Cleanflight

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Cleanflight

Post autor: hrumque@gmail.com »

Niespodzianka. w końcu w cleanflight "prosto z pudełka" działa telemetria w standardzie flysky (IBUS) !

Tak że biorąc aparaturę np FS-i6S oraz odbiornik FS-iA6B lub FS-iA10B (bez sensu, skoro i tak używamy IBUS, w którym są wszystkie 10 kanałów dostępne niezależnie od odbiornika...) wystarczy wpiąć z kontrolera lotu FC pin TX z jakiegoś wolnego uart-u do pinu sygnałowego w odbiorniku RC (złączka sens), i mamy podstawowe parametry na ekranie aparatury:
- EXT.V napięcie akumulatora zmierzone przez FC (bez zbędnych zewnętrznych czujników od flysky!)
- MOT obroty silnika (będące realnie - ustawioną przepustnicą, czyli np od 1050 do 2000rpm)
- temp1 będące wysokością z barometru lub obliczoną z akcelerometru
- (oraz standardowo - zasilanie nadajnika flysky, odbiornika - oba w okolicy 5v, oraz RSSI z odbiornika)
Załączniki
IMG_20170514_011149.jpg
IMG_20170514_011149.jpg (126.38 KiB) Przejrzano 6225 razy
IMG_20170514_011118.jpg
IMG_20170514_011118.jpg (127.43 KiB) Przejrzano 6225 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

Docent pisze:Działa wam telemetria na Cleanflight 2.0.2 (Naze32 ver.6), odbiornik x4rsb połączony sbus i telemetria s.port.
A do ktorego seriala masz podpietego S.Porta?
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Cleanflight

Post autor: Docent »

Problem rozwiązany. Telemetria działa tylko na SoftSerial1 na SoftSerial2 nie działa. Kiedyś gdzieś widziałem jak ludzie podłączają telemetrie i widziałem, że do SoftSerial2 również można (a może mi się tylko wydawało :-) ).
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

Docent pisze:Problem rozwiązany. Telemetria działa tylko na SoftSerial1 na SoftSerial2 nie działa.
Powinno dzialac na obu, moze masz jakas niedozwolona kombinacje portow.
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Cleanflight

Post autor: Docent »

Wiem, że powinno działać na obu. Kombinacji nie mam żadnych. Na Rx1/Tx1 mam komunikacje po USB, na Rx2/Tx2 mam podłączony odbiornik na SBUS. Więc zostały tylko dwa SoftSerial'e i telemetria działa tylko na SoftSerial1. Może taki urok starszych FC na nowszym oprogramowaniu.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

Docent pisze:Wiem, że powinno działać na obu. Kombinacji nie mam żadnych. Na Rx1/Tx1 mam komunikacje po USB, na Rx2/Tx2 mam podłączony odbiornik na SBUS. Więc zostały tylko dwa SoftSerial'e i telemetria działa tylko na SoftSerial1. Może taki urok starszych FC na nowszym oprogramowaniu.
A MSP przypadkiem nie masz wlaczone na tym SS2?
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Cleanflight

Post autor: Docent »

Wszystko ustawione zgodnie ze sztuką. Co niepotrzebne jest wyłączone. MSP jest ustawione na Rx1/Tx1 na tym samym co USB.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
arielcpu
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 30 paź 2016, 09:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Cleanflight

Post autor: arielcpu »

Możecie wkleić screen ze wszystkimi ustawieniami do telemetrii fsia6b?
Ł_y_s_y
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 17 kwie 2017, 09:14
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cleanflight

Post autor: Ł_y_s_y »

Witam, Panowie jak ustawić failsafe w cleanflight (jakie parametry i jak się to ustawia). Quad jaki buduje to 250-tka na Sp Racing F3. Generalnie chodzi mi o to że po ewentualnej utracie sygnału bezpiecznie sam wyląduje.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Cleanflight

Post autor: Adrián »





Więcej min. na yt.

Zajrzyj również do instrukcji odbiornika rc.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Cleanflight

Post autor: hrumque@gmail.com »

Jakby ktoś zmagał się z flashowaniem F3/F4 w Cleanflight/Betaflight - i nijak nie chcialo wejść w "bootloader" czyli nie chciało się pojawić (zamiast portu COM) DFU - pomimo wykonania wszystkich egzorcyzmów typu ZADIG, drivery z STM, itd...
... to wystarczy przepiąć się z kablem usb do USB na płycie głównej, typu usb2.0

DFU STM nie działa (a przynajmniej na niektórych) USB 3.0 oraz przez (niektóre) huby USB.
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Cleanflight

Post autor: wrzech »

Panowie, działa wam SBUS na nowym CF 2.1.0 ? Zrobiłem update i ni huhu. Włączony serial rx na uart3, czyli ten co zawsze, właczony sbus jako rodzaj odbiornika i nic. Downgrade do 2.0.1 pomaga, ale z tym softem mam problem, po jednym dniu leżakowania, spracing włącza się i pipczy 4x beep i sekwencja się powtarza, pomaga full reflash ;)
Marek
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Cleanflight

Post autor: PiotrSz »

wrzech, odpuść sobie CF który dużo wolniej się rozwija... przejdź na BF a skończy się większość problemów które znasz z CF. ;-)
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Cleanflight

Post autor: wrzech »

PiotrSz pisze:wrzech, odpuść sobie CF który dużo wolniej się rozwija... przejdź na BF a skończy się większość problemów które znasz z CF. ;-)

Wiesz co, człowiek pryzwyczaił się do KFC32 i takie 'nowości' jak PixHawk czy cleanflight w końcu uruchomiły resztki szarych komórek i udało się rozwiązać te kłopoty :) Dla tych którym też takie historie z sbusem się przytrafiły, rozwiązanie jest dość proste:
Update softu pozmieniał wszystkie zakresy w 'valid pulse range settings' jak i zakres pracy drążków, co z kolei uruchamiało beeper :)
Jeden wieczór zmarnowany ale mikrus na wczasach i aż żal było go wozic tyle km na daremno :)

Co do Betaflight to pewnie też będzie, jak znowu wena przyjdzie do rozwiązywania kolejnych zagwozdek 'jak to zrobić' ;)
Marek
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Cleanflight

Post autor: volender »

hrumque@gmail.com pisze:Jakby ktoś zmagał się z flashowaniem F3/F4 w Cleanflight/Betaflight - i nijak nie chcialo wejść w "bootloader" czyli nie chciało się pojawić (zamiast portu COM) DFU - pomimo wykonania wszystkich egzorcyzmów typu ZADIG, drivery z STM, itd...
... to wystarczy przepiąć się z kablem usb do USB na płycie głównej, typu usb2.0
Potwierdzam - właśnie zmarnowałem na to 2 godziny.
Nie działa na usb3.0, sprawdzone na 2 komputerach z różnych epok.
Na usb2.0 poszło bez problemu (po zainstalowaniu driverów WinUSB dla STM Bootloader'a za pomocą Zadig'a). Na hubie usb2.0 podłączonym do portu usb3.0 też działa.

Przy okazji zadig'iem sobie popsułem przez nieuwagę drivery do różnych urządzeń, typu kamerka onboard itp w lapku ;-P
ODPOWIEDZ