Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/camera

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/camera

Post autor: hrumque@gmail.com »

Jakby komuś przyszło używać FC typu Flip32 Omnibus F4 PRO (osd, czujnik prądu itp)
Obrazek Obrazek

Obrazek


w wersji V2, to posiada on parę drobnych mankamentów:
Wejście i wyjście zasilania dla kamery i nadajnika nazywa się RAM, i zworką wybiera się, czy będzie podpięte do Vcc, czy do +5v, i tu się problemy zaczynają:
- ustawienie zworką do Vcc (pełne napięcie baterii) powoduje "fałszywy" pomiar prądu przez FC (jakieś absurdalne wartości ~24A w spoczynku), błąd znany jako "club 24A"
- ustawienie zworką do +5v z sBEC na płytce... daje tam ledwo 3.8v przy 100mA poboru przez kamerę (o vtx nie mówiąc)

Problem wynika z 2 spraw:
- wbudowany sBEC daje ładne 5v (dla procesora i okolicy), ale do wszystkich zewnętrznych portów dochodzi tylko 4.5-4.6v (a przynajmniej w 10sztukach jakie mam w ręce tak jest, co w zasadzie w niczym nie przeszkadza) dlaczego tak jest - ponieważ 5v jest dystrybuowane przez diodę (żółta na poniższym obrazku, jest po drugiej stronie płytki), co prawda shottky o teoretycznym spadku 0.2v, ale zbyt małej wydajności prądowej dla wszystkich akcesoriów (zupełnie nieadekwatne do podanego sBEC 3A ! na szczęście w wersji V3 zmienili je na jakieś inne/większe)
- zasilanie do pinu RAM idzie przez bardzo ładny filtr LC (dławik filtrujący masę i zasilanie, dlatego aGND =/= GND) oraz kolejną diodę ... w dodatku zwykłą 1n4148 (czerwona na obrazku, spadek napięcia 0.7v a wydajność prądowa żadna)
schemat poniżej.

Rozwiązania problemu są różne:
- jak zaleca producent - nie używać wersji V2 (oryginału lub klonów) tylko oryginał V3 (bo klonów v3 jeszcze nie ma), która to ponoć ma poprawione (albo i nie...)
- nie zasilać ani kamery, ani VTX z tych pinów, tylko z innego punktu (choćby pełne napięcie dostępne Vmot wyjście do zasilania ESC, lub jakiś własny BEC/sBEC zewnętrzny), ale tracimy taki ładny filtr LC...
- (dla kamery zasilanej 5v) nie lutować zworki 5v/ram/vcc a podać za diodę (wprost na filtr) inne 5v, choćby z pinu obok SBUS, to jest wyjście 5v z sBEC, w przeciwieństwie do 5v tuż poniżej, które są ewentualnym wejściem 5v z ESCów)
- (dla kamery zasilanej pełnym napięciem baterii) j.w. ale podać za diodę pełne napięcie baterii, choćby z Vbat/Vmot
- wymienić tą nieszczęsną szklaną 1n4148 na jakąś shotky lub wręcz po prostu zewrzeć (zasilanie kamery wzrośnie do 4.6v)
- zrobić zworkę kabelkiem, z kondensatorów sBEC (gdzie jest ładne 5v) za diodę szklaną (zielona przerywana linia na schemacie poniżej)

Na wersjach "czarnych" płytki słabo widać jak idą obwody, na niebieskiej lepiej - narysowałem jak to idzie z zworki do pinów RAM
ram.jpg
ram.jpg (105.59 KiB) Przejrzano 10140 razy
ram2.jpg
ram2.jpg (70.42 KiB) Przejrzano 10098 razy
Ponadto - warto wylutować/zewrzec bezsensowne diody, które mają tylko 1A maks prądu i nic nie dają, a powodują zbędne spadki napięcia... W wersji v3 to już poprawili
Awatar użytkownika
Ekstrapolator
Posty: 106
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: Ekstrapolator »

Witam,

Mam własnie ta płytkę, w versji V2 jestem na etapie składania, chinczyki juz podciagniecie ram do VCC zlikwidowali jest markerem zamazane i zrobiona zworka do 5V. Niestety moja kamera i VTX potrzebują min 7V.

