałkowanie prze ponad 100 stron w wątku Multiwii jest masakra) udało się w końcu:) Wczoraj były pierwsze zawisy i testy w acro mode z wersją soft 1.8 patch. Zauważyłem jednak ze na defaultowych ustawieniach quadx podnosi się poprawnie jednak trochę nie stabilnie wisi i się lekko czasem buja oraz przy użyciu roll lub pitch ma bardzo gwałtowne ruchy oraz nie powraca do pozycji „wiszący stuł” (czy to jest poprawne zachowanie bez ACC?) ?Z racji tego mam kilka pytań i jestem wdzięczny za każdą pomoc.

A mianowicie do czego służy regulacja PID do czego P , I , D ? Co to jest w sofcie Conf ALT, VEL i Level oraz Throttle PID attenuation I do czego to służy? Czy soft 1.7 jest bardziej dopracowany?
Od tylu - wyglada na to, ze sporo osob ma problemy z softem 1.8, minn ja.
V 1.7 wyglada na stabilna.

Zachowanie bez ACC jest poprawne - quad nie wraca do zadnej pozycji tylko
utrzymuje pozycje taka jaka "zadales". Dopiero gdy uzyjesz ACC to bedzie
wracal do pozycji poziomej.

PiD - dluga historia. Narazie sobie glowy tym nie zawracaj - typowa konstrukcja
powinna latac dobrze na domyslnych PiDach. Ew. zmniejsz Level do <> 9.

Wywaz silniki i smigla i lataj. Dopiero jak bedziesz pewny ze konstrukcja jest
ok to zainteresuj sie PiDami. Nie zaczynaj poprawiania jakosci lotu od grzebania
w PiDach bo w 99% przypadkow ew. problemy z lotem to kwestie konstrukcji
lub silnikow / smigiel.

q
Ostatnio zmieniony wtorek 13 wrz 2011, 12:10 przez Jakub Jewuła, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

loop pisze:Mam pytanie odnośnie modyfikacji. Zakładając że jest to quad, czyli ma po 4 silnika na końcach ramek. Żeby dorzucić jeszcze po 1 silniku na koniec ramki, wystarczy dać po kablu Y sygnał do regulatora i w ten sposób można podwoić ilość silników bez mieszania w elektronice FC?
Oczywiscie, ze sie da: http://www.youtube.com/watch?v=W6w_sw_a6fA

q
K@mil
Posty: 27
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 16:38
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: K@mil »

A co trzeba ustawić aby się tak nerwowo nie zachowywał w acro mode?
dodam jeszcze tak 4x silnik po 600w każdy i zasilanie 5s:)
poniżej zdjęcia potworka :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