QCZEK LRS

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: QCZEK LRS

Post autor: lotpawel »

świetny projekt ;)
co do funkcjonalności, jak wygląda kwestia telemetrii? np. z APM czy iNav przejdzie? myślę tutaj o ground station bez potrzeby dodatkowych "modemów".
druga sprawa to czy można zbindować dwa nadajniki do jednego odbiornika? na zasadzie "diversity"?
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

lotpawel pisze:świetny projekt ;)
dzięki :)
lotpawel pisze: co do funkcjonalności, jak wygląda kwestia telemetrii? np. z APM czy iNav przejdzie? myślę tutaj o ground station bez potrzeby dodatkowych "modemów".
Aktualnie telemetria mavlinkowa przechodzi tylko z modelu do ground station, tak ze widzisz gdzie jest model, w jakiej pozycji itp itd, nie możesz niestety np sterować misją, wysyłać generalnie nic z g. station do modelu.
Niemniej pracuje nad dwukierunkową pełna telemetrią mavlink ;)
lotpawel pisze: druga sprawa to czy można zbindować dwa nadajniki do jednego odbiornika? na zasadzie "diversity"?
Na pewno masz na myśli dwa nadajniki i jeden odbiornik? Chcesz zrobić coś takiego, że lecisz gdzieś powiedzmy 100km używając jednego nadajnika, i potem ktoś przejmuje kontrolę za pomocą drugiego nadajnika i np ląduje? Jeśli tak, to oczywiście, wystarczy że wpiszesz ten sam "pairing code". Oczywiście będziesz musiał wyłączyć jeden nadajnik, bo mogą się nawzajem zakłócać...

Jeśli jednak chcesz podłączyć dwa odbiorniki w modelu jeden do drugiego to na razie nie ma wsparcia dla czegoś takiego. Jeśli jakieś FC wspiera, to przy wyłączeniu telemetrii to może zadziałać, ale przy 433Mhz położenie anteny metr w tą metr w tamtą nie ma znaczenia...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

Nie jestem pewien czy pełna telemetria w dwóch kierunkach to dobry pomysł.
Proponuję ze względu na małą ilość pamięci skierować swoje wysiłki na zrobienie niezawodnego linku bez dodatkowych gagetów w stylu stabilizatora itp..
Powinien to być tylko link z podstawową telemetrią mavlink.
Sam mam telemetrię w aparaturze i wcale nie potrzebuję dwukierunkowej łączności.
Proponuję skupić się na współpracy oprogramowania eskyer9x zamiast opentx.
W/g te oprogramowanie jest lepsze od opentx i już ma w miarę działającą telemetrię Mavlink bez żadnych dodatkowych modułów.

Dla mnie podstawą telemetrii na aparaturze jest:
- RSSI
- napiecie akumulatora
- prąd akumulatora
- HDOP
- ilość satelit
- współrzędne GPS
- wysokość
- tryby lotu
- armed.

Ta informacja jest podstawowa i powinna być zrobiona jako pierwsza. Resztę można robić jako dodatek.

W samym linku powinna byś możliwość puszczenia wszystkich kanałów po PPM i równocześnie kilku po PWM.

To na początek koncertu.:)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: QCZEK LRS

Post autor: lotpawel »

maxiiii pisze:Proponuję ze względu na małą ilość pamięci skierować swoje wysiłki na zrobienie niezawodnego linku bez dodatkowych gagetów w stylu stabilizatora itp..
nikt nawet o tym nie wspominał. Z założenia ma to być tylko link (Qczek popraw mnie jeśli się mylę)
maxiiii pisze:Sam mam telemetrię w aparaturze i wcale nie potrzebuję dwukierunkowej łączności.
a kto inny może ma inne potrzeby ;)
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

Hej,
dzięki za odzew.
maxiiii pisze:Nie jestem pewien czy pełna telemetria w dwóch kierunkach to dobry pomysł.
Ja natomiast jestem pewny, że to dobry pomysł ponieważ umożliwia kompletne sterowanie misją, wyznaczanie way pointów, itp itd.

maxiiii pisze: Proponuję ze względu na małą ilość pamięci skierować swoje wysiłki na zrobienie niezawodnego linku bez dodatkowych gagetów w stylu stabilizatora itp..
Ze względu na ograniczenia hardwarowe tego modułu, nawet przez myśl nie przyszło mi robienie stabilizacji ;)
maxiiii pisze: Powinien to być tylko link z podstawową telemetrią mavlink.
Aktualnie masz już gotowe i działające przesyłanie messagy HEARTBEAT, ATTITUDE, POSITION_INT, SYS_STATUS, RC_CHANNELS_RAW. Więc twoje wymagania wydają się być już spełnione ;)
maxiiii pisze: Sam mam telemetrię w aparaturze i wcale nie potrzebuję dwukierunkowej łączności.
Na twoich potrzebach świat się nie kończy ;)
maxiiii pisze: Proponuję skupić się na współpracy oprogramowania eskyer9x zamiast opentx.
A co to jest eskyer9x ??? Masz jakiegoś linka do tego?
maxiiii pisze: W/g te oprogramowanie jest lepsze od opentx i już ma w miarę działającą telemetrię Mavlink bez żadnych dodatkowych modułów.
No to jak ma mavlinka działającego, to w czym problem ? Nie ma potrzeby skupiania się na konkretnym radiu, skoro ma ono już obsługę mavlinka...
maxiiii pisze: Dla mnie podstawą telemetrii na aparaturze jest:
- RSSI
- napiecie akumulatora
- prąd akumulatora
- HDOP
- ilość satelit
- współrzędne GPS
- wysokość
- tryby lotu
- armed.