Jeśli zrobię osobny filtr LC na 3S i zasilę z niego kamerę i VTX to do płytki zostaje mi podłączyć tylko s.video ? i będzie działać czy masę gdzieś trzeba jeszcze mu dać ?
Załączniki
IMG_20170801_200103424.jpg
IMG_20170801_200103424.jpg (628.07 KiB) Przejrzano 9838 razy
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: Adrián »

Trzeba dać.
Awatar użytkownika
Ekstrapolator
Posty: 106
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: Ekstrapolator »

Czyli masę z filtra LC na AGND podłączyć ?
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: hrumque@gmail.com »

Ekstrapolator pisze: chinczyki juz podciagniecie ram do VCC zlikwidowali
zrobiona zworka do 5V.
Niestety moja kamera i VTX potrzebują min 7V.
To rozlutuj tą zworę, i zamiast zwierać do +5v (które jak pisałem 5v nie jest, chyba że poprawisz chińskie diody), to daj kabelek z środkowego padu "zworki" opisanego RAM, do padu MOT (wtedy pobór prądu przez kamerę i vtx będzie rejestrowany na OSD) albo BAT (wtedy pomiaru tego prądu nie będzie), i gotowe. Podłączasz i kamerę, i VTX (masa, sygnał, zasilanie) do złączek/pinów na FC - masz kamerę i vtx zasilane z pełnego napięcia baterii, ale i zasilanie i masa idą przez ładny zintegrowany filtr na Omnibusie, i nie ma problemów z masami, ze znikającymi OSD itp.

Jeśli problematyczne byłoby dla ciebie lutowanie się do tak malutkiego punktu "zworki" - to równie dobrze możesz się przylutować do górnej końcówki szklanej czerwonej diodki obok (do tej końcówki która jest bliżej padu-zworki).
Tylko nie zapomnij dobrze rozlutować tej zworki, i 3x sprawdzić - byś Vbat nie podał na linię 5v ;)
Awatar użytkownika
Ekstrapolator
Posty: 106
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: Ekstrapolator »

Tylko jeszcze jeden taki problem 1N4148 ma Forward continuous current 300mA, ledwo wystarcza na VTX 200mW i kamerę.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: hrumque@gmail.com »

Ekstrapolator pisze:Tylko jeszcze jeden taki problem 1N4148 ma Forward continuous current 300mA, ledwo wystarcza na VTX 200mW i kamerę.
nie jestem pewny czy tam jest 1n4148 (choć tak wygląda), ale nie problem ją a) zastąpić b) pominąć również ;)
Awatar użytkownika
Ekstrapolator
Posty: 106
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: Ekstrapolator »

Zrobiłem tak jak napisałeś, zlikwidowałem zworkę do 5V w to miejsce 12V z MOT i wszystko działa.
Załączniki
IMG_20170804_225235025_HDR.jpg
IMG_20170804_225235025_HDR.jpg (585.68 KiB) Przejrzano 9652 razy
IMG_20170804_225327913.jpg
IMG_20170804_225327913.jpg (205.56 KiB) Przejrzano 9652 razy
IMG_20170804_225355575.jpg
IMG_20170804_225355575.jpg (223.15 KiB) Przejrzano 9652 razy
azi82pl
Posty: 72
Rejestracja: wtorek 22 wrz 2015, 09:27
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: azi82pl »

Trochę z tym Omnibusem F4 pro v2 walczę. Z powodów problemów z zasilaniem podzespołów z FC zamierzam trochę przerobić zasilanie, zapewne już tak jak ma być?
Może mi ktoś zweryfikować schemat?
Obrazek
Obrazek