Ta informacja jest podstawowa i powinna być zrobiona jako pierwsza. Resztę można robić jako dodatek.
No to prawie wszystko już masz gotowe, czego Ci konkretnie brakuje hdop? ;) ...
maxiiii pisze: W samym linku powinna byś możliwość puszczenia wszystkich kanałów po PPM i równocześnie kilku po PWM.
No dobra, muszę poczekać tylko na cudowne rozmnożenie dostępnych w module pinów ;)

maxiiii pisze: To na początek koncertu.:)
Jak byś przeczytał to co jest na stronie projektu, to może by sie okazało, że większość z twoich życzeń jest już zrealizowana ;)

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

No widzisz jakie mam skromne życzenia.

Chodzi o ersky9x.

Na nim chodzi telemetria ale niestety trochę kulawo. Rssi odświeżane jest co ok 10s, wiec nie jest to tak jakbym tego chciał.

Pamiętaj, że to mój koncert życzeń(i jak się okazuje bardzo skromny;-) inni mogą mieć swoje życzenia ale jakoś ich tu nie widzę:(
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

maxiiii pisze: Chodzi o ersky9x.

Na nim chodzi telemetria ale niestety trochę kulawo. Rssi odświeżane jest co ok 10s, wiec nie jest to tak jakbym tego chciał.
No dobra, ale to że RSSI jest odświeżane co 10s to problem tego całego ersky9x a nie modułu radiowego.
Informacja o RSSI jest wysyłana po mavlinku cześćiej niż co sekundkę, więc powinieneś raczej zwrócić się do osób zajmujących się ersky9x.
No chyba że jest jakiś inny protokół analogiczny do mavlinka, który jest wspierany poprawnie i wtedy mogę takie coś przemyśleć.

Krzysiek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

Ersky9x z mavlinkiem to nowość więc na pewno ma błędy wieku niemowlęcego.

Na razie czekam na moduły i jak tylko nadarzy się okazja sprawdzę je a przy okazji od razu czy to wina radia czy linku(openlrsng).
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

maxiiii pisze:Ersky9x z mavlinkiem to nowość więc na pewno ma błędy wieku niemowlęcego.

Na razie czekam na moduły i jak tylko nadarzy się okazja sprawdzę je a przy okazji od razu czy to wina radia czy linku(openlrsng).
Podłącz bezpośrednio do telemetrii wychodzącej z FC i zobaczysz czy to wina linku czy samego Ersky9x.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

Popełniłem aplikacje do konfiguracji LRS'a :)

Obrazek

http://qczek.beyondrc.com/qczek-lrs-con ... /#more-369
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: QCZEK LRS

Post autor: arek2081 »

Powiedz jak dokładnie dział zmiana mocy, widzę że są trzy pola do wpisania wartości i wtedy na danym przełączniku 3-pozycyjnym mamy odpowiednio ustawioną moc. Co jeśli zamiast przełącznika damy na kanale potencjometr, mały płynną regulację, czy przy określonej wartości pwm-a, następuje zmiana mocy?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

arek2081 pisze:Powiedz jak dokładnie dział zmiana mocy, widzę że są trzy pola do wpisania wartości i wtedy na danym przełączniku 3-pozycyjnym mamy odpowiednio ustawioną moc. Co jeśli zamiast przełącznika damy na kanale potencjometr, mały płynną regulację, czy przy określonej wartości pwm-a, następuje zmiana mocy?
Mocą możesz sterować za pomocą dowolnego kanału RC. Jeśli sygnał na wybranym kanale jest poniżej 1300us to jest wybierana moc minimalna, jeśli pomiędzy 1300 a 1700 to średnia, a powyżej 1700 max.
To czy wartość kanału zadawana jest przełącznikiem trzy pozycyjnym czy też potencjometrem nie ma znaczenia.
Rozumiem, że ciekawy byłeś czy przy użyciu potencjometru wartość mocy zmieniać się będzie "liniowo" wraz z jego obrotem...
Tak nie będzie mniej więcej na środku będzie moc średnia, a na krańcowym położeniach minimalna i maksymalna.

Krzysiek
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: QCZEK LRS

Post autor: arek2081 »

qczek pisze:Rozumiem, że ciekawy byłeś czy przy użyciu potencjometru wartość mocy zmieniać się będzie "liniowo" wraz z jego obrotem...
Tak nie będzie mniej więcej na środku będzie moc średnia, a na krańcowym położeniach minimalna i maksymalna.
Dokładnie, oto mi chodziło.

Mam jeszcze pytanie w jakim zakresie możemy regulować parametr "RF Power Med. Level" chodzi mi o od ilu do ilu mW możemy tam ustawić.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

arek2081 pisze:
qczek pisze:Rozumiem, że ciekawy byłeś czy przy użyciu potencjometru wartość mocy zmieniać się będzie "liniowo" wraz z jego obrotem...
Tak nie będzie mniej więcej na środku będzie moc średnia, a na krańcowym położeniach minimalna i maksymalna.
Dokładnie, oto mi chodziło.

Mam jeszcze pytanie w jakim zakresie możemy regulować parametr "RF Power Med. Level" chodzi mi o od ilu do ilu mW możemy tam ustawić.
Masz 16 poziomów od około 200 do 1000mW.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

Moje moduły cały czas w Chinach i do tego wysłane pocztą turecką:(
Arek a twoje już dotarły?
ODPOWIEDZ