Do tej pory miałęm vtx zasilanego bezpośrednio z 5V PDB i tylko sygnał do FC i kamera tak samo sam sygnał do FC i napięcie 12V z PDB.
Niby wszystko działało, ale masy w sygnale brakowało, obraz niby dobry, ale wskazania OSD na temat napięcia aku się nie zgadzały.
s500 - naza lite V1, emax mt3506 4S, osd, fpv, gimbal + fireflay 6S
x210 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=4 ... 43#p526843
eachine e010, Wltoys F959 Sky King
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: hrumque@gmail.com »

azi82pl pisze:Niby wszystko działało, ale masy w sygnale brakowało, obraz niby dobry, ale wskazania OSD na temat napięcia aku się nie zgadzały.
Twoje schemato-rysunki są prawidłowe (i dają ładne zasilanie dla kamery i nadajnika z zintegrowanego w FC stabilizatora 5v),
Ale nadal borykasz się z problemami z 5v dla RC, dla LED (o ile z FC zasilasz) itd, bo masz 2 źródła 5v - z PDB oraz z stabilizatora zintegrowanego na FC, a z obu źródeł prąd jest przepuszczany przez te malutkie wujowe diodki, które są przyczyną spadków napięcia. Ja bym jeszcze zwarł tą diodkę, którą na moich rysunkach na żółto zaznaczałem, i 5v z PDB już nie używał (ew zostawił tylko do zasilania paska LED itp. zewnętrznych bajerów)

z podłączaniem VTX/kamery (zasilania + sygnału) jest trochę zabawy, głównie właśnie z prowadzeniem masy, by zakłócenia nie przenikały.
W Omnibusie jest o tyle fajnie zrobione to, że +zasilania ORAZ masa zasilania kamery i VTX przechodzi przez filtr, który odsiewa składową wspólną, znacznie zmniejszając zakłócenia na zasilaniu i obrazie. Ale to działa tylko i wyłącznie wtedy, gdy zasilanie, sygnał i masa tak kamery, jak i nadajnika - są podpięte do tych dedykowanych pinów na omnibusie. A tam z zasilaniem bida, bo te diodki itd (patrz wyżej) - stąd trzeba przeróbki robić

Z pomiarem napięcia i prądu - jest o tyle kiepsko, że nie ma standardu za bardzo, i różne FC różnych producentów mają rózne dzielniki sygnału analogowego do pomiaru. Po prostu trzeba sobie wyliczyć lub poeksperymentować i zmienić (zależnie od firmware - albo w konfiguratorze, albo przez CLI) współczynniki dla pomiaru napięcia i prądu przez FC. Np dla omnibusa jest chyba domyślnie skala 220 a ma być 400 (lub odwrotnie?) oraz ofsett na jakieś 30-40 - wtedy pomiar się zgadza.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: volender »

odgrzebałem sobie w szufladzie omnibusa f4 v2.

Ktoś wie może, co to za rozmiar złącz jest w nim zastosowany (te małe białe złącza)?

To chyba jest jakiś JST, ale żadne wtyczki jakie mam nie pasują - wszystkie są za duże i fizycznie nie pasują.
Nawet złącze do satelitki DSM jest mniejsze niż standardowe, chociaż większe od pozostałych na płytce ;).
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: acc »

Zmierz suwmiarką rozstaw pinów, ale zapewne jest to jst 1.0mm.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: FlyHigh »

Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: FlyHigh »

Czy ktoś wie co trzeba rozłączyć aby nie podawać 5V z wewnętrznego BECa na linię serw?
(PWM1-PWM4)

Którąś diodę pewnie trzeba rozlutować ale nie mogę wygooglać którą :(

Któraś z tych zaznaczonych?
Obstawiam 5VREG...

Obrazek

EDIT: Metodą prób doszedłem, że to dioda z napisem ESC 5V :)
Awatar użytkownika
kabturek
Posty: 29
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Omnibus F4 Pro OSD - problem z wyjściem zasilania VTX/ca

Post autor: kabturek »

Marcin
ODPOWIEDZ